Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#3925
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Discul ala ti-e herniat de mai demult daca au aparut osteofite. Poate de aia ti-a zis ca nu necesita neaparat operatie.

Mai mergi la 1-2 neurochirurgi, in cel mai rau caz iti mai imbogatesti vocabularul de termeni medicali. Pentru ca eu nu vad cum s-ar putea rezolva problemele alea in 10 zile.
Tu ai inteles ce inseamna chestiile insirate pe citire?

 bubulinu11, on 20 martie 2019 - 08:39, said:

ce bine ar fi sa fie toata lumea ok . Mizu ai facut RMN la Bucuresti au ba?
Nu facui pana la urma, ca mi-au dat scor dublu decat la mine in oras. Ar trebui sa fac unul saptamana viitoare, dar mi-e cam frica.

#3926
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Nu prea se vede bine.

Attached Files


Edited by saimarica, 23 March 2019 - 13:30.


#3927
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Buna dimineata! Este 3 dimineata, citesc, ma uit la filmulete, si nu stiu incotro s-o apuc.

Poveste suna cam asa...2004, eram la sala, exercitiu cu greutati mari neincalzit, durere in spate. In 2005 am facut Rmn unde a gasit problema la L4-L5. A urmat un al doilea Rmn in 2006 la cererea angajatorului din acel moment, a iesit la fel. Nu aveam dureri, decat o jena la spate, dar suportabila si destul de rara.

In 2014, probabil din cauza sedentarismului (in 2004 am renuntat la a mai merge la sala), si din cauza muncii la birou, pe scaun, 8 ore, au inceput durerile. A urmat alt Rmn, de data asta discuri deshidratate si hernii L4-L5, L5-S1. Au urmat 5 ani de elongatii, masaje, fizioterapie, kineto, infiltratii, acupunctura, reflexoterapie, medicina alternativa cu diverse proceduri, si mai stiu eu ce...pana acum o luna cand a inceput sa ma doara pe picior in jos de nu mai puteam sa merg 10 m fara sa trebuiasca sa ma opresc. Antininflamatoarele nu-si mai faceau efectul deloc.

In ultimile zile situatia a devenit si mai nasoala, am ajuns in situatia in care am chemat ambulanta, nu mai puteam de dureri. Doctorul care a venit mi-a explicat destul de clar ca daca ma iau cu ei la spital, urmeaza rmn si, daca e cazul, operatie direct. Alternativa ar fi sa imi faca un coctail de Mabron, Armetin, Ketoprofen si Diazepam. Mi-a spus ca trebuie repaos la pat si miscare cat mai putina. M-au mai lasat un pic durerile, in paralel am inceput cateva sedinte de acupunctura si infiltratii cu cortizon. Asta pana cand a iesit rezultatul Rmn-ului, moment in care cel care ma trata a zis ca el nu prea are ce face in cazul de fata, este caz de operatie.

Am atasat poza cu interpretarea Rmn-ului, urmeaza sa merg la Dr Vadim Palii zilele viitoare sa vad ce zice, dar presimt ca o sa vrea sa ma taie.

Eu as vrea sa evit operatia, dovada fiind faptul ca 5 ani am stat cu dureri, mai mici sau mai mari, dar acum treaba este cam serioasa, efectiv nu ma pot baza deloc pe laba ficiorului drept, nu ma pot ridica pe varfuri.

Ma gandeam sa incep o cura de bazin de vreo luna, inainte de a ma da pe mana chirurgului, asa, ca o ultima speranta...

Va multumesc anticipat pentru sfaturi!

Attached Files

  • Attached File  rmn.jpg   142.32K   50 downloads


#3928
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Legat de bazin, daca nu stii sa inoti corect cred ca risti sa faci mai mult rau. Cei care inoata cu capul afara stau arcuiti si fac diverse miscari de rotatie a coloanei care pot fi daunatoare.
Mai ai dureri mari sau a fost doar un episod singular?

#3929
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Azi noapte am fost la serviciu, am stat pe scaun 8 ore si m-a terminat. Degeaba m-am ridicat, degeaba m-am intins, cum ma asezam, incepea teroarea. Acum sunt iar in dureri, desi am facut si o sesiune de inversiune, nu ma lasa.

#3930
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ar trebui sa iti iei concediu o luna de zile si sa stai linistit pana se aseaza treburile....daca nu vrei cutit

#3931
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Daca as stii ca se rezolva asa si ma intorc apt, as face-o.

#3932
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Repaosul e cel mai important....
Ar fi chiar indicat sa gasesti un neurolog(atentie neurolog nu neurochirurg) la care sa-i impingi ceva(da asa e in Romania tre sa dai spaga) sa te interneze o perioada si sa te infunde cu tramadol si paracetamol dupa care sa iti dea dispensare acasa(evident ca dupa ce i-ai dat spaga poti cere sa iti dea un concediu medical baban)
Stiu pe cineva care a avut meniscul rupt si a fost tinut de un ortoped 6 luni in concediu medical pana sa ajunga sa se opereze...deci se pot da concedii medicale lungi daca se vrea

Edited by I2O, 24 March 2019 - 14:53.


#3933
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Chiar azi dimineata mi-a zis un taximetrist de tramadol. Totodata mi-a zis si ca provoaca dependenta. Nu vreau nici sa ajung sa ma indop de medicamente sa pot munci.

#3934
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Dependenta e ultimul lucru care trebuie sa te intereseaze pe tine acum
Au fost persoane care au luat luni in sir tramadol si nu au ajuns dependenti
La tine principala problema e sa stai in repaos cu analgezice puternice,antiinflamatorii puternice si miorelaxante puternice ca sa vezi cum decurge treaba.... si treburile astea de coloana decurg greu de la 2 saptamani in sus daca esti intr-un grad avansa....sau poate nu vor decurge deloc si trebuie sa ajungi la cutit,tot ce trebuie sa faci e sa incerci
Tu faci cum crezi...si cum vrei
Dar sa stii ca de operat imediat te vor opera...nici nu vor sta la discutii...problema e ca nu-i intereseaza daca tu dupa operatie vei mai avea o viata normala sau nu...operatiile pe coloana sunt o loterie oricat de bun ar fi medicu,ai avut "noroc" sa iti stranguleze un nerv din greseala...si te-ai rezolvat pe toata viata,tocmai din cauza asta operatiile de coloana ar trebui amanate cat de mult se poate....atunci cand se poate


ps:apropo ce medicamente iei acuma?

Edited by I2O, 24 March 2019 - 15:47.


#3935
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006

 cogdao, on 24 martie 2019 - 15:19, said:

Chiar azi dimineata mi-a zis un taximetrist de tramadol. Totodata mi-a zis si ca provoaca dependenta. Nu vreau nici sa ajung sa ma indop de medicamente sa pot munci.

Tramadolul nu da dependenta, eu iau de 2 ani 300mg/24 ore pt durerile mele de nervi. Este bine sa le combini cu paracetamolul, mareste potenta lui.

#3936
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Paracetamolu nu trebuie luat perioade lungi,ca-i bomba pentru ficat....perioade scurte merge 7-10 zile

#3937
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006

 cogdao, on 24 martie 2019 - 14:25, said:

Azi noapte am fost la serviciu, am stat pe scaun 8 ore si m-a terminat. Degeaba m-am ridicat, degeaba m-am intins, cum ma asezam, incepea teroarea. Acum sunt iar in dureri, desi am facut si o sesiune de inversiune, nu ma lasa.

M am uitat la rezultat si rmn ( se vede hernia), evita cu orice pret operatia,daca dupa 3 luni esti tot in dureri mari abia atunci sa te bagi la macelarie....

Baga niste AINS (keto etc), evita activitatile fizice dure si lasa organismul sa se vindece, exclus fizio acum sau dusul pe la fel de fel de escroci...

Neurochirurgi de abia asteapta sa te opereze si cu pliculetu :))...

#3938
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008

 I2O, on 24 martie 2019 - 15:30, said:


ps:apropo ce medicamente iei acuma?

Iau doar Zaldiar, am terminat Lyrica ieri.

 Demiurgul, on 24 martie 2019 - 16:21, said:

M am uitat la rezultat si rmn ( se vede hernia)
Am pus doar interpretarea, nu si rmn, sa nu fie al altui user...

Quote

Baga niste AINS (keto etc)
Poti detalia, ce inseamna mai exact, te rog?

Am atasat si rmn meu

Attached Files


Edited by cogdao, 24 March 2019 - 16:30.


#3939
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Medicatia antialgica. Aceasta medicatie este folosita in cazul durerilor lombare usoare sau moderate. Se recomanda paracetamolul in cantitate de 2-3 grame pe zi fractionat la 4-6 ore sau tramadolul de 50 si 100 mg, maximum 200 mg pe zi fractionat de 2-3 ori pe zi.
Analgeticele opioide. Se prescriu pacientilor cu dureri intense: codeina 40-60 mg/ore. Se asociaza cu antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Opioide mai puternice se folosesc numai in cazuri speciale, cand celelalte mijloace terapeutice nu au dat rezultate. Aceasta medicatie trebuie folosita cat mai putin in regim ambulatory.
AINS au efecte antiinflamatorii si antialgice. In cazul pacientilor cu risc de a dezvolta leziuni digestive, se folosesc preparate cu actiune cat mai selectiva pe COX2: meloxicam (movalis) 7,5mgx2/zi, nimesulid (aulin) 100mgx2, celecoxib (celebrex) 100mgx2/zi.

Pentru a obtine o analgezie rapida, pot fi folosite preparate din grupul oxicamilor (piroxicam, flamexin) sau derivati de acid propionic (ketoprofen, tador). AINS se folosesc 2-4 saptamani.

Terapia injectabila locala se poate folosi concomitent cu metodele precedente. Se fac infiltratii paravertebrale in punctele dureroase cu amestec de xilina si diprofos sau dexametazona.

Preparate miorelaxante se folosesc in asociere cu AINS in perioada de contractura musculara. Acestea sunt clorzoxazona, miolastatul sau mydocalmul. Doza este de 50 mg de 3 ori pe zi.

#3940
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Pt mine niciun sfat, in afara de oferta cu cartea primita in PM.

#3941
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
NU ESTE EXAGERATA HERNIA TA.... depinde de organismul tau cum reactioneaza...

Te poti opera si zero durere,sau te operezi ai dureri noi (sansele 5-10 % sunt ca dupa orice operatie pe coloana)... este un documentar cu ronnie coleman(mister olympia) operat de 10 ori si tot in durere cronica de spate...

Undeva la 50% din populatia globala dupa zeci de studii au hernie de disc, potruzii etc... Nimeni nu are RMN perfect, rmn ul nu este relevant decat in situatii de urgenta si cand apasa pe nervii s5-s1 ducand la incontinenta etc..de unde naiba stiu, am studiat 2 ani citind absolut toate studiile stiintifice valabile pe net despre bolile coloanei (peste 800 in total)... daca vrea cineva pot sa le urc sunt pana in 2 giga...

#3942
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008

 saimarica, on 24 martie 2019 - 16:52, said:

Pt mine niciun sfat, in afara de oferta cu cartea primita in PM.

Ati cumparat cartea respectiva? M-ar ajuta un share, daca sunteti amabil.

@Demiurgul: tocmai asta citeam

https://www.google.c...actual/2/?amp=1


Am uitat sa mentionez ca am luat Movalis mult timp, acum nu isi mai face efectul.

Edited by cogdao, 24 March 2019 - 17:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate