Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

ce masina cumpar de 1500 E?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
ronie9

ronie9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.01.2008
salut. ma bag si eu in seama pentru ca sincer nu m-am putut abtine. tu vrei cu 50 de milioane  sa iei masina sa nu fie nici extrem de veche, sa si fie in stare buna, sa aibe si aer conditionat :eek: si servodirectie, eventual si ABS si airbag :scared: si nici sa nu te coste ceva in afara de benzina. sincer iti spun ca visezi cu ochii deschisi. ori te multumesti cu o berlina 1310 ori metroul si eventual poti sa investesti intr-un ipod si un ziar sa nu te plictisesti pe drum :). sper sa nu te superi :cheers:

#38
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 ronie9, on Mar 25 2009, 23:48, said:

salut. ma bag si eu in seama pentru ca sincer nu m-am putut abtine. tu vrei cu 50 de milioane  sa iei masina sa nu fie nici extrem de veche, sa si fie in stare buna, sa aibe si aer conditionat :eek: si servodirectie, eventual si ABS si airbag :scared: si nici sa nu te coste ceva in afara de benzina. sincer iti spun ca visezi cu ochii deschisi. ori te multumesti cu o berlina 1310 ori metroul si eventual poti sa investesti intr-un ipod si un ziar sa nu te plictisesti pe drum :) . sper sa nu te superi :cheers:
buna dimineata . iote ca exista ! ....si din cate stiu 1500E reprezinta (aprox 6400 lei )
pe masina din poze am dat 500 E X 3.9 lei (1950 lei ) + 400 E pe drum ( 1560 lei ) + 457 E taxa 1.6i X 3.73 lei (1704 lei ) =TOTAL 1357 E echivalentul a 5214 lei  Acum cu deprecierea leului si taxa marita se poate incadra la un 500 E masina  + 400 E drumu + 522 (taxa ptr 1.4i )  = 1422 cost final ptr 1.4i din 1996 

are  :-servodirectie-2 airbag-uri -abs cu EBD - trapa -E2
a mai venit cu : -anvelope noi pe spate -trusa auto -tuv & dekra -carti service
consuma - 5.5% in afara si 9% in oras. DE - RO a consumat 6.5-7% .

Daca mai cautam gaseam la 600 E si cu A/C insa am luat-o din apropierea locului unde trebuia sa ajung ,cu scopul de a baga ceva marfa in ea si ptr a fi revanduta in RO ca sa scot banii pe transport. Ptr ca masina merge foarte bine(am facut 8000km in 5 saptamani).....m-am hotarat s-o pastrez ptr taica-miu (dar si ptr mine) asa de fatait in mare parte prin oras (luna viitoare cred ca plec in polonia cu ea)

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 26 March 2009 - 01:40.


#39
ronie9

ronie9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.01.2008
cosmin mi-e greu sa cred ca ai dat 500 de E pe masina aia si chiar daca ar fi asa ceva este suspect:). ori are 1 milion de km si risti sa mori la fiecare km pe care il parcurgi ori nu stu ce sa zic. sincer daca ai dat 500 de euro pe ea cred ca ai luat-o lovita si ori ai reparat-o tu ori e reparata prost de acolo. ma rog ce euro e masina de ai dat tot 500 e pe taxa?

#40
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 ronie9, on Mar 26 2009, 14:30, said:

cosmin mi-e greu sa cred ca ai dat 500 de E pe masina aia si chiar daca ar fi asa ceva este suspect:). ori are 1 milion de km si risti sa mori la fiecare km pe care il parcurgi ori nu stu ce sa zic. sincer daca ai dat 500 de euro pe ea cred ca ai luat-o lovita si ori ai reparat-o tu ori e reparata prost de acolo. ma rog ce euro e masina de ai dat tot 500 e pe taxa?
Omu de 5 luni tinea masina degeaba in fata blocului ca nu mai mergea cu ea .A scos-o la vanzare pe mobile intr-o zi de 14 (poza anunt) , iar pe 15 deja era oprita 2 zile ptr mineInitial cerea 600E am scos-o la 500 E ,am trimis pe cineva din germania sa o verifice si am platit avans 50E sa mi-o pastreze 1 saptamana (pana ajung eu acolo ). Timpul in care mi-a pastrat-o au sunat vreo 10 autohaus-uri s-o cumpere ..... :lol:

Masina este intacta (unfallfrei) , nu a suferit niciun accident (am intors-o pe toate partile care erau originale si neatinse)- are 120.000 km din care 58.192 km certificati din 1996 pana in anul 2001 in cartea service. :D In plus cum se vede in poze am si dekra din 11.11.2006 cu 98.261 km. Masina a fost a unei femei pe nume Alice P. 10 ani (si a mers cam 10.000/an -nu facea revizia la 15.000km ca nu se implineau , ci la an) si 2ani a unui om de aprox 55 ani pe nume Casper M. care a mers 1.5 ani cu ea.

Am verificat tot pe ea ....si in afara de suspensii si distributie care in 30.000 km ar cam trebuii schimbate nu are nicio problema. Am facut si rar-ul si din 5 masini cate erau in reprezentanta doar 2 au iesit in regula ....a mea si un seat alhambra parca . Curios am intrebat si inspectorul cum sta la noxe si mi-a raspuns.....foarte bine , aproape de E3 (am scris in postul precedent ca este E2 si am adus-o pe 21.11.2008 )

Ptr ca masina m-a `uimit` (cum merge , cum franeaza , cum e de stabila si cat consuma )am hotarat sa o pastrez sa nu se `bucure` altu de ea :lol: . Oricum ca a mea intre 400-600 E (95-97)sunt o gramada insa cam 40-50% nu sunt intr-o stare estetica prea buna . Dar daca se cauta se gasesc si masini ok la pret super-ok !
P.S. la cat am scris aici cred ca ar trebuie sa preiau si sa mut la jurnal de bord :lol: (am scris mult ca sa-mi demonstrez `nevinovatia` si sa mai spulber niste mit-uri)

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 26 March 2009 - 16:28.


#41
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,711
  • Înscris: 22.11.2007
Confirm cele spuse de cosmin...totul este real si se gasesc fara probleme masini la 3-4-5-600 de euro. Daca cauti mult si ai si putin noroc poti lua una in stare buna..majoritatea fiind evident un pic ruginite in special pe la aripi in spate sau cu mici lovituri gen aripa indoita .. insa daca cauti gasesti si masini in stare buna :).
o potentiala problema ar putea fi faptul ca acum la programul rabla in germania se ofera 2500 de euro..asa ca...e posibil sa prefere multi sa le dea la rabla si sa nu le mai vanda pe pret de nimic :).

pentru cel care cauta masina la 1500, vezi ca era pe la bursa o Astra F de prin 94 la 1700 de euro :).

Edited by bossake, 26 March 2009 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate