Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Chroma key: tehnica, sugestii, schimb de experienta

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
nu gasesti pe toate drumurile vroiam sa zic....  oricum, si placile de captura serioase se gasesc destul de greu. Dar, in general, firmele care se ocupa de importuri de "scule" pentru tv au cam tot... numai sa le comanzi. mai sunt unii de la Hydra vision cre se ocupa de asa ceva, dar nu stiu adresa (nici nu am cautat-o...)

GunX > 1. daca mai am pe undeva un cadru, ti-l arat.
             2. am spus ca versiunea 3.x nu merge decat pe mac sau linux. restul merg si pe windows (oricum cosa peste 4000$)
             3. daca tu nu ai macintosh asta nu inseamna ca nu are nimeni.. (chestia cu marte...) intamplator eu am windows, linux, si vine si un g5 in curand (deci pa-pa, ma mut pe marte :) )

#20
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003

Quote

Originally posted by GunX
[B]>Am reusit sa fac o croma pe fum de tigara  

nu ne arati si noua un stop-cadru ? :)

...ei bine... da.
nu am avut timp sa lucrez la el, dar ca idee...

daca imi spui cum fac upload la inca 2 fisiere (la surse).. fara sa mai fac alte posturi...

Attached Files



#21
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
foreground

Attached Files



#22
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
Am cam lipsit un pic si scuze. Merci de oferta cu inchiriat studioul si sa stii ca daca e avantajos la pret ma intereseaza (cel putin pana imi aduc eu de dincolo). Am vazut in afara dinainte sa postez aici magazine dar nu vroiam bataie de cap cu vame si transporturi si alte chestii de genul asta. Dar separe ca nu am incotro. Vladi misto croma, numai ca e un dezavantaj la cromele cu sticla: prin sticla cand filmezi pe bluescreen sau altceva ai refractie dar cand faci croma nu :( . Simus am vazut si eu ca au in Romania dar sunt panouri mici si eu as vrea sa am material sau vopsea sa pot sa pot profita de orice spatiu. Hydra Vision am si eu ceva brosuri de la ei dar sunt toate la preturi astronomice. Au adaosuri de ametesti.Daca mai gasiti vreun link pe aici va raman dator. Toata stima!

#23
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003

Quote

prin sticla cand filmezi pe bluescreen sau altceva ai refractie dar cand faci croma nu

stiu asta, dar se pot face niste mapping-uri dupa aceea. croma de mai sus e facuta in cateva minute, am vrut doar sa-i demonstrez lui GunX ca se poate... :) (chestia cu fumul...) am facut o croma cu o masina si am reusit sa fac si refractiile respective. bineanteles, e ceva de munca, dar nu imposibil :) si ies chiar bine... in plus exista posibilitatea de a face defocus pe "Z", ceea ce da un efect mult mai dragut. dar e si mai mult de munca... deh comenzi sa fie, ca de restul ne ocupam noi :)

#24
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
incearca pe www.simus.ro

later edit: ups, am vazut ca s-a postat deja... sorry

#25
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
nu e de vanzare, dar.. e bine de studiat :)

http://www.seanet.co...rd/bluscrn.html
...pentru cine are curiozitati in domeniu

#26
Taken7

Taken7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.04.2004
Merci vladi dar am dat link-ul asta ma sus. LA fel s-amai dat si SIMUS

#27
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
...nu vazusem. eh, varsta... :)

#28
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pt cine se intreaba despre ce naiba se vorbeste aici (si nu numai) iata un  thread unde puteti afla multe chestii interesante despre subj
http://www.visualart...=&threadid=1621

#29
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
gunx ..nu mi-ai spus.. iti place croma cu fumul? nu de alta dar te-am vazut un pic "neancrezator". Cat despre link, interesant, as fi vrut si pe acest forum discutii de acest gen.. :)

#30
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
da, arata binisor, dar e prea mica imaginea sa-mi dau seama cat si cum e facuta keyerea. nu era vorba de neincredere, dar speram la un cadru mai complicat/dificil (acolo ai vrut doar sa texturezi backgroundul ?) altfel, in afara de fum probabil se putea face la repezeala totul in 3D si puteai sa animezi si tzigarile sa-ti sara pe masa cum vrei tu :D
desi, ma rog, nu stiu la ce ti-a trebuit (sau doar ai incercat sa vezi cum iese)

#31
vladi

vladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 11.09.2003
..nu stiu 3D. :) nu de alta dar e alta "meserie".  E pur si simplu un test de croma key, nimic mai mult. nu am vrut doar sa "texturez", e un background ca oricare altul.. puteam sa pun orice.. deh. am vrut doar sa-ti arat ca se poate. mai complicat... da-mi tu unul :)

#32
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007
de aici am cumparat tot ce au ei  SOFT,vopsea.si panze http://store02.prost...reen/Categories  super seriosi intro sptamana  ajung acasa.

#33
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Utila informatia, chiar daca ai " dezgropat" un topic din 2004. :)

Edited by Mtz, 02 December 2007 - 01:13.


#34
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
uite ce am facut eu cu croma de la http://www.f64.ro

daca vrei si eu te pot ajuta cu inchiriere [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HknwiknJgIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

am luat un sul de 11 metri ...cu vreo 4 milioane parca ..nu mai stiu..un carton de foarte buna calitate ...albastru "croma"  :D

Edited by tucashow, 03 December 2007 - 14:03.


#35
FOTOSEBASTIAN

FOTOSEBASTIAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.12.2007
Eu nu am cumparat  carton  am luat  panza,deoarece  e mai usor  de transportat  in diferite locatii. te pot intreba  cu  ce  soft  lucrezi, eu  folosesc..FXhome CompositeLab Pro

#36
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
salut . eu nu fac chestii prea complicate ...lucrez cu avid pro-hd ...dar avidul nu esyte dedicat pt croma key printre altele face si croma key....chiar este un taram nou pt mine cheierea ...o sa mai fac ceva experimente cand o sa am timp... eu as vrea sa mai incerc luma-key ...pe luminanta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate