Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2197
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Clau,

EMG am facut si eu, inainte de operatie.
Eu aveam tata talpa dreapta amortita, nu numai 3 degete, asa ca nu stia dr Cristescu, de la ce nivel mi se trage amorteala.
Din pacate sau din fericire ca pana la urma nu a mai contat, dr care mi-a facut EMG m-a intepat aiurea deoarece nu s-a uitat pe trimiterea de la Cristescu si mi-a facut la alt nivel.
In fine, intepaturile suportate au fost in van, si plata la fel.
Am povestit aici http://forum.softped...2#entry18072931 experienta mea de atunci.

Iti tin pumnii, ai grija de tine, sper ca nu ajungi la alta operatie!

Roxy Elena,

pe mine tot Cristescu m-a operat, tot munca de birou aveam.
Recuperarea dureaza si acum, operata in nov 2015. Poate esti mai norocoasa si te refaci mai repede, eu nu pot sa zic ca sunt 100% ok, chiar daca de multe ori nu dau importanta durerilor cu care deja sunt obisnuita.
Statul pe scaun ma necajeste si acum, si condusul.

#2198
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Uhuuuuuu, @Diana, acum am citit cum a fost cu EMG-ul, mai bine nu citeam ca acum sunt ingrozita! Stiam ca e ceva cu ace si intepat dar nu stiam in ce hal te inteapa Posted Image

#2199
andreeam5

andreeam5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2016
Buna :)

Azi am avut prima zi de recuperare, asa ca m-am trezit la ora 5:30, si la 6 fugeam pe usa. La Sanador, unde am facut recuperarea, am inceput cu kineto, unde mi-am dat seama cat de varza sunt si ce putin rezist la oleaca de miscare Posted Image
Apoi m-am dus la electroterapie, unde n-am facut electroterapie, ci masaj (ca s-au incurcat oamenii pe-acolo si eu oricum nu prea stiam unde sa ma duc). Legat de masaj, tipul care mi l-a facut, Catalin am inteles ca-l cheama, a fost perfect. Eu am o problema psihica, as zice eu - nu suport sa fiu atinsa, mai ales de necunoscuti, mai ales cand eu sunt in pielea goala si ei ma maseaza cu spor. Catalin s-a descurcat admirabil, mi-a facut un masaj de mai mult adormeam acolo, si simteam cum toti muschii mei adormiti si vai de steaua lor se trezesc la viata. Posted Image
Dupa masaj a urmat electroterapia, unde am fost cea mai confuza. In primul rand, patul e un pic similar cu cel de masaj, adica are o gaurica pentru cap, sa-l proptesti acolo pe timpul procedurii. Faza naspa e ca e mai mult oval, nu rotund, acel gol din saltea, si e foarte ingust, deci stai foarte incomod. Eu am si deviatie de sept, si mi-a fost foarte greu, stand cu capul pe diagonala, caci altfel ma dureau pometii de la patul ala amarat.
Ce m-a contrariat cel mai tare a fost procedura in sine. A venit o tanti, m-a dat cu ceva, si apoi n-am simtit nimic timp de vreo 15 min. Doar gelul ala dubios pe spate. Asa se simte la electro? Ca ma asteptam sa ma scuture ca la un rave party, nu sa-mi incremeneasca fata intr-o deschizatura de 5x10cm. :D

Ma rog, acum s-a terminat, eu sunt la birou, ma dor muschi pe care nu stiam ca-I am, vorba poetului. Mai vedem in cateva zile cum ma simt :)

Sanatate multa, copii :)

#2200
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 Clovis, on 10 aprilie 2016 - 20:19, said:

Voi chiar nu vreti sa pricepeti ca doar 10 % din Herniile de disc trebuiesc operate (si alea sunt doar cazurile grave cand exista riscul de sectionare al nervului sciatic).....restul se trateaza medicamentos? Ca voi bagati intruna in voi Arcoxia , Ketonal , ca va dati cu tot felul de crème minune....si alte prostii e problema voastra...nu numai ca va distrugeti organismul dar mai ajungeti si la operatie......
Voi una- doua va duceti la chirurgie...nu ati aflat ca exista si recuperare medicala sau balneara...sau cum s-a mai numi.....
Gata nu mai zic nimic ca iar imi sariti in cap.....

V-am spus mai devreme cum m-am vindecat (adica tratamentul facut e aici pe forum cateva pagini mai in urma).....aveam dureri de m-am culcat pe jos in parcarea auto ca sa scap de ele.....ma duceam in genunchi la WC.....
Te rugam sa ne ierti pe noi astia mai nestiutori..si in acelasi timp te rog calduros ca daca nu ai ceva interesant de zis sa nu ne  bagi in seama pe noi, ci doar pe cei asemenea tie, care au inventat apa calda si gaura din macaroana. Noi aici am venit sa impartasim experiente si sa aflam cate ceva unii de la altii, nu ca sa ne scoateti dvs. la tabla, domnule diriginte.

#2201
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012

 claudia313, on 11 aprilie 2016 - 10:07, said:

Uhuuuuuu, @Diana, acum am citit cum a fost cu EMG-ul, mai bine nu citeam ca acum sunt ingrozita! Stiam ca e ceva cu ace si intepat dar nu stiam in ce hal te inteapa Posted Image

Clau,

poate tu esti mai curajoasa si nu te va durea ca pe mine.
Recunosc, eu-s mai sensibiloasa din fire, poate ai noroc si te va durea mai putin.
Unde faci EMG-ul?

Andreea,

ai inceput direct cu kineto?
Eu stiam ca la inceput se face fizio, apoi kineto, eu asa am facut mereu.
De ex, am facut prima saptamana fizio, apoi in a 2-a am inceput fizio si kineto dupa sedinta de fizio.
Eu intru la recuperare la h 13.00 si ies la 16.00 sau peste 16.
Da, si eu sunt foooarte praf la sport, radeam eu de mine cand faceam abdomene, barem restul colegilor. N-am facut niciodata pana acum (rusinos sau nu, aia e, recunosc Posted Image)
Era insa amuzant ca mai era un tip langa mine, tot lucrator la birou care era la fel de praf, macar eram in sala de kineto, la proba de sincron - praf. Posted Image

Eu azi am intrat in a 3-a sapt de recuperare. Azi am si lipsit, s-a impiedicat fi-miu de o minge si are mana in gips, am ramas sa il dadacesc. Dar maine, ma duc.
In wkd am facut acasa kineto, sub ochii lui iubi care e mai critic decat Mihai, kinetoterapeutul. Posted Image
Azi de ex e la munca si m-a sacait prin telefon sa imi fac exercitiile, insa m-am tinut de briose, mancare, dadacit copii, acum iaca forum, numai exercitii, nu.

Deci, nu esti singura praf la sport. Posted Image

Edited by -Diana-, 11 April 2016 - 15:06.


#2202
andreeam5

andreeam5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2016

 -Diana-, on 11 aprilie 2016 - 15:04, said:


Andreea,

ai inceput direct cu kineto?
Eu stiam ca la inceput se face fizio, apoi kineto, eu asa am facut mereu.

Deci cum?! E prima oara cand aud asa ceva... Acum imi fac probleme ca poate nu e bine, ca poate stric ceva... Doamna doctor care m-a consultat n-a pomenit de asa ceva. Ma rog, poate la mine n-o fi grav? Ce stiu eu. Cert e ca acum imi fac si mai multe problema ca inainte, deci daca cineva poate sa confirme care varianta e cea corecta, v-as fi recunoscatoare.

#2203
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
Fizio e mai pentru incepatori , de la un moment dat nu mai faci nimic cu fizio , practic nu conteaza ordinea , dar cine face kineto cred ca nu se mai intoarce la fizio...

#2204
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 -Diana-, on 11 aprilie 2016 - 15:04, said:

Clau,

poate tu esti mai curajoasa si nu te va durea ca pe mine.
Recunosc, eu-s mai sensibiloasa din fire, poate ai noroc si te va durea mai putin.
Unde faci EMG-ul?

Nu sunt nici eu Mama Curaj cand vine vorba de durere, am rabdat durere cat incape si mi s-a cam acrit Posted Image    Iar descrierea ta cu bagatul si rasucitul acelor a fost tare plastica :)) Am mai vorbit cu cineva care a suportat EMG si a spus ca nu doare rau, e mai mult neplacut decat dureros...poate depinde si de nivelul de toleranta la durere and shit a fiecaruia...
Eu merg la un spital de stat din Cluj, un spital cu reputatie buna, e spitalul unde lucreaza neurologul ce mi-a indicat procedura, si neurologul are reputatie buna, eu tot caut unul care sa stie ce face ca m-am saturat sa se uite la mine, sa nu zica nimic si doar sa-mi scrie o reteta cu antiinflamatorii si tablete contra durerii. Din fericire nimeni nu mi-a prescris pana acum Doreta Posted Image  Eu fug ca de dracu' de medicamentele care pot da dependenta, mi-e frica de ele, de aia m-am repezit la tine  :)))  Eu asa ceva iau daca e strict necesar doar ocazional

#2205
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008

 -Diana-, on 07 aprilie 2016 - 08:12, said:

Aseara de ex, am facut 3 ture de Parcul Carol, posibil 2-3 km de mers pe jos, fara nicio durere. Nici cea mai mica.
De cateva zile a inceput sa ma deranjeze suportul lombar pe care il am pe scaunul masinii, nu stiu de ce.
Pe langa scaun, am constatat ca statul in scaunul masinii in trafic, nu imi face bine.
Mai sunt zile cand ma duc singura la clinica, in functie de turele lui Ciubi, eh, atunci e cam aiurea, ma dau jos usor stramba.

sa fii sanatoasa, dar nu-ti recomand sederea in masina ! deloc
eu am renuntat sa ma plimbe altii in  masina, asa ca folosesc numa' autobuze, transport in comun, cit mai mari ca sa nu ma zgiltiie
si nu stau jos rezemata de spatar, ci in picioare, pe virfuri, sa ma balansez la socuri, frine etc.

plimbarea in parc, 3 ture, e cam mult, cunosc parcul - chiar daca sunt din provincie
ai stat in picioare mai mult de 1 ora, trebuie sa schimbi pozitia mai des, la jumate de ora maxim, deci te asezi pe banca 5-10 minute si apoi pleci iar la plimbare


Am marele record de a nu mai inghiti pastile. Cred ca sunt 3 saptamani de cand nu mai iau nicio pastila, de niciun fel. Nu mi s-a mai intamplat asta de multa vreme. Dupa cum stiti, din 2014 aprilie, pana acum 3 saptamani, am ingurgitat vreo 100 de cutii de Doreta, nu stiu cate Lyrica, Gabaran, Mydocalm etc.
E prima perioada in 2 ani, cand trece atata timp fara sa iau nimic.

E drept ca ma ajuta Ciubi fff mult, nu mai ridic nimic, nu mai bag nici o oala in frigider sau o tava in cuptor, el se ocupa de tot, de intins rufe, de carat chestii.

oala de ciorba din/in frigider nu o scot, daca e plina
maninc altceva, dar nu risc, era sa o scap din maini, asta nu a fost important, dar ramineam intepenita

Am renuntat la geanta (stiti si voi cate cara o femeie in geanta), cand merg cu el, imi ia obiectele mele in geanta lui, cand merg singura, imi iau dar portofelul si telefonul in mana, asa ca daca vedeti vreuna cu un portofel si un telefon in mana pe strada, fara nimic, sigur sunt eu. Posted Image

cam tirziu ai renuntat la geanta, ca vad cum arata geamantanele altor cucoane...
am numai genti ultrausoare, tip banduliera, si am mainile libere, in plus echilibrez putina greutate a posetei pe umar

Cam atat. In rest, ma bucur de primavara, de soare, de viata mea asta de acum.
Imi lipseste biroul, imi lipsesc uneori colegii, insa ma bucur ca nu sunt nevoita sa ma duc la job fix si ma ocup doar de mine si de noi.

Ah, si mi-am luat pantofi cu toc. Rosii. Ii visasem cateva nopti, doar. Posted Image

adio la pantofi cu tocuri cui !!! doar tocuri tip platforma, cu diferenta de nivel max. 5cm
iar escarpeni, gen fara tocuri, niciodata
exista tocuri f. comode, ptr. echilibrarea centrului de greutate al corpului pe coloana

Sanatate multa si sper ca vom auzi vesti bune despre toata lumea!


#2206
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Tic tac, mulțumesc pentru sfaturi!
Pantofii sunt cu toc solid, nu cui. As prefera cui, însă nu sunt atât de inconștientă.
În mijloacele ratb nu pot circula, din diverse motive personale, nu mă simt în siguranță, am oroare de mirosuri, dacă merg spre școală ar trebui să car 15 kg de ghiozdane / 2 buc, așa că prefer auto. Din toate relele, asta e mai puțin rea, în opinia mea.

Clau,
Doreta e bună, după cum vezi nu a dat dependenta. :)

Bitz,
Excepție momentul în care deja îmi migrase fragmentul și nu se mai putea face oricum nimic, exceptând operația, eu am funcționat bine cu fizio.
Au fost ani în care nu credeam în fizio, însă nu m-am dezamăgit după ce am început să fac.
Și de data asta, la a 3 a sedinta eram în stare să fug, durerea din fesa dispăruse, a dispărut poziția de om strâmb.
Și nu e prima dată când se întâmplă așa. Cred doar ca ai nevoie de proceduri corecte și personalizate, dar și personal care să le facă corect.

#2207
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare all.
Se pare ca iarna asta a reusit sa ma afecteze destul de mult. Probabil ca vine tare din urma si umblatul hai-hui prin munti cu rucsacul incarcat la maxim, inclusiv aparatura de filmare si foto. Sotia e la recuperare fizio si kineto dupa ligamentoplastie + refacere menisc , o recuperare tare grea, are 2 luni de la operatie, si dureri....,  eu ma stradui cu ceva creme minune. Am ajuns in situatia cu furnicaturi si amorteli laba piciorului stang. Un tratament de 3 saptamani cu RUMAK GEL cu efect de incalzire - racire a facut minuni. Nu pot sa zic decat sa incercati,pretul este ok...au disparut amortelile si durerea de coloana.
Plus ca aveam un genunchi care cam pocnea la extensie...se aude mult mai rar...
Probabil ca si varsta contribuie din plin...dar abia astept sa se refaca sotia  sa ma reintorc pe carari montane....

Multa sanatate tuturor.

#2208
Jasmin_

Jasmin_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.04.2016
Buna seara tuturor :) sper sa ma primiti in "club".

Dupa ce-am citit forumul din scoarta-n scoarta in ultima luna de concediu medical, m-am gandit sa va scriu si eu. In primul rand pentru a "vorbi" cu cineva care intelege problemele legate de spinare, si-n al doilea rand in speranta ca poate ceea ce scriu acum va ajuta la un moment dat pe cineva.
Dureri de spate am incepand de prin liceu, care la vremea aia se remiteau de la sine sau cu cateva zile de pastile de Diclofenac, asa ca nu le-am dat mare atentie. Mai ales ca medicul de familie, de fiecare data cand mergeam la ea cu aceasta problema ma trimitea acasa si-mi zicea sa slabesc pentru ca durerile mi se trag de la greutatea in plus (sunt mai plinuta). Privind retrospectiv, avea probabil dreptate, dar totusi era bine sa ma fi trimis pe-atunci la un medic de specialitate si poate n-as fi ajuns la 28 de ani cati am, cu problemele pe care le am.
Factori declansatori pentru hernie: pe langa greutatea in plus, in facultate am avut un job la un magazin de electrocasnice timp de vreo 1 an si jumatate, unde nu m-am dat in spate de la carat chestii grele sau descarcat camioane cu marfa. Ma gandeam ca daca-s plinuta si voinica, n-am ce sa patesc. Apoi am terminat cu scoala si m-am angajat la o multinationala unde la 2 luni dupa angajare am inceput sa petrec zilnic cam 12 ore pe zi la birou, si mai mergeam si sambetele ca deh - trebuia sa ma remarc :)) Asa ca la vreo 6 luni de la angajare, dupa niste dureri surde in spate care au durat cateva saptamani m-am trezit intr-o zi cu piciorul drept amortit si schiopatand. Asta se intampla approx in Sept 2010, pe cand aveam 22 de ani.
A urmat neurolog, tratament medicamentos, RMN (care a evidentiat deshidratare discala L3-L4, L4-L5, L5-S1, la primele doua insotite de mici protuzii iar la ultima "evidenta protuzie discala mediana si paramediana dreapta transligamentara cu fragment discal rupt si migrat intracanalar paramedian dreapta caudal cu compresie a radacinii nervoase pe partea dreapta"). Apoi o vizita la un neurochirurg, diagnostic "de operat". M-am operat in Timisoara intr-un spital privat la inceput de Oct 2010.
Apoi, o luna de recuperare (care a inclus fizioterapie, gimnastica medicala si acupunctura). Pareza s-a recuperat destul de repede astfel ca dupa o luna m-am intors la job. Cu recomandarea neurochirurgului de a ma mentine cat pot de activa fizic, fara topaieli, alergari, torsiuni bruste, in rest liber la orice.
Toate bune si frumoase, am inotat cateva luni, am mai mers la kinetoterapie, m-am dat cu bicicleta in fiecare vara. Dureri - am mai avut in zona operata daca fortam nota dar treceau in 1-2 zile cu Mydocalm si Tador. Am avut si perioade mai sedentare in care n-am facut sport, recunosc. Si mai recunosc ca am dat jos vreo 20 kg, lucru care mi-a prins foarte bine, iar apoi ca o fraiera ce sunt am pus inapoi mai bine de jumatate.
Din Ianuarie 2015 m-am inscris la aerobic cu o antrenoare foarte priceputa, care cand i-am zis ca-s operata a fost mereu atenta la mine si mi-a modificat o parte din execitii astfel incat sa nu solicit coloana lombara. 2015 a fost primul an fara analgezice, cu un tonus minunat, faceam sport tot la doua zile si totul parea roz.
Apoi, in Ianuarie 2016 au inceput din nou durerile. Initial nu le-am dat atentie, am oprit sportul si am inceput sa iau tratament. Dupa 2 sapt vazand ca durerea nu cedeaza m-am prezentat la neurolog. Mi-a facut scurt o anamneza si mi-a zis ca nu crede c-ar fi vreo recidiva a operatiei din 2010 m-a trimis acasa cu o reteta de 14 zile de Mydocalm, Vimovo, Grimodin. Am inceput sa le iau iar spre finalul tratamentului pe langa ca durerea nu ceda, a coborat in piciorul stang pana la genunchi. Aparea in general la birou cam dupa 4-5 ore de stat. M-am alarmat, stiam ca faptul ca merge durerea pe picior e semn clar de hernie.
Asa ca la inceput de Martie am facut un RMN, rezultat :la L4-L5  hernie intraligamentara paramediana stanga cu interesare foraminala de aceeasi parte si importanta compresie durala. Apoi din nou neurochirurg (acelasi care m-a operat in 2010), care a zis asa: ca hernia ocupa aprox 40% din canalul vertebral si ca este foarte mare, are aprox 1.7 cm. Ca teoretic, doar deficitul neuro-motor pune diagnostic clar de operatie dar avand in vedere dimensiunea "ar merita operata". Apoi mi-a facut un control clinic, si vazand ca nu prezint Lasegue, si ca merg bine pe varfuri/calcaie, diagnosticul final a fost "datorita lipsei deficitului neurologic si a simptomatologiei algice severe consider ca interventia chirurgicala poate fi temporizata" cu recomandare tratament conservator fizio-kineto-terapic.
Asa ca mi-am luat cuminte o luna de concediu medical si la sfatul medicului de recuperare am facut asa: prima sapt repaus total la pat, apoi 10 ture de fizioterapie si acupunctura urmate de 10 zile de injectii cu Neo-endusix. In tot timpul acesta durerile s-au accentuat si s-au dus pana jos pe picior asa ca n-am putut face kineto. La finalul concediului, care a fost sapt trecuta, pot spune ca ma simteam per total mai rau decat inainte sa intru in concediu.
Ah, si am uitat sa va zic c-am facut si 5 sedinte de terapie Vojta. Habar n-am daca m-a ajutat, eu nu cred.
Cu emotii, m-am intors luni la job. Luni si marti a fost crunt statul pe scaun desi m-am ridicat foarte des. De ieri au mai cedat durerile dar am niste furnicaturi sporadice in laba piciorului (mai mult in degetul mare), lucru care ma ingrijoreaza. Tot de ieri am inceput si kinetoterapia, intentionez sa fac macar o luna zilnic si in caz ca nu cedeaza de tot durerile o sa decid daca merg din nou la cutit sau nu.

In concluzie, pe cei operati va sfatuiesc sa nu va culcati pe-o ureche niciodata. Faceti kinetoterapia zilnic, cred ca e singura garantie a succesului unei operatii. Imi pare nespus de rau ca eu n-am facut asta, asa cum imi pare rau ca ma facut ping-pong cu kilogramele. Cred ca era mai bine sa raman la greutatea pe care am avut-o cand m-am operat decat sa dau jos si sa pun la loc.

PS: va multumesc tuturor celor care postati activ in forum, posturile voastre m-au ajutat enorm sa fiu informata, si m-au tinut si "entertained" in timpul concediului medical:))

Fie ca vreti, fie ca nu, va voi tine la curent cu evolutia mea. Inca imi pastrez speranta ca de data asta n-o s-o "mierlesc" si ca scap de cutit. Macar temporar...

O seara faina va doresc, si multa sanatate.

#2209
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Sanatate iti doresc.
Ai perfecta dreptate. Am zis si eu de zeci de ori cheia este mentinerea tonusului mucular "in priza" pentru coloana . Miscare si gimnastica dedicata cat mai multa. Eu din pacate partea cu gimnastica am facut pauza de ceva timp. Cred ca in luna mai o sa bag ceva exercitii din nou.

#2210
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
eu am inceput kinetoterapia in ianuarie pe 20 si pana acum o saptamana am facut in fiecare zi. ultima saptamana n-am mai facut ca am alergat prin toate partile. am inceput acum din nou dar e ciudat ca am niste dureri urate, ca atunci cand faceam exercitiile de capul meu, de pe o foaie. probabil au ajutat mult la startul cu kinetoteripia si masajul/fizioterapia pe care le-am facut in ianuarie. invatatura de minte, cand incep sa fac exercitii, sa nu ma mai opresc. :D

ah da, inotul pentru mine e dezastruos. fiecare e diferit.

#2211
andreeam5

andreeam5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.02.2016

 uzzy17, on 15 aprilie 2016 - 13:22, said:

eu am inceput kinetoterapia in ianuarie pe 20 si pana acum o saptamana am facut in fiecare zi. ultima saptamana n-am mai facut ca am alergat prin toate partile. am inceput acum din nou dar e ciudat ca am niste dureri urate, ca atunci cand faceam exercitiile de capul meu, de pe o foaie. probabil au ajutat mult la startul cu kinetoteripia si masajul/fizioterapia pe care le-am facut in ianuarie. invatatura de minte, cand incep sa fac exercitii, sa nu ma mai opresc. Posted Image

ah da, inotul pentru mine e dezastruos. fiecare e diferit.


Uzzy17, nu te supara ca te intreb, poti sa pui lista de exercitii aici? Sunt curioasa ce fel de exercitii fac si alti colegi de suferinta. :)

Eu am terminat a treia zi de proceduri (kineto+fizio+masaj) si ma simt un pic ciudat. In sensul ca am parca mai multa mobilitate, dar mana stanga, cea care a fost afectata de hernie, mi se pare grea si ma doare rau umarul cand il misc. Cei de la kineto au zis ca e normal, ca-i de la lipsa de exercitiu.

#2212
Jasmin_

Jasmin_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.04.2016
http://pm.medica.ro/..._2013_Art-2.pdf

Articol despre posibilele complicatii in caz de operatie. E stufos tare... Poate e util celor cu cunostinte medicale vaste. Io n-am priceput multe chestii.

#2213
Jasmin_

Jasmin_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.04.2016
Hey, ce mai faceti?

Sper ca toata lumea este bine.
Dupa cum v-am zis mai sus, eu va tin la curent cu evolutia mea, fie ca vreti fie ca nu :). Sunt in a6a sapt de concediu medical, fara niciun semn de imbunatatire (defapt e din ce in ce mai rau) asa ca m-am hotarat sa fac o noua operatie.
Initial intentionam sa merg din nou la Timisoara, ca in 2010, pentru ca e cel mai aproape de casa. Dar pentru ca mai multi medici din randul cunostintelor mi-au recomandat Cluj sau Tg Mures, m-am hotarat pe Tg Mures.
L-am contactat pe Dr. Adrian Balasa pe emailul de pe site-ul spitalului si spre surprinderea mea mi-a raspuns repede, m-a programat la consultatie pe 03.05 si mi-a zis sa merg pregatita de internare, iar in cazul in care in urma evaluarii neurologice se decide operatia, atunci ma opereaza.

Am o intrebare, poate mai e cineva pe aici care a facut operatia intr-un oras la mare distanta de casa (e la 370km de unde locuiesc). Oare e ok sa ma ma intorc acasa cu masina personala?

O sa-l intreb eu asta si pe medic, dar pana in 03.05 ma roade curiozitatea, si ma gandeam ca poate a mai avut cineva o experienta de genu'. Ma gandesc sa ma interesez de pe-acum si sa inchiriez o ambulanta..

#2214
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
In principiu ai avea nevoie de un break ca sa rabatezi banchetele si sa stai intins pe spate. Cel putin asa a sa mutat o cunostinta de la Galati-Bucuresti-Galati. Alternativa era ambulanta.

Edited by wolfydRg, 25 April 2016 - 11:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate