Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Nu-i sfârșitul lumii dar este posibil să se întâmple ceva grav în 2012

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View PostTibbi, on 21st January 2011, 16:12, said:

Era din cauza hainelor pe care le purtai. Sau a incaltamintei.
In acest moment nu am, si port haine similare. Normal nu aceleasi. Am si pijamale cu plastic, si la fel. Zile cind ma scol electrizat, altele nu. Diferenta intre zile...23...nu saptamini. Ca sa poata fi pusa pe seama unui ciclu biologic, fizic eventual. Cind esti ami energizat.
Deci extern.
Nu am spus ptr a fi eu mot, ci ptr a vedea daca si altii observa asta.
Normal ca am dintotdeauna. Nu mi-am pus niciodata problema ca nu e de la mine si nici de la haine. Ci din mediu.
Eu personal sint sigur acum ca mediul e cauza. Si asta incepind cu fenomenele petrecute in luna ianuarie 2011.

#56
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Chiar ca nu-i sfarsitul lumii,dar se mai intampla cate ceva...
Din fericire nu (inca) pe la noi...

Un puternic cutremur cu magnitudinea de 8,9 a zguduit, în această dimineață, în jurul orei 7:30, coasta de nord-est a Japoniei.

#57
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Haideti domnilor si doamnelor, ce va agitati atat? De unde si pana unde Universull incepe si se termina cu oamenii? Se pare ca o sa dam coltul ca specie, asa si....? Foarte bine, au dat coltul si dinozaurii si Pamantul a continuat sa se invarta si iaca viata tot este pe Terra. Dupa ce se duce omenirea pe val, alte specii mai bine adaptate la conditii grele de mediu vor supravietui... cel mai smecher castiga jocul selectiei si al evolutiei... PUNCT.
Si asa ca o virgula, ce fericit o sa fie Pamantul cand o sa scape de noi, ca si asa l-am deteriorat intr-o masura atat de mare si intr-un timp atat de scurt cum nicio alta specie nu a fost in stare. Deci eu zic ca ne vom lua din partea Universului un mare: Hai sictir!

Ne vedem la sfarsitul lumii, ala adevarat, nu alea idiot-panicarde din categoria Potopului de foc editia 2000 (care din moment ce inca facem vorbire, care va sa zica n-a fost)!

Edited by Tetelu1980, 11 March 2011 - 11:44.


#58
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View Postm3th0dman, on 27th March 2009, 09:31, said:

O furtuna asemanatoare a mai avut loc in 1859.

Si cu ce rezultate ? Ce efecte au fost ? :scratchchin:

#59
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
Cutremur Japonia>pierderi economice>devalorizare yen>>>avantaj cei cu credite in yeni.
Eu astept ceva(!?) in Elvetia.

#60
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002
=================
Se vede ca nu evenimentul in sine este periculos ci mai ales consecintele sale(imediate mai ales),a se vedea in acest caz pericolul nuclear...reactor care nu poate fi "stins"!
Uite asa fu si cu Cernobal...erati mici sau inexistenti pe vremea aceea...!
Tot asa ne poate afecta si activitatea solara,nu atat prin efectul direct ci mai ales prin "collateral damage".

Edited by drgroza, 11 March 2011 - 16:40.


#61
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdrgroza, on 11th March 2011, 16:39, said:

=================
Se vede ca nu evenimentul in sine este periculos ci mai ales consecintele sale(imediate mai ales),a se vedea in acest caz pericolul nuclear...reactor care nu poate fi "stins"!
Uite asa fu si cu Cernobal...erati mici sau inexistenti pe vremea aceea...!
Tot asa ne poate afecta si activitatea solara,nu atat prin efectul direct ci mai ales prin "collateral damage".


Fukushima:


Cutremurul devastator din Japonia, al treilea ca mărime din istoria țării, a declanșat un pericol și mai grav: guvernul nippon a anunțat alertă nucleară din cauza defecțiunilor apărute la centrala Fukushima.

Reuters FLASH: Japan's trade ministry says the pressure inside the Fukushima nuclear reactor may have risen to 2.1 times the designed capacity

Druck in Fukushima steigt weiter / Von Entwarnung ist keine Rede mehr, im Gegenteil: Der Druck im Kernkraftwerk Fukushima steigt weiterhin an, teilt das japanische Industrie- und Handelsministerium mit

BBCWorld: Japanese authorities to release radioactive vapour to ease pressure at Fukushima

http://www.bbc.co.uk..._medium=twitter


Reuters FLASH: Radiation levels 8 times normal levels near main gate of Fukushima Daiichi nuclear plant in Japan - Kyodo

Radiation level in Fukushima Daiichi plant central control unit 1,000 times normal - Kyodo

Edited by Naoto, 11 March 2011 - 23:47.


#62
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Mda, interesant ca de acum cateva ore, a inceput o "furtuna" geomagnetica cu valori ale indicelui Kp pe care rareori le-am vazut, daca nu chiar deloc, in ultimii 6 ani: LINK.

#63
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si mai ales apropierea Lunii. Cu 50000 de km mai aproape nu e putin.

#64
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Fukushima:

Reuters Flash: Japan nuclear authorities say high possibility of meltdown at Fukushima Daiichi No.1 reactor

#65
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaoto, on 12th March 2011, 08:12, said:

Fukushima:

Reuters Flash: Japan nuclear authorities say high possibility of meltdown at Fukushima Daiichi No.1 reactor


BREAKING NEWS: Pressure successfully released from #Fukushima No. 1 reactor!

vor reuși !!!!

Edited by Naoto, 12 March 2011 - 08:53.


#66
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,611
  • Înscris: 19.05.2002

View PostNaoto, on 12th March 2011, 08:53, said:

BREAKING NEWS: Pressure successfully released from #Fukushima No. 1 reactor!

vor reuși !!!!
==================
N-au reusit :worthy:
Totusi nu-i explozie nucleara!

http://www.twitvid.com/LICNU

#67
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdrgroza, on 12th March 2011, 13:22, said:

==================
N-au reusit :worthy:
Totusi nu-i explozie nucleara!

http://www.twitvid.com/LICNU


tradus din sursă japoneză:  au reușit - filled with sea water to cool containers

#68
Stecher

Stecher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2011

View PostTetelu1980, on 11th March 2011, 11:43, said:

Haideti domnilor si doamnelor, ce va agitati atat? De unde si pana unde Universull incepe si se termina cu oamenii? Se pare ca o sa dam coltul ca specie, asa si....? Foarte bine, au dat coltul si dinozaurii si Pamantul a continuat sa se invarta si iaca viata tot este pe Terra. Dupa ce se duce omenirea pe val, alte specii mai bine adaptate la conditii grele de mediu vor supravietui... cel mai smecher castiga jocul selectiei si al evolutiei... PUNCT.
Si asa ca o virgula, ce fericit o sa fie Pamantul cand o sa scape de noi, ca si asa l-am deteriorat intr-o masura atat de mare si intr-un timp atat de scurt cum nicio alta specie nu a fost in stare. Deci eu zic ca ne vom lua din partea Universului un mare: Hai sictir!

Ne vedem la sfarsitul lumii, ala adevarat, nu alea idiot-panicarde din categoria Potopului de foc editia 2000 (care din moment ce inca facem vorbire, care va sa zica n-a fost)!
Tu ne compari pe noi cu dinozaurii?ce zic compari,ci ii declari mai calificati decat noi  :deadtongue: Adica cum,au disparut dinozaurii si nu disparem noi astia mai de rahat(oamenii)? Rationamentul tau este incredibil de aberant,noi suntem o specie INTELIGENTA,tu ne compari cu dinozaurii?Aia nu aveau tot felul de tehnologii si masinarii ca sa supravietuiasca cataclismelor.Oamenii sunt la cu totul alt nivel.
Aceasta comparatie este excat cum ne-ai compara cu elefantii,cimpanzeii,cainii si mai stiu eu ce animale.Este o diferenta mare intre o simpla specie de animale,si o civilizatie de animale(oamenii).Inca nu ai invatat ca nu conteaza cantitatea ci calitatea?
Cu riscul sa ma repet,rationamentul tau este putin spus a fi FALS,ci mai degraba aberant.

#69
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostStecher, on 12th March 2011, 16:49, said:

Tu ne compari pe noi cu dinozaurii?ce zic compari,ci ii declari mai calificati decat noi  :deadtongue: Adica cum,au disparut dinozaurii si nu disparem noi astia mai de rahat(oamenii)? Rationamentul tau este incredibil de aberant,noi suntem o specie INTELIGENTA,tu ne compari cu dinozaurii?Aia nu aveau tot felul de tehnologii si masinarii ca sa supravietuiasca cataclismelor.Oamenii sunt la cu totul alt nivel.
Aceasta comparatie este excat cum ne-ai compara cu elefantii,cimpanzeii,cainii si mai stiu eu ce animale.Este o diferenta mare intre o simpla specie de animale,si o civilizatie de animale(oamenii).Inca nu ai invatat ca nu conteaza cantitatea ci calitatea?
Cu riscul sa ma repet,rationamentul tau este putin spus a fi FALS,ci mai degraba aberant.


simplu spus: DA :)

#70
Stecher

Stecher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2011

View PostNaoto, on 12th March 2011, 16:56, said:

simplu spus: DA :)
In ce context folosesti acest ,,da"?

Edited by Stecher, 12 March 2011 - 17:03.


#71
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View PostStecher, on 12th March 2011, 16:57, said:

In ce context folosesti acest da?

era de confirmare

și de mulțumire (ăsta era rostul emoticonului)

Edited by Naoto, 12 March 2011 - 17:01.


#72
Stecher

Stecher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2011

View PostNaoto, on 12th March 2011, 16:58, said:

te confirmam
Ok  :kisstogether:  ... :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate