Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

[FR] Salariile pt ingineri in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Salutare,

De curand mi s-a oferit un job in Franta dar situatia este putin cam complicata si nu prea inteleg exact in ce m-as baga daca ar fi sa se materializeze toata treaba asta. Iata cum stau lucrurile: In realitate eu voi fi angajat de o firma din UK dar voi lucra ca detatasat in Franta, din ce mi s-a explicat voi avea un fel de statut EXPAT deoarece nu am drept de munca in UK si nu-mi pot plati acolo ei taxele (asigurare medicala, fond de pensii etc) ceea ce ar insemna ca eu din banii pe care ii primesc trebuie sa platesc in Romania aceste taxe... acum nelamurirea mea este in legatura cu impozitarea salariului, daca cei din UK nu mi-l impoziteaza atunci eu fiind rezident roman statul roman imi va impozita acest salariu?
Nu inteleg exact ce inseamna acest statut EXPAT si ma intreb daca mai e cineva cu o situatie asemanatoare!

#38
langfjorden

langfjorden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2010

View PostEngineer_xxl, on 24th November 2010, 17:28, said:

Salutare,

De curand mi s-a oferit un job in Franta dar situatia este putin cam complicata si nu prea inteleg exact in ce m-as baga daca ar fi sa se materializeze toata treaba asta. Iata cum stau lucrurile: In realitate eu voi fi angajat de o firma din UK dar voi lucra ca detatasat in Franta, din ce mi s-a explicat voi avea un fel de statut EXPAT deoarece nu am drept de munca in UK si nu-mi pot plati acolo ei taxele (asigurare medicala, fond de pensii etc) ceea ce ar insemna ca eu din banii pe care ii primesc trebuie sa platesc in Romania aceste taxe... acum nelamurirea mea este in legatura cu impozitarea salariului, daca cei din UK nu mi-l impoziteaza atunci eu fiind rezident roman statul roman imi va impozita acest salariu?
Nu inteleg exact ce inseamna acest statut EXPAT si ma intreb daca mai e cineva cu o situatie asemanatoare!

Expat, care o prescurtare pentru Expatriate Worker inseamna simplu un muncitor in detasare internationala - de obicei un transfer intern in aceeasi companie dar nu neaparat. Eu am fost de doua ori in aceasta situatie. Regulile difera in functie de tara in care lucrezi, si nu asa de mult de tara din care vii. Din detaliile de mai sus mi-e neclar daca chestia cu impozitarea de catre romani ai dedus-o tu sau au specificat-o angajatorii.

Oricum resedinta pentru impozitare (tax residency) este statutul care determina unde si cum platesti impozitele, in general asta este reglementat prin Tax Treaty - un acord intre cele doua tari care este menit sa impiedice taxarea dubla a cetatenilorlor. Criteriile de determinare al acestui statut difera la fiecare tara, chestii simple ca de exemplu daca iti deschizi sau nu cont in banca pot determina schimbare statutului de rezident pentru impozitare. O regula simpla zice ca daca petreci mai mult de 183 de zile pe an in locul in care muncesti acolo platesti impozitele. Din experienta mea este improbabil ca vei avea de platit impozite statului roman, m-as ingrijora mult mai mult de impozitele datorate statului francez - daca acolo o sa lucrezi si o sa petreci majoritatea timpului.

Resedinta de impozitare este o chestiune individuala, de exemplu nu conteaza daca firma ce te angajeaza este din UK sau aiurea, important este unde tu ca individ traiesti si lucrezi.
Dar toate astea sunt greu de explicat din detaliile care le-ai scris. Daca poti sa dai detalii mai amanuntite o sa incerc sa dau mai multe explicatii.

In multe tari muncitorii exptatriati beneficiaza de impozite reduse comparat cu localnicii, in primii ani de sedere. Nu sunt sigur daca asta este cazul si in Franta.

P.S. Cand spun ca este complicat sunt sincer. Ca exemplu si ca divertizment in legatura cu numarul si tipul de reguli si criterii care guverneaza resedinta de impozitare: pt expats in Australia care beneficiaza de o anumita viza de lucru (clasa 457) si sunt necasatoriti si fara partener in momentul in care ajung in tara, in caz ca isi gasesc un partener Australian pe perioada sederii cu care au o relatie mai lunga de sase saptamani (si care in vederea oficiului de impozitare indica intentia de a ramane in tara permanent) li se schimba regimul de impozitare si nu mai beneficiaza de impozite reduse. De exemplu acesti expats pot sa-si deduca din impozitul pe venit costul mancarii, chiriei si a zborurilor de intoarcere acasa - aceste deduceri nu sunt disponibile pentru ceilalti rezidenti permanenti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate