Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Trafic html pe wap, posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
victorsa

victorsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2005
Se poate face trafic html pe wap?... sa spunem un wap unlimited de la Orange!

#2
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
din cate stiu eu WAp Unlimited iti da acces doar la portul 9201, port de wap, nu si la portul 80

#3
victorsa

victorsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2005
se pare ca merge .... well .... asta e!

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
da...printr-un proxy merge dar foarte greu...comparabil cu cosmorom pe vremurile cand dadaeau acces gratis la net prin csd...

#5
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Ba merge chiar foarte bine! Eu ma conectez prin portul 8799, folosind un Samsung C100. Am atins si 6KB/s!!!!

#6
r3m0t3

r3m0t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.10.2002

catalin.t, on Mar 20 2005, 00:38, said:

Ba merge chiar foarte bine! Eu ma conectez prin portul 8799, folosind un Samsung C100. Am atins si 6KB/s!!!!

<{POST_SNAPBACK}>



Cum adica? Tu te conectezi prin telefonul tau orange la calculator avand wap unlimited si nu platesti pentru traficul GPRS facut navigand?

Explica-mi si mie cum e posibil asa ceva... Care sunt setarile? Doar aia de la orange nu-s chiar asa imbecili incat sa lase o portita... Asa cine ar mai subscrie la pachete de date cu trafic inclus?

#7
balan

balan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.07.2003

catalin.t, on Mar 20 2005, 00:38, said:

Ba merge chiar foarte bine! Eu ma conectez prin portul 8799, folosind un Samsung C100. Am atins si 6KB/s!!!!

<{POST_SNAPBACK}>


sa vezi ce bucurie o sa ai cind o sa-ti vina factura  :console:
e numai 2 USD / MB

#8
victorsa

victorsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 19.03.2005

balan, on Mar 21 2005, 15:41, said:

sa vezi ce bucurie o sa ai cind o sa-ti vina factura  :console:
e numai 2 USD / MB

<{POST_SNAPBACK}>


Deci ati folosit chestia asta si v-a venit in plus pe factura?
Pana una-alta in contractul pe care il semnezi nu zice nimic de trafic html.
Portul 8799 apare pe site-ul orange ca port pentru wap, nu pentru html.
Daca portul ala e deschis pentru client si te lasa sa faci trafic nelimitat pe el nu ar trebui sa te taxeze.

Daca a facut cineva asta si l-a taxat, scrieti aici!

#9
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

catalin.t, on Mar 20 2005, 00:38, said:

Ba merge chiar foarte bine! Eu ma conectez prin portul 8799, folosind un Samsung C100. Am atins si 6KB/s!!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Poate iti merge pe telefon. Am deschis si cu un s700 si cu un 6630 site-ul html full pe apn wap pe un wap unlimited si au mers perfect. Pe calculator ... nu prea vad cum ar putea merge ...

Chiar am incercat la un moment dat sa imi fac un server de email pop3 care sa mearga pe porturile astora de la Orange (sa folosesc wap unlimited pentru download de email pe telefon) si nu am reusit pana la urma sa il fac sa mearga ...

Edited by Valentine, 25 March 2005 - 02:41.


#10
danyvip

danyvip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.07.2004
nu merge.. eu am vrut sa imi fac un gateway IPoverWAP.. insa din cauza protocolului wap nu prea se poate.. sau e destul de dificil.. iti trebuie un wap gateway propriu. am intrebat la orange si mi-au spus ca imi trebuie o factura de nush cate zeci de milioane ca sa imi fie permis asa ceva.. evident, m-am calmat.

#11
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Mai exact cu 80$ luna ai trafic EDGE nelimitat :)

#12
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004

victorsa, on Mar 21 2005, 17:22, said:

Deci ati folosit chestia asta si v-a venit in plus pe factura?
Pana una-alta in contractul pe care il semnezi nu zice nimic de trafic html.
Portul 8799 apare pe site-ul orange ca port pentru wap, nu pentru html.
Daca portul ala e deschis pentru client si te lasa sa faci trafic nelimitat pe el nu ar trebui sa te taxeze.

Daca a facut cineva asta si l-a taxat, scrieti aici!

<{POST_SNAPBACK}>



am incercat eu cu nokia 6310i si nokia 6100, am folosit cablu de date pe usb legat la calc si merge bine, tinand cont ca traficul e nelimitat si optiunea costa doar 4 usd (fara TVA) pe luna. Pe factura nu a aparut nici un cost suplimentar, iar viteza atinsa 6 kB (maxim) si 4 (constant).

Practic faci dial-up la prin telefonul mobil :)

Edited by teodorul, 27 March 2005 - 21:24.


#13
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

teodorul, on Mar 27 2005, 22:23, said:

am incercat eu cu nokia 6310i si nokia 6100, am folosit cablu de date pe usb legat la calc si merge bine, tinand cont ca traficul e nelimitat si optiunea costa doar 4 usd (fara TVA) pe luna. Pe factura nu a aparut nici un cost suplimentar, iar viteza atinsa 6 kB (maxim) si 4 (constant).

Practic faci dial-up la prin telefonul mobil :)

<{POST_SNAPBACK}>

Poti sa-mi spui exact ce setari ai facut in calculator si tel? Am de gand sa fac aceasi chestie cu un Nokia 3200, dar nu stiu setarile.

PS: nu ma refer la setarile browserului, ci la setarile modemului

Multzam!

#14
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

teodorul, on Mar 27 2005, 21:23, said:

am incercat eu cu nokia 6310i si nokia 6100, am folosit cablu de date pe usb legat la calc si merge bine, tinand cont ca traficul e nelimitat si optiunea costa doar 4 usd (fara TVA) pe luna. Pe factura nu a aparut nici un cost suplimentar, iar viteza atinsa 6 kB (maxim) si 4 (constant).

Practic faci dial-up la prin telefonul mobil :)

<{POST_SNAPBACK}>



Si eu sunt tare curios ... din cate stiu setarile de modem la nokia se fac in telefon ... si cu string nu prea merg ...
ai pus string pe modem???Ce string?

#15
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
Am facut eu si a mers!

Ce folosesc:

- Laptop cu adaptor bluetooth pe USB
- Telefon Orange SPV C500

(mai folosisem inainte Orange Internet GPRS, legatura intre laptop si telefon realizata via Bluetooth, folosind driverele bluetooth pe care le are Windows XP SP2)

Ce setari am facut:

- In Control Panel la Phone and Modem Options, la "Standard modem via Bluetooth link" (sau probabil modemul de pe telefon, cum s-o numi el la voi, la mine se numeste asa ca e via bluetooth), la Advanced - Extra Initialisation Commands am pus asa:

at+cgdcont=1,"ip","wap"

(daca inlocuiti "wap" cu "internet", va veti conecta pe APN-ul de Internet si veti fi taxati cu 2 USD/MB, insa va merge orice serviciu, orice port....)

- In browserul meu de internet am setat urmatorul Proxy

proxy.orange-gsm.ro, port 8799

Ce s-a intamplat:

S-a deschis forumul Softpedia :)

Ce se intampla daca pui proxy-ul la Yahoo Messenger? MERGE SI ALA! :D

Ce nu merge?

Ehe, nu merg multe... Spre exemplu, din cauza proxy-ului cookie-urile nu trec.. deci nu prea te poti loga pe mail... pe Yahoo cel putin n-a mers, pe un Webmail de nu mai stiu unde a mers. E vorba si de noroc pe-aici.

Nu a mers sa folosesc proxy-ul pentru alte aplicatii precum IRC, Winamp (sa ascult radio de pe net), Windows media (tot pt aia), etc.

Ce merge daca nu pui proxy-ul?

DNS-ul :D atat :P Rezolva orice nume in ip, si probabil si invers, dar no ping, no nothing... totul merge prin proxy.orange-gsm.ro:8799 si NUMAI PRIN EL :)

Destul de dragut sa te dai pe messenger sau sa citesti ziarul pe moca, de pe laptop, prin tren:)

Enjoy!  :inlove:

Edited by DarkHate, 29 March 2005 - 22:40.


#16
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004
da...chiar ma bucur ca nu merge chiar totul ... daca vreau servicii performante ar trebui sa le platesc ...
e asta e ... mentalitate de idiot ... :)

#17
balan

balan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.07.2003

Quote

totul merge prin proxy.orange-gsm.ro:8799 si NUMAI PRIN EL
si ce frumos le apare in loguri "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0; .NET CLR 1.1.4322)" ... woooawww ce telefon destept  :nonobad:

#18
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
balan: aici ai dreptate. Oricum, putin probabil sa faca gura... dar lumea a intrebat, eu am zis ce stiu :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate