Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Chroma key: tehnica, sugestii, schimb de experienta

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
mmitica

mmitica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2006

View PostFOTOSEBASTIAN, on Dec 4 2007, 10:30, said:

Eu nu am cumparat  carton  am luat  panza,deoarece  e mai usor  de transportat  in diferite locatii. te pot intreba  cu  ce  soft  lucrezi, eu  folosesc..FXhome CompositeLab Pro

Salut FOTOSEBASTIAN,

Spune-mi si mie te rog de unde ai cumparat panza, ce culoare si cat a costat.
Caut si eu de ceva vreme si nu am gasit decat carton. Ma gandesc ca se degradeaza in timp si e mai pretentios la transport.

Multumesc anticipat.

#38
mmitica

mmitica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2006

View PostFOTOSEBASTIAN, on Dec 2 2007, 00:46, said:

de aici am cumparat tot ce au ei  SOFT,vopsea.si panze http://store02.prost...reen/Categories  super seriosi intro sptamana  ajung acasa.

Salut FOTOSEBASTIAN,

Am vazut ca respectiva firma este in SUA. Cat te-a costat transportul pana in Romania si vama(daca se plateste asa ceva).

Merci mult.

#39
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Salutare

am facut un chroma key in conditii de plans si a trebuit sa scot ceva bun din tot rahatul asta. rezultatul este aici: http://www.flickr.co.../testtesttest5/
Video aici: [ https://player.vimeo.com/video/3497951 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Concluzia e ca se poate trage masti bunicele si atunci cand se incalaca toate regurile unui bun chroma key la filmare si ca se poate face pe orice PC cat de prost ar fi cu photoshop si pluginul Primatte.

#40
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
fain gabiiiiiisi rapid:))) totusi unde gasisi frate movuliul ala de background:))

#41
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
Pai la cumparat muierea pt care am facut filmarea asta, i-am zis sa fie verde, nu am intrat in explicati. Bucatile de carton au fost lipide pe peretele de la terasa blocului si le lua vantul. Conditii de studio ce sai faci. Ma pus dracu sa ma complic cu chromas.

#42
coq

coq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2008
Oricum ai facut ce era omeneste posibil Posted Image
Pentru un... "low bugdet" sau "no budget", a iesit chiar decent... croma sau pardon cartoanele verzi din spate nu aveau lumina mai deloc (cel putin asa
se vede din poze), chiar nu aveai ce sa-i faci mai mult. Primatte-ul si-a facut treaba este un plugin bun, dar parca in ultimul timp prefer keylight, nu
stiu daca este si pentru Final Cut. Ce nu-mi rezulta la ce te refereai "Color Grading in photoshop CS2"?

P.S. evntual dupa keyer mai puteai pune un matte choker

#43
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

View Postcoq, on Mar 13 2009, 22:26, said:

Ce nu-mi rezulta la ce te refereai "Color Grading in photoshop CS2"?
In lincul de mai sus este o compartia intre un chroma key facut de FCP cu filtrul lui ¨Keyer¨ si un chroma in photoshop CS2 cu Primatte. Toate chromele din video sunt facute cu photoshop pt ca ca imi iese mult mi bine daca lucrez la rezolutie de 2K, 16 bit + noise ninja + corectie selectiva, asta inainte sa aplic chroma chestie ce nu se poate face intrun NLE fie el FCP.
Am lasat scenele la renderizare peste noapte si dimineata a fost gata asta pe PC cu care stau pe net cu 512 de ram, disc PATA 5400rpm si CPU AMD de 1600Mhz. Posted Image Adica un PDA de acuma.

#44
dramida

dramida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.03.2006

View Postvladi, on 29th January 2004, 13:37, said:

ok, ok, ...dar ..ma gandeam sa vorbim despre tehnici pt realizarea unei crome ...perfecte. (in conditiile in care exista si ..par sa zicem...) Pe mine (ca butonar..sa zicem) nu ma intereseaza cum si ce algoritmi sunt folositi. ma intereseaza mai mult cum si cu ce pot face o Ckey pe ....sticla sa u fum de exemplu... :D

Pentru cei care vor sa afle cum se face croma key:
1: Ai nevoie de spatiu (in continuare veti afla de ce). De exemplu un om de 1.80 incadrat complet pe croma are nevoie de o distanta intre fundal si camera de 12-15 m minim.
2: Ai nevoie de o iluminare uniforma a fundalului, iluminare separata de primplan. Asta se face cu cel putin doua lumini cu difuzie mare.
3: Inca doua lumini de prim-plan, lumina principala si lumina de umplere, cu intensitati diferite, nu simetrice, evitati simetria in iluminarea subiectului.
4: Lumina de contur ce pica in sens invers, un spot plasat sus, de la fundal catre primplan, pe capul si umerii subiectului, creaza perspectiva, adancime a imaginii si evidentiaza contururile.
5: Distanta intre subiect si fundal sa fie minim 2 metrii ca sa nu lase umbre pe fundal subiectul sau subiectul sa aiba lumina de primplan contaminata excesiv de reflexii de culoarea fundalului pe piele (apare pielea verde pe contur si de aici dificultatea de a face un croma corect)

Aici gasiti exemple care arata cum se face croma-key intr-un studio video

Nu mai trebuie sa mentionez ca fundalul trebuie sa fie perfect calcat, fara cute, mat, fara luciu, si cu o culoare distincta fata de subiect (de obicei verde dar teoretic se poate face pe orice culoare care nu apare pe subiect)

Edited by dramida, 25 February 2010 - 16:21.


#45
Zenus

Zenus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 17.10.2007
multumim pt detalii! suna a reclama, dar nu conteaza.... :P

#46
videoprod

videoprod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2009

View Postdramida, on 25th February 2010, 16:12, said:

Pentru cei care vor sa afle cum se face croma key:
................................................................................
...............................................
Nu mai trebuie sa mentionez ca fundalul trebuie sa fie perfect calcat, fara cute, mat, fara luciu, si cu o culoare distincta fata de subiect (de obicei verde dar teoretic se poate face pe orice culoare care nu apare pe subiect)
e...dracul nu e chiar asa de negru...acum sunt solutii si mai rapide,si mai eficiente,si se pare ca sunt si low-cost...
     http://www.dvuser.co...ent.php?CID=185

sigur,garantia pentru o chroma key buna este un hardware dedicat(adica o placa de editare dedicata),si nu procesul facut doar pe soft...

#47
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
un setup rapid care va rezolva urgentele

un perete alb
un video proiector cu care proiectati pe perete verde sau albastru dupa caz
lumini pt contur si principala

evitati ferestre deschise pe care intra lumina naturala

#48
andr87

andr87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 15.08.2007
Știți locuri în Cluj unde pot găsi pânză chroma key ca să o pot lipi de perete?

#49
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007
ChromakeyA trecut mult timp decand nu am scris in acest forum, dar nu v-am uitat, asa ca va las vidoul asta

#50
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Chiar ca mult timp. Chiar ma intrebam unde-ai disparut. Welcome back.
Am ramas uimit de fazele alea din clip. Adica stiam ca se face asa, dar nici chiar la nivelul asta. Impresionant.

#51
Vladorz

Vladorz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2008
am gasit siteul asta pe net... http://www.westbuy.r....php?vanzari=17 ei sustin ca importa panzele de la firma americana mentionata mai sus... ma gandeam sa iau de la ei dar momentan nu stau foarte bine financiar :D poate incercati voi primii :D :D :D

#52
Heiffer

Heiffer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.11.2008
nimeni, nimic? eram curios si eu  Posted Image

#53
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007
De ce nu comanzi pe net? Sau poti vopsi peretele respectiv, tot pe net gasesti vopsea speciala, dai un search pe nea gogu...
Eu mi-am comandat de la westbuy

#54
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
sau se poate utiliza un proiector avand avantajul ca lasati peretele in pace dar puteti proiecta orice culoare/ nuanta potrivita pentru proiectul dvs
dar necesita ceva mai multa atentie la pozitionarea luminilor pentru subiect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate