Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Pompe caldura AER-Aer, AER-Apa

* * * * - 19 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13491 răspunsuri în acest subiect

#1477
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
E trecuta puterea termica ca sa stii ce pompa sa alegi in functie de necesarul termic al spatiului de incalzit.

#1478
danarm

danarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 21.01.2018
Buna! Am o casa in constructie in zona Oltenia, aprox 135 mp utili, izolata cu polistiren de 10 la exterior, vata de 10 in pod, si trebuie sa luam o decizie cu privire la modalitatea de incalzire. Sunt tentata de o pompa de caldura, dar am cateva nelamuriri. Din ce am vazut, modelele cele mai populare sunt Zubadan si Nibe. Nu stiu care este diferenta intre ele, nu m-am lamurit, si nici nu stiu care ar fi costul total aproximativ. Pot folosi atat calorifere normale  cat si ventiloconvectoare? Se pot combina? Intreb pt ca cele din urma sunt mult mai costisitoare, si de racire as avea nevoie doar la etaj....Multumesc!

#1479
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
E bun consumul și comod. Am o întrebare poate mai prosteasca. Am o PDC second-hand de 18kw pe care vreau sa o descarc in puffer de 500l. Cum e mai bine cu schimbător de căldură în plăci sau prin 2 serpentina in boiler 200 l ?  Astea cu antigel Apoi excesul din  boiller in puffer ? Vana 3 cai de comutație, consumatori, puffer după ce nu mai am consum.

#1480
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.045
  • Înscris: 14.07.2008
Pompa e monobloc sau split ?

#1481
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
Monobloc unitate externa fara invertor. Acum boilerul este pe ACM cu serpentina înseriată. Intra apa calda și iese ușor mai rece. E bine pt PDC sa aibă pe retur călduț apa, nu trebuie decât să pună dif. Am văzut montaj cu 2 pompe fiecare pe o serpentina!!?? De ce ?

#1482
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.045
  • Înscris: 14.07.2008
Inteleg ca ai antigel in circuitul primar. Cate grade ai pe turul din pompa ?

#1483
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
Acum vreau sa o montez. Zice că face 60 grade. Este un mamut de pompa.Acum am lemne. Pot și cu schimb în plăci, statie de pompare pt solar, la care pot controla fluxul, sau transf boiler.ACM voi face cu alta PDC de 1,6 kw și panou solar. Care metoda e mai buna, schimb/boiler ?

#1484
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
Acum vreau sa o montez. Zice că face 60 grade. Este un mamut de pompa.Acum am lemne. Pot și cu schimb în plăci, statie de pompare pt solar, la care pot controla fluxul, sau transf boiler.ACM voi face cu alta PDC de 1,6 kw și panou solar. Care metoda e mai buna, schimb/boiler ?

#1485
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 08.10.2006
pai tu probabil ai cumpara o pompa de care s-a chinuit altul sa scape..

18kW fara inverter ?? adica va merge mereu la putere maxima ? pregateste-te pentru facturi la energie de ordinul miilor de lei Posted image

puffer de 500l ?? pai al meu UKV este de 100l si e pt toata casa de 200mp pe radiatoare Posted image

eu zic sa te interesezi si pe la altii si sa cauti ceva mai economic, e posibil sa te imprumuti la banca in urmatorii ani, ca sa platesti factura la energie

Vizualizare mesajyoyo884, pe 21 ianuarie 2018 - 12:22, a scris:

la mine pompa e nibe f2040 de 8 kw dar eapur si simplu consuma din ce am vazut pe eticheta ei 1.5 kw.nu pot sa-mi dau seama de ce le trec asa. alios a ta de 12 consuma 4 kw?

nu stiu sa-ti zic, vad pe uplink ca nu se duce mai mult de 15A pe nicio faza... deci un coleg de aici a calculat 4kW pe ora

oricum astea sunt cu inverter, deci consuma cat e nevoie, si din ce mi-au zis baietii de la trust, pt o casa de 150-200mp, nu ai nevoie de mai mult de 8kW pe incalzire...

cum zic si ei in reclama lor.. consuma 1kW electric, genereaza 4-5kW termic.. depinde de nevoia de incalzire, si de aici probabil scot ei si acel COP.... sau poate ma insel si e nevoie de acele debitmetre..

nibe-ul meu merge lejer, n-am mai stat cu ochii pe contor ca a fost decenta temperatura saptamana trecuta, mai putin acele reprize de -15

Fișier atașat  768978978.jpg   104,04K   36 download-uri

Editat de alios24, 22 ianuarie 2018 - 08:41.


#1486
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
Alios, ești sarcastic și plin de bani daca pui problema așa, probabil, nu ai idee cum funcționează o PDC și nici cum vreau sa o folosesc. Am întrebat ceva, nu ști răspunsul, atunci taci, și vezi in citi ani îți amortizezi investitia

#1487
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
La acelasi necesar termic un compresor on/off nu va consuma cu mult peste un inverter iar impreuna cu tanc de stocare de 500L nici nu prea conteaza daca e pompa inverter sau on/off.

#1488
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
Mulțumesc. Mă bucur că sunt și specialiști nu numai fanfaroni cu fițe ! A mea consuma 3.6kw /h, am sa văd ce face per ora după cît e și afara temp. Eu întreb cum e mai bine, serpentina boiler sau schimb în plăci ? pentru transfer termic optim. Se zice că la 14kw serpentina de 4m2. Daca modific fluxul primar nu creste transferul ?

#1489
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

Vizualizare mesajdredis2016, pe 22 ianuarie 2018 - 11:11, a scris:

cum e mai bine, serpentina boiler sau schimb în plăci ?
E mult mai usor de gasit un schimbator de caldura in placi cu suprafata mare decat un boiler / puffer cu serpentina atat de mare (sunt destul de rare).

#1490
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 08.10.2006

Vizualizare mesajdredis2016, pe 22 ianuarie 2018 - 10:39, a scris:

Alios, ești sarcastic și plin de bani daca pui problema așa, probabil, nu ai idee cum funcționează o PDC și nici cum vreau sa o folosesc. Am întrebat ceva, nu ști răspunsul, atunci taci, și vezi in citi ani îți amortizezi investitia

nu sunt sarcastic, dar nici n-am vrut sa fac experimente pe familia mea cu pompe SH si boilere facute de nea` aurel in sopron :)

mie imi plac romanii, tot ce cumpara se gandesc la amortizare... probabil la fel faci si cu sosetele sau cu telefonul ? cand le cumperi te gandesti la amortizare sau te gandesti ca vrei ceva care sa nu-ti faca viata un calvar ?

sa ne dai si noua niste date daca reusesti sa-ti montezi pompa aia de 18kw, eventual sa-i tragi un acumulator de 1000l ca sa fii sigur ca are ce face toata ziua pompa aia.. adica sa incalzeasca atata apa

mult succes

#1491
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
Sau poate toata noaptea impreuna cu un contract cu tarife diferentiate zi/noapte la energia electrica.
Si eu sunt posesor de autoturism, ridic di cand in cand capota ca sa completez lichidul pentru spalatorul de parbriz, mai dau cate un reset prin meniuri, dar asta nu inseamna automat ca sunt si mecanic auto.

#1492
dredis2016

dredis2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2016
Te rog ignora persoana mea.
Am înțeles celelalte sfaturi, mulțumesc
Am sa instalez și folosi. Eu știu de cita apa caldă și cînd am nevoie. Voi folosi pompa să îmi satisfac necesarul fara prea multa electronică. Este in paralel ce sistemul pe lemne, definitivat tot aici pe forum, cu real succes și cu discuți pertinente.

Editat de Daco_Get, 22 ianuarie 2018 - 14:55.


#1493
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.781
  • Înscris: 08.10.2006
pai de ce n-ai zis de la inceput mai nene...
ca tu esti din categoria alora care "adora" sa mai focareasca, si care considera ca a face focul in casa e cea mai ieftina metoda de incalzire :)

dupa cum ai observat trendul acestui topic, lumea care cauta pompa de caldura, cauta comfortul si tehnologia moderna.

imi cer scuze sincer, daca ziceai de la inceput ca esti fan lemne, nu iti mai criticam alegerea nepotrivita a unei pompe SH
mult succes la taiat de lemne Posted image  vezi ca se anunta destul de frig zilele astea, si sa ai spor la facut focul in miez de noapte.

#1494
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.186
  • Înscris: 03.05.2009
O dai din ce in ce mai rau cu mucii in fasole. Poate atat isi poate permite si este nevoit sa o instaleze din cauza pretului in continua crestere la lemne.
Vezi ca la temperaturile alea care se anunta eficienta pompelor este mica, mica. Sa ai spor la cautat calorifere electrice in miez de noapte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate