Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Pronumele de politețe pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#163
rogobongo

rogobongo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.05.2015

View PostCBV, on 06 iunie 2009 - 13:38, said:

„Aha! Deci credinta-n dumnezeu este corelata cu politetea!” – (s3ction31)

Să vă spun un secret: cei ce cred că se trag din maimuță, dar sunt politicoşi, au părinți care sunt făcuți de Dumnezeu.
Credincioșilor în zei, ce deștepți vă credeți voi!

#164
rogobongo

rogobongo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.05.2015

View PostBlitzkrieg, on 30 iunie 2009 - 11:30, said:

Eu as propune sa se scoata pronumele de politete din limba romana. Englezii nu au. Doar noi romanii ne complicam viata, de inteligenti ce suntem
E taman pe dos. Pronumele YOU adică pers 2 plural, se folosește azi și pt pers 2 singular.Deci nu pron de politețe a fost înlocuit. Vezi că ai reținut greșit de la orele de engleză? Ori poate tu nici nu ai avut engleză și vorbești din logică?

View PostNutrul, on 30 iunie 2009 - 14:43, said:

Vorbele n'au cum să te doară, că d'aia e și zicala "l'a bătut cu vorba".
Ai înțeles tu greșit Vorbele pot cauza mari dureri sufletești. La asta, in primul rînd,  se referă zicala „l-a bătut cu vorba”.

View PostThomas-, on 30 iunie 2009 - 19:15, said:

Fals, englezii au pronume de politete, ba chiar tin la ea atat de mult incat persona a II-a plural (you)  a acaparat-o pe a II-a singular (thee).
Da, așa este. Văd că unii gîndesc că a dispărut pron de politețe din engleză pt că așa li se pare lor logic că trebuie să fi fost.

View PostBlitzkrieg, on 30 iunie 2009 - 11:30, said:

Eu as propune sa se scoata pronumele de politete din limba romana. Englezii nu au. Doar noi romanii ne complicam viata, de inteligenti ce suntem
Englezii au!!! Cum dreacu pricep așa de mulți oameni lucrurile exact pe dos?! În Anglia e în general cea mai politicoasă exprimare din Europa!

#165
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Continuare de la alt subiect:

View PostIon_de_la_Raion, on 15 februarie 2016 - 23:25, said:

Pe mine ma cam zgarie abordarea cu formula de politete, afisata de AdiJapan si altii. Pe forum cam sintem la per tu toti, e si un mod de apropiere al userilor.
Îmi pare rău. Am încercat, dar nu pot să-i tutuiesc pe necunoscuți, mai ales cînd subiectul se vrea intelectual și cînd nu știu dacă interlocutorii sînt copii. Pentru mine pluralul de politețe are tocmai rostul de a-i aborda pe oameni într-o manieră prietenoasă și caldă, în timp ce tutuiala generalizată mi se pare ușor agresivă și rece, o prietenie artificială, de fațadă. Dar m-am obișnuit cu ideea că alții percep altfel lucrurile.

#166
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Si are tocmai efect invers. Pluralul de politete nu are nimic prietenos si cald in el, e tocmai rece si detasat.

#167
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostMizu, on 16 februarie 2016 - 05:06, said:

Si are tocmai efect invers. Pluralul de politete nu are nimic prietenos si cald in el, e tocmai rece si detasat.
Așa îl percep unii. Știu și asta. N-am ce să le fac. Pe bune, chiar am încercat, uneori am fost rugat și un pic a mers, dar cîtă vreme nu cunosc persoana destul de bine reflexul de a folosi pluralul e mai puternic.

Eu văd forumul ca pe o plimbare în parc, unde intri în vorbă cu necunoscuții veniți și ei la aer. Iar în parc n-aș tutui decît copiii și animalele, altfel m-aș simți eu însumi prost-crescut și impertinent, ca să nu spun că și interlocutorii s-ar simți agresați. În contextul ăsta politețea e cea prietenoasă și caldă, iar tutuiala e grosolană.

Probabil diferența dintre mine și dumneavoastră e că eu unul consider că oamenii de pe forum și cei din parc sînt aceiași, deci îi abordez la fel. În schimb cine tutuiește pe oricine pe forum fie crede că oamenii de pe forum nu sînt tocmai oameni 100%, fie profită de anonimat sau distanță pentru a fi mai puțin civilizați decît ar fi într-o discuție față în față. Sau o combinație între cele două cauze, nu știu. Chiar, dacă ar fi să vă faceți o autoanaliză, de ce vorbiți pe internet într-un fel și cu oamenii în carne și oase altfel?

#168
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAdiJapan, on 16 februarie 2016 - 06:44, said:

Eu văd forumul ca pe o plimbare în parc, unde intri în vorbă cu necunoscuții veniți și ei la aer. Iar în parc n-aș tutui decît copiii și animalele, altfel m-aș simți eu însumi prost-crescut și impertinent, ca să nu spun că și interlocutorii s-ar simți agresați. În contextul ăsta politețea e cea prietenoasă și caldă, iar tutuiala e grosolană.
Pai gandeste-te ca aici nu e parc. Parcuri sunt listele alea de discutii de adevarul.ro si alte ziare online. Aici e un club select unde unii membrii se cunosc bine. Unii din noi ne-am vazut la fata, poate am facut gratare, altii am fost impreuna in excursii, am ajutat cu informatii la cele mai marunte probleme si la randul nostru am fost ajutati cand am avut nevoie. Am ras si ne-am certat impreuna. Si inca de la inceput cand eram mai tineri (la mine sunt peste 10 ani) ne adresam unii altora cu "tu". Si gandeste-te ca la clubul asta vesel vine unu si zice "Buna ziua, ce faceti dumneavoastra aici?"

Reactia ar fi:

[ http://i3.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/993/875/084.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#169
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostBursul, on 16 februarie 2016 - 08:51, said:

Pai gandeste-te ca aici nu e parc.
Cum, aici nu e parc???... Greșeala mea. Mulțumesc că m-ați scos din ignoranță.

Am zis eu că aș avea ceva împotrivă ca aceia care se cunosc să se tutuiască?! N-am zis. De altfel și eu mă tutuiesc, tot aici, cu cei cu care mă cunosc. Nici măcar n-am zis că nu vreau să mă tutuiască nimeni. Tot ce am zis e că eu mă simt mai bine dacă folosesc pluralul de politețe față de necunoscuți, aici pe forum la fel ca oriunde altundeva. De la alții n-am nici o pretenție.

Situația aceea cu „Bună ziua, ce faceți dumneavoastră aici?” se întîlnește tot timpul, de exemplu în parc, și totuși nu se miră nimeni. Și atunci repet întrebarea pe care ați evitat-o: de ce cu oamenii de pe forum vorbiți altfel decît cu cei pe care îi aveți în față?

#170
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAdiJapan, on 16 februarie 2016 - 10:59, said:

Și atunci repet întrebarea pe care ați evitat-o: de ce cu oamenii de pe forum vorbiți altfel decît cu cei pe care îi aveți în față?

Cand am fost la interviu la o firma am inceput sa vorbesc cu "dumneavoastra". Apoi mi s-a explicat ca in firma nu se foloseste pronumele de politete, fie ca ma adresam sefului sau femeii de servici. Si asa a ramas. Desi cunosteam persoanele de la interviu de nici 20 de minute si erau mai in varsta ca mine, am inceput sa ma adresez cu "tu", "voi".
Si am zis ca aici nu e ca in parc, deja unii ne cunoastem de ani de zile si majoritatea nu au 40 ani. E in spiritul acestui forum sa te adresezi cu "tu", o regula nescrisa, la fel ca in firma unde am fost la interviu. Cand vine cineva si incepe sa scrie cu "dvs", suna ca nuca in perete.

#171
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostBursul, on 16 februarie 2016 - 11:22, said:

Cand am fost la interviu la o firma am inceput sa vorbesc cu "dumneavoastra". Apoi mi s-a explicat ca in firma nu se foloseste pronumele de politete, fie ca ma adresam sefului sau femeii de servici. Si asa a ramas. Desi cunosteam persoanele de la interviu de nici 20 de minute si erau mai in varsta ca mine, am inceput sa ma adresez cu "tu", "voi".
Și deci dacă a stabilit cineva că așa se procedează la firma aceea înseamnă automat că așa trebuie să procedăm noi toți? Care e relevanța istorioarei?

View PostBursul, on 16 februarie 2016 - 11:22, said:

Si am zis ca aici nu e ca in parc, deja unii ne cunoastem de ani de zile si majoritatea nu au 40 ani. E in spiritul acestui forum sa te adresezi cu "tu", o regula nescrisa, la fel ca in firma unde am fost la interviu. Cand vine cineva si incepe sa scrie cu "dvs", suna ca nuca in perete.
Dar ce, în parc nu există și oameni care se cunosc între ei? Care e diferența aia de esență dintre parc și forum?

Am mai zis o dată: n-am nimic cu cei care deja se cunosc între ei și-și vorbesc cum poftesc. Nu știu de ce tot aduceți discuția la ei. Am lămurit-o. E clar. Gata. Ok? Treaba mea e cu cei care nu se cunosc între ei și nu au convenit să se tutuiască.

E în spiritul României să arunci gunoiul pe jos, de exemplu, dar asta nu înseamnă că ăia care nu-l aruncă se potrivesc ca nuca în perete.

Regula mea nescrisă e să mă adresez față de necunoscuți așa cum m-au învățat părinții. Regula dumneavoastră nescrisă o fi să vă adresați altfel. Întrebarea rămîne: de ce? Dar nu mai insist. Îmi dau seama că nu aveți de gînd să răspundeți.

#172
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAdiJapan, on 16 februarie 2016 - 11:44, said:

Întrebarea rămîne: de ce? Dar nu mai insist. Îmi dau seama că nu aveți de gînd să răspundeți.
Din acelasi motiv din care tinerii se tutuiesc. Nu stiu care e motivul de ce tinerii atunci cand se intalnesc, chiar daca nu se cunosc se tutuiesc. Asa am fost cand am intrat pe forum, asa am ramas si asa vom ramane.  Tineri! Posted Image Posted Image

P.S. in realitate e altceva si in functie de situatie de adaptez. Cand ma intalnesc cu o ceata de batrani ma adresez cu "dumneavoastra". Cand ma intalnesc cu un grup de persoane de varsta mea sau mai tinere, depinzand de situatie ma adresez cu "tu" sau cu "dvs". Intrun cadru festiv oficial s-ar putea sa folosesc "dvs". La un meci de fotbal in nici un caz nu folosesc "dvs". Am zis depinde de situatie.

Iar aici pe forum se impune sa se vb cu "tu" :P

#173
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostBursul, on 16 februarie 2016 - 12:11, said:

Din acelasi motiv din care tinerii se tutuiesc. Nu stiu care e motivul de ce tinerii atunci cand se intalnesc, chiar daca nu se cunosc se tutuiesc. Asa am fost cand am intrat pe forum, asa am ramas si asa vom ramane.  Tineri! Posted Image Posted Image
Întrebarea era un alt „de ce”. Dar am pus-o de prea multe ori, nu mai are rost. În fine, înțeleg că forumul v-a impus să „vb” cu tu. Asta e. Norocul meu că mie nu-mi impune.

#174
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Daca pronumele de politete inseamna respect atunci trebuie folosit tot timpul indiferent cui ii te adresezi ca e copil, adolescent sau om in varsta. De aceea consider ca pronumele de politete este o porcarie care din nefericire este adanc impregnata in subconstientul omului.

Respectul fata de o persoana inseamna a raspunde la salut, a vorbi frumos, a avea rabdare sa asculti, a nu jigni etc.

Totusi eu nu tutuiesc o persoana necunoscuta in varsta deoarece poate avea aceasta iluzie ca nu o respect. Dar daca acea persoana ma tutuieste atunci automat o voi tutui si eu. Oricum dupa o vreme ii propun sa ne tutuim.

Pe internet ii tutuiesc pe toti si totusi ii respect. La servici ii tutuiesc pe toti chiar si pe cei carora colegii mei li se adreseaza cu pronume de politete.

Edited by Wonderhero, 24 February 2016 - 10:59.


#175
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostWonderhero, on 24 februarie 2016 - 10:58, said:

Daca pronumele de politete inseamna respect atunci trebuie folosit tot timpul indiferent cui ii te adresezi ca e copil, adolescent sau om in varsta. De aceea consider ca pronumele de politete este o porcarie care din nefericire este adanc impregnata in subconstientul omului.

Respectul fata de o persoana inseamna a raspunde la salut, a vorbi frumos, a avea rabdare sa asculti, a nu jigni etc.

Totusi eu nu tutuiesc o persoana necunoscuta in varsta deoarece poate avea aceasta iluzie ca nu o respect. Dar daca acea persoana ma tutuieste atunci automat o voi tutui si eu. Oricum dupa o vreme ii propun sa ne tutuim.

Pe internet ii tutuiesc pe toti si totusi ii respect. La servici ii tutuiesc pe toti chiar si pe cei carora colegii mei li se adreseaza cu pronume de politete.
Politețea nu înseamnă respect. E o confuzie pe care o fac foarte mulți. În realitate există persoane pe care le respecți, dar față de care nu folosești pluralul de politețe (de exemplu părinții, un prieten care ți-a făcut un mare bine etc.), iar pe de altă parte există și persoane pe care nu le respecți – de fapt nici nu le cunoști ca să știi dacă merită respect sau nu –, dar față de care totuși te adresezi cu pluralul de politețe (de exemplu un trecător pe care îl întrebi încotro e gara).

#176
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016

View PostAdiJapan, on 24 februarie 2016 - 11:50, said:

Politețea nu înseamnă respect. E o confuzie pe care o fac foarte mulți. În realitate există persoane pe care le respecți, dar față de care nu folosești pluralul de politețe (de exemplu părinții, un prieten care ți-a făcut un mare bine etc.), iar pe de altă parte există și persoane pe care nu le respecți – de fapt nici nu le cunoști ca să știi dacă merită respect sau nu –, dar față de care totuși te adresezi cu pluralul de politețe (de exemplu un trecător pe care îl întrebi încotro e gara).
Cine nu merita sa fie respectat ? Cand respecti pe cei din jur te respecti pe tine insuti. Dar sa revenim la subiect.

Definitia politetii: "Mod de comportare caracterizat prin bună- cuviință, respect și amabilitate în relațiile cu ceilalți oameni."

Eu nu am vazut pe nimeni sa ii se adreseze unui copil cu pronumele de politete ? Copiii nu merita politetea noastra ? E o prostie.

Cred ca pronumele de politete a fost inventat de niste mosi orgoliosi pentru discriminare, sau mai bine zis pentru pieptanarea egoului.

Edited by Wonderhero, 24 February 2016 - 14:00.


#177
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am un prieten care cu afacerile lui mai ajungea pe la casele oamenilor si uneori il intampina o tipa mai tanara, el avand asa spre 30 de ani. Si el indiferent de varsta femeii saluta cu "sărut-mâna".

Asta in opinia mea are efecte neplacute daca femeia nu e suficient de in varsta, deoarece daca are 40 de ani si unul de 30 o saluta asa induce ideea ca ar fi batrana, iar daca are 20 e doar penibil. Cum ar trebui sa-ti raspunda o tanara de 20 de ani cand tu de 30 o saluti cu sarut-mana?

Dar el nu, el vrea sa fie politicos si prin asta intelege politetea. Cam asa il vad si pe Adi, duce o formula la extrem pana aceasta ajunge sa aiba efect invers.

#178
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016
Eu n-as spune ca felul salutului are de-a face cu politetea. Cand saluti deja ai dat un semn de respect.

Aceeasi intrebare "cu cine nu merita sa fii politicos ?". Cu cine nu merita sa fii respectuos, amabil sau cu buna-cuviinta ? Bunul simt raspunde: "cu nimeni". Daca te respecti pe tine insuti esti politicos si respectuos cu toata lumea.

Numai fudulii au pretentia sa li se vorbeasca cu pronumele de politete.

#179
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostWonderhero, on 24 februarie 2016 - 13:54, said:

Cine nu merita sa fie respectat ? Cand respecti pe cei din jur te respecti pe tine insuti. Dar sa revenim la subiect.
Vedeți în dicționar ce înseamnă respectul: stimă, considerație, prețuire deosebită. Deci respectul îl merită numai cei care au făcut ceva de valoare – pentru tine, pentru o comunitate, pentru omenire etc. –, în timp ce restul nu merită decît cel mult să fie respectați ca ființe umane sau ca vietăți.

View PostWonderhero, on 24 februarie 2016 - 13:54, said:

Definitia politetii: "Mod de comportare caracterizat prin bună- cuviință, respect și amabilitate în relațiile cu ceilalți oameni."
Da, au tot umblat la definiția politeții pînă a ieșit prostia asta. În primul rînd politețea nu e mod de comportament, ci atitudine. Comportamentul e vorbirea politicoasă, purtarea cuviincioasă etc. Politețea e ceea ce simți și gîndești, cum te raportezi față de celălalt, nu ceea ce faci. Apoi au pus acolo și cînd de fapt trebuia sau: buna-cuviință, respectul și amabilitatea nu e nevoie să fie prezente simultan în manifestarea politeții și de fapt de regulă nici nu sînt. Dintre cele trei de fapt prima trebuia să fie amabilitatea, iar respectul ultimul.

View PostWonderhero, on 24 februarie 2016 - 13:54, said:

Eu nu am vazut pe nimeni sa ii se adreseze unui copil cu pronumele de politete ? Copiii nu merita politetea noastra ? E o prostie.
Normele de bună purtare ale societății românești de azi sînt în așa fel încît față de copii adresarea nu se face cu pluralul de politețe. Asta-i viața.

Pe de altă parte există respect (dar nu și politețe) față de copiii care fac ceva deosebit: olimpici, mici inventatori, talente muzicale etc.

View PostWonderhero, on 24 februarie 2016 - 13:54, said:

Cred ca pronumele de politete a fost inventat de niste mosi orgoliosi pentru discriminare, sau mai bine zis pentru pieptanarea egoului.
Ce spuneți arată că nu înțelegeți mecanismele sociolingvistice. Politețea verbală a fost cu siguranță inventată de cei mărunți și fără putere, cu scopul de a intra în grațiile celor care dețineau puterea.

View PostMizu, on 24 februarie 2016 - 14:01, said:

Cam asa il vad si pe Adi, duce o formula la extrem pana aceasta ajunge sa aiba efect invers.
Eu nu duc nimic la extrem. Vorbesc cu lumea pe forum exact cum aș vorbi dacă ne-am afla față în față, așa cum vorbește de fapt toată lumea în societate. Întrebarea e de ce nu face toată lumea la fel și pe forum.

View PostWonderhero, on 24 februarie 2016 - 15:21, said:

Cand saluti deja ai dat un semn de respect.
Salutul e semn de politețe, nu de respect. Iar încurcați lucrurile.

#180
Wonderhero

Wonderhero

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.02.2016

View PostAdiJapan, on 24 februarie 2016 - 16:33, said:

Vedeți în dicționar ce înseamnă respectul: stimă, considerație, prețuire deosebită. Deci respectul îl merită numai cei care au făcut ceva de valoare – pentru tine, pentru o comunitate, pentru omenire etc. –, în timp ce restul nu merită decît cel mult să fie respectați ca ființe umane sau ca vietăți.

Te rog sa ma tutuiesti. Pronumele asta de politete im zgaraie neuronii mei putini.

Te cam contrazici cu tine insuti: "restul nu merită decît cel mult să fie respectați ca ființe umane sau ca vietăți". La acest "respectat ca fiinta umana" ma refer si eu. Si nu la stima sau pretuire.

Dar ce inseamna "respectat ca fiinta umana" ? Nu include doar "sa nu ucizi", asa e ? Acest fel de respect este o latura a bunului simt, este respectul fata de tine insuti.

View PostAdiJapan said:

Salutul e semn de politețe, nu de respect. Iar încurcați lucrurile.

Eu as scoate din dictionar cuvantul "politete" si as redefini cuvantul "respect". Clasific salutul ca fiind un semn de acel gen de respect la care te-ai referit tu.

Pronumele de politete l-as sterge definitiv din vocabular pentru ca e un rahat.

View PostAdiJapan said:

Politețea verbală a fost cu siguranță inventată de cei mărunți și fără putere, cu scopul de a intra în grațiile celor care dețineau puterea.

Puterea conducatorilor este data de popor de obicei prin alegeri. Conducatorii ar trebui de fapt sa fie subordonatii poporului.
Adevarata gratie o au fiintele iubitoare, umile, cu bun simt si cu "coloana vertebrala". Iar aceste fiinte nu solicita vreodata sa li te adresezi cu pronume de politete.
Din pacate conducatorii acestei lumi nu se numara printre astfel de fiinte. Dar intr-adevar ca sa intre in gratia lor falsa omul trebuia sa le mangaie egoul folosind pronumele de politete.

View PostAdiJapan said:

Normele de bună purtare ale societății românești de azi sînt în așa fel încît față de copii adresarea nu se face cu pluralul de politețe. Asta-i viața.

Normele de buna purtare ale societății românești de azi nu reprezinta viata si nu dau 2 bani pe ele.
Nu am nevoie de aceste norme ca sa-mi fac din viata e o arta de a trai. Bunul simt si iubirea sunt normele mele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate