Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Banca Italo Romena ?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
BogyM.

BogyM.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.10.2005
SAl all,

am o rugaminte, pentru cei care stiu bine aceasta banca. ma intereseaza cat de seriosi sunt, care sunt riscurile la un credit ipotecar (adica care sunt comisioanele ascunse, probleme de orice fel).

din ce am vazut, pentru un credit pe 30 ani au cea mai avantajoasa oferta, cel putin aparent.

PS: mi'e foarte greu sa caut in tot forumul informatiile astea, si nu gasesc info actualizate pt perioada recenta.

Mersi,
BogyM.

Edited by BogyM., 14 March 2009 - 19:14.


#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005
Creditul lor este foarte bun, eu il recomand adesea. NU am idee ce actionari au sau care e exact treaba cu ei, important e ca produsele sunt bune.
So, pe ei...

#3
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Banca Italo Romena este detinuta de  Banca Veneto , aflata pe locul 20 in topul instituiilor de credit din Italia , cu un rating in scadere .
Din ce vad au lista de comisioane afisata pe site , ceea ce este un lucru bun !
Sper ca o sa mai treci pe aici ca sa scrii ce probleme ai intampinat cu aceasta banca si cum te-au tratat .

#4
BogyM.

BogyM.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.10.2005
:) da, am sa mai trec pe aci. dar de obicei oamenii la inceput te trateaza bine, dupa aia apar nemultumirile. am sa merg sa imi faca un desfasurator, sa vad cat e de adevarata problema. mai astept, poate s'a izbit totusi cineva de ei :)

Mersi,
BogyM.

#5
sebik80

sebik80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.10.2006

 BogyM., on Mar 16 2009, 07:53, said:

:) da, am sa mai trec pe aci. dar de obicei oamenii la inceput te trateaza bine, dupa aia apar nemultumirile. am sa merg sa imi faca un desfasurator, sa vad cat e de adevarata problema. mai astept, poate s'a izbit totusi cineva de ei :)

Mersi,
BogyM.


Salut,

am fost si eu azi pe la ei. Ma intereseaza un credit imobiliar pentru tineri casatoriti  :D Avantajul acestui credit este ca avansul teoretic poate fi 0% si dobanda e ceva mai scazuta. Din ce am discutat cu un ofiter de credite totul suna foarte frumos - de genu credit 50k EUR pe 20 de ani = rata de 370 EUR. Ramane de vazut cum se va desfasura de acum inainte. BogyM daca mai ai orice fel de informatii suplimentare te rog sa nu eziti sa le postezi. Asa voi face si eu :)

Bafta!

Sebi

#6
BogyM.

BogyM.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.10.2005
maine trec si eu pe la ei. am sa le cer un desfasurator, si revin maine seara :)

BR
BogyM.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005

 BogyM., on Mar 16 2009, 20:48, said:

maine trec si eu pe la ei. am sa le cer un desfasurator, si revin maine seara :)

BR
BogyM.

Fii baiat destept si cere si un specimen de contract sa-l vedem si noi.
Sunt obligati sa-ti dea...

#8
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Am ajuns la filiala lor din Colentina. Ce sa zic? Intr-un fel am avut ghinion pentru ca persoana care se ocupa cu creditele era la training dar m-a ajutat directorul, un baiat amabil. Ca idee pentru un credit ipotecar de 32000 euro pe 20 de ani se plateste o suma totala de 60401 euro (principal+dobanzi+comision de 0,75% aplicabil anual la sold), la o rata de 240 euro/luna. Celelalte comisioane sunt si ele Ok (de acordare intre 1,5-2,25%, de rambursare anticipata de 2%). Se cer asigurari de viata si a imobilului. Marja bancii e revizuibila in conditiile pietei. Una peste alta ca produs si costuri pare Ok si din discutie a rezultat ca aprobarea unui credit dupa ce sunt aduse toate actele ar dura o saptamana. Din ce am vazut pana acum pare cam printre cele mai bune oferte din piata din punct de vedere al costurilor.

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005

 dp70, on Mar 18 2009, 16:14, said:

Am ajuns la filiala lor din Colentina. Ce sa zic? Intr-un fel am avut ghinion pentru ca persoana care se ocupa cu creditele era la training dar m-a ajutat directorul, un baiat amabil. Ca idee pentru un credit ipotecar de 32000 euro pe 20 de ani se plateste o suma totala de 60401 euro (principal+dobanzi+comision de 0,75% aplicabil anual la sold), la o rata de 240 euro/luna. Celelalte comisioane sunt si ele Ok (de acordare intre 1,5-2,25%, de rambursare anticipata de 2%). Se cer asigurari de viata si a imobilului. Marja bancii e revizuibila in conditiile pietei. Una peste alta ca produs si costuri pare Ok si din discutie a rezultat ca aprobarea unui credit dupa ce sunt aduse toate actele ar dura o saptamana. Din ce am vazut pana acum pare cam printre cele mai bune oferte din piata din punct de vedere al costurilor.

dea... nu ai cerut contract.

#10
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Am citit si contractul... si cuprinde ce spuneam mai sus ca date generale. Singura variabila (in afara de Euribor 3M) era marja si ma rog asigurarea de viata care depinde de cel care face creditul (varsta etc.)

Edited by dp70, 18 March 2009 - 16:23.


#11
BogyM.

BogyM.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.10.2005
am fost si eu azi la ei, insa nu mi se pare asa avantajoasa.
de la inceput am cerut un contract, un specimen. mi s;a spus ca nu se poate da asa ceva, dar "crede ca stie ce ma intereseaza". si imi spune ca acel procent fix ce se adauga la dobanda euribor nu e chiar fix, si banca isi rezerva dreptul de a'l modifica. imi mai spune ca de anul trecut nu s;a modificat procentul fix. acum, ma gandesc ca anul trecut euribor era in jur de 3 sau 4, nu mai tin bine minte, acum e sub 2, si de aici intrebarea: cat va mai fi fix acel procent?

apoi, nu imi convine comisionul anual, pe care o percep ca a 13-a rata, pentru ca timp de muulti ani el nu va scadea semnificativ, iar in primii ani la un credit de 50000 euro, acel comision e vreo 400 eur, daca tin bine minte (0,75% din sold).

apoi, ca la orice banca, din totalul ratei, la inceput dobanda reprezinta 75%, iar restul este rata.

m'a mai interesat daca comisionul anual poate fi integrat in rata, adica impartit la 12 adunat cu rata lunara, raspunsul fiind negativ.

in concluzie, mai astept vremuri mai bune, cu stabilitate bancara si conditii mai stricte din partea bnr in ceea ce proveste comisioane si dobanzi.

in speranta ca v'am lamurit, multumesc celor care au raspuns pana acum.
daca cineva mai are info, e rugat sa le posteze, evantual sa isi spuna parerea :)

BR
BogyM.

#12
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Daca te duci la banca asta si spui ca te cheama Mailat, iti da un credit...

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005

 BogyM., on Mar 18 2009, 20:27, said:

am fost si eu azi la ei, insa nu mi se pare asa avantajoasa.
de la inceput am cerut un contract, un specimen. mi s;a spus ca nu se poate da asa ceva, dar "crede ca stie ce ma intereseaza". si imi spune ca acel procent fix ce se adauga la dobanda euribor nu e chiar fix, si banca isi rezerva dreptul de a'l modifica. imi mai spune ca de anul trecut nu s;a modificat procentul fix. acum, ma gandesc ca anul trecut euribor era in jur de 3 sau 4, nu mai tin bine minte, acum e sub 2, si de aici intrebarea: cat va mai fi fix acel procent?

BR
BogyM.

Destept baiat, daca toata lumea s-ar prinde asa repede ca tine, ar da faliment majoritatea...
E o tampenie, ar fi trebuit sa iti dea contractul sa-l citesti. E lege, abia a fost scandal pe tema asta.

Si cu toate astea pachetul nu e chiar naspa, depinde cu ce compari.

Edited by floraur, 18 March 2009 - 21:15.


#14
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Nu stiu la care filiala ai fost dar faptul ca nu ti-au dat un contract tine de prostia vreunui angajat, nimic mai mult. Prin lege sunt obligati sa-ti puna la dispozitie contractul si ar fi trebuit sa insisti. Mie cei de la Colentina mi-au pus la dispozitie un draft (e adevarat dupa ce s-a cerut aprobarea directorului dar fara alte comentarii). Asa cum am precizat si in postul dinainte, in contract se specifica foarte clar ca marja se supune conditiilor pietei. E un risc pe care ti-l asumi... sau nu, depinde de fiecare. Oricum in acest moment cred ca este printre cele mai mici marje din piata.
Da acel comision anual este un pic cam ciudat, nu stiu daca mai sunt alte banci care au un astfel de comision, dar trebuie sa vezi problema in ansamblu. Chiar si cu acel comision de gestiune suma totala de plata este mai mica decat la alte oferte, cu o diferenta de cateva mii de euro, cel putin din ce am vazut eu.
Recunosc nu m-am gandit sa intreb daca se poate include comisionul de gestiune in rate dar daca ti-au zis ca nu probabil asa e. Am inteles ca totusi alte costuri s-ar putea include in rata dar uite ca n-am mai retinut exact care.
Ce-ti doresti tu - stabilitate si conditii stricte referitoare la comisioane - n-o sa gasesti prea curand. E greu de crezut ca o sa apara contractul ala ideal in care sa poti controla absolut tot. Ar fi bine sa fie asa dar da-mi voie sa ma indoiesc, abia cu chiu cu vai s-au mai transparentizat contractele pana o sa le faca "perfecte" mai e de asteptat...

Edited by dp70, 18 March 2009 - 21:47.


#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 22.07.2005

 dp70, on Mar 18 2009, 21:44, said:

Ce-ti doresti tu - stabilitate si conditii stricte referitoare la comisioane - n-o sa gasesti prea curand. E greu de crezut ca o sa apara contractul ala ideal in care sa poti controla absolut tot. Ar fi bine sa fie asa dar da-mi voie sa ma indoiesc, abia cu chiu cu vai s-au mai transparentizat contractele pana o sa le faca "perfecte" mai e de asteptat...

Este dar costa...

#16
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Asa e nu poti avea totul... Si control total asupra costurilor si costuri minime... Ideal e sa gasesti o oferta care sa asigure un echilibru intre cele doua.

#17
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 dp70, on Mar 18 2009, 16:14, said:

Am ajuns la filiala lor din Colentina. Ce sa zic? Intr-un fel am avut ghinion pentru ca persoana care se ocupa cu creditele era la training dar m-a ajutat directorul, un baiat amabil. Ca idee pentru un credit ipotecar de 32000 euro pe 20 de ani se plateste o suma totala de 60401 euro (principal+dobanzi+comision de 0,75% aplicabil anual la sold), la o rata de 240 euro/luna. Celelalte comisioane sunt si ele Ok (de acordare intre 1,5-2,25%, de rambursare anticipata de 2%). Se cer asigurari de viata si a imobilului. Marja bancii e revizuibila in conditiile pietei. Una peste alta ca produs si costuri pare Ok si din discutie a rezultat ca aprobarea unui credit dupa ce sunt aduse toate actele ar dura o saptamana. Din ce am vazut pana acum pare cam printre cele mai bune oferte din piata din punct de vedere al costurilor.
Nu ti-a sarit in ochi asta cu marja bancii care este revizuibila in conditiile pietei !
Care sunt acele conditii ale pietei care determina aceasta revizuire ?
Sunt independente de banca sau sunt mismasuri ca sa te aiba de client ?
Citi cu atentie contractele inainte sa le semnati !
Daca nu ti-au dat specimen de contract , cu toate ca este obligatoriu , inseamna ca vor sa te pacaleasca .
Chestia cu angajatul care nu a stiut ce si cum este o abureala si arata ca o sa ai surprize mari din partea lor !

Edited by buteliearagaz, 19 March 2009 - 00:34.


#18
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Daca ai fi citit cu atentie posturile mele dinainte ai fi observat ca am precizat ca in contract (pe care, iarasi am mai spus-o, mi l-au pus la dispozitie) se scrie ca marja este revizuibila si depinde de o serie de conditii ale pietei pe care nu mai stau acum sa le insir. Este un risc pe care ti-l asumi... sau nu. Si sigur esti la mana lor, nu-i greu de observat asta. Eu am incercat sa fac o analiza a costurilor si, asa cum spunea si floraur, raportul costuri/riscuri este acceptabil, cel putin pentru acest moment si prin prisma a ceea ce se mai ofera la alte banci.
Cunosc suficient de bine piata produselor bancare ca sa nu fiu usor de aburit sau pacalit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate