Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Chroma key: tehnica, sugestii, schimb de experienta

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
..eh... hai sa vorbim despre croma key. tehnici..etc... :D

#2
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
chroma... ;)

Si desi e folosit termenul, faza e ca de mult timp nu mai exista chroma-key simplu, majoritatea solutiilor software sau hardware folosesc un key bazat pe algoritmi mult mai complicati decat banala selectie de crominanta.

Salutari,
Andrei

#3
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
ok, ok, ...dar ..ma gandeam sa vorbim despre tehnici pt realizarea unei crome ...perfecte. (in conditiile in care exista si ..par sa zicem...) Pe mine (ca butonar..sa zicem) nu ma intereseaza cum si ce algoritmi sunt folositi. ma intereseaza mai mult cum si cu ce pot face o Ckey pe ....sticla sa u fum de exemplu... :D

#4
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
..ce tot am cu "sa zicem" asta!? ... mhh.  Amyd > ai idee de "primatte"? varianta de after nu am inteles-o . ma impac mai bine cu cea pt "shake...

#5
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
Salut la toata lumea. M-ar interesa un importator de material (ecran, panou) de croma (verde sau albastru, defapt amandoua) la metru sau ceva de genul asta in asa fel sa pot face pe orice dimensiuni. ( nu vreau sugestii pentru inlocuitori-merci mult ) vreau materialul special. Multumesc mult.

#6
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Taken7, eu personal iti apreciez interesul pentru calitate dar in Romania nu prea mai are nimeni interesul asta. Daca exista cineva care importa asa ceva nu cred ca are cine stie ce vanzare. Pe de alta parte, pentru o croma key este mult mai important sa o faci cu o camera 4 : 2 : 2 decat cu binecunoscutele DV-uri (4 : 2 : 0). Plusul de calitate obtinut de la materialul special e nesemnificativ fata de cel obtinut de la tipul de camera.

#7
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Taken7 de ce trebuie un material sepcial? Unul de culoare verde sau albastra cat mai mat ca sa absoarba lumina si sa nu dea reflexii de ce nu e bun?

#8
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
Eu va multumesc de raspunsuri dar stiu din practica de ce vreau materialul respectiv.( dupa cum spuneam nu vreau sugestii) Da, materialul trebuie sa fie mat si sa aibe exact codul ala de culoare, la unii poate merge si altfel dar la mine nu. Daca narcis_epm imi arati o croma de calitate facuta din camera eu ma inchin in fatza ta. ( ma refer la croma dintre fire de par in miscare fara sa apara si altceva in imagine decat parul) Eu stiu ca cromele de calitate se fac prin editare cu softuri gen Avid, Combustion, etc. si nu stiu ce intelegi prin "binecunoscutele DV". Plusul de calitate obtinut e chiar plusul de care am nevoie pentru a scoate in romania ceva de calitate si nu numai. Mr.Fred cand o sa gasesti un material care sa nu reflecte (mat) si care sa realizeze o chroma cum vreau eu, inseamna ca mi-ai gasit materialul (adica cel special) :)

#9
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Draga Taken7, eu ma refeream la faptul ca o croma key iti iese mai bine in aplicatiile de care vorbesti daca imaginile sunt filmate cu o camera 4:2:2. Din camera stiu ca se faceau pe vremuri prin oprirea unei componente de culoare (de unde si albastru sau verde) - nu la asta ma refeream.
Prin binecunoscutele DV-uri ma refer la camerele care inregistreaza cu sampling de 4: 2: 0.
Apropo, Avidul fara DNA, gen Xpress care e cunoscut mai bine, lucreaza doar in DV, si o sa ai o oarecare chinuiala sa il convingi sa faca o croma key acceptabila.
De Combustion stiu ca e un pic nasol dar banuiesc ca merge ptr croma key de calitate in mare parte ptr ca asta e ptr compositing si nu editor neliniar.
Codul ala de culoare de care vorbesti tu este de ceva vreme setabil din programele astea care fac compositing (poti sa faci croma key cu orice culoare - problema ramane: cat din culoarea folosita intra si in obiectele care trebuie sa ramane in scena).
Deci, ca o concluzie, tie nu iti trebuie material special decat daca ai de gand sa faci croma direct din camera de luat vederi, ptr ca doar in cazul asta iti trebuie "codul ala de culoare".
Cam astea sunt motivele pentru care am sustinut ca daca exista cineva care importa asa ceva in Romania, nu cred ca are vanzare.

#10
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
Merci de deranj, dar ne-am abatut de la subiect: in concluzie nu stii cine aduce material so....asta e. Chiar cu DNA sa stii ca nu iti iasa chroma lacrima fara sa te chinui. Si in general cand deja vorbim de compositing pe computer ai de munca doar ca poti controla rezultatul mai bine. Vreau materialul respectiv din mai multe privinte (studiaza proprietatile lui si vei intzelege de ce il vreau). Nu e doar un material mat si de culoarea "x". Chroma o voi face cu Combustion deoarece am vzut rezultate mai mult decat satisfacatoare. Vezi making-off-uri realizate cu el. Ca obtin calitate daca filmez cu 4:2:2.... e clar. Apropo de concluzia ta, fa o croma cu ce soft vrei pe altceva decat ce cer eu si vei vedea ca ai nevoie de "codul ala de culoare" dar pe materialul respectiv bineinteles. E adevarat ce spui ca nu trebuie neaparat "codu ala de culoare" si bine ai zis "problema ramane: cat din culoarea folosita intra si in obiectele care trebuie sa ramane in scena).
" daca folosesti altceva decat culoarea pura (codu ala de culoare)schimbi radical culorile pe langa faptul ca faci croma, deoarece e putin probabil ca nuanta care ai folosit-o sa nu intre in componenta altor culori folosite in subiect. Si nu cred ca ai avea chef sa stai sa analizezi fiecare culoare din subiect ca nu cumva sa o modifici la croma. Si asa in concluzie.... tot nu am aflat ce am intrebat.:) Merci oricum si bafta.

#11
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
www.charma.ro - e posibil sa te ajute cu ceva, din pacate nu stiu nimic sigur.
Problema cu nuanta nu se prea pune la chroma key. Am judecat gresit prima data dar acum revin: tot ce nu e albastru. verde sau rosu e compus din toate cele trei culorile (deci o sa existe mereu mai mult sau mai putin in obiectele care trebuie sa ramana in scena). Chestia era alta: chroma key nu modifica nici o culoare, face doar transparenta, iar in functie de cat de aproape sunt celelalte culori fata de referinta folosita pe fundal, iese mai usor sau mai greu.
Cu toate astea, te rog mult sa imi dai si mie un link la niste documentatie despre materialul asta minune. Sunt constient ca intotdeauna este posibil sa omit ceva si daca am un gol la capitolul asta as vrea sa il umplu cat mai repede.
Multumesc anticipat !

#12
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
"tot ce nu e albastru. verde sau rosu e compus din toate cele trei culorile (deci o sa existe mereu mai mult sau mai putin in obiectele care trebuie sa ramana in scena). Chestia era alta: chroma key nu modifica nici o culoare, face doar transparenta, iar in functie de cat de aproape sunt celelalte culori fata de referinta folosita pe fundal, iese mai usor sau mai greu."

exact, asta iti spuneam si eu doar ca le modifica: facand transparenta si extragand culoarea care o folosesti la croma din compozitia celorlante culori, culoarea ramasa va fii alta, nu? Linkuri nu prea am acum aici dar am cautat ceva si sper sa foloseasca. Nu am stat sa studiez sa vad daca zice ce am mai citit eu depre el, dar sper sa fie util:
http://www.seanet.co...rd/bluscrn.html
Numai bine

#13
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
"facand transparenta si extragand culoarea care o folosesti la croma din compozitia celorlante culori, culoarea ramasa va fii alta, nu?" -- cu tot respectul, aici eu sunt de alta parere.eu cred ca la nivel de pixel, fiecare pixel de pe imagine care se incadreaza la culoarea de referinta (+/- o toleranta ptr eliminarea eventualelor defectiunii ale background-ului) va fi total transparent, iar fiecare pixel care nu se incadreza va fi total opac. Faptul ca sunt zone cu alternante foarte mici intre pixeli transparenti si opaci creeaza impresia unei semitransparente.
Link-ul pe care mi l-ai dat e educativ dar nu prea explica in detalii tehnice materialele alea Rosco.
Toata stima !

#14
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
Acum poate nu stiu eu bine sau poate nu stim amandoi sau e cum zici tu. Dar sa iti explic de ce cred asa. Fiecare culoare e formata din x% rosu, y% verde si z% blue (in RGB) tu practic cand faci croma si suprapui subiectul filmat peste un alt layer sa zicem, softul (cred eu) citeste parametri culorii  cu variatii de ton (spre alb si negru, rezultate in urma luminii) si o elimina. (un fel de delete al zonei respective din layer) rezultand decuparea subiectului.---acum dupa ce am scris pana aici si am recitit mai sus mi-am dat seama ca vorbim de exact acelasi lucru. Numai ca tu ai inteles "extractia" mea altfel. (probabil)

#15
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Uite aici:
http://www.simus.ro/...d=296&cat_id=75


La ei am vazut ceva materiale pentru asa ceva. Poate incerci cu un telefon
Daca vrei Avid www.marcotec.ro
Stiu ca in Symphony erau niste chip-uri de la Ultimate care faceau o croma super realtime.

#16
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
daca vrei pot sa te ajut sa  inchiriezi un studio de croma :)
in Romania nu stiu sa existe asa ceva (panza, vopsea, banda adeziva etc...) Majoritatea isi iau din alte tari. daca ai un credit card valabil dincolo... poti sa-ti comanzi.
Pe de alta parte, un soft foarte bun pt coma key esta "shake" de la apple. Am reusit sa fac o croma pe fum de tigara si una pe apa. Din pacate ultima varianta de shake merge doar pe macOS sau pe Linux...

#17
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Am reusit sa fac o croma pe fum de tigara

nu ne arati si noua un stop-cadru ? :)

>Din pacate ultima varianta de shake merge doar pe macOS sau pe Linux...

naspa, e cum ai spune ca cea mai buna si mai rapida masina din lume merge doar pe Marte :D

#18
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Hai ma.. nu mai faceti afirmatii de genul "in Romania nu gasesti asa ceva.. "
IN octombrie anul trecut cand a fost Expo foto-video la sala palatului erau cel putin 3 firme care aveau asa ceva.
Nu i-am retinut decat pe astia de la Simus, pentru ca aveau stand langa noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate