Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Statutul de cetatean roman

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005
Salutare
  
Aveti idee daca exista o modalitate legala prin care un cetatean poate fi scutit de orice fel de obligatie fata de statul al carui cetatean este.
Un fel de renuntare la toate drepturile si obligatiile? (adica tot ce inseamna impozite taxe)

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 TheNutz, on Mar 19 2009, 16:08, said:

Salutare
  
Aveti idee daca exista o modalitate legala prin care un cetatean poate fi scutit de orice fel de obligatie fata de statul al carui cetatean este.
Un fel de renuntare la toate drepturile si obligatiile? (adica tot ce inseamna impozite taxe)



Nu!
Nu există!
Din păcate, trebuie să te achiți de datorii, ca orice cetățean normal...
Singura soluție, este să faci o călătorie dus... într-un anume loc...


#3
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005
adicatelea dragoste cu forta? nu pot sa cred!

#4
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005
exista totusi o explicatie logica pentru aceasta "anomalie"?

Edited by TheNutz, 19 March 2009 - 17:33.


#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Vino cu amănunte suplimentare pentru a încerca un răspuns mai detaliat...

#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Ai o propunere de lege ferenda? Cu ce justificare? Care ar fi ratiunea propiectului tau? Pe ce temei etic?

#7
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

 clara_spiele, on May 26 2009, 13:34, said:

<br />Ai o propunere de lege ferenda? Cu ce justificare? Care ar fi ratiunea propiectului tau? Pe ce temei etic?<br />
<br /><br /><br />
temeiul e faptul ca statul decide in locul meu si contrar intereselor mele si nu imi da libertatea de alegere pe care o declara. pentru ca e cea mai proasta afacere pe ca o finanteaza 22 mil de oameni.

#8
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
temeiul e faptul că statul decide în locul meu și contrar intereselor mele și nu îmi dă libertatea de alegere pe care o declară. pentru că e cea mai proastă afacere pe care o finanțează 22 mil de oameni.





Statul decide în numele cetățenilor săi și nici unul (în afară de tine, după cunoștințele mele) nu s-a plâns despre această operațiune!
Te rog să enumeri, dacă vrei, care ar fi interesele și deciziile statului care le-au lezat pe primele!
Mulțumesc mult!

#9
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

 copjob2000, on May 26 2009, 23:03, said:

temeiul e faptul că statul decide în locul meu și contrar intereselor mele și nu îmi dă libertatea de alegere pe care o declară. pentru că e cea mai proastă afacere pe care o finanțează 22 mil de oameni.

Statul decide în numele cetățenilor săi și nici unul (în afară de tine, după cunoștințele mele) nu s-a plâns despre această operațiune!
Te rog să enumeri, dacă vrei, care ar fi interesele și deciziile statului care le-au lezat pe primele!
Mulțumesc mult!
de plans toata lumea se plange, dar nimeni n-a pus problema in acesti termeni.

Daca statul percepe un bir de peste 40% din tot ceea ce castig o face sub pretextul ca ar oferi ceva in schimb. right?
Daca ceea ce ofera el in schimb contra celor 40% poate fi obtinut de catre fiecare cetatean din alte surse, dece sa nu aibe libertatea sa aleaga si sa dispuna liber de ceea ce poseda fara sa fie obligat sa plateasca statului pentru servicii care nu corespund nevoilor si standardelor lui?
exemple sunt mult, f multe. orice om intreg la minte poate observa ca statul este un administrator jalnic al resurselor pe care reuseste sa le stranga
luand de ex serviciile medicale, e evident ca sunt mult sub ceea ce ar trebui sa fie si principalul motiv este si felul in care administreaza statul resursele si modul cum le imparte (inechitabil)
astfel nefiind nevoit sa ii platesc statului banii sa faca el ce vrea cu ei ii pot da eu unui alt organism specializat cu asaceva si care in momentul in care nu imi mai satisface nevoile sa il schimb cu altul, liber si neconditionat.
sa luat ca ex invatamantul, chiar si cel care este privat si la care alegi sa platesti in ideea ca beneficiezi de servicii mai bune, ajungi la concluzia ca nici el n-are libertatea de care are nevoie, institutiile fiind obligate sa respecte niste programe identice cu cele de la stat, deci diferenta o fac doar preturile nu continutul si valoarea informatiilor pe care le furnizeaza.
sa luam de ex asigurarile de tot felul, dece sa ma asigure statul cand ma pot asigura singur si in conditii mai avantajoase si dupa propriile puteri.

am putea continua la nesfarsit dar sper ca m-am facut inteles.
daca cineva e multumit de ceea ce reprezinta statul nu il obliga nimeni sa adopte alta solutie.
dar n-ar fi echitabil sa exista posibiltatea celor nemultumiti sa iasa din acest joc? (diferenta dintre stat si afaceri nu e foarte mare, doar ca in afaceri iti poti da deminisa din statutul de angajat asumandu-ti faptul ca nu vei mai beneficia de avantajele/dezavantajele statutului de angajat, dar din afacerea de cetatean in stat nu poti)

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
poti renunta la cetatenia romana, in anumite conditii.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 TheNutz, on Mar 19 2009, 09:08, said:

Salutare
  
Aveti idee daca exista o modalitate legala prin care un cetatean poate fi scutit de orice fel de obligatie fata de statul al carui cetatean este.
Un fel de renuntare la toate drepturile si obligatiile? (adica tot ce inseamna impozite taxe)

Da, te muti din statul ala si iei cetatenia unui stat care nu accepta dubla cetatenie. Daca aia vor sa ti-o acorde.

In rest, nu. Statele moderne sunt tiranii ale birocratiei. Te vor obliga sa platesti serviciile alea indiferent daca le folosesti sau nu, indiferent daca esti multumit de ele sau nu. Cel mai aproape de conceptia ta este partidul libertarian din US (care nu prea are reprezentati in parlament) care sustin ca rolul statului trebuie sa fie restrans la apararea nationala, justitia constitutionala si... cam atat. In rest oamenii se descurca cu organizatii locale dupa pofta inimii lor - inclusiv scoli, politie, judecatorii. Un reprezentat al lor a candidat recent la nominalizarea republicanilor la cursa pt presedentia US: Ron Paul.

Edited by SuperDuper, 28 May 2009 - 13:14.


#12
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

 SuperDuper, on 28th May 2009, 14:07, said:

Da, te muti din statul ala si iei cetatenia unui stat care nu accepta dubla cetatenie. Daca aia vor sa ti-o acorde.

In rest, nu. Statele moderne sunt tiranii ale birocratiei. Te vor obliga sa platesti serviciile alea indiferent daca le folosesti sau nu, indiferent daca esti multumit de ele sau nu. Cel mai aproape de conceptia ta este partidul libertarian din US (care nu prea are reprezentati in parlament) care sustin ca rolul statului trebuie sa fie restrans la apararea nationala, justitia constitutionala si... cam atat. In rest oamenii se descurca cu organizatii locale dupa pofta inimii lor - inclusiv scoli, politie, judecatorii. Un reprezentat al lor a candidat recent la nominalizarea republicanilor la cursa pt presedentia US: Ron Paul.

:) cu ce ma ajuta un stat care nu accepta dubla cetateni?
Problema e de functionarea si echitatea sistemului in sine. E evident ca nu exista scapare pentru ca nu s-a pus problema unei astfel de optiuni, dar macar nu sunt singurul care si-a pus problema.
Cu ocazia asta am mai aflat ceva, mersi de informatie, nu stiam de partidul din US
Ramane sa asteptam revolutia mondiala (sa speram ca vine inainte de 2089)

 _Smiley_, on 28th May 2009, 12:46, said:

poti renunta la cetatenia romana, in anumite conditii.

de renuntat stiu ca o pot face, dar nu stiu unde sa caut detalii ca sa ma si lamuresc.
u know?

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Poti renunta la cetatenie (sa zicem, desi singurul mod este cum am zis mai sus), dar daca stai in Romania, tot o sa platesti taxe si impozite. Ce crezi ca chinezii de au drept de munca in Romania nu platesc impozite?
Nu sunt taxe pentru cetatenie, sunt taxe pe banii castigati in Romania.

Edited by SuperDuper, 28 May 2009 - 19:21.


#14
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

 SuperDuper, on 28th May 2009, 20:20, said:

Poti renunta la cetatenie (sa zicem, desi singurul mod este cum am zis mai sus), dar daca stai in Romania, tot o sa platesti taxe si impozite. Ce crezi ca chinezii de au drept de munca in Romania nu platesc impozite?
Nu sunt taxe pentru cetatenie, sunt taxe pe banii castigati in Romania.
nu stiu ce platesc chinezii, dar sa zicem ca pot sa inteleg o taxa pusa pentru ca asa vrea statul dar nu vreau sa imi ia niste bani sub pretextul ca imi ofera un serviciu in schimb :D intelegi nuanta?

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
A, pai asa si este. Taxa este pusa ca asa vrea muschii lui de stat, serviciile oferite insa sunt gratis. Asta pentru ca "beneficiaza" de ele si cei ce nu muncesc si deci nu platesc taxa aia :P

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca problema sunt taxele si impozitele, de cele mai multe poti scapa, in sensul ca nu le mai platesti statului roman, destul de simplu, fara legatura cu formalitati complexe cum ar fi renuntarea la cetatenie.
Trebuie doar sa pleci din tara, oarecum permanent (codul fiscal are cateva prevederi referitoare la perioada pe care o poti petrece in tara fara a deveni contribuabil). Prin plecarea din tara inteleg plecarea oficiala: domiciliu in alt stat, angajare in alt stat, care va duce si la plata taxelor si impozitelor catre acel alt stat.

#17
TheNutz

TheNutz

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 343
  • Înscris: 12.09.2005

 SuperDuper, on 28th May 2009, 23:13, said:

A, pai asa si este. Taxa este pusa ca asa vrea muschii lui de stat, serviciile oferite insa sunt gratis. Asta pentru ca "beneficiaza" de ele si cei ce nu muncesc si deci nu platesc taxa aia :P
first of all, nu exista nimic gratis.
uita-te pe taxele pe care le platesti si o sa vezi ca sunt directionate si impartite, aia care nu muncesc si trebuie sa beneficieze de servicii pot sa ma ocup personal de ei. n-am nevoie de "ajutoru" statului.

 vax, on 29th May 2009, 01:35, said:

Daca problema sunt taxele si impozitele, de cele mai multe poti scapa, in sensul ca nu le mai platesti statului roman, destul de simplu, fara legatura cu formalitati complexe cum ar fi renuntarea la cetatenie.
Trebuie doar sa pleci din tara, oarecum permanent (codul fiscal are cateva prevederi referitoare la perioada pe care o poti petrece in tara fara a deveni contribuabil). Prin plecarea din tara inteleg plecarea oficiala: domiciliu in alt stat, angajare in alt stat, care va duce si la plata taxelor si impozitelor catre acel alt stat.

si ce rezolvi asa? ideea e de independenta si libera alegere

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 TheNutz, on 29th May 2009, 09:32, said:

si ce rezolvi asa? ideea e de independenta si libera alegere
Independenta si libera alegere le-ai putea avea undeva intr-un codru adanc, unde nu interactionezi cu nimeni (eventual exceptand alti independenti ca tine).
Altfel spus, neplatind statului nicio taxa, ar trebui sa renunti la urmatoarele (exemple):
1. circulatia pe drumuri publice, cai ferate, aeroporturi
2. folosirea banilor: ar trebui sa faci doar schimburi in natura
3. utilitati: gaz, electricitate, apa
4. servicii de urgenta: ambulanta, politie (daca iti da unul in cap, nu ai avea cui sa te adresezi, daca dai tu unuia in cap, ala ar avea totusi protectia politiei)
5. orice acte civile/comerciale/etc: existenta lor e asigurata de lege. fara lege nu exista niciun temei pentru a obliga pe cineva sa le respecte, si nimeni caruia sa te adresezi
Ma opresc aici, cred ca sunt destul de relevante exemplele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate