Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

masina 3500-4500

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
salut!
As vrea cam peste 2 luni maxim sa imi iau masina. Scopul utilizarii ar fi mixt. Juma prin oras , juma prin afara ...pe la munte , mare si daca ar fi sa tina si pe afara. Nu imi trebuie mult spatiu, pentru ca suntem 2 persoane destul de mici :). In plus suntem iubitori de condus (NU talpa) si de masini ( chiar daca nu prea am avut ocazia sa stam prea mult la volan). Am permis de mult timp si am condus : dacie veche, dacie noua( nu logan), 206 si cateva masini ocazional. Deci experienta nu am prea mult ..aproximativ egal cu 0. Nu imi trebuie nu stiu ce putere pentru ca nu voi baga talpa in ea , dar nici in depasire sa ajung cu pedala la podea. Ma intereseaza sa nu ma duc in service des cu ea si sa nu coste o groaza ( fata de alte modele).
Pretul maxim pe care sunt dispusa sa il dau ar fi vreo 4200 ( prin rotunjire pt o masina buna 4500). Bineinteles ca pretul nu este fix avand in vedere ca voi tine masina vreo 2-3 ani cel putin.  Km estimati pe an sunt cam asa 10k primul an, 25k al doilea an ...deci nu super multi. Din cate am citit pe aici nu s-ar merita pentru cati km urmeaza sa fac sa iau diesel, chiar daca consumul ar fi mai mic. Anul de fabricatie as prefera sa fie minim 2001.  In plus  NU  vreau masina ADUSA de afara , de preferat ar fi unic proprietar. Dotari care ar fi de preferat : pentru siguranta. airbag, abs, esp. + ac. Nu ma astept sa gasesc printr-o 'minune' o masina mult mai ieftina decat cele de felul lor, nici nu vreau.

Prima orientare a fost spre matiz. Am condus si am mers cu asemenea masina si a fost ok. Consumul stiu ca e mic , pretul mic de intretinere ( si cica nu se strica usor), ac ( chiar daca la drum mai lung a trebuit dezactivat) , dar la capitolul siguranta nu mi se pare chiar ok ( desi pot spune ca ne-a scapat de la accident ). E destul de ieftin si pot sa il iau destul de nou ( desi am inteles ca noul motor e cam limitat fata de cel vechi) ... dar exista un dar... parca in pretul asta as lua ceva mai bun si poate cu putin noroc nu am probleme majore.
A doua varianta a fost Loganul. Destul de nou, cu putini km la bord si cica mai ieftin de intretinut (fata de strainele de mai jos). Aici parerile sunt impartite. Cica e doar o iluzie. Nu am avut timp sa ma interesez. Cate probleme ati avut cu logan-ul? E stabil sau nu  pe drum.
Apoi urmeaza celalalte optiuni la care m-am gandit pana acum : fiesta, Clio, corsa, punto . Nu stiu daca gasesc ceva bun in banii astia din gama polo, 206, Fabia. De uitat m-am tot uitat pe autovit dupa preturi si pe forum-uri despre fiecare cam ce probleme a avut si cate stele au la siguranta.

Clio - mi se pare ca pot gasi un an mai nou, unic proprietar, cateva din dotarile de mai sus.
Corsa - mai ieftin la intretinere - un an acceptabil  
Fiesta - destul de fiabil ....

Voi ce ati alege?  Ce stiti despre ele? Si cam la ce ar trebui sa ma uit cand iau o masina sh ? Eventual oferte ...

Edited by minx, 20 March 2009 - 11:54.


#2
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007

 minx, on Mar 20 2009, 11:47, said:

salut!
As vrea cam peste 2 luni maxim sa imi iau masina. Scopul utilizarii ar fi mixt. Juma prin oras , juma prin afara ...pe la munte , mare si daca ar fi sa tina si pe afara. Nu imi trebuie mult spatiu, pentru ca suntem 2 persoane destul de mici :). In plus suntem iubitori de condus (NU talpa) si de masini ( chiar daca nu prea am avut ocazia sa stam prea mult la volan). Am permis de mult timp si am condus : dacie veche, dacie noua( nu logan), 206 si cateva masini ocazional. Deci experienta nu am prea mult ..aproximativ egal cu 0. Nu imi trebuie nu stiu ce putere pentru ca nu voi baga talpa in ea , dar nici in depasire sa ajung cu pedala la podea. Ma intereseaza sa nu ma duc in service des cu ea si sa nu coste o groaza ( fata de alte modele).
Pretul maxim pe care sunt dispusa sa il dau ar fi vreo 4200 ( prin rotunjire pt o masina buna 4500). Bineinteles ca pretul nu este fix avand in vedere ca voi tine masina vreo 2-3 ani cel putin.  Km estimati pe an sunt cam asa 10k primul an, 25k al doilea an ...deci nu super multi. Din cate am citit pe aici nu s-ar merita pentru cati km urmeaza sa fac sa iau diesel, chiar daca consumul ar fi mai mic. Anul de fabricatie as prefera sa fie minim 2001.  In plus  NU  vreau masina ADUSA de afara , de preferat ar fi unic proprietar. Dotari care ar fi de preferat : pentru siguranta. airbag, abs, esp. + ac. Nu ma astept sa gasesc printr-o 'minune' o masina mult mai ieftina decat cele de felul lor, nici nu vreau.

Prima orientare a fost spre matiz. Am condus si am mers cu asemenea masina si a fost ok. Consumul stiu ca e mic , pretul mic de intretinere ( si cica nu se strica usor), ac ( chiar daca la drum mai lung a trebuit dezactivat) , dar la capitolul siguranta nu mi se pare chiar ok ( desi pot spune ca ne-a scapat de la accident ). E destul de ieftin si pot sa il iau destul de nou ( desi am inteles ca noul motor e cam limitat fata de cel vechi) ... dar exista un dar... parca in pretul asta as lua ceva mai bun si poate cu putin noroc nu am probleme majore.
A doua varianta a fost Loganul. Destul de nou, cu putini km la bord si cica mai ieftin de intretinut (fata de strainele de mai jos). Aici parerile sunt impartite. Cica e doar o iluzie. Nu am avut timp sa ma interesez. Cate probleme ati avut cu logan-ul? E stabil sau nu  pe drum.
Apoi urmeaza celalalte optiuni la care m-am gandit pana acum : fiesta, Clio, corsa, punto . Nu stiu daca gasesc ceva bun in banii astia din gama polo, 206, Fabia. De uitat m-am tot uitat pe autovit dupa preturi si pe forum-uri despre fiecare cam ce probleme a avut si cate stele au la siguranta.

Clio - mi se pare ca pot gasi un an mai nou, unic proprietar, cateva din dotarile de mai sus.
Corsa - mai ieftin la intretinere - un an acceptabil  
Fiesta - destul de fiabil ....

Voi ce ati alege?  Ce stiti despre ele? Si cam la ce ar trebui sa ma uit cand iau o masina sh ? Eventual oferte ...
logan daca vrei, sa nu iei diesel. Cel pe benzina e eftin de intretinut si destul de rezistent. Eu cu un golan diesel am facut 50.000 km fara probleme.

#3
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Poti sa gasesti un corsa de 1.2 sau un yaris(modelul vechi) daca iti place.

#4
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

 gabrolio, on Mar 20 2009, 13:23, said:

Poti sa gasesti un corsa de 1.2 sau un yaris(modelul vechi) daca iti place.

yaris nu este decat peste 5300 de euro ..cel putin la o prima cautare pe autovit. :(. corsa intradevar ar fi faina , sunt f. multe aduse ( nu ma intereseaza) dar poate gasesc una de la proprietar.
Preturile din targ de prin bucuresti, cluj, brasov ,etc ... difera mult fata de cele de autovit?

#5
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Cu 4000E de Euro as alege un Logan benzina (sunt mai putin pretentioase) de 1,4 sau 1,6 , cu cateva zeci de mii de km la bord, cu dotari macar AC si geamuri electrice, etc.

cu 300E mi-as face un Full Casco pe 1 an.

Si cu 200E fac o petrecere in familie,. ca vorba aia mi-am luat masina.


PS. Daca ai noroc si nu iei o masina alergata pe taxi,.. nu vei avea costuri mari sau surprize neplacute  deloc cu Loganul.  ;)

#6
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006
Logan 1.4 cu ABS, AC, geamuri electrice, max 25k km, intretinuta, nu te duce la mai mult de 4000 E.
Logan all the way, Fiesta ar fi urmatoarea( si ultima optiune) dar doar daca gasesti un motor mai puternic, ceea ce ma indoiesc la banii astia si fara hibe. Deci daca e sa fie SH sa fie Logan.

#7
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 anducoj, on Mar 20 2009, 17:25, said:

Logan 1.4 cu ABS, AC, geamuri electrice, max 25k km, intretinuta, nu te duce la mai mult de 4000 E.
Logan all the way, Fiesta ar fi urmatoarea( si ultima optiune) dar doar daca gasesti un motor mai puternic, ceea ce ma indoiesc la banii astia si fara hibe. Deci daca e sa fie SH sa fie Logan.

Am mai scris si in alta parte: 5000 e + o rabla = Logan NOU noutz ! E nou mey, e ca o virgina mai grasa dar gospodina ! Ce pana mea radeti, ce, voicand v-ati luat nevestele nu erau virgine ???  B)

Edited by gniros, 20 March 2009 - 19:44.


#8
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Hei , men , mai ușor , ai citit regulamentul , că văd că ești nou :P .

Un Logan bine întreținut se găsește ușor . Zic că e mai bine decât altele ...

#9
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

 gniros, on Mar 20 2009, 19:43, said:

Am mai scris si in alta parte: 5000 e + o rabla = Logan NOU noutz ! E nou mey, e ca o virgina mai grasa dar gospodina ! Ce pana mea radeti, ce, voicand v-ati luat nevestele nu erau virgine ???  B)

masina pt programul rabla as avea, dar loganul la 5900 e chel ( are abs parca si airbag sofer) fara servo, ac . Ar fi optiune, dar cred ca merge si un logan cu mai putini km la bord ( reali sper) destul de intretinut.

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
Din ce vad eu nu ai neaparat nevoie de spatiu..asa ca in cazul tau oricat de fan Logan as fi, nu prea vad rostul sa iei logan.
daca 4500 nu sunt chiar prea mult pt tine, m-as uita la o ibiza in 4 usi. chiar si cu motor de 1.2....bineinteles o alta chestie pentru treaba asta e sa iti permiti intretinerea, care e fara doar si poate mai scumpa decat la logan :).

Edited by bossake, 21 March 2009 - 00:01.


#11
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009
Acum nu ma pot abtine sa nu zic ceva si de obsesia mea: Golf 3 sau4, nu ma intrebati de ce imi place designul chiar mai mult decat Golf 6. Am facut test de drum vreo 40 km si s-a comportat fara cusur: nu tragea intr-o parte nici la franari, fara zgomote suspecte, fara pic de rugina. Atata ca era mai lenes la viteze mari: pe la 110 deja ii era greu. Era din 97 cu vreo 170 k km, pe motorina, cu airbag, abs. Nu zic sa-ti iei de-asta, dar e un indiciu. Toata lumea, chiar si pe forum zice: nu-ti lua din asta ca nu e bun, e alergat, e manarit ... dar nimeni nu mi-a explicat de ce ... daca ai gasi pe cineva care sa ti-l desfaca si sa-l puna la punct .... dar oamenii nostri sunt prin strainatate sau pe la reprezentante si traiesc (bine) din revizii la 10 k km. Am vazut si ingineri in mecanica (nu stiu daca auto) care lucrau in asigurari ... ca se castiga mai bine. Asa ca iti zic sa cauti intai un OM, un meserias si apoi sa cauti masina.

#12
consumatorul

consumatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.02.2009
un spark nou?

#13
Hot_GaSoLine

Hot_GaSoLine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2007

 $eb, on Mar 20 2009, 16:38, said:

Cu 4000E de Euro as alege un Logan benzina (sunt mai putin pretentioase) de 1,4 sau 1,6 , cu cateva zeci de mii de km la bord, cu dotari macar AC si geamuri electrice, etc.

cu 300E mi-as face un Full Casco pe 1 an.

Si cu 200E fac o petrecere in familie,. ca vorba aia mi-am luat masina.


PS. Daca ai noroc si nu iei o masina alergata pe taxi,.. nu vei avea costuri mari sau surprize neplacute  deloc cu Loganul.  ;)
ASA SA FACI!
Acuma eu inteleg sa fii fun LOGAN da sa umpli forumurile de laude e cam .... prea mult.Mai respira...si gandestete ca mai fac si altii masini chiar daca nu asa de "reusite" ...BHAHAHAHA

Edited by Hot_GaSoLine, 21 March 2009 - 21:11.


#14
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
seb cam are dreptate.alege logan  de preferat nou

#15
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
gasesti sute de Corsa sau Fiesta din 2001 in sus

ti`as recomanda pe benzina, mai ieftine piesele, plus ca motorina de la noi omoara pompele diesel.

Nici sa nu te gandesti sa iti iei Logan, vei regreta amarnic, incepand de la confort pana la probleme mecanice aproape saptamanal.

#16
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007

 consumatorul, on Mar 21 2009, 17:15, said:

un spark nou?
E vreo 6000 de euro chel... cu rabla => 5000 dar tot chel.


 alios24, on Mar 22 2009, 11:39, said:

gasesti sute de Corsa sau Fiesta din 2001 in sus



ti`as recomanda pe benzina, mai ieftine piesele, plus ca motorina de la noi omoara pompele diesel.

Nici sa nu te gandesti sa iti iei Logan, vei regreta amarnic, incepand de la confort pana la probleme mecanice aproape saptamanal.
Ma tenteaza o Corsa pentru ca ar fi mai ieftin de intretinut. Totusi e cam  la limita la 4500.  Am cunostiinte care nu au avut probleme cu loganul ( decat 1 majora). In rest nimic ... bine ca eu stiu 2-3 cazuri, asta nu inseamna ca e valabil pt toate. Plus din cate  stiu si taximetristri sunt multumiti de ele.

Am fost azi in targ si sincer nu am vazut nimic care sa ma tenteze si preturile erau destul de mari fata de autovit. Fiesta vreo 2, Corsa -2 , VW golf 4-2 ( aratau bine, aduse) . Ma asteptam sa fie mai multe loganuri, dar exceptand taxiurile , erau 3. Matiz-uri vreo 5-6.  Mai ramane sa mai umblu.
Sincer m-ar tenta un Clio pt ca e mai mic decat loganul, pot lua unic proprietar , un an mai nou si mai putini km . Poate si un consum mai redus decat loganul..aici chiar nu stiu.. Dar am inteeles ca intretinerea e mai scumpa decat la logan ...

Edited by minx, 22 March 2009 - 19:03.


#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
e mai scumpa intretinerea la Clio :(..platesti manopera de service Renault, nu Dacia..platesti casco de masina productie straina, si nu productie autohtona (chestia asta cred ca din start reduce cu vreo 15-20% valoarea de casco); si apoi la Logan ai multe solutii aftermarket, piese de prin targuri "de origine",dezmembrari cu gramada etc..

Oricum depinde de oferta, daca nu ai nevoie de spatiu in mod deosebit, e ok si clio...eu insa din ce am vazut, in general astia cu clio cam tin la pret. Adica la 4500 nu cred ca iei clio 2005-2006..pe cand un logan iei sigur :). dar depinde ce gasesti...

nu baga la cap vorbele goale ale unora de pe mai sus ca loganul se strica SAPTAMANAL  :).. astea sunt prostii :)

#18
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
de Clio am citit aici pe forum ca trebuie sa am grija la ce motor aleg ...adica ? Ce NU ar trebui sa aleg si de ce?
Si unde sunt ofertele mai multe ca sa spun asa? In targ in ce oras? ( cred ca pe locul 1 e bucurestiul)...pe locurile urmatoare? As vrea sa vad si alte oferte decat cele de pe autovit...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate