Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

boxe j9940 - subwoofer-ul trage aer

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
newbie

newbie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.08.2003
Buna,

sunt angajat la o firma de it&c mica din provincie, si saptamana trecuta am vandut unui client un set de boxe jazz speackers j9940b.

Problema este ca subwoofer-ul are legat difuzorul in asa fel, incat il impinge in afara, iar aerul este tras in incinta.

Eu am vorbit la telefon cu cineva de la furnizor de la tehnic, si l-am intrebat in general cum ar trebui sa functioneze un subwoofer. Raspunsul bineinteles a fost ca sufla aer in afara , respectiv difuzorul este tras catre magnet.

Cand l-am trimis la garantie, am avut surpriza sa il primesc inapoi cu mentiunea ca functioneaza.

Ce intrebare si nelamurire am eu :
Asa functioneaza sistemul asta? E normal sa aiba comportamentul asta? Un prieten mi-a spus ca difuzorul daca este impins in afara este posibil sa iasa din lacasul lui si sa ramana scos in afara. Asa este?

Multumesc anticipat

#2
BC107C

BC107C

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 20.02.2004

newbie, on Mar 22 2005, 07:23, said:

Buna,

sunt angajat la o firma ..
Problema este ca subwoofer-ul are legat difuzorul in asa fel, incat il impinge in afara, iar aerul este tras in incinta.

Eu am vorbit la telefon cu cineva de la furnizor de la tehnic, si l-am intrebat in general cum ar trebui sa functioneze un subwoofer. Raspunsul bineinteles a fost ca sufla aer in afara , respectiv difuzorul este tras catre magnet.


Multumesc anticipat

<{POST_SNAPBACK}>



Sa zicem ca aerul trebuie doar sa iasa din incinta.Asta inseamna ca membrana se va misca numai dinspre interior spre exterior.Dupa 3 secunde de melodie ar trebui ca membrana dif-ului sa se gaseasca la un metru departare de pozitia initiala.Cam departe, nu?

Aerul e suflat in aceeasi masura in care este si aspirat.Pe unde si cum depinde de montura.

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Corect  orice difuzor are o cursa perfect simetrica in jurul pozitiei in care sta ,adica misca aerul in aceeasi masura si inainte si inapoi ,impresia ca membrana se duce numai inainte sau ca aerul e inpins doar intro directie e o pacaleala .

#4
DocX

DocX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 03.09.2004
Daca pui o bricheta aprinsa in dreptul la bass-reflex o sa vezi ca aerul si iese si intra... la anumite melodii simti mai mult cand "trage" la altele cand sufla...
si stai linistit ca nu se intampla nimic cu difuzorul... doar in momentul cand dai in el cu o putere mai mare sau daca e intr-o incinta care cere prea mult de la difuzor (acordata la o frecventa mult mai joasa decat suporta difuzorul) atunci se poate depasi excursia maxima, ceea ce nu cred ca e cazul la sistemul ala...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate