Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

MERCEDES SAU VOLKSWAGEN?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ocsikke

ocsikke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2009
Daca nu-mi rezolv problema cu suspensiile Fordului, ma gandesc la o alta marca. Din experientele voastre personale, care marca e mai rezistenta si mai fiabila? Mercedes sau Volkswagen? Sau BMW, poate? Pentru mine nu primeaza sportivitatea, ci confortul si...sa nu am de lucrat des la partea de suspensie. Va rog sa-mi scrieti parerile voastre. Nu exclud nici Citroen, dar acolo sunt probleme de fiabilitate.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Mercedes.  :rolleyes: Asta zic eu, depinde acum de buget, ca sa stii la ce clasa de masina te-ai incadra. :)

Edited by d4m4g3, 29 March 2009 - 20:01.


#3
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
la ce model te-ai gandit...buget..

#4
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Si ce vrei de la masina sa faca, in afara de a fi fiabila?

#5
ocsikke

ocsikke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.03.2009

View Postd4m4g3, on Mar 29 2009, 21:01, said:

Mercedes.  :rolleyes: Asta zic eu, depinde acum de buget, ca sa stii la ce clasa de masina te-ai incadra. :)
Bugetul e inexistent acuma, studiez doar piata. Nu vreau neaparat sa-mi iau una mai noua, poate fi chiar si cu 10 ani mai veche. Ma gandesc la un Mercedes Cobra, dar, ca sa-l iei in stare originala, si intretinut, musai sa-l iei din Germania. Poate si un clasa E, din anii 90, nici alea nu arata rau. Volkwagenul stiu ca e bun, am si avut un Golf 1, dupa care plang acuma, era bun la consum, dar mai putin bun la drumuri lungi, cu familia.
Passat 1, 2, 3, sunt cam seci, nu ma omor dupa forma lor, Passat 4, e mai ok, iar 5 e destul de ok, dar un diesel cu km putini, e scump.
Poate chiar un Jeep Cherockee cu motor diesel de 2.1 sau 2.5, nu prea stiu cat sunt de fiabile, pretul e mic in Germania. Bmw? Am condus un 525 Tds, e masina buna, nu avea toti caii, dar pe mine m-a multumit.Deci, daca gasesc de lucru, imi refac repede bugetul, dar nu vreau sa sar calul, poate undeva la 3500-4500 euro pentru o masina buna.

#6
Vicku18

Vicku18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.10.2008

View Postocsikke, on Mar 31 2009, 21:42, said:

Bugetul e inexistent acuma, studiez doar piata. Nu vreau neaparat sa-mi iau una mai noua, poate fi chiar si cu 10 ani mai veche. Ma gandesc la un Mercedes Cobra, dar, ca sa-l iei in stare originala, si intretinut, musai sa-l iei din Germania. Poate si un clasa E, din anii 90, nici alea nu arata rau. Volkwagenul stiu ca e bun, am si avut un Golf 1, dupa care plang acuma, era bun la consum, dar mai putin bun la drumuri lungi, cu familia.
Passat 1, 2, 3, sunt cam seci, nu ma omor dupa forma lor, Passat 4, e mai ok, iar 5 e destul de ok, dar un diesel cu km putini, e scump.
Poate chiar un Jeep Cherockee cu motor diesel de 2.1 sau 2.5, nu prea stiu cat sunt de fiabile, pretul e mic in Germania. Bmw? Am condus un 525 Tds, e masina buna, nu avea toti caii, dar pe mine m-a multumit.Deci, daca gasesc de lucru, imi refac repede bugetul, dar nu vreau sa sar calul, poate undeva la 3500-4500 euro pentru o masina buna.

BMW seria 5 e34 sau seria 3 e36,sunt masini bune,dar spatiul din urma e cam mic,asa ca pasagerii din spate vor fi cam incomodati si fiind mentionat faptul ca ai familie,poate doar varianta universal va fi potrivita
Mercedes E-class w123(cobra) sau w124,la fel nu sunt masini rele,si in varianta universal ar face fata la fel de bine ca si BMW
Unicul minus la BMW si Mercedes este tractiunea spate,care iarna iti poate crea probleme;nu e exclus sa dai si de modele cu tractiune integrala,insa cred ca mai rar ca cele cu tractiune spate
Daca iti cade norocul,poti alege ceva bun din gama Volkswagen,caci au tractiune pe fata si sunt mai descurcarete iarna
Jeep Cherokee,tot poate fi o alegere buna insa doar cu motorizarea diesel 2.5 (de la VM Motori,Italia) fata de 2.1 (de la Renault,Franta),dar posibil va necesita cheltuieli putin mai mari la intretinere fata de celelalte si plus la aceasta vei avea parte de un consum mai mare si de un mers mai "batrinesc",dar mai putine probleme la capitolul reparatie suspensie si desigur rezistenta mai mare ca la celelalte
In fine,alege ce-ti convine cel mai mult

#7
ronie9

ronie9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.01.2008
salut, pararea mea e daca nu ai bani de Mercedes sa nu-ti iei. adica sincer de ce ti-ai lua un mercedes de 20 de ani? doar ca sa zici ca ai mercedes? mai bine iti iei o masina mai noua sau poate chiar noua, depinde de ce bani o sa ai. asa cred ca o sa ai mai putine probleme.

#8
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Cumparatorul trebuie sa isi cumpere masina in functie de veniturile pe care le are.Sa lase fitele deoparte, sa nu viseze la o masina pt care nu are bani.Personal intre un Mercedes de 20 de ani sau un VW,  Opel, Skoda sau Ford, cu vechimea de 3-4 ani, prefer varianta B.Normal ca intre un VW si Mercedes din aceiasi clasa, la aceiasi vechime, de 3-4 ani, daca imi permit financiar, vreau Mercedesul.Mercedes este o masina destinata confortului si sigurantei.VW este ok insa este o marca non-premium(Mercedes este premium).

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Avand in vedere faptul ca ai familie, zic sa te gandesti si la aspectul "securitate".

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postocsikke, on Mar 29 2009, 20:59, said:

Daca nu-mi rezolv problema cu suspensiile Fordului, ma gandesc la o alta marca. Din experientele voastre personale, care marca e mai rezistenta si mai fiabila? Mercedes sau Volkswagen? Sau BMW, poate? Pentru mine nu primeaza sportivitatea, ci confortul si...sa nu am de lucrat des la partea de suspensie. Va rog sa-mi scrieti parerile voastre. Nu exclud nici Citroen, dar acolo sunt probleme de fiabilitate.
ce Ford ? cum sa nu rezolvi problemele legate de suspensii :o

din cele spuse cele mai fiabile dupa mine sunt

1.bmw
2.mercedes (au recunoscut oficial parca prin 2004-2005 ca au avut probleme de fiabilitate care au fost rezolvate cu noile modele)
3.volkswagen (nu recunosc ca au probleme de fiabilitate cu unele modele)
4.citroen

Edited by cosmin_miu, 03 April 2009 - 15:18.


#11
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Depinde de mai multi factori:

1.Cati km circuli cu masina anual

2.Diesel sau Benzina

3.Ce clasa mica\medie\mare

etc

Daca ai avut probleme cu Ford-ul asta nu inseamna ca daca scapi de model nu o sa mai ai probleme,poate masina care ti-a dat batai de cap a fost un cazan,ai dus-o la mecanici fara experieta etc

vw Golf nu poti sa sa iei decat maxim 3,care e urat rau (din punctul meu de vedere)

La Jeep-uri sau la chestii de genul asta eu zic sa nu te bagi,mai ales ca umblii dupa o masina foarte fiabila.

Eu as lua un BMW E34 525i,sunt masini ok.  

Sau Mercedes un W124,la fel masini ok.

Depinde foarte mult ce masina nimeresti,chiar daca schimbi tu marca si renunti la Ford s-ar putea sa ai alte probleme si cu cele mentionate de mine anterior,daca masina a fost intretinuta corespuzator sunt masini foarte fiabile.

Edited by alex-softpedia, 03 April 2009 - 19:13.


#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,995
  • Înscris: 06.04.2007
Pai ce mai...clar ca Mercedes le cam inmbina pe toate, dar e scump pt ce ofera.

#13
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Ofera ce ofera dar nici nu cere prea mult :)

Edited by alex-softpedia, 03 April 2009 - 19:24.


#14
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View PostOctavian___28, on Apr 3 2009, 19:13, said:

Pai ce mai...clar ca Mercedes le cam inmbina pe toate, dar e scump pt ce ofera.
Cobra era sa bage Mercedes in faliment, probabil cea mai fiabila masina construita vreodata.

#15
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Pentru confort, Mercedes, dar de la E in sus. Dar, totusi :

View Postcosmin_miu, on Apr 3 2009, 16:18, said:

ce Ford ? cum sa nu rezolvi problemele legate de suspensii :o


#16
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postcristi.r, on Apr 4 2009, 17:08, said:

Pentru confort, Mercedes, dar de la E in sus. Dar, totusi :


Si clasa C de la Mercedes ce are?Este o problema ca este un pic mai mica, fiind echivalentul lui Audi A4 ca marime?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate