Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

ma lumineaza si pe mine cineva cu o lentila?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
cum am mai spus pe undeva , vreau sa-mi iau lentila pentru a-mi mari zoom-ul optic de 2x.
-adaptorul e 660000 si 1.2 mil original.
- lentila e http://www.discountc...GT-20,1c,pr.htm

intrebarea este: stiti ceva de firma asta kenko? e buna lentila? nu ma intereseaza daca voi v-ati lua sau nu, ma intereseaza daca e buna lentila sau sunt altele cu mult mai bune.
orice raspuns din partea unui cunoscator e bine primit.

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
eu am un teleconvertor kenko 2x de care sunt foarte multumit. firma e unda f. cunoscuta. nu e de top, dar e un fel de tamron sau vivitar daca ar fi sa comparam cu obiectivele.

#3
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
de cokin ce zici?

fapta e deja comisa oricum.

#4
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
daca e comisa da-ne si noua detalii. De unde, ce pret, impresii etc.

#5
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
de la f64 ca la ei magazinul e plin de lentile si filtre, pe cand la altii magazinul e plin de camere si gol cu lentile.  :D

m-am dus sa fac o proba si a a iesit:

-kenko: Attached File  obiectiv_k.jpg   240.17K   72 downloads
-fara nimic la zoom maxim: Attached File  fara_obiectiv.jpg   151.84K   52 downloads

dupa cum se vede e distrusa poza cu kenko. ma rog, poate din cauza conditiilor. am facut un calcul iar zoomul este de 1.8x la imaginea asta.

-kenko: Attached File  claritate_k.jpg   43.16K   48 downloads
-cokin: Attached File  claritate_cokin.jpg   21.86K   45 downloads

la cokin zoomul este mai mic decat kenko, dar iarasi, imaginea este mai buna dupa parerea  ochiului meu. acum nu mai cred ca au fost conditii diferite.

poatzanii la f64:
mi-a spus pe mail ca au adaptor pt a520. m-am dus la magazin, am vorbit cu altcineva, mi-a spus si aratat ca nu au.m-am dus inapoi la mail, mi-a spus iarasi ca au si trebuia sa vorbesc cu el nu cu altul. m-am dus inapoi la magazin, nu aveau adaptor pt a520 ci pt a80. a incercat sa puna lentila acolo si se cam atingea de obiectiv. mi-a dat un inel pe gratis, nu ma deranjeaza, arata chiar mai bine ca e negru pe langa tot argintiul ala. adaptorul asta m-a costat 660000 si e folosit, se va tot felul de zgarieturi, cu toate ca nu specifica ca e folosit.

am facut pana la urma alegerea pt cokin care era si el sigilat dar plin de praf: 1 200 000. kenko era 1600000 cu toate ca pe mail mi-a spus 32$ fara tva. probabil ca a vrut sa spuna euro.

#6
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
asa arata aparatul cu noua lentila, mai ai putin si zici ca-i profesional, pot sa fac linistit si poze pe strada, ca nu ies prea tare in evidenta si nu dau de banuit.  :D

ce ma deranjeaza este ca la zoom minim care ar trebui sa fie 2x, se vede un cerc negru pe margine, nu stiu exact ce parte a a lentilei poate sa fie.

revin cu poze in alt thread.

Attached Files



#7
///Mircea

///Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 13.11.2004
Bravo dom'le. Pana acum nu am mai vazut convertoare pe un aparat din seria A. Am vrut pt. A60 ul meu, dar cand am vazut preturile m-am lasat.   Le-ai luat la niste preturi super.   Nu mi se pare prea importanta diferenta, nu ma atrage, dar ti-ai facut damblaua, acum ai tzeava.  :lol:
Niste filtre cred ca ar fi mai interesante decat tele-ul.

#8
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
parca mai spusese cineva ca si-a luat convertor si filtru, tot la 600 convertorul.
intradevar, diferenta nu e cine stie ce, dar unul care imi multiplica cu 5 si nu stiu daca il au in Romania e lung cat la unul profesional si nu prea se merita sa cari asa ceva.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Exista pentru seria A care sa multiplice cu 5? Eu nu am gasit pana acum mai mare de 2...

#10
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
hmm, nu stiu sigur, ca sa nu vorbesc prostii dau direct linkul asemanator cu cel de sus: http://www.discountc...T-500,1c,pr.htm

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
:worthy: am gasit ce cautam :D mersi mult punctraldouapunctecr

#12
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
ai de gand sa ti-l iei?

intre timp mi-am dat seama ca cokinul meu isi face toti banii, adica cat dai, atata ai. zoomul e doar de 1,3x-1,4x, nici nu stau sa-l calculez exact sa nu ma enervez prea tare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate