Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Trafic html pe wap, posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#37
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
merge mah yahoo messenger!
eu personal intru zilnic

nozavi poate confirma :D

#38
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

Cosconor, on May 9 2005, 09:53, said:

Poate am înteles eu prost, dar toata astea le-ai facut cu un 7650 pe Orange PrePay utilizând oferta Wap gratuit ? Adica nu ai platit nici un cent ?  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>

Daca mai trambitam mult despre asta se sesizeaza baietii de la Orange si adios ... asa ca propun ciocu' mic, si stergerea topicului. Sincer!  :rolleyes:  B)

Edited by Valentine, 10 May 2005 - 01:15.


#39
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Valentine, on May 10 2005, 01:11, said:

Daca mai trambitam mult despre asta se sesizeaza baietii de la Orange si adios ... asa ca propun ciocu' mic, si stergerea topicului. Sincer!  :rolleyes:  B)

<{POST_SNAPBACK}>

Sa stii ca ai dreptate !  ^_^ Oricum o sa se sesizeze ei într-o zi, si o sa dispara posibilitatea asta. ;)

#40
ulean

ulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2003

balan, on Mar 21 2005, 14:41, said:

sa vezi ce bucurie o sa ai cind o sa-ti vina factura  :console:
e numai 2 USD / MB

<{POST_SNAPBACK}>

s-a ieftinit, e 1,2 dolari acum de vreo 2-3 sapt cred

#41
ulean

ulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2003
A incercat cineva chestia asta cu 6600 prin bluetooth ?


multumesc

#42
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
am un id online acum de pe mobil, check it :)

id: chzetu

#43
ulean

ulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2003
sa mearga mai repede "wap-ul" (in fapt HTTP-ul) daca telefonul are EDGE ?
oricum la ce ati scris aici , nu merge la potentialul maxim GPRS asa ca ma indoiesc

Edited by ulean, 10 May 2005 - 20:02.


#44
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 13.03.2003
Ma conectez prin wap unlimited, paginile merg ok, cred ca merge prin edge dar ymessengeru se conecteaza dar apoi face figuri cu ceva cookie. Ce pot face ? Tot imi da sa resetez cookiu dar degeaba, tot apare si nu pot primi nimic. ma conectez prin apn wap prin cablu de date cu un 9300, am si setat proxyu

#45
ciudatelu

ciudatelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.03.2005
Faza cu cookie-ul e cunoscuta de cei care folosesc chestia asta... prietena mea ma bate la cap cu aceeasi problema, dar am incercat cam tot ce stiam eu (clear cookies de peste tot, sincronizarea ceasului calculatorului, ba chiar am pus-o sa se joace prin yahoo pe apn internet gandindu-ma ca o fi din vina proxy-ului ca nu ia cookie-ul cu pricina), dar tot nu merge! In schimb, la mine merge perfect. Habar n-am care e cauza pentru care merge, dar mai ales habar n-am care-i cauza pentru care NU MERGE la unii. :(

#46
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 13.03.2003
Nici trillianu nu vrea sa mearga. In schimb merg paginile super bine, eu sunt din cluj si cred ca intra pe EDGE, am facut un download de la orange, un fisier pdf si venea si a atins si 40KB/s.
Nu vine nimeni cu o solutie viabila, daca nu mergea deloc era ok, nu mergea si nu imi mai bateam capul, dar e frustrant sa vezi ca se conecteaza si dupa 1 minut itzi izbeste chestia aia cu cookie si nici nu potzi trimite sau primi mesaje :(

#47
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Bai baieti ce solutie viabila vreti? Voi chiar nu ganditi?!! Eu vorbeam serios cu stersul topicului. Cat credeti ca le va mai lua celor de la Orange sa isi dea seama ca pratic isi iau teapa?!!

Jeez, am gasit si noi o portita si voi vreti neaparat sa se inchida. Bucurati-va ca puteti sa vedeti pagini web la 4$ luna (sau chiar gratis pentru pre-pay) si cu asta basta ...

#48
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 13.03.2003
Nu e nici o portita, e un serviciu care il platesti.
Stai linistit nu doarme orangeul pe el sa nu isi dea seama.
Din cate stiu eu si la prepay se platesc cei 4usd deci nu e gratis.
Cel de la rel cu clientii m-a sfatuit sa navighez de pe calculator daca imi este mai usor. ca fac 50 mega pe zi trafic de pe tel sau calc lor cred ca li tot una.
Citeam pe alte forumuri ca se vede in gateway nu stiu ce, si ce daca se vede, cei 50 mega de pe telefon nu costa tot atat cat cei de pe calculator ?
atata ne ascundem ca sa nu afle orangeul, ce sa afle ? de un serviciu care chiar ei l-au lansat ?
La pcNet dialup nelimitat e 9 usd si acolo ai toate porturile deschise, spatiu web 2mb, casuta mail. ce vreau sa subliniez este ca dpdv al costurilor de exploatare al resurselor de internet nu ies in pierdere, parerea mea de muritor....  
Haidetzi sa nu mai fim naivi.....

Edited by Zoot, 12 May 2005 - 12:19.


#49
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ok, si atunci toate ofertele de aces nelimitat la internet (a se vedea aici, de exemplu Happy Sunday, sau day Transfer la 50$), si pachetele pentru surf GPRS (aici) de ce au mai fost create ? Doar pentru a putea acesa în plus email-ul, pagini https si Yahoo Messenger ? Ca tot restul se poate face în unlimited cu doar 4$/luna.

Edited by Cosconor, 12 May 2005 - 12:18.


#50
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 13.03.2003
Da, exact pentru acele servicii plus multe altele, internetul asta nu se bazeaza doar pe http, sunt o gramada de servicii care se pot folosi, iar daca mai ai si o firma care se bazeaza pe aceste servicii te asigur ca o sa iei pachetul acela care iti ofera toata gama de resurse fara restrictii. wap unlimited ii iei la pustulica sa se dea pe net cand vine de la scoala.....

#51
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Zoot ai dreptate nene

Orange stie ca se foloseste portul 8799. De altfel mai nou toate telefoanele functioneaza pe WAP2.0 (adica HTTP). Uitati-va pe pagina lor cu configurati sa vedeti ca va da mura-n gura setarile de la HTTP care merg si pe PC si pe toate telefoanele noi.

Asa ca mai taceti, Orange stie ca se foloseste rahatu asta de servici pe PC (scuzati de expresie). Au pus limita la 1MB si nu poti downloada fisiere sau accesa pagini ce contin spatiu in fisier.
La mine mergee de vreo 3 ori sau chiar de mai multe ori mai prost decat dial-up, adica paginile se incarca greu. Mai ales cu internet explorer si sa nu zic ca tre sa astept cam vreo 10-15s-1min ca sa inceapa sa incarca fiecare pagina. Anyway merge unpic mai bine pe Opera


Cosconor  de ce exista alte servicii? Pt ca alea nu au atatea limite si nu merg ca pasta cum merge "netu" prin proxy cu apn wap pe pc. Si ai toate porturile libere.

Edited by DSF, 12 May 2005 - 14:13.


#52
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

DSF, on May 12 2005, 14:10, said:

Cosconor  de ce exista alte servicii? Pt ca alea nu au atatea limite si nu merg ca pasta cum merge "netu" prin proxy cu apn wap pe pc. Si ai toate porturile libere.

<{POST_SNAPBACK}>

Si cum se întâmpla în cazul EDGE-ului ? Credeti ca nu sse misca mai repede ? :confuzzled:

#53
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Eu zic ca merge tot naspa si in cazu EDGE-ului atata timp cat se face trafic prin apn wap (PC!). Si ii si ala limitat ca tot prin proxy-ul ala trece informatia

Edited by DSF, 12 May 2005 - 14:17.


#54
ulean

ulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2003
am urmatoarea problema, am un 6600 legat prin bluetooth, la calculator, am facut setarile intocmai cum a zis darkhate, insa nu se incarca nici o pagina Html .
Am dat de test un ping sa vad daca merge DNS-ul si merge , deci din ce zicea si darkhate - merge DNS doar daca nu e pus proxy - insa e si proxy pus dar tot nu merge .
Poate ca mi-a scapat mie ceva setare , sau am facut ceva gresit si nu imi dau seama, atasez aici  screenshoturile :

Attached Files


Edited by ulean, 13 May 2005 - 11:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate