Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Probleme cu un video

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Am primit gratis un Video Hyundai. Stiam ca nu e chiar OK. A mers cu cateva casete excelent dupa ce de vreo 6 ori imi scoatea casetele imediat dupa ce le bagam, dar a disparut problema asta. A aparut alta:

Pe unele casete incepe sa aparata "zgomote" albe ca si atunci cand dai pe pauza, dar in timp-ul Play-ului. Apar de jos si urca. La o caseta cu cat trecea timpul aparea la intervale tot mai regulate...de la 2-3 secunde cam la o secunda. M-am gandit ca agata rola de pe care se deruleaza banda, crescandui turatia. L-am desfacut, sunt putin moi curelele, aia care si deruleaza e moale, fluiera rau cand dau Rev si ajunge la capat, dar merge.

Daca merge si franez putin volanta, creste frecventa de aparitie a dunjilor. Daca franam capul ala rotativ, la fel. Are in fata un potentiometru liniar care are efect la 1-2 casete si ajuta la eliminarea unor tampenii de genu, dar nu prea mult.

Ce poate fi? Are cineva o idee? Sunt service-uri care repara video-uri? Mai merita?

Multumesc anticipat

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
...ideal ar fi sa schimbi toate curelele care sunt ''moi''...
Si poate ca ar trebui sa se curete capul video si cel de sunet/sincro. Uneori si alinierea ghidajelor  ar trebui refacuta dupa o caseta de test...
[ http://repairfaq.cis.upenn.edu/sam/icets/VHB3-4.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@mister_rf

!sn. Faina imagine. La mine rola neagra de tragere de banda...difera putin. Dar in rest e fix la fel. Din "franarile" mele am constatat ca semnalu de sincronizare ar fi generat corect. Daca il franam vedeam ca televizorul incepe sa tremure usor + sunetul specific de televizor...pana pierdea semnalu de sincronizare....dar nu am facut des asta sa nu chinui motorul, dar trebuia sa inteleg ce e pe acolo fara o carte sau experienta in video.

Cu magnetofoane m-am mai chinuit eu, si stiu ce inseamna cap murdar. Capu audio/sync parea foarte curat, ca de altfel tot mecanismu. o sa iau spirt si vata si o sa le curat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate