Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#1315
ivankic

ivankic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009
Salut.Am o problema si va rog daca puteti sa ma ajutati.Am o statie pioneer a209r si o pereche de boxe cs7070. Vreau sa imi cumpar un subwoofer pioneer s51w. Intrebarea mea este daca pot conecta sub.la statie...avand in vedere ca e mai veche...nu are iesire pt sub....am iesiri doar la boxe prin fire iar ce am vz la subwoofer are un fel de jack. Statia in spate are un control out...ala o.fi???? Va rog daca puteti sa ma ajutati....sau un alt model de sub...sa aiba intrare pe fire ca la boxele mele...Multumesc

#1316
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Control out e pentru telecomanda . Acolo conectezi un senzor extern de telecomnada in caz ca pui amplificatorul intr-un loc unde obtureaza senzorul inclus. Ai iesire stereo unde scrie rec. De acolo ai putea scoate semnal stereo pt a conecta sub-ul
Parerea mea e sa nu te complici pentru ca nu vei avea satisfactie. vei avea control dificil asupra subwooferul-ui. Cumpara-ti an amplificator nou si doua boxe de cea mai buna calitate

Edited by giorgioaur, 20 September 2018 - 19:35.


#1317
ivankic

ivankic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009
Ok ms mult...deci sa inteleg ca nu merge...dar daca as lua alt model de subwoofer care are conectare cu fire...ar merge??? Sunt modele de la polk..statia in spate are 4 iesiri pt boxe...nu stiu..intreb sj eu..apropo ce insemna 2 boxe bune??))).ms

#1318
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
nu exista subwoofer care sa mearga pe fire- asa cum crezi/speri tu. iti trebuie amplificator cu iesire pt subwoofer

#1319
ivankic

ivankic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009
Ok.multumesc mult

#1320
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
2 boxe bune, in cazul de față, ar însemna boxe ce dau un bass decent, ce nu mai au nevoie de subwoofer, boxe ce redau de cât mai jos in frecvență, 20 Hz, sau chiar mai jos.

#1321
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce ai avea nevoie de 20 Hz sau mai jos... nu inteleg. Deja mai jos de 80 e mai importanta camera. Daca atingee 30Hz deja are toate frecventele de care ai putea avea nevoie

#1322
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Ivankic. Boxele tale sunt facute sa impresioneze vizual, nu prin calitatea sunetului. Vinde tot ...strange banii ..si asteapta ofertele de Black Friday. Cumpara-ti 2 boxe de toti banii. si vei auzi muzica asa cum nu ai mai auzit-o niciodata. O recomandeare din partea mea ar fi Q Acoustics 3050 . Sunt la mare reducere pe Avstore  Nu cheltui banii pe subwoofer si alte porcarii. Boxele sunt cele mai importante.

#1323
ivankic

ivankic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.06.2009
Multumesc mult pt sfat.am vz boxele....ce statie imi recomanzi la ele????Nu cred ca are rost sa intreb daca merge a mea...

#1324
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
orice amplificator second hand pentru inceput e bun, ca pret orienteaza-te la 4-500 lei

#1325
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
De ce sunt aceste boxe catalogate "de raft" ? Ce rafturi ar trebui să avem ca să ne încapă în ele ?
Serios, woofer de 30 cm la o boxă de raft ?
https://www.avstore....yamaha-ns-5000/

Edited by eddy_teer, 23 September 2018 - 08:37.


#1326
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Sunt de podea. Nu se vand fara standurile acelea.

#1327
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Posteddy_teer, on 23 septembrie 2018 - 08:37, said:

De ce sunt aceste boxe catalogate "de raft" ? Ce rafturi ar trebui să avem ca să ne încapă în ele ?
Serios, woofer de 30 cm la o boxă de raft?
Le zice "de raft" în general dacă nu sunt foarte mari şi trebuie puse pe ceva la înălţime ca să bată cât de cât spre urechi, să nu asculţi muzica cu genunchii. Posted Image Şi cum stilul tradiţional de a mobila o cameră de locuit era să umpli unul dintre pereţi cu mobilă, incl. bibliotecă cu rafturi, cel mai practic loc în care să le pui era undeva pe rafturile alea. Dar azi s-ar putea numi la fel de bine stand-mounted (menite să fie puse pe suporţi - fie suporţi de tip "stâlp", fie suporţi ataşaţi pe perete), ca să sublinieze mai bine diferenţa faţă de floor-standing, care-s destul de înalte ca să stea pe podea şi totuşi tweeter-ul să-ţi bată cât de cât spre urechi (când eşti aşezat).

View Postbibiaudiofil, on 23 septembrie 2018 - 10:47, said:

Sunt de podea. Nu se vand fara standurile acelea.
Sunt stand-mounted, că de-aia vin cu stand-uri: direct pe podea ar fi poziţionate prea jos, deci nu sunt floor-standing, îţi spune şi producătorul asta din start când le vinde cu stand-uri proprii. :)

Edited by donjoe, 23 September 2018 - 10:53.


#1328
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Păi să nu le mai numească "bookshelf", că n-are nicio treabă cu bibliotecile...

#1329
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdonjoe, on 23 septembrie 2018 - 10:50, said:

Sunt stand-mounted, că de-aia vin cu stand-uri: direct pe podea ar fi poziţionate prea jos, deci nu sunt floor-standing, îţi spune şi producătorul asta din start când le vinde cu stand-uri proprii. Posted Image

Te distreaza atat de tare sa despici firul in patru intr-o discutie absurda ?

Sunt boxe mari, de podea. Se monteaza pe picioarele cu care se vand impreuna. Poti sa o iei prin eliminare, daca vrei ( nu sunt de raft, nu sunt subwoofere, nu sunt centre si nu sunt sateliti ). Putem inventa o categorie speciala pentru tine, daca asta te face fericit :

Boxe mari, din categoria "Unitra"

View Posteddy_teer, on 23 septembrie 2018 - 10:56, said:

Păi să nu le mai numească "bookshelf", că n-are nicio treabă cu bibliotecile...

Fixed Posted Image

Edited by bibiaudiofil, 23 September 2018 - 15:07.


#1330
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
haha, buna categoria "Unitra". Mama cum sunau, pentru vremea aia.... Am avut acasa prin 1985-7? 2 bucati Unitra 75W. Conduse de un amplif facut de un electronist care facea amplifuri de concert. 4x100W avea. Si o tona.... Dar era senzational pentru vremea aia cum suna

#1331
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu le-am avut si pe alea de 140W nu doar cele de 75W si eram incantat pana am ascult side-by-side niste chistoace ieftine Tannoy, experienta a fost socanta chiar daca Technics-urile care le pilotau erau praf.
Unitrele erau cutii cu difuzoare pentru crasma, nu concert, nu botez, pentru restaurant, sa miste mult aer in spatii relative mari fara pretentii, doar galagie.Interesant era ca reuseau sa bata incintele Technics din anii 90", alte cutii cu difuzoare cu twetere piezo.Macar aveau mai multa dinamica, viata fata de insipidele SB-CD320.

#1332
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbibiaudiofil, on 23 septembrie 2018 - 15:07, said:

Sunt boxe mari, de podea. Se monteaza pe picioarele cu care se vand impreuna.
Da, sunt de podea, deci se montează pe picioare speciale, nu direct pe podea. Posted Image

Zi-le și la Yamaha să nu mai scrie prostii pe sait, că nu sunt boxe care trebuie puse pe suport ca să stea la înălțime, deci nu intră în categoria tradițională "bookshelf". Posted Image
https://europe.yamah...5000/index.html

Edited by donjoe, 24 September 2018 - 12:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate