Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Whisky (si alte bauturi) pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Salutare,

Urmeaza sa cumpar whisky pentru nunta, dar nu stiu de care. Unul e bourbon, altul nu stiu cum. Jack, Jim Beam, Ballentine's... sunt o gramada. Nu stiu care ar fi bun. Care se consuma mai mult? Care ar fi cel mai de calitate si care ar fi cel mai bun la raportul calitate / pret ?


Va multumesc.

#2
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View PostSkelet, on Mar 17 2009, 09:53, said:

[...]Care se consuma mai mult?[...]

Pai nu ar fi mai bine sa te duci la sectiunea "Chestionare" si sa pui acolo o intrebare de genul:
"Ce whisky preferati?
1. Scotch
2. Bourbon
...."

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Parerea mea personala: incearca cu Bala. Vezi sa fie de calitate,nu d-ala facut la Targoviste. Cantitatea e bine sa intrebi sefii de sala care stiu foarte bine cam cat se bea. Eu tocmai am fost nas in toamna si de aia cam stiu ce spun. Oricum e bine sa iei cateva sticle in plus fata de cantitatea care ti-o da seful pentru ca poti avea bautori doar de whisky...

#4
gugutu

gugutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.02.2009

View PostDecember, on Mar 17 2009, 10:06, said:

Cantitatea e bine sa intrebi sefii de sala care stiu foarte bine cam cat se bea.
Asa este, seful de sala stie cam cit se bea de obicei si daca mai pui si ceva peste este ok.

#5
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Justerini&Brooks, adica mai pe scurt J&B. E un whisky mai light, nu foarte scump, baubil de toti.
Pt fete e de recomandat un Baccardi sau Martini orange, whisky cream gen Sherridan's(sper ca asa se scrie corect) sau gin tonic, cu un gin de calitate.
Dupa buget, alegerea iti apartine.
Vezi ca seful de sala baga mare stim noi de ce. Oricum, cantitatea nu ai sa o nimeresti niciodata, ca e in functie de nr de invitati, dispozitie, mancare etc.

#6
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Si eu recomand J&B. Mi se pare cel mai bun raport calitate/pret. Nu te lasa pe mana sefului de sala pentru ca o sa te fure in draci.
La fel, Sheridan's este f bun pentru femei si nu numai :D

#7
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
am vazut in Metro niste sticle la 2L si care costau pana in 20lei/sticla. cred ca era gfacut la Sibiu. are un gust excelent! poti sa-l torni in sticle cu "nume" si sa iesi foarte ieftin...

#8
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Votez si eu pentru J&B, dupa mine e o bautura de calitate rezonabila si spre deosebire de altele (Jack Daniels, Chivas, etc...) e si ceva mai ieftina.

#9
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mai putin Pazvante care face misto  :lol:

J&B mi se pare OK la pret.

eu as vrea sa pun sticlele pe masa. vor fi max 120 invitati cam 8-10 oameni la o masa.

am sa iau cateva sticle in plus, sa fie. M-am gandit la sticle de 0.7 l de whisky, una pe fiecare masa. o sa fie suficient la o masa de 8-10 oameni? (o sa mai fie țuica ca si tarie).

Pentru femei, m-am uitat la recomandarea voastra Sherridan si mi se pare cam scump. As prefera ceva mai ieftin, cum ar fi Martini. Iarasi nu stiu cum ar fi mai bine, sticla de 0.5, 0.7 sau 1 litru?

#10
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pai normal ca e mai ieftin, pt ca J&B e whisky, Jack Daniels e bourbon, iar Chivas e whisky de alta calitate.
Pazvante, ce recomandare ai facut tu e pentru drojdieri... :lol:

Martini la 0,5 nu am auzit. Cel mai bine e la 0,7 sau un litru. Pt barbati e suficient 50 ml de persoana, ca doar nu au venit sa se faca prastie, desi am mai vazut cazuri, chiar si cu femei :P

#11
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View Postadybmw, on Mar 17 2009, 10:52, said:

Pazvante, ce recomandare ai facut tu e pentru drojdieri... :lol:
pai daca merg in calitate de mesean profesionist, crezi ca stau sa pescuiesc maslina din Martini?

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
J&B sau Jack si ai multumit pe toata lumea. Nu cumpara Ballantines.

#13
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Pai esti femeie? Ce cauti la Martini? Daca vrei sa te faci muci, combina bautura si efectul e garantat! :D

#14
catalin76

catalin76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.04.2007

View PostSkelet, on Mar 17 2009, 10:50, said:

(o sa mai fie țuica ca si tarie).

Nu-ti recomand tuica, palinca din motive de miros. Dar tu sti mai bine ce fel de oaspeti o sa ai.
Asa cum spunea cineva, este bine sa ai si scotch si bourbon. O sa fi astfel acoperit. :)

#15
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
În niciun caz nu pune Sheridan ca aperitiv, e dulce și se bea ca digestiv, la sfârșitul mesei.
Pentru femei e mai potrivit un vermut (ca Martini sau Cinzano), sau un bitter (de exemplu Campari). Sunt sticle de 1 l sau 0,7. Nu uita de gheață și lămâie.

#16
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Asta n-am mai auzit-o! Sheridan's digestiv? Adica tot ce e bautura dulce e digestiv?
Skelet, dupa buget, alegerea e a ta.

#17
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Acum trebuie sa stii si care-s riscurile...eu unul daca merg la o nunta si beau mai mult de un pahar de whisky (adica doua :D) nu prea mai beau alt fel de alcool pana la sfarsit; si ca mine sunt multi, riscul e ca vei ramane cu tuica si vin dar va trebui sa dublezi/triplezi cantitatea de whisky pe care ai estimat-o initial.

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcatalin76, on Mar 17 2009, 11:04, said:

Nu-ti recomand tuica, palinca din motive de miros. Dar tu sti mai bine ce fel de oaspeti o sa ai.
Asa cum spunea cineva, este bine sa ai si scotch si bourbon. O sa fi astfel acoperit. :)

In Ardeal e nasol daca nu ai si palinca la masa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate