Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2395
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006

View Postdox900, on 13 noiembrie 2016 - 21:11, said:

Dupa RMN-ul coloanei (toate cele 3 segmente) am mai multe discuri protuzate (conform intepretarii RMN-ului), cel mai rau e unul cervical C5-C6.
Am fost la neurolog, spune ca nu-i de operatie, dar ca ar fi ultimul stadiu reversibil, apoi vine  operatia.
Voi avea de asemenea si programare la neurochirurg si la doctor de medicina recuperatorie.

Tot cautand despre hernia de disc am dat peste clinica Coloana Medicala care face decompresie vertebrala tridimensioanala. Zic ei ca este o chestie de ultima ora, f. buna.
Intrebare: stiti ceva de chestia asta? Merita sa ma duc la o prima consultatie sa vad ce si cum?
http://www.coloaname...tridimensionala


Procedurile nu sunt ieftine, dar sa zicem ca nu ar fi asta problema principala, doar sa ajute.

Astept raspunsul vostru.
eu m-as uita mai degraba la tehnologia prp de pe site-ul respectiv. mi-au zburat niste bucati din os din mandibula si cu prp intr-o luna aveam osul deja forta si imi spunea un prieten medic ca a inceput sa se implementeze tehnologia asta cu plasma si pentru discurile intervertebrale. cica are proprietati regenerative, parca asa zicea.

#2396
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postuzzy17, on 16 noiembrie 2016 - 22:09, said:

eu m-as uita mai degraba la tehnologia prp de pe site-ul respectiv. mi-au zburat niste bucati din os din mandibula si cu prp intr-o luna aveam osul deja forta si imi spunea un prieten medic ca a inceput sa se implementeze tehnologia asta cu plasma si pentru discurile intervertebrale. cica are proprietati regenerative, parca asa zicea.
interesant ceea ce spui(scrii) tu aici ! aceasta tehnologie ai aplicat-o pe tine si-a dat roade sa inteleg ??? tot la clinica cu pricina sau la alta ,....... te intreb asta intrucat eu am facut multe sedinte la o clinica ca asta (bio-ortoclinic - care se pare ca-i "mama" acestei clinici din link-ul respectiv) , am cheltuit foarte multi bani , .....elongatii, fizioterapie , kinetoterapie, chiropractica si injectii periradiculare sub CT si,..........tot la operatii( 2 la numar ) am ajuns , din pacate !
am citit si eu tehnologia asta(prp) a lor (tot pe site ) si "suna" foarte bine ! daca tu stii mai multe TE ROG impartasesti-ne din experienta ta !

#2397
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
problema mea e diferita de hernia de disc. mie mi-a scos un prieten o bucata de os de la mandibula ca aveam un chist si ca sa creasca mai repede mi-a zis de de treaba asta cu plasma. a scos cateva eprubete de sange si a facut plasma pe care a bagat-o in gaura unde era lipsa.

un alt prieten mi-a spus ca stie de la niste fosti colegi ca se foloseste chestia asta si la discurile intervertebrale, prin  belgia ce-i drept. am discutat prin vara cu el de treaba asta si din ce imi amintesc zicea ca discurile nu se regenereaza decat pana pe la 14 ani (nu-s sigur) apoi inceteaza procesul din lipsa vascularizarii. plasma asta injectata in disc ar avea capacitatea de a regenera discul. nu mai stiu alte detalii dar se gasesc pe internet multe info.

mai zicea ca din toate tratamentele el ar opta in prima faza pentru kineto (si parerea mea), prp si daca nu functioneaza nimic fuziune. despre fuziune zicea ca in tara se face o tziganie in care se scoate discul si se baga o bucata de os luata din alta parte sau pentru batrani se lasa asa si se sudeaza vertebrele.  mie mi se pare utila disectomia doar daca vrei ca dupa operatie sa nu mai faci mai nimic. din ce am vazut aici pe forum e mai mult un chin.

Edited by uzzy17, 17 November 2016 - 10:06.


#2398
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postuzzy17, on 17 noiembrie 2016 - 09:50, said:

problema mea e diferita de hernia de disc. mie mi-a scos un prieten o bucata de os de la mandibula ca aveam un chist si ca sa creasca mai repede mi-a zis de de treaba asta cu plasma. a scos cateva eprubete de sange si a facut plasma pe care a bagat-o in gaura unde era lipsa.

un alt prieten mi-a spus ca stie de la niste fosti colegi ca se foloseste chestia asta si la discurile intervertebrale, prin  belgia ce-i drept. am discutat prin vara cu el de treaba asta si din ce imi amintesc zicea ca discurile nu se regenereaza decat pana pe la 14 ani (nu-s sigur) apoi inceteaza procesul din lipsa vascularizarii. plasma asta injectata in disc ar avea capacitatea de a regenera discul. nu mai stiu alte detalii dar se gasesc pe internet multe info.

mai zicea ca din toate tratamentele el ar opta in prima faza pentru kineto (si parerea mea), prp si daca nu functioneaza nimic fuziune. despre fuziune zicea ca in tara se face o rromie in care se scoate discul si se baga o bucata de os luata din alta parte sau pentru batrani se lasa asa si se sudeaza vertebrele.  mie mi se pare utila disectomia doar daca vrei ca dupa operatie sa nu mai faci mai nimic. din ce am vazut aici pe forum e mai mult un chin.
AHAA,...AM INTELES ,........dar nu stiu ce inseamna acel termen "rromie" ,.....este o denumire noua la fuziunea vertebrala ????

#2399
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postuzzy17, on 17 noiembrie 2016 - 09:50, said:


in tara se face o tziganie

Posted Image

#2400
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Buna ziua. Acum 6 saptamini dupa o durere foarte mare de la sold pina in virful degetelor, am primit un cadou de la RMN : hernie de disc L5-S1. Dupa o luna de tratament durerea a incetat, tratamentul l-am oprit la indrumarea medicului neurolog. Acuma ma simt foarte bine si as vrea niste sfaturi de la cei care au trecut prin situatie asemanatoare.
As vrea sa intreb:
   _imi pot relua activitatile de zi cu zi?
   _pot sa ridic ceva greutati normale sau sa mai astept. Lucrari in gospodarie.
Stiu ca trebuie sa am grija si de aceea am intrebat , pentru ca imi este frica sa fac orice miscare.
     Va multumesc

#2401
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postioansuciu82, on 22 noiembrie 2016 - 13:55, said:

Buna ziua. Acum 6 saptamini dupa o durere foarte mare de la sold pina in virful degetelor, am primit un cadou de la RMN : hernie de disc L5-S1. Dupa o luna de tratament durerea a incetat, tratamentul l-am oprit la indrumarea medicului neurolog. Acuma ma simt foarte bine si as vrea niste sfaturi de la cei care au trecut prin situatie asemanatoare.
As vrea sa intreb:
   _imi pot relua activitatile de zi cu zi?
   _pot sa ridic ceva greutati normale sau sa mai astept. Lucrari in gospodarie.
Stiu ca trebuie sa am grija si de aceea am intrebat , pentru ca imi este frica sa fac orice miscare.
Va multumesc
parerea mea este sa incerci sa eviti eforturile mari .............si asa gravitatia isi spune cuvantul in orice moment !

#2402
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce mai fac baietii , fetele ,...toata lumea-i ok ??? ma bucur sa vad lipsa de activitate pe aici ,.....asta-i bine !
in ceea ce ma priveste ,.......am gasit niste terapii mai noi , am deja vreo 4 sedinte si parca , parca se simte ceva spre bine !

sarbatori fericite sa aveti !

#2403
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu sunt bine, foarte bine.
Atat de bine, incat acum vreo 10 zile am fost pe Clabucet si m-am dat cu sania, cand anul trecut pe vremea asta, ma rugam sa merg in picioare ca_lumea. :)

Sa fim bine cu totii, sanatate maxima tuturor!

#2404
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Eu nu sunt bine :( am o zi tare proasta. Nu mai pot de spate! Ma doare toată coloana.Voi începe și serviciul, am mari emoții...m am saturat de dureri :(

#2405
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
De ce te doare? Ai facut ceva, vreo miscare gresita, ai stat in frig sau ceva de genul?

#2406
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Nu. În permanenta am grija de mine. Nu exagerez în nimic.Nu știu ce am

#2407
florindron

florindron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 04.07.2012
Buna ziua,urmăresc de ceva timp acest topic și m-am gândit să vă zic și povestea mea! Acum  10 luni au început și la mine durerile de spate,dureri care le-am  avut și înainte ,dar parcă nu cu aceiași intensitate ca acum.Timp de 7 luni ,dureri îngrozitoare și amorțeli pana în vârful degetelor de la picioare,nopți nedormite nenumărate. Țin să precizez că serviciul meu necesita efort fizic și de vre-o 20 de ani fac sport cu greutăți. Am făcut vre-o 3 săptămâni fizioterapie,pastile cu nemiluita, fără rezultate. Acum 3 luni m-am hotărât să fac un Rmn ,rezultatul HD la L4-L5si la L5- S1,HD intraspongioaze la L1-L2 și L2-L3.Am luat rezultatul Rmn-ul și fuguța cu el la Iași,la Spitalul dr Oblu ,să se uite pe el un neurochirurg,răspunsul domnului doctor a fost că trebuie să mă operez! Problema e că de vre-o 2-3 luni nu mai fac sport și am evitat sa fac efort și durerile au mai dispărut,dar nu in totalitate,oricum nu mai îmi simt picioarele amorțite,doar o presiune la nivel lombar.  Oricum după revelion trebuie sa iau o hotărâre , dacă mă operez ori ba. Nu asi vrea să renunț la servici și de aceia inclin spre operatie, ținând cont că după operație asi avea posibilitatea la un repaus total de vre-o 3-4 luni,daca m-ar ajuta, după să încep în forță.

#2408
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
In cele mai multe cazuri sau doar in unele, HD trece cu repaus la pat. Problema e cand nu trece.
Acum, tu stii ce e mai bine pt tine, insa incearca fizio, kineto inaintea operatiei si p-asta fa-o cand nu se mai poate cu altceva.
Daca iti poti lua concediu de la munca, si mai bine, daca nu, chiar daca este o masura extrema, vezi-ti de tine, ca serviciu mai gasesti daca esti sanatos.

Sanatate multa!

View PostCarmEn-78, on 29 decembrie 2016 - 14:20, said:

Nu. În permanenta am grija de mine. Nu exagerez în nimic.Nu știu ce am
Un RMN ai mai facut si tu? Fizio? Daca stai la pat, fara sa faci nimic, te mai doare?

#2409
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Nu am mai făcut rmn. Dar o sa fac la toată coloana. Am făcut kineto și masaj...pur și simplu nu înțeleg ce am..ma doare toată coloana.

#2410
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Mai iei ceva pastile?

#2411
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Nu. Doar tratamentul pt stomac. Nu mai știu dacă am povestit, dar la o luna după operație mi-a ieșit un chist pe fata care ma cam deformare.  Am luat și pt asta fff multe pastile care mi-au iritat stomacul.

#2412
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu-mi explic de ce te doare, daca zici ca nu faci efort, nu stai in frig, nu...nimic.
Iei si multe medicamente, daca mai zici ca ai probleme si cu stomacul...ca ma gandeam sa stai cateva zile in pat, acum de sarbatori, sa vezi daca iti trece. Eventual luai ceva usor de durere, insa parca nu mai imi vine sa te indemn sa iei pastile, daca ai probleme.

Nu stiu ce sa zic, afara de faptul ca poate un RMN iti zice care e sursa durerii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate