Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 votes
  • Please log in to reply
13442 replies to this topic

#8983
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
Nici la mine nu a mers de aseară. Acum e ok!

#8984
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Da, cred ca lucreaza la NIBE.

#8985
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018
Salut!

Context: Pompa de caldura monobloc Domusa 12kW, puffer 150l, IPAT. Nu-i un sistem ideal, iarna trecuta, in conditii de santier, am tot testat si nu m-am convins ca e ok. Am scris si aici peripetiile. Las partea de incalzire deoparte pana la iarna si ajung la alta problema: ACM/boiler.

Optiuni:
  • Boiler electric. Fara batai de cap, dar ineficient ca si consum.
  • Boiler cu serpentina conectata la PdC. Pare logic, dar mi se pare aiurea ca "forteaza" PdC sa produca apa in serpentina la temperatura mare (50+) si asta nu-i eficient, mai ales cand pare ca de-abia se descurca cu incalzirea iarna.
  • Boiler cu serpentina conectata la un panou solar. Nu stiu cat de rentabila e investitia. Am primit o oferta de 12500 lei pentru materiale & manopera pentru tot ce trebuie.
  • Boiler cu 2 serpentine - una la PdC, una la panou solar. Ingrijorarile de mai sus.
  • Boiler cu PdC proprie (am vazut unele acceptabile la pret de la Ariston). Las PdC mare pentru incalzire, treaba separata. Dar inca un echipament in plus care se poate strica.
  • Boiler cu PdC proprie + serpentina conectata la panou solar
Prea multe optiuni Posted Image Ce parere aveti?

#8986
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Varianta 5

Edited by mircea812, 21 August 2022 - 14:30.


#8987
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca si ipat a fost facuta la fel pot sa inteleg de ce pdc abia s-a descurcat. In conditii de santier nu prea ai ce testa. Solutia ideala ar fi boiler cu o serpentina conectata la actuala pdc si rezistenta care sa preia sarcina de la 40C la 60C.

#8988
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
2.

12kw sunt mai mult decat tebuie pt o casa de 250mp izolata cu 15cm vata/polistiren.

#8989
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Oricat s-ar forta pompa de caldura sa produca apa la temperatura "inalta", tot e mai eficienta decat un boiler electric.
Daca nu ai incredere ca face fata, poti pune un instant care accepta apa preincalzita la iesirea din boiler.
Sau iei un boiler care are/accepta si rezistenta electrica.

#8990
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

View Postalex_now, on 21 august 2022 - 13:29, said:

Salut!

Context: Pompa de caldura monobloc Domusa 12kW, puffer 150l, IPAT. Nu-i un sistem ideal, iarna trecuta, in conditii de santier, am tot testat si nu m-am convins ca e ok. Am scris si aici peripetiile. Las partea de incalzire deoparte pana la iarna si ajung la alta problema: ACM/boiler.

Optiuni:
  • Boiler electric. Fara batai de cap, dar ineficient ca si consum.

  • Boiler cu serpentina conectata la PdC. Pare logic, dar mi se pare aiurea ca "forteaza" PdC sa produca apa in serpentina la temperatura mare (50+) si asta nu-i eficient, mai ales cand pare ca de-abia se descurca cu incalzirea iarna.

  • Boiler cu serpentina conectata la un panou solar. Nu stiu cat de rentabila e investitia. Am primit o oferta de 12500 lei pentru materiale & manopera pentru tot ce trebuie.

  • Boiler cu 2 serpentine - una la PdC, una la panou solar. Ingrijorarile de mai sus.

  • Boiler cu PdC proprie (am vazut unele acceptabile la pret de la Ariston). Las PdC mare pentru incalzire, treaba separata. Dar inca un echipament in plus care se poate strica.

  • Boiler cu PdC proprie + serpentina conectata la panou solar
Prea multe optiuni Posted Image Ce parere aveti?

Eu as spune clar varianta 5. Cred ca se justifica cel mai bine financiar. In functie de consumul de ACM poti lua in calcul si varianta 1.
Casa la tara, o persoana, boiler electric Ariston 30 litri (se poate face dus fara probleme urcand temperatura apei la 60-70 grade in boiler), consumul mediu este de 3,5 kWh pe zi, deci 105 lei pe luna, aproximativ 80 lei. In situatia asta clar nu merita boiler cu PDC, investitia probabil nu se recupereaza pana la schimbarea unitatii.

Pentru ce a fost instalat puffer-ul de 150 litri?

#8991
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Varianta 2 este cea mai buna si cea mai eficienta pe tot parcursul anului si poate asigura cel mai bun confort ACM (cel mai redus timp de reincalzire).

#8992
alex_now

alex_now

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 21.07.2018

View Postmircea812, on 21 august 2022 - 14:30, said:

Varianta 5
Ai/Stii de experiente cu astfel de boilere? Eu am aflat abia recent de existenta lor si nu stiu cat de fiabile/economice sunt.

View Postcamsonat, on 21 august 2022 - 15:03, said:

Daca si ipat a fost facuta la fel pot sa inteleg de ce pdc abia s-a descurcat. In conditii de santier nu prea ai ce testa. Solutia ideala ar fi boiler cu o serpentina conectata la actuala pdc si rezistenta care sa preia sarcina de la 40C la 60C.
Da, mi s-a mai zis ca nu au fost relevante testele mele din santier. Vedem la iarna cand sper sa fi terminat cat sa ma mut :)

View Postpexic, on 21 august 2022 - 16:47, said:

2.

12kw sunt mai mult decat tebuie pt o casa de 250mp izolata cu 15cm vata/polistiren.
Pe hartie, asa e. Sa vedem si in realitate.

View Postsparkyson, on 21 august 2022 - 16:56, said:

Oricat s-ar forta pompa de caldura sa produca apa la temperatura "inalta", tot e mai eficienta decat un boiler electric.
Daca nu ai incredere ca face fata, poti pune un instant care accepta apa preincalzita la iesirea din boiler.
Sau iei un boiler care are/accepta si rezistenta electrica.
Pai da, clar o sa iau un boiler care accepta rezistenta electrica.

View Postlexraz, on 21 august 2022 - 17:40, said:


Eu as spune clar varianta 5. Cred ca se justifica cel mai bine financiar. In functie de consumul de ACM poti lua in calcul si varianta 1.
Casa la tara, o persoana, boiler electric Ariston 30 litri (se poate face dus fara probleme urcand temperatura apei la 60-70 grade in boiler), consumul mediu este de 3,5 kWh pe zi, deci 105 lei pe luna, aproximativ 80 lei. In situatia asta clar nu merita boiler cu PDC, investitia probabil nu se recupereaza pana la schimbarea unitatii.

Pentru ce a fost instalat puffer-ul de 150 litri?
Cu preturile vechi/noi compensate, da, un simplu boiler electric ar fi suficient. Dar, avand in vedere ca iarna o sa depasesc clar cei 300kwh peste care nu se mai compenseaza (o idiotenie care descurajeaza tare folosirea pompelor de caldura), costul nu mai e unul neglijabil. Exceptand Hidroelectrica cu 0.69 lei/kwh, unde nu cunosc alte detalii, ceilalti provideri au preturi de 1.5-3 lei/kwh. Deci incepe sa conteze.

Pufferul a fost montat pentru IPAT. Discutabil, stiu :)

View Postkolfleading, on 21 august 2022 - 19:08, said:

Varianta 2 este cea mai buna si cea mai eficienta pe tot parcursul anului si poate asigura cel mai bun confort ACM (cel mai redus timp de reincalzire).
Crezi ca nu se justifica investitia intr-un panou solar? Exista varianta 4, o serpentina la PdC, una la panou.

#8993
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009

View Postalex_now, on 21 august 2022 - 22:27, said:

Crezi ca nu se justifica investitia intr-un panou solar? Exista varianta 4, o serpentina la PdC, una la panou.

PDC are nevoie de o serpentina marita pentru a incalzi eficient boilerul.
Nu prea mai ramane loc si pentru o a doua serpentina pentru sistemul solar decat daca boilerul este destul de mare.

In plus, panoul solar face caldura cand e soare afara. Poti studia daca merita niste panouri fotovoltaice si alimentezi pompa de caldura cu ele.

#8994
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022
Boilerele cu PDC (cele split cu unitate tip aer conditionat la exterior) sunt la fel de economice ca o pompa de caldura, posibil chiar mai economice, depinde de modul de instalare al PDC. Lumea le compara de obicei gresit, uitandu-se la COP PDC pe incalzire iar la boilere preparare ACM. Un boiler cu PDC va avea un COP mai prost pentru ca trebuie sa faca apa mai fierbinte decat o PDC pe incalzire.

Hidroelectrica are pretul acum de 0,75 lei (s-au majorat preturile de transport, energia activa a ramas tot la 0,25 lei). Clar trebuie sa te muti la Hidroelectrica la ce consum vei avea cu PDC si restul casei. Procedura se face online si e destul de simpla si au inceput sa faca fata ceva mai bine, in 3-4 luni vine noua factura de la ei Posted Image .

Pufferul acela e posibil sa te incurce, eu nu folosesc dar am radiatoare. La testele efectuate am uitat sa deschid radiatoarele si a intrat in protectie PDC. Daca deschid doar parterul merge fara probleme, insa nu stiu daca va face fata si la dezghetare. Cred ca ar fi bine sa ai posibilitatea sa-l ocolesti, daca nu ai circuite inchise in casa cel mai probabil nu va fi necesar.

In final varianta pe care o alegi se rezuma la niste calcule. Daca poti calcula cam ce necesar de apa calda vei avea si care este economia lunara in bani, vei vedea daca merita investitia intr-un sistem mai complex. Un boiler electric de top costa 1000-1400 lei si poate fi inlocuit cu unul cu PDC. Daca ai spatiu si varianta 2 poate fi folosita dar trebuie aflat si costul instalarii.

#8995
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009

View Postlexraz, on 22 august 2022 - 08:12, said:

Boilerele cu PDC (cele split cu unitate tip aer conditionat la exterior) sunt la fel de economice ca o pompa de caldura, posibil chiar mai economice [...].

Eficiente, dar nu economice, pentru ca platesti a doua pompa de caldura in loc sa o folosesti pe cea platita deja :).

#8996
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
@ alex
reciteste legea compensarii, nu e cum crezi tu cu aia 300kwh, aia e media lunara pe TOT anul precedent.

#8997
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 08:36, said:


Eficiente, dar nu economice, pentru ca platesti a doua pompa de caldura in loc sa o folosesti pe cea platita deja Posted Image.
Pai nu tocmai, cred ca trebuie si boilerul, vana, pompa, robineti, tevi si senzori, rezistenta electrica suplimentara si alte accesorii, manopera si setarile. Nu am idee la ce pret ajunge in total dar presupun ca la vreo 5.000 lei minim? Depinde si de instalator si materiale probabil.
Ramane avantajul de a avea apa calda/caldura cand se defecteaza una din ele.

Oferta de instalare a unei PDC Gree monobloc (fara ACM) cu firma autorizata a fost de 4.500 lei din care 3.500 lei manopera.

#8998
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Un boiler cu pompa de caldura cat costa, ai cumva idee?

#8999
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 24.05.2022
Incep de pe la 2.600 lei si ajung pe la 7.000 lei cele split.

https://www.arenains...wifi-150-p18714

#9000
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Ceva nu imi suna bine:

Quote

Temperatura minima aer: -7 °C

Probabil trece pe incalzire electrica atunci cand e foarte frig.
Pompa de caldura de 12 kW merge mult mai jos si tot are putere suficienta pentru a face apa calda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate