Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Cunoasteti un autohaus in Germania de unde pot lua un Smart For Two?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Vreau sa ii cumpar sotiei un Smart For Two pentru a se invata sa conduca.Aveti idee in Germania la ce pret ajunge unul bunicel cit de cit ?
Si va rog daca ma puteti ajuta cu un autohaus de unde sa-l pot cumpara.
Multumesc!
PS: sau alta tara unde sunt mai ieftine!

Edited by GERULA2006, 23 March 2009 - 11:25.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai astea parca sunt automate deci sigur nu o sa invete sa conduca.
nu cred ca nu stie sa conduca pentru ca e chiar simplu ci e doar un blocaj mental. de frica sa nu te enervezi pe ea ca bruscheaza masina, de frica sa nu o loveasca, sa nu ii moara motorul in intersectie sau la semafor si tot asa. un smart nu va inlatura nimic din astea.

nu te supara dar cand a invatat sa gateasca i-ai cumparat un restaurant?

#3
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View PostGERULA2006, on Mar 23 2009, 11:15, said:

Salut!
Vreau sa ii cumpar sotiei un Smart For Two pentru a se invata sa conduca.Aveti idee in Germania la ce pret ajunge unul bunicel cit de cit ?
Si va rog daca ma puteti ajuta cu un autohaus de unde sa-l pot cumpara.
Multumesc!
PS: sau alta tara unde sunt mai ieftine!

Undeva pe la 4-4.500, depinde ce dotari, an, motorizare vrei.

#4
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Da` din Romania ce are?

#5
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Trebuie sa ii treaca frica si apoi sa conduca o alta masina.Ideea este ca dau o suma mai mica de bani .Nu are rost o masina scumpa ca s-o loveasca de 3 ori pe zi.
In Germania sunt mai ieftine.Daca aveti idee de un autohaus serios va multumesc!

#6
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Consoarta mea conduce cutie automata si sincer iti spun ca daca ai pus-o pe o cutie manuala ai terminat-o. Daca vrei sa o inveti sa conduca, i-ai un Matiz si gata. E mai ieftin ca smartul si o sa-i dezvolte abilitatile mult mai bine decat smartul.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
a lovit vreodata masina?

cand ai fost tu la volan a fost lovita vreodata? indiferent din vina cui.


in momentul in care masina zgariata cu tine la volan sau stearsa de unul in parcare pt ca nu era parcata bine va insemna acelasi lucru cu masina zgariata cu nevasta-ta la volan sau lasata de ea in parcare nu vei mai fi nevoit sa platesti pt 7 masini intermediare pana isi da drumu(scuze. limba asta romana...)

Edited by undercoverbrother, 23 March 2009 - 12:15.


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,991
  • Înscris: 03.12.2005
Eu n-as lua Smart pentru incepator pentru ca nu prea-i gasesti piese pe toate drumurile (mai ales carene) si nici service care sa stie ce face. Daca iei Smart, totusi ia-l pe benzina, puturosenia de automata tine motorul prea jos in ture la diesel si n-are vlaga deloc pe primele parti ale cursei acceleratiei. Poate benzinarul se comporta mai bine.

#9
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postundercoverbrother, on Mar 23 2009, 12:13, said:

cand ai fost tu la volan a fost lovita vreodata? indiferent din vina cui.
masina sau nevasta? :D

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cand am vazut ca initiatorul conduce un 206 mi-a venit in minte fix versul ala,
lumea-ti pare mare atunci cand esti mic

-----------------------------------------
las-o omule sa conduca singura masina. un ambreiaj de 206 e pana 5 milioane pt motorul de 1.6.
bucse, capete debara si alte minuni zici ca sunt deja bulite. las-o sa prinda curaj ca nu se intampla nimic.

#11
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Am vazut ca preturile la Smart sunt foarte mari pe autovit fata de cele din germania. Gasisem la un moment dat pe mobile.de cativa dealeri care aveau parcuri intregi de smarturi. Da-i si tu o cautare si le vei gasi. Uite un exemplu gasit repede smart.
Pentru cine stie, vad foarte multe smarturi pe la 2000Euro din '99, 2000. Merita cumparata una?

#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Eu as zice ca nu merita. Daca ar fi bune nu le-ar mai vinde mesterii...

#13
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Ceea ce spune Petru este adevarat : marea majoritate sunt din 99 - 2000 la un pret aproximativ de 2000 E.Kilometrii variaza intre 70 k  si 140 k.
Acum nu stiu ce sa zic cit sunt de bune.... mai ma gindesc.Dar astept si sfaturi de la voi daca sa fac acest pas sau nu!
Multumesc!

#14
extasy_cristU

extasy_cristU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2008

View PostSPF, on Mar 23 2009, 13:05, said:

Consoarta mea conduce cutie automata si sincer iti spun ca daca ai pus-o pe o cutie manuala ai terminat-o. Daca vrei sa o inveti sa conduca, i-ai un Matiz si gata. E mai ieftin ca smartul si o sa-i dezvolte abilitatile mult mai bine decat smartul.
Asta da solutie economica si corecta.

#15
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
ma bag si eu ca musca in lapte :D eu am permis de 2 ani jumate. dupa ce am luat permisul, am condus cca 6 luni o dacie 1310, cu care am avut numai probleme. deja curatam bujiile cu ochii inchisi. mi s-a dus platina in mijlocul clujului, etc, deci nu era o masina pe care sa ma pot baza. dar uite ca am facut cca 10 000 km cu ea. primul drum lung a fost cluj-piatra neamt, dupa ce aveam condusi numai 1000 km, apoi am facut drum de timisoara dus-intors fara odihna. la inceput am condus cu prietenul meu in dreapta, apoi singura. nu am avut nici un incident neplacut, nici macar o zgarietura nu am facut masinii. sunt prudenta la volan, dar nu genul la care ii tremura genunchii si ma aplec toata pe volan sa vad drumul. nu  doresc la nimeni sa invete pe o masina din asta. nici nu ma pricep la masini. dar as sugera sa ii iei sotiei o masinuta mica cu cutie manuala. si du-o undeva unde sa invete bine parcarile si alte cele...daca ii e frica la volan si cand parcheaza masina se coboara de 3 ori sa vada daca e ok, mai misca putin masina, mai una alta,  ramai tu soferul familiei. am o gramada de amice "soferite" la care imi e frica sa ma urc in masina.

#16
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
iulia , ai cea mai buna masina de mers prin oras care exista la aceasta ora in Ro  :D , am si eu una care o folosesc doar prin Cj si am observat ceva foarte nostim , in intersectii cind intru toti se feresc ca stiu de dacie ca nu are frine bune , daca am prioritate ma bag fara sa intreb de nimeni vorba aia ... un far/stop de VW pasat costa cit o dacie buna  :rolleyes:
Cine invata sa conduca o 1300 nu se va speria nici de un camion . Dupa ce inveti si treci pe ceva superior (orice intra in aceasta categorie) deja totul se vede roz . O dacie o cumperi la bani de nimic acum iar pentru 3-6 luni cred ca e cea mai buna investitie ca sa inveti cite ceva despre energia de impact a anumitor corpuri ( gen tomberon de gunoi , borduri , gropi abisale in carosabil , stilpisori de parcare vopsiti rosu ,galben si albastru...) dupa care pur si simplu o arunci la remat . In alta ordine de idei eu vad Dacia 1300 mult mai teapana comparata cu un smart , stiu ca nu e asa in realitate dar asa pare , plus sunetul motorului care numai a masina nu suna , piese de schimb greu de gasit , plasticaraiul de jur imprejur care va trebui lipit cu poxipol la fiecare urcare/coborire de bordura , stipisor multicolor etc

#17
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View PostNeohori, on Apr 5 2009, 17:06, said:

iulia , ai cea mai buna masina de mers prin oras care exista la aceasta ora in Ro  :D , am si eu una care o folosesc doar prin Cj si am observat ceva foarte nostim , in intersectii cind intru toti se feresc ca stiu de dacie ca nu are frine bune , daca am prioritate ma bag fara sa intreb de nimeni vorba aia ... un far/stop de VW pasat costa cit o dacie buna  :rolleyes:
Cine invata sa conduca o 1300 nu se va speria nici de un camion . Dupa ce inveti si treci pe ceva superior (orice intra in aceasta categorie) deja totul se vede roz . O dacie o cumperi la bani de nimic acum iar pentru 3-6 luni cred ca e cea mai buna investitie ca sa inveti cite ceva despre energia de impact a anumitor corpuri ( gen tomberon de gunoi , borduri , gropi abisale in carosabil , stilpisori de parcare vopsiti rosu ,galben si albastru...) dupa care pur si simplu o arunci la remat . In alta ordine de idei eu vad Dacia 1300 mult mai teapana comparata cu un smart , stiu ca nu e asa in realitate dar asa pare , plus sunetul motorului care numai a masina nu suna , piese de schimb greu de gasit , plasticaraiul de jur imprejur care va trebui lipit cu poxipol la fiecare urcare/coborire de bordura , stipisor multicolor etc

nu o mai am demult si nici nu recomand. oricum sotia domnului va avea nevoie de o masina micuta, de oras, cu cutie manuala neaparat. desi am cautat oferte la masini noi, nu ma incadrez si nici nu vreau credit pt o masina care nu are mai nimic pe ea. asa ca am optat pt un second Opel astra, probabil 1.3, ceva 2005-2006. am aruncat o privire si la corsa. sunt dragute si ieftine, usor de parcat, se strecoara in trafic, dar slabute pt drum mai lung....

#18
ztele

ztele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 05.06.2008

View Postiulia_400, on Apr 5 2009, 23:11, said:

nu o mai am demult si nici nu recomand. oricum sotia domnului va avea nevoie de o masina micuta, de oras, cu cutie manuala neaparat. desi am cautat oferte la masini noi, nu ma incadrez si nici nu vreau credit pt o masina care nu are mai nimic pe ea. asa ca am optat pt un second Opel astra, probabil 1.3, ceva 2005-2006. am aruncat o privire si la corsa. sunt dragute si ieftine, usor de parcat, se strecoara in trafic, dar slabute pt drum mai lung....

La automata nu-i moare motorul, nu aluneca in panta, nu se tureaza excesiv, nu se subtureaza excesiv, nu prajeste inutil ambreiajul, poate fi mai concentrata asupra condusului neavand de schimbat viteze, eu nu inteleg de unde pana unde NEAPARAT manuala?

Edited by ztele, 08 April 2009 - 23:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate