Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Emitator Audio FM/CB

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
Imi trebuie un emitator cu microfon extern , calitate inalta, care sa bata vreo 200m+ 2 receptoare la el.Nu conteaza CB, sau FM , orice, acolo unde o sa emita nu am cum sa deranjez pe nimeni.
As prefera din magazin , dar daca se baga cineva sa il faca, nu ma supar.  :D
Va rog o solutie, ceva!
Multumesc

#2
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
I-ati PMR-uri de la Metro.

#3
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
scuze ca intreb(oi fi eu mai batut in cap :D), dar ce sunt alea PMR-uri si cum arata?
poate stii si un pret informativ pls. :rolleyes:
thx

#4
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Nu esti batut in cap si nici dator sa stii. PMR-uri sunt acele walkie-talkie micute pe care scrie ca bat 5km, dar nu e chiar asa si finctioneaza pe 446MHz. E adevarat ca microfonul nu e extern, dar sunt unele carora li se poate atasa un fel de hands-free. De exemplu arata cam asa:
http://www.astrosurf...transmitter.jpg

#5
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
mersi :peacefingers:

#6
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
ok, am cumparat 2 statii la 1,9 mil. din Metro si merg super bine, au 8 canale ... etc.
dar am o problema , acolo unde o sa le pun, o statie trebuie sa mearga tot timpul si sa aiba calitate sonora ceva mai buna...
as vrea daca se poate , o solutie pt. o sursa pe curent continuu care sa simuleze cei 4 acumulatori de 500 mAh si 1,2 V.
si daca aveti cumva idee cum pot face cu calitatea sonora, as vrea sa ii pot atasa un microfon extern si ceva preamplificare... si mai ales daca e cineva care are asa ceva sau poate face, sau de unde as putea cumpara. :worthy:
thx.

#7
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
La sonor nu ai ce-i face, atat poate el, atata ii este largimea de banda. In ce priveste sursa, o poti face singur cu LM317.

#8
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
stai ca nu m-am inteles chiar 100% , nu ma refeream la calitate ci la claritate, deci daca se poate cumva un microfon extern de calitate, care sa mearga pana la sursa zgomotului si sa aiba si un preamplificator suficient de puternic sa nu se auda incet.
thx, pt solutia cu sursa :)

#9
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Aha, un microfon mai dinamic iti trebuie tie. Preamplificator de microfon ma gandesc ca are PMR-ul. Deci daca te apuci sa mai amplifici nivelul microfonului, risti sa "ineci" modulatorul. Deci amplificarea nu aduce doar beneficii, pentru ca odata cu semnalul util tu mai amplifici si balariile de pe langa (balarii generate de efecte termice, de zgomot inconjurator, etc). Parerea mea e ca ar trebui sa incerci sa adaptezi un microfon mai bun si apoi sa incerci sa amplifici.

#10
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
ok, cum as putea face asta?ai idee ce microfon as putea pune?
mersi

#11
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Nu ma pricep la microfoane. Insa cu siguranta unul de studio e mai bun decat minimicrofonul din el. Spor la treaba!

#12
Se@gull

Se@gull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 16.06.2004
ok, o sa incerc asa , cu un microfon mai performant , sa vad daca merge,mersi pt. sfaturi !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate