Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

[DE] Planuiesc sa achizitionez apartament in Gelsenkirchen, proceduri?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
loco4ever

loco4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2005
salut,
as dori si eu un pic de ajutor (sfaturi adica! ) din partea romanilor stabiliti in .de care intra pe acest forum.
ma bate de ceva timp gandul sa cumpar un apartament in germania.
in momentul actual am gasit un apartament la un pret destul de bun in Schalke, Gelsenkirchen  prin Nordrhein-Westfalen.
ceea ce vreau sa aflu de la voi, este cat de complicata este procedura de cumparare? include tot la fel de multe acte ca si in .ro?
un alt lucru important, dupa ce as face aceasta achizitie care ar fi situatia mea ? adica primesc un act cum ca am domiciliu si acolo emis de nemti? eu doresc sa imi mentin domiciliu principal in .ro.
va multumesc anticipat si astept parerile/sfaturile voastre.
o zi buna!

Edited by loco4ever, 05 February 2009 - 12:23.


#2
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
vei anunta un domiciliu secundar acolo, daca nu inchiriezi taraba. unele orase, in special cele studentesti, percep o taxa pe "domiciliul secundar".
vezi ca, Gelsenkirchen e un fel de Hunedoara

#3
loco4ever

loco4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2005
da, stiu cum e prin Gelsenkirchen.
atunci cand o sa anunt domiciliu secundar, o sa imi dea un act ceva?
daca am domiciliu secundar, pot sa fac alte achizitii, de exemplu o masina , si sa figurez in acte cu acel demiciliu secundar?

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca-mi amintesc bine o sa-ti dea o tzedula ce se cheama "Anmeldebestätigung". daca nu-ti da, cere una.
cand faci o tranzactie care necesita din partea ta un act de identificare legal, ce vei prezenta? buletin sau pasaport. well, administratia germana nu poate opera modificari in actele altui stat. cu alte cuvinte, figurezi in acte cu domiciliul din actul cu care te identifici.

#5
loco4ever

loco4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2005
multumesc pentru sfaturile date pana acuma.

mai apoi, sa spunem ca dupa 6-8 luni, daca doresc sa am domiciliul principal in .de, se  poate acest lucru?  atunci o sa imi dea un act prin in care sa scrie ca eu am domiciliul principal in Gelsenkirchen? (vreun buletin sau ceva in genul asta?).

#6
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
buletin primeste un cetatean german. tu tre' sa anunti autoritatile in RO ca te cari, ei iti vor lua buletinul si livretul militar (asa a fost la mine) si-ti vor aplica in pasaport o mentiune "cetatean roman cu domiciliul in strainatate". aia la gelsenkirchen o sa-ti elibereze o tzedula in care scrie ca ai domiciliul primar acolo. buletin nu o sa capeti.

detalii mai exacte se pot intreba pe www.ro-de.org

io am cetatenie dubla, asa ca la mine unele prevederi nu s-aplica.

Edited by Pengoon, 05 February 2009 - 20:14.


#7
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostPengoon, on Feb 5 2009, 20:13, said:

buletin primeste un cetatean german. tu tre' sa anunti autoritatile in RO ca te cari, ei iti vor lua buletinul si livretul militar (asa a fost la mine) si-ti vor aplica in pasaport o mentiune "cetatean roman cu domiciliul in strainatate".

Nu se mai ia buletinul ( sau în fine ... cartea de identitate ) - cel puțin nu la stabilirea domiciliului într-o altă țare UE.  :rolleyes:

#8
loco4ever

loco4ever

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.11.2005
aha...deci o sa am si buletinul romanesc si acel act emis de cei din Gelsenkirchem in care o sa scrie ca am domiciliul acolo. cu acest act pot sa fac diverse achizitii? de exemnplu sa cumpar din germania si sa inmatriculez definitiv tot in germania un automobil?

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
da. in situatia aia e in principiu orice expat care n-are cetatenia germana. au domiciliul stabil aici si de ex. masinile inmatriculate local.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate