Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2359
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016

 Roxy_Elena, on 29 septembrie 2016 - 13:37, said:

Buna Diana,
Mai ai dureri dupa operatie? Eu sunt operata de 5 luni si durerile de spate inca mai persista, in special seara cand simt durerea foarte rau! Pastile nu am mai vrut sa iau dupa operatie, este o durere suportabila! Fac kinetoterapie, insa cum trec 2 3 zile fara kineto, incep durerile!
Doctora Gaman mi a recomandat si fizioterapie insa sunt putin sceptica asupra acesteia, atata timp cat dupa ce fac kineto ma simt bine! Ceea ce nu mi se pare in regula este ca durerea mai persista dupa atata timp! Ma gandesc numai la momentul cand voi ramane insarcinata, daca voi fii capabila sa tin sarcina si sa muncesc! Specific ca am munca de birou! Multumesc!

Roxy_Elena unde faci kinetoterapie? Am aproape 3 luni de la operație de de vreo 3 săptămâni a început sa ma doară mijlocul tare. Am și început sa fac treaba prin casa, pt ca nu are cine. Oare asta sa fie motivul?

#2360
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Roxy,

eu nu mai fac kineto, cred ca in Aprilie-Mai am facut ultima data, de atunci nu am mai facut absolut niciun exercitiu.
Nu iau niciun fel de medicatie, apropo de Doreta aia pe care am luat-o vreo 2 ani consecutiv, ca nu da nicio dependenta. :)

Am avut un regim de viata echilibrat, ce e drept este ca:

- nu am ridicat greutati mai mari de 3 kg
- am mers doar cu masina, nu am folosit niciodata in timpul asta RATB, Metrorex, deci nu m-am zgaltait, inghesuit, lovit, m-am protejat din punctul asta de vedere
- nu am facut miscari bruste, sporturi extreme, alte lucruri care sa imi puna in pericol coloana
- am mers pe jos cam in fiecare zi, in parc, cativa km, de ex ieri am mers 6, azi doar 1...depinde de timpul pe care il am.

Despre sarcina, si eu am emotii, ma si gandeam sa o programam cumva pe la inceputul anului, ca marea parte sa se desfasoare pe timpul verii, cand sunt sanse mai mici sa am dureri de spate.

Problema este, pt ca exista una, ca de 2 zile ma supara un pic fesa stanga, eu mai am o hernie lasata pe loc, neoperata de Cristescu, si care a ramas sub observatie.
Stiam ca primavara si toamna am dureri ciclice, nucleoplastiile mele sunt in martie si septembrie, microdiscectomia in nov., asa ca astept cu interes acest an sa vad ce se intampla. Chiar ma gandeam zilele trecute sa merg sa imi fac un RMN preventiv. :D

#2361
Roxy_Elena

Roxy_Elena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2016

 CarmEn-78, on 29 septembrie 2016 - 13:53, said:



Roxy_Elena unde faci kinetoterapie? Am aproape 3 luni de la operație de de vreo 3 săptămâni a început sa ma doară mijlocul tare. Am și început sa fac treaba prin casa, pt ca nu are cine. Oare asta sa fie motivul?


Buna!
Kineto am facut initial la Regina Maria, insa e foarte aglomerat si nu am mai gasit locuri seara! M am dus la un centru pe Brancoveanu In Bucuresti, Kineto Help se numeste, unde chiar imi place ce exercitii fac si ma lasa si durerile! De asemenea este destul de ieftin 10 sedinte -400 lei.

Edited by Roxy_Elena, 29 September 2016 - 14:43.


#2362
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016

 Roxy_Elena, on 29 septembrie 2016 - 14:40, said:




Buna!
Kineto am facut initial la Regina Maria, insa e foarte aglomerat si nu am mai gasit locuri seara! M am dus la un centru pe Brancoveanu In Bucuresti, Kineto Help se numeste, unde chiar imi place ce exercitii fac si ma lasa si durerile! De asemenea este destul de ieftin 10 sedinte -400 lei.

Eu am programare săptămâna viitoare la Sf Ioan.  Dar oare e bine sa fac kineto când pe mine ma doare asa tare mijlocul? Dr care m a operat a zis sa nu fac deloc, neurologul care îmi da concediul medical a zis sa fac. Oricum regret foarte mult ca am făcut aceasta operație, viata mea s a schimbat total și cred ca îmi voi pierde și locul de munca.

#2363
Roxy_Elena

Roxy_Elena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2016

 -Diana-, on 29 septembrie 2016 - 14:22, said:

Roxy,

eu nu mai fac kineto, cred ca in Aprilie-Mai am facut ultima data, de atunci nu am mai facut absolut niciun exercitiu.
Nu iau niciun fel de medicatie, apropo de Doreta aia pe care am luat-o vreo 2 ani consecutiv, ca nu da nicio dependenta. :)

Am avut un regim de viata echilibrat, ce e drept este ca:

- nu am ridicat greutati mai mari de 3 kg
- am mers doar cu masina, nu am folosit niciodata in timpul asta RATB, Metrorex, deci nu m-am zgaltait, inghesuit, lovit, m-am protejat din punctul asta de vedere
- nu am facut miscari bruste, sporturi extreme, alte lucruri care sa imi puna in pericol coloana
- am mers pe jos cam in fiecare zi, in parc, cativa km, de ex ieri am mers 6, azi doar 1...depinde de timpul pe care il am.

Despre sarcina, si eu am emotii, ma si gandeam sa o programam cumva pe la inceputul anului, ca marea parte sa se desfasoare pe timpul verii, cand sunt sanse mai mici sa am dureri de spate.

Problema este, pt ca exista una, ca de 2 zile ma supara un pic fesa stanga, eu mai am o hernie lasata pe loc, neoperata de Cristescu, si care a ramas sub observatie.
Stiam ca primavara si toamna am dureri ciclice, nucleoplastiile mele sunt in martie si septembrie, microdiscectomia in nov., asa ca astept cu interes acest an sa vad ce se intampla. Chiar ma gandeam zilele trecute sa merg sa imi fac un RMN preventiv. :D


Si eu m am pastrat destul de mult! Nu ridic, nu fac miscari bruste, cu metroul/ratb ul fin pacate merg zilnic si e destul de dubios cand stau nemiscata, pentru ca am dureri, insa cred ca nu fac destula miscare, in afara de kineto de 3 ori pe saptamana maxim.
In afara de kineto oare am voie sa fac alt sport? Din ce mi s zis doctora nu prea am nicio optiune.  Din pacate si eu mai am o hernie la L4 L5 neoperata, mai micuta, care trebuie tinuta in frau! Anul viitor voi face si eu un RMN sa vad in c stadiu e.
Intrebarea mea este daca va trebui sa fac kinetoterapie toata viata?



 CarmEn-78, on 29 septembrie 2016 - 14:48, said:



Eu am programare săptămâna viitoare la Sf Ioan.  Dar oare e bine sa fac kineto când pe mine ma doare asa tare mijlocul? Dr care m a operat a zis sa nu fac deloc, neurologul care îmi da concediul medical a zis sa fac. Oricum regret foarte mult ca am făcut aceasta operație, viata mea s a schimbat total și cred ca îmi voi pierde și locul de munca.

Pai asta este ideea kinetoterapiei, sa iti intaresti musculatura si sa scapi de dureri. Dupa operatie la o luna am inceput kineto in clinica. Se recomanda expres sa faci kinetoterapie sa ti recapeti mobilitatea. Eu inainte de operatie am avut dureri groaznice, acum sunt mai ok, ma sacaie doar faptul ca e o durere de oboseala a spatelui si a piciorului zilnica! Poate e doar din cauza ca operatia a fost facuta doar de 5 luni. Kinetoterapeuta mi a zis ca durerea dupa operatie ar trebui sa treaca in 3-6 luni.

Sanatate multa!

Edited by Roxy_Elena, 29 September 2016 - 14:53.


#2364
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Azi implinesc 6 saptamani de la operatie. Pot spune ca sunt ca nou, nu am avut nicio durere, nimic. Medicul mi-a spus ca am voie sa fac inot si totodata mi-a spus ca nu am nevoie sa fac kineto sau fizio. Totodata de maine o sa incep si munca. Cam asta ar fi. Sanatate tuturor!

#2365
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Woow unde te-ai operat și la ce disc? Ce bine ca mai sunt și oameni fericiți....avem o șansă și noi ceilalți!

#2366
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 RhadooR, on 30 septembrie 2016 - 06:51, said:

Azi implinesc 6 saptamani de la operatie. Pot spune ca sunt ca nou, nu am avut nicio durere, nimic. Medicul mi-a spus ca am voie sa fac inot si totodata mi-a spus ca nu am nevoie sa fac kineto sau fizio. Totodata de maine o sa incep si munca. Cam asta ar fi. Sanatate tuturor!

FELICITARI !

#2367
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

 MembruAnonim, on 30 septembrie 2016 - 07:04, said:


FELICITARI !
Multumesc. Tu cum te mai simti?

#2368
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 RhadooR, on 30 septembrie 2016 - 07:14, said:

Multumesc. Tu cum te mai simti?
tot asa,.........cred ca am sa incerc si eu la Cristescu , aici in Bucuresti deoarece Dancescu nu mi-a raspuns la mail !

#2369
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 CarmEn-78, on 29 septembrie 2016 - 14:48, said:

Oricum regret foarte mult ca am făcut aceasta operație, viata mea s a schimbat total și cred ca îmi voi pierde și locul de munca.

De ce spui asta?
Ce e mai rau decat inainte?
Aparte locul de munca, in conditile astea, da-l naibii, esti mai importanta tu decat un job. Cand te vei face bine, vei gasi altul, pana atunci, refa-te si ai grija de tine. Sanatate multa iti doresc!

 RhadooR, on 30 septembrie 2016 - 06:51, said:

Azi implinesc 6 saptamani de la operatie. Pot spune ca sunt ca nou, nu am avut nicio durere, nimic. Medicul mi-a spus ca am voie sa fac inot si totodata mi-a spus ca nu am nevoie sa fac kineto sau fizio. Totodata de maine o sa incep si munca. Cam asta ar fi. Sanatate tuturor!

Nu stiu daca Felicitari este urarea potrivita, insa ma bucur ca iti e bine. :)
Cat despre recuperare, este alegerea ta, in primul rand, insa sfatul meu este sa mai intrebi in stanga-dreapta, pt mai multe opinii medicale.

Sanatate multa!

Edited by -Diana-, 04 October 2016 - 13:35.


#2370
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Diana regret operația pt ca zilnic am dureri de spate, obosesc repede, nu pot sa fac prin casa nici jumătate din ce făceam....sunt numai restricții, depind numai de alții....eu mai am și alte pb de sănătate și nu pot sa iau calmante. În plus am și eu o întrebare care îmi sta pe creier: voi cei operați de hernie faceți baie în cada? și dacă da, cum va așezați? treburi casnice faceți? gen aspirat, călcat rufe etc
Mulțumesc mult și sănătate!

#2371
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu in noiembrie fac 1 an.

Fac baie in cada, normal, in sezut. Treaba prin casa pot face, insa ma ajuta mult al meu, el este responsabil cu aspiratorul ( mai dau si eu daca e la munca si e necesar) si caratul alimentelor, apei etc, tot ce inseamna greutate.
De calcat rufe, da, calc doar eu, ridic masa de calcat la un nivel acceptabil si calc. Nu sunt insa maniaca, calc doar 10-15 min, hainele pt a 2-a zi, deci calc zilnic cate putin, nu stau cu orele.
Alte treburi grele, nu prea fac, masina de rufe si masina de vase sunt in functiune si spala tot ce intra in ele. Posted Image
Dar am stat cu orele pe jos sa frec parchetul (am zugravit si nu am fost atenti la izolare) sau sa fac curatenie generala, insa asta se intampla rar.

Ti-am zis ce nu fac, nu merg pe bicicleta, nu ma dau cu role, nu joc tenis, nu chestii de genul.

Tu ai mai putin de la operatie, eu zic sa ai putina rabdare si mai ales, sa ii pui pe cei din jur la treaba. De ex, eu i-am angrenat pe toti din casa in facutul treburilor, de exemplu pun copiii sa imi aduca rufele din masina de spalat cand nu e al meu acasa, altfel le aduce el, si cam tot ce inseamna treaba in casa, participa toata lumea, ca doar nu locuiesc singura, nu murdaresc singura.
In plus, ii responsabilizez pe toti, la noi in casa, fiecare cam stie ce are de facut, inclusiv copiii (8 si 10 ani) care isi fac singuri patul, isi duc hainele la spalat, isi pun in dulap ce haine trebuie etc.

Edited by -Diana-, 04 October 2016 - 17:11.


#2372
marcolainen

marcolainen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2016
Salutare,

dupa ce m-am chinuit 5 luni cu o hernie imensa L5S1, timp in care am avut piciorul amortit si nu am mai fost in stare de nici un fel de efort fizic si stat in sezut prelungit, m-am hotarat sa ascult de sfatul neurochirurgilor care m-au consultat si m-am dus sa ma operez. Sunt absolvent de medicina si m-am putut opera in germania pe casa de asigurari de acolo.

Am mai avut hernie in trecut la acelasi disc si mi s-a mai spus ca trebuie operat. Dar atunci in maxim 3 luni se ameliora simptomatologia major sau disparea complet cu un pic de fizio/inot. Na, fiind student/absolvent de medicina am avut ocazia sa consult foarte multi chirurgi si sa discut cu ei. Si acum nu vreau sa fiu eu cliseist dar cei cu care am stat de vorba in germania mi-au explicat si au argumentat clar decizia de a opera, incat m-au convins. Pe scurt, daca pacientul are o hernie de disc voluminoasa cu comprimare de nerv pe RMN si simptomatologia nu se remite dupa 3 luni singur (ceea ce se intample foarte des), este indicat sa se intervina chirurgical.

Am 3 luni de la operatie si desi nu sunt chiar ca nou, e tot mai bine. Pot merge iar cu bicicleta 30km fara disconfort in timpul efortului si nici dupa. Am fost si la sala, fara exercitii din pozitie verticala, si n-am nici o treaba. E foarte frumos cand poti face iar sport/efort :) . Acum o luna nu era posibil ca aveam dureri pe urma.

Daca as putea da timpul inapoi, m-as fi operat mai rpd. Toti chirurgii din Romania m-au sfatuit s-o fac cat mai rpd, deoarece imaginiile de pe RMN aratau f nasol. Si nemtii mi-au spus ca daca veneam la ei mai rpd, tot acelasi lucru mi l-ar fi spus.

Deci pt cei care sunt nehotarati cu operatia, as vrea sa incerc sa va iau un pic din teama. Eu pot sa zic ca deja a 2a-3a zi dupa interventie eram mult mai bine. Puteam sa merg sa ma plimb fara probleme si chiar sa stau si jos. Durerea de la incizie nici nu as putea-o numi asa, un mic disconfort, atata tot. Dupa o saptamana am zburat inapoi in romania, dupa 3 saptamani am condus si 3 ore cu mici pauze masina. Dar se pare ca doar dupa 3 luni, asa cum mi s-a si spus sunt iar capabil de efort moderat. Am pierdut un pic din mobilitate din zona lombara, dar oricum, aia nici inainte nu era prea grozava (niciodata n-am putut pune palmele pe jos cu picioarele drepte). Cateodata, fara o cauza aparenta ma mai arde in zona sacrala, dar nu asa intens si daca iau un algocalmin imi trece complet, nu mai sunt nevoit sa iau tramadol si alte opiacee mai puternice.

Deci per total ma simt muuuuuult mai bine dupa operatie, mai am cateodata furnicaturi de intensitate slaba in picior, nedureroase, mi s-a spus ca astea ar putea persista ceea ce ar insemna o leziune permanenta a nervului, din cauza ca am asteptat prea mult cu interventia. Dar si daca e asa, nu e sf lumii, nu sunt asa deranjante.

Daca eu unul m-as opera in Ro, m-as duce ori la dl dr Cristescu ori la dl dr Matei la Sibiu. Cred ca ar fi de evitat dinozauri de 60+, aia nu prea au tinut pasul cu tehnologia si le mai tremura si mana daca au baut aseara....Din cate am observat Cristescu e foarte apreciat de pacienti si foarte important a facut rezidentiat in afara Romaniei, unde chiar se invata ceva, mai ales in chirurgie, nu ca in tara asta. Cu dl dr Matei acelasi lucru. Nu stiu ce costuri sunt legate de o operatie la Cristescu, in schimb stiu ca la Matei, care e sef de sectie la spitalul privat Polisano Sibiu, pachetul de operatia de hernie de disc lombara costa 2100 de lei pt asigurati, clinica polisano avand contract partial cu casa. Pachetul include un numar variabil de spitalizare stationara (minim 3), cat se considera necesar dupa operatie, iar conditiile in spitalul Polisano sunt excelente (s-au bagat fonduri la greu aici si a iesit ceva la standarde europene, cu majoritatea doctorilor intorsi in Ro dupa perioade indelungate in care au profesat in occident). Am cunoscut 2 baieti care au facut operatia la el si sunt foarte multumiti, ambii s-au intors la job dupa 6 saptamani, fara probleme de atunci.

Deci, all-in-all, daca aveti probleme de timp indelungat si ati fost sfatuiti sa va operati, eu zic sa muscati glontul. Apropo, asa ca paranteza, acum 4 luni cnd trebuia sa ma hotaresc daca sa ma operez la dl dr Matei asa cum a sugerat el, am tot stat de vorba cu cineva care s-a operat deja de 2 ori, care imi zicea ca dupa operatie 3 luni a fost cam handicapat, in sensul ca ii trebuia ajutor pe acs, sa-i puna cineva sosetele si din astea. Asta pe mine m-a speriat cel mai mult, sa nu fiu autonom si sa-mi trebuiasca ajutor de la altii si m-a determinat sa nu o fac atunci. Dar nu a fost asa, normal ca nu cari si nu faci anumite chestii imediat dupa operatie, dar in rest nu-mi trebuia nici un fel de ajutor.

Si ce e cel mai frumos, nu ma mai preocupa chestia asta, nu mai citesc pe net, nu ma mai gandesc...ca viata e prea scurta pt rahaturi din astea zic eu. Si chestia asta cu fizo si inot si plimbari, sunt bune si frumoase dar eu m-am hotarat ca nu vreau sa-mi dedic timpul sa tin in frau durerea de spate/picior, ci sa-mi traiesc viata asa cum vreau. Tot vad pe mail ca se posteaza pe thread-ul asta, asa ca m-am hotarat sa postez si eu ceva sa va incurajez, ca o operatie de hernie de disc nu e sfarsitul lumii.

Daca pe viitor se va mai intampla sa am problema asta, nu o sa mai astept ci o sa ma duc la cutit cat mai rpd.

Multa sanatate!

#2373
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 -Diana-, on 04 octombrie 2016 - 13:35, said:

Nu stiu daca Felicitari este urarea potrivita, insa ma bucur ca iti e bine. Posted Image

Diana ,cand am spus FELICITARI ,.......m-am referit la afirmatia lui RhadooR  " ma simt ca nou " , ok ??!!

 marcolainen, on 05 octombrie 2016 - 11:44, said:

Daca eu unul m-as opera in Ro, m-as duce ori la dl dr Cristescu ori la dl dr Matei la Sibiu. Cred ca ar fi de evitat dinozauri de 60+, aia nu prea au tinut pasul cu tehnologia si le mai tremura si mana daca au baut aseara....Din cate am observat Cristescu e foarte apreciat de pacienti si foarte important a facut rezidentiat in afara Romaniei, unde chiar se invata ceva, mai ales in chirurgie, nu ca in tara asta.

am inteles (tot de pe forumul asta) despre dr. Cristescu ca la capitolul comunicare este "zero barat" , de aceea am tot evitat sa merg  la un consult !
sa inteleg ca-i un foarte bun neurochirurg si deci ar fi bine sa-i cer si lui parerea ??!!

Edited by MembruAnonim, 06 October 2016 - 07:12.


#2374
marcolainen

marcolainen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2016
Salut,

daca as fi in locul tau as face-o. Este o problema asta aici in Romania, comunicarea doctorilor in general cu pacientii, mai ales in cazul chirurgilor. Eu unul am norocul de a fi in bransa si atunci te iau un pic altcumva. A mai scris cineva parca inainte pe threadul asta, e bine sa fie unu tanar, cu experienta in afara tarii unde a avut acces la tehnologie moderna, cu multe experienta in operatii asistate microscopic.

Chirurgii pana la urma au devenit chirurgi ca sunt buni la "mesterit". Stiu ca multi sunt cam distanti fata de pacienti ceea ce nu le ar permite sa faca alte specialitati precum psihiatrie sau oncologie. Dar este si asta o arta, sa fi sigur pe tine in timp ce explorezi interiorul corpului.

Acum nu stiu de ce este considerat inapt sa comunice. Sa stii ca reguli fixe cu ce ai voie si nu pt o anumita perioada de timp dupa operatie sunt cam baliverne. Nu exista guidelinuri fixe acceptate pe plan international. Aici e vorba mai degraba de common sense, mie unul de ex mi-a spus chirurgul care m-a operat (care apropo era un om si doctor exceptional) ca pot sta in sezut direct dupa operatie, numai sa nu car nimic o perioada, sa nu fac efort prea mult si sa nu aplic caldura direct pe cicatrice. Cam astea erau, in rest a zis ca tre sa vad ce pot si ce nu.

Clinici private precum Polisano si Regina Maria, unde s-au bagat bani gramada, nu isi permit sa fie reprezentati de oameni slabi sau incompetenti. Este prea mult in joc pentru ei si de aceea isi selecteaza doctorii pe care ii angajeaza cu mare grija. Deci daca pe CV-ul unuia scrie sef de sectie la o clinica mare privata, eu zic ca deja nu se mai pune problema daca e priceput sau nu. Asta cu comunicarea e cum e, unii nu stiu s-o faca, dar asta nu inseamna neaparat ca nu sunt buni la ceaa ce fac...

#2375
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marcolainen, on 06 octombrie 2016 - 09:08, said:

Salut,

daca as fi in locul tau as face-o. Este o problema asta aici in Romania, comunicarea doctorilor in general cu pacientii, mai ales in cazul chirurgilor. Eu unul am norocul de a fi in bransa si atunci te iau un pic altcumva. A mai scris cineva parca inainte pe threadul asta, e bine sa fie unu tanar, cu experienta in afara tarii unde a avut acces la tehnologie moderna, cu multe experienta in operatii asistate microscopic.



am inteles ,.........o voi face !
in ceea ce priveste tineretea in meseria asta + experienta de afara isi spun cuvantul , corect !
eu prima ora m-am operat la Bagdazar la un prof.academician dr. Exercian ,...tot asa lipsa de comunicare , cand il intrebam sa-mi explice ceva imi tot spunea ca "asta-i medicina si nu inginerie (eu fiind inginer si-mi place logica) si-n afara de asta ceea ce mi s-a intamplat ,........hmmmmmmmmmm greu de povestit  ,.......a lasat un rezident si-n medic specilist sa ma "faca" ,.......m-au taiat foarte adanc de-a rezultat un chist sinovial de toata frumusetea care apasa pe nervi mai rau ca o hernie !

#2376
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 MembruAnonim, on 06 octombrie 2016 - 07:05, said:

am inteles (tot de pe forumul asta) despre dr. Cristescu ca la capitolul comunicare este "zero barat" , de aceea am tot evitat sa merg  la un consult !
sa inteleg ca-i un foarte bun neurochirurg si deci ar fi bine sa-i cer si lui parerea ??!!

 marcolainen, on 06 octombrie 2016 - 09:08, said:

Este o problema asta aici in Romania, comunicarea doctorilor in general cu pacientii, mai ales in cazul chirurgilor.
........
Acum nu stiu de ce este considerat inapt sa comunice.
........
Asta cu comunicarea e cum e, unii nu stiu s-o faca, dar asta nu inseamna neaparat ca nu sunt buni la ceaa ce fac...

Florin.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un sfat on-topic, dar macar pot sa-ti trimit un gind bun si pumni strinsi sa reusesti sa-ti rezolvi problema.

Am trecut de curind printr-o grea incercare, mult mai grea decit tine (doua probleme cu risc imediat si major pentru viata). Norocul meu, daca pot spune asa, a fost ca nu am avut timp de gindire decit foarte putin, a fost cam tzac-pac. Dar am avut si eu aceasta problema de comunicare. Cel care m-a operat, unul din medicii straluciti ai tarii (multumiri si pe aceasta cale d-le Suciu!), mi-a taiat-o scurt: "lasa-ne sa ne facem treaba. Pentru rezultate maxime, ajuta-ne. Coopereaza, pregateste-te sufleteste si fii pozitiv." Asa s-a incheiat comunicarea.

Anterior, am fost la Spitalul Universitar din Aalborg, cu o pneumonie grava, nu mai puteam respira, deja incepeam sa-mi pierd cunostinta, vedeam colorat, ma impacasem cu lumea...imi parea rau ca, daca mor, nu am apucat sa mai spun o data sotiei ce mult o iubesc si ce viata frumoasa mi-a daruit si cit de rau imi pare ca o las singura sa se lupte cu toate.... Deci, au navalit aia peste mine, cu zeci de investigatii, teste, verificari, imagistici...dupa citeva zile m-am luat de ei - bai frate, spuneti-mi si mie ce se intimpla cu mine, ce imi faceti! Cu mare greu am reusit sa obtin analizele de singe dupa citeva zile...au realizat si ei ca nu sint vreun batut in cap, si doar asa m-au facut sa maninc, cind mi-au aratat ca un parametru scade dramatic si ca nu pot continua tratamentul cu antibiotice. Chiar au trimis un medic sa discute cu mine de ce sint asa nervos, (cu translator-dr. ...Roxana, romanca!), si exact asta le-am spus: comunicare!

Deci se intimpla si la case mai mari.

Sfatul meu: nu te da batut. Lupta. Rabdare. Fii pozitiv, si fii increzator.
Te cred, ai trecut prin multe si esti dezamagit. Atit iti spun, gindeste-te la cei care s-au ratacit in pesteri, si au fost gasiti la doi pasi de iesire.....

Bafta multa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate