Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[FR] Salariile pt ingineri in Franta

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

View Post934, on Sep 9 2008, 10:26, said:

Pai... in primul rind apuca-te de invatat bine limba. Eu asta fac. In al doilea rind este mare cerere de ingineri (in special domenii tehnice) si medici.

Care sunt salariile pentru ingineri?

#2
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postingersedat, on Sep 10 2008, 20:33, said:

Care sunt salariile pentru ingineri?
Un prieten cistiga in telecomunicatii cam 35.000 pe an in zona Parisului (ceea ce nu e grozav, doar ca a inceput anul asta munca si de-abia acum incepe sa-si puna actele in ordine, el stie ce a asteptat pina acum), alt prieten cistiga 48.000 intr-o uzina de aluminiu, la 300 de km de Paris si tocmai a facut un an de cind e angajat.

#3
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postingersedat, on Sep 10 2008, 20:33, said:

Care sunt salariile pentru ingineri?


Depinde foarte mult de studii, experienta si de orasul in care vrei sa lucrezi.
In Paris un inginer cu 2 ani experienta castiga in jur de 2500 euro.

#4
darkchief

darkchief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.10.2006
BRUT sau NET ?

View Postxella, on 11th September 2008, 09:08, said:

Depinde foarte mult de studii, experienta si de orasul in care vrei sa lucrezi.
In Paris un inginer cu 2 ani experienta castiga in jur de 2500 euro.


#5
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
un beginner in provincie cam 1800-2000. ca beginner iau in general ingineri cu masterate facute la ei. franta nu a dat inca drept de munca pentru "diplomatii" din romanica. cu experienta putina in tara si cu o franceza medie sansele sunt undeva la 0.

#6
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
poate sã confirme cineva ce s-a spus mai sus? ^

#7
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

View Post934, on 11th September 2008, 09:06, said:

Un prieten cistiga in telecomunicatii cam 35.000 pe an in zona Parisului [/qoute]

Minte.

[qoute] (ceea ce nu e grozav, doar ca a inceput anul asta munca si de-abia acum incepe sa-si puna actele in ordine, el stie ce a asteptat pina acum) [/qoute]

Acesta fraza e strigatoare la cer .. 35.000 nu e grozav !? ., vai vai ..


[qoute]alt prieten cistiga 48.000 intr-o uzina de aluminiu, la 300 de km de Paris si tocmai a facut un an de cind e angajat.

Se bat francezii pentru un post de munca, inclus au ajuns sa inlocuiasca pe negrii la intrarea la W.C. publice si prietenul tau castiga 48.000 !! pff ..

P.s. - Nu se salveaza bine

Edited by ___, 20 February 2010 - 20:07.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post___, on 20th February 2010, 19:59, said:

Se bat francezii pentru un post de munca, inclus au ajuns sa inlocuiasca pe negrii la intrarea la W.C. publice si prietenul tau castiga 48.000 !! pff ..
Hai sa fim seriosi!
Tu compari un inginer (sau medic, sau IT-ist etc etc) cu aia care isi cauta joburi pe la WC-urile publice? :lol:

#9
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Pentr un inginer debutant in IT cu master si ceva stagii facute ...se cam pleaca de la 1800....si cu greu se sare de 2200.... e criza mare in FR!
Nu stiu de ce va vine greu sa credeti! Toata lumea are impresia ca in afara ploua cu bani... nu ploua deloc.
Cat despre "mancatorii de rahat" care zic ca ei castiga in Bucuresti in IT ca oameni cu 2 3 ani de experienta 2000 de euro (eu am dat peste dinastia)...sunt niste mincinosi toti.
Si la firme de fite ca Alcatel Lucent sau SAP in Germania...sa zici sarumana ca inginer software debutant de 2200 pe luna...sa le pupi si picioarele la sefi... si pentru asta o arzi 9  ore la munca... plus pauza de masa.... adica vii pe la 8 30 si te cari pe la 6 jumatate

Edited by silviana85, 20 February 2010 - 21:28.


#10
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

View PostBogdan R, on 20th February 2010, 21:23, said:

Hai sa fim seriosi!
Tu compari un inginer (sau medic, sau IT-ist etc etc) cu aia care isi cauta joburi pe la WC-urile publice? :lol:

Nu ., am comparat:

Quote

Un prieten cistiga in telecomunicatii cam 35.000 pe an in zona Parisului (ceea ce nu e grozav, doar ca a inceput anul asta munca si de-abia acum incepe sa-si puna actele in ordine, el stie ce a asteptat pina acum), alt prieten cistiga 48.000 intr-o uzina de aluminiu, la 300 de km de Paris si tocmai a facut un an de cind e angajat.


#11
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009

View Postsilviana85, on 20th February 2010, 21:23, said:

Si la firme de fite ca Alcatel Lucent sau SAP in Germania...sa zici sarumana ca inginer software debutant de 2200 pe luna...sa le pupi si picioarele la sefi... si pentru asta o arzi 9  ore la munca... plus pauza de masa.... adica vii pe la 8 30 si te cari pe la 6 jumatate

Asa e! Salariile nu sunt asa umflate cum le prezinta unii...  :rolleyes:

Bineinteles ca experienta e principalul factor care poate sa-ti ofere un salar baban sau nu...

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post___, on 20th February 2010, 21:41, said:

Nu ., am comparat:

48.000 /an (atentie, brut!) e asa de mare scofala pentru un inginer?
Trebuie sa iei in considerare si ca impozitul pe venit nu-i 16% ca in Romania...

#13
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

View Postsilviana85, on 20th February 2010, 21:23, said:

Pentr un inginer debutant in IT cu master si ceva stagii facute ...se cam pleaca de la 1800....si cu greu se sare de 2200.... e criza mare in FR!

Din pacate pentru multi debutanti FRANCEZI e inghesuiala mare fiindca multi cu experienta cauta de munca, iar o firma niciodata nu va lua pe cineva fara experienta daca are de unde sa aleaga dintre o multime cu ani vechime in spate .. apropo' ce are de a face masterul cu ceea ce se lucreaza intr-o firma, hai sa luam de exemplu un consultant de PKI ., pai va fi foarte greu pentru un junior sa se integreze intr-o echipa de 'computer security' .. si sa nu vorbim de romanul nostru expert sau inclus alta nationalitate cand te suna disperat cineva de algun punct de vanzare, hotel sau magazin ca are sistemul peste cap, dandu-i tu instructiuni intr-o franceza stricata ca ii vine o reclamatie la firma de catre client cata o casa de mare.

Quote

Nu stiu de ce va vine greu sa credeti! Toata lumea are impresia ca in afara ploua cu bani... nu ploua deloc.

Doar cand ajung isi dau seama ca sunt 'nimeni' ., inclus deranjeaza cu prezenta lor ., vor vedea cum strainii din tara in care se afla, trateaza cainii cu mai mult respect ca pe ei ..

Quote

Cat despre "mancatorii de rahat" care zic ca ei castiga in Bucuresti in IT ca oameni cu 2 3 ani de experienta 2000 de euro (eu am dat peste dinastia)...sunt niste mincinosi toti.

Nu am inteles niciodata, de ce MAJORITATEA vor sa inchipuiasca ceva ce nu stiu daca se va intampla vreodata in realitate in decursul vietii lor !!

Quote

Si la firme de fite ca Alcatel Lucent sau SAP in Germania...sa zici sarumana ca inginer software debutant de 2200 pe luna...sa le pupi si picioarele la sefi...

Ma indoiesc ca un junior in SAP inclus FI castiga peste 25.000 net anual ., fiindca cineva trebuie sa steie in spatele lui .. iar acum putine firme isi permit sa angajeze juniori sau debutanti, angajeza direct consultanti experti.

Quote

si pentru asta o arzi 9  ore la munca... plus pauza de masa.... adica vii pe la 8 30 si te cari pe la 6 jumatate

Asta daca ai o ora si nu 2 sau 3 la pranz, depinde de job :)

P.s. - Poate suna ciudatat, dar dau un copy la ce am spus mai sus, fiindca e important si m-as bucura daca l-ar vedea vreun inginer roman, care vrea sa lucreze in Franta sau oricare tara ( nu ma refer la cele din Nord, fiindca nu am trecut/lucrat prin ele ):

Quote

si sa nu vorbim de romanul nostru expert sau inclus alta nationalitate cand te suna disperat cineva de algun punct de vanzare, hotel sau magazin ca are sistemul peste cap, dandu-i tu instructiuni intr-o franceza stricata ca ii vine o reclamatie la firma de catre client cata o casa de mare.

Nu poti sa te integrezi intr-un grup ca coleg de munca, fiindca ca inginer nu ai sa fi singur, iar majoritatea sau mai bine zis toti sunt francezi, englezi etc, in tara care lucrezi, fiindca esti un 'nimeni' in ochii lor (asta daca ajungi sa pui mana pe un post de munca), te vei simti 'minunat', adica ca intre ciocan si nicovala .. si asta din mai multe motive:
- In primul rand te vor uri la sange ca ai luat postul de munca la un francez
- Nu poti avansa, crea ceva sau pur si simplu face bine munca ta, fiindca iti vor sta in spate. Niciodata vor admite ca tu sa te promovezi, iar in chestionarele trimestriale vei fi 'oaia neagra' care nu-si ajuta colegii.
- Poti sa si uiti de la orele extra .. faci ore extra, iar colegii tai nu !? Iti vor spune in fata fraza: -''Du-te in tara ta sa faci ore extra'' .. ce-i raspunzi ??
- Te duci la pranz la terasa cu colegii ? ., Vin tiganii si ROMANII (sa nu dam vina doar pe tigani :nonobad: ) care canta la acordeon sau cu forta iti baga mana in farfuria in care mananci cu biletele ca sunt muti sau ca au multi copii si sa le dai bani .. pff ., te simti rusinat pana in strafundul sufletului si iti vine sa fugi in capatul lumi ., sa nu spuneti ca poate se intampla pe undeva ., adevarul e CA SE INTAMPLA PESTE TOT ., apoi te intorci cu colegii tai din nou la munca si vei simti toata furia si ura lor aruncata catre tine ., ar mai lipsi ca apoi se le dai indicatii de cum ar trebui sa fie proiectul

Sa nu mai vorbim de copii ., mai toti cunoscutii mei se plang ca copiii lor toata ziua sunt umiliti si injositi la scoala..

Si ar mai fi ..

Edited by ___, 20 February 2010 - 23:15.


#14
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006

View Post___, on 21st February 2010, 00:04, said:

Din pacate pentru multi debutanti FRANCEZI e inghesuiala mare fiindca multi cu experienta cauta de munca, iar o firma niciodata nu va lua pe cineva fara experienta daca are de unde sa aleaga dintre o multime cu ani vechime in spate .. apropo' ce are de a face masterul cu ceea ce se lucreaza intr-o firma, hai sa luam de exemplu un consultant de PKI ., pai va fi foarte greu pentru un junior sa se integreze intr-o echipa de 'computer security' .. si sa nu vorbim de romanul nostru expert sau inclus alta nationalitate cand te suna disperat cineva de algun punct de vanzare, hotel sau magazin ca are sistemul peste cap, dandu-i tu instructiuni intr-o franceza stricata ca ii vine o reclamatie la firma de catre client cata o casa de mare.



Doar cand ajung isi dau seama ca sunt 'nimeni' ., inclus deranjeaza cu prezenta lor ., vor vedea cum strainii din tara in care se afla, trateaza cainii cu mai mult respect ca pe ei ..



Nu am inteles niciodata, de ce MAJORITATEA vor sa inchipuiasca ceva ce nu stiu daca se va intampla vreodata in realitate in decursul vietii lor !!



Ma indoiesc ca un junior in SAP inclus FI castiga peste 25.000 net anual ., fiindca cineva trebuie sa steie in spatele lui .. iar acum putine firme isi permit sa angajeze juniori sau debutanti, angajeza direct consultanti experti.



Asta daca ai o ora si nu 2 sau 3 la pranz, depinde de job :)

P.s. - Poate suna ciudatat, dar dau un copy la ce am spus mai sus, fiindca e important si m-as bucura daca l-ar vedea vreun inginer roman, care vrea sa lucreze in Franta sau oricare tara ( nu ma refer la cele din Nord, fiindca nu am trecut/lucrat prin ele ):



Nu poti sa te integrezi intr-un grup ca coleg de munca, fiindca ca inginer nu ai sa fi singur, iar majoritatea sau mai bine zis toti sunt francezi, englezi etc, in tara care lucrezi, fiindca esti un 'nimeni' in ochii lor (asta daca ajungi sa pui mana pe un post de munca), te vei simti 'minunat', adica ca intre ciocan si nicovala .. si asta din mai multe motive:
- In primul rand te vor uri la sange ca ai luat postul de munca la un francez
- Nu poti avansa, crea ceva sau pur si simplu face bine munca ta, fiindca iti vor sta in spate. Niciodata vor admite ca tu sa te promovezi, iar in chestionarele trimestriale vei fi 'oaia neagra' care nu-si ajuta colegii.
- Poti sa si uiti de la orele extra .. faci ore extra, iar colegii tai nu !? Iti vor spune in fata fraza: -''Du-te in tara ta sa faci ore extra'' .. ce-i raspunzi ??
- Te duci la pranz la terasa cu colegii ? ., Vin tiganii si ROMANII (sa nu dam vina doar pe tigani :nonobad: ) care canta la acordeon sau cu forta iti baga mana in farfuria in care mananci cu biletele ca sunt muti sau ca au multi copii si sa le dai bani .. pff ., te simti rusinat pana in strafundul sufletului si iti vine sa fugi in capatul lumi ., sa nu spuneti ca poate se intampla pe undeva ., adevarul e CA SE INTAMPLA PESTE TOT ., apoi te intorci cu colegii tai din nou la munca si vei simti toata furia si ura lor aruncata catre tine ., ar mai lipsi ca apoi se le dai indicatii de cum ar trebui sa fie proiectul

Sa nu mai vorbim de copii ., mai toti cunoscutii mei se plang ca copiii lor toata ziua sunt umiliti si injositi la scoala..

Si ar mai fi ..

Nu-mi spune cum sta treaba...ca de 1 an tot lucrez in IT cu francezi si ai mare dreptate.... am simtit toate astea pe pielea mea... dar in tara la noi e mai rau.

Edited by silviana85, 20 February 2010 - 23:31.


#15
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

View PostBogdan R, on 20th February 2010, 23:12, said:

48.000 /an (atentie, brut!) e asa de mare scofala pentru un inginer?
Trebuie sa iei in considerare si ca impozitul pe venit nu-i 16% ca in Romania...

Peste 3.700?/luna (atentie, net!) e asa de mare scofala pentru un roman ?

Da. :)

P.s - Intra mii de romani pe acest forum, iar tu esti moderador in aceasta comunitate ., se deduce ca cunosti cativa dintre ei ., prezinta-mi te rog UN ROMAN care castiga in jurul a 4.000 euro pe luna :)

Edited by ___, 21 February 2010 - 00:16.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Post___, on 21st February 2010, 00:15, said:

Peste 3.700?/luna (atentie, net!) e asa de mare scofala pentru un roman ?

Da. :)

P.s - Intra mii de romani pe acest forum, iar tu esti moderador in aceasta comunitate ., se deduce ca cunosti cativa dintre ei ., prezinta-mi te rog UN ROMAN care castiga in jurul a 4.000 euro pe luna :)

Sa lamurim...
In primul rand eu am scris inginer, tu ai replicat roman. Sa inteleg deci ca daca iei un job de 4000/luna brut, seful iti zice''hopa, esti roman, ai din start mai putin cu 1000'' ? Exista aceasta discriminare?
In al doilea rand, la 48.000/an brut nu cred ca ramai cu 3700/luna net, eventual cu vreo 3200, daca impozitul pt acest venit in jur de 20%.
In al treilea rand nu cunosc veniturile userilor care posteaza aici. Fostii mei colegi (medici) insa, care lucreaza in Franta au toti peste 48.000 an.
Un inginer bun nu castiga cat un medic cu cativa ani vechime? Adevarul ca m-am bagat in discutie fara sa stiu despre ce ingineri e vorba: cu sau fara experienta. Daca-i vorba de ingineri incepatori, fara experienta, posibil sa fie asa cum zici tu...

#17
silviana85

silviana85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 29.08.2006
Se vede ca te-ai bagat fara sa ai habar....
Inginerii castiga mult mai putin decat medicii.
Cei mai bine platiti in Fr sunt doctorii....mai ales aia care se duc in comune si sate infundate de prin Bretagne sau Provence.
Posturile de ingineri de top...sefi de proiect, manageri etc...sunt luate 99% de francezi. Francezii sunt ingineri buni.... mai greu cu medicina ca se face ff greu facultatea si nu prea vor sa se duca la tzara....pentru Franta e o tara foarte rurala :D

Edited by silviana85, 21 February 2010 - 10:16.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsilviana85, on 21st February 2010, 10:15, said:

Inginerii castiga mult mai putin decat medicii.
Depinde ce fel de ingineri, depinde ce fel de doctori...
Pe net am gasit la o cautare rapida si oferte salariale de 60.000 euro/an pentru ingineri.
De ce nu ar putea un roman sa ia 48.000/an daca e foarte bun si are experienta intr-o ramura de nisa?
In fine, s-o lasam balta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate