Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

OLANDA

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Draguta, eu fac comparatia cu alte tari in care am avut ocazia sa traiesc, muncesc, studiez sau sa stau mai mult de-o luna (adicatelea nu in scop turistic). Mataluta din ce perspectiva vorbesti?

Faptul ca un lucru e ceva mai bun intr-o tara decat in alta da-i tot prost/imperfect nu-l face superb doar de dragul comparatiei. Si oamenii astia intrebau din perspectiva unei posibile emigrari deci e bine sa stie si de bune si de rele. C-apoi ii auzi ca nu s-au integrat si nu se asteptau sa fie lucrurile asa.

Si da, cand vezi ca sari pragul de 55% la taxare nu prea-ti vine sa zambesti. Da' scuipi printre dinti si treci mai departe gandindu-te ca altii au mai putin deci nu-i chiar rau.

Ca un rezumat, Olanda e o tara buna pt emigrat dpmdv. Tara ideala nu exista :D.

Gagicile, mhm, strong_bear n-as putea sa-ti zic prea multe, cred ca tre sa intrebi un barbat :D. Unele's frumoase, altele's urate ca peste tot. Sunt cam reci si nu foarte abordabile umbla vorba prin straini (si am suficienti amici olandezi ce s-au cuplat cu straineze ai n-au mai revenit la ale lor dupa aia din motive similare) dar cred ca e o experienta ce difera mult de la persoana la persoana deci nu vreau sa generalizez.

#38
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 skandal, on 6th September 2010, 12:34, said:

Aia cu masina n-am inteles-o.
Prin alte þãri, chiar dacã ai maºinã de firmã, tu plãteºti taxele.

#39
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 Dev, on 6th September 2010, 16:34, said:

Mataluta din ce perspectiva vorbesti?

Din perspectiva unuia care vrea sa plece din Romania.

 sfantu.dracu, on 6th September 2010, 16:49, said:

Prin alte þãri, chiar dacã ai maºinã de firmã, tu plãteºti taxele.

Multam de clarificare.

Edited by skandal, 07 September 2010 - 07:59.


#40
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 Dev, on 6th September 2010, 16:34, said:

Mataluta din ce perspectiva vorbesti?

Iaca nu mai pot sa editez postul dinainte. Sorry ca mi-a sarit mustarul, da' intra putin pe threadul de Danemarca. Dom'le, iadu' pe pamant si mai multe nu. Cel putin asa spune Enkelt care crede ca cel mai mult i s-ar potrivi Andalusia, dar traieste in Dk  :deadtongue:  Sh'am venit cu capsa pusa ^^

Mie mi se pare evident ca scopul acestor threaduri este de a informa pe cei ce vor sa plece din Romania. Este.. cum sa spun.. ofensator (in lipsa unui termen mai inspirat inainte de cafea), intr-un fel, sa vezi tot felul de aberatii prezentate cu titlul de downside-uri ale tarilor de afara cand in Ro gasesti mult mai rau ca regula pe aceleasi spete.

Da, normal e sa facem comparatia cu o stare ideala sau cu situatia cea mai buna intalnita ever. Da' sa pastram niste limite. Ca nu venim din paradis in niciun caz, iar romanii nu sunt deloc un popor civilizat, prietenos, saritor, ospitalier sau mai stiu eu ce pretentii am avea de la prezentele/viitoarele noastre gazde. Nu mai zic de sistemul nostru de sanatate, de invatamant sau de infrastructura.

ORIUNDE in Europa (da, ok minus Ukraina, Belarus, Albania, Kosovo si inca vreo 2-3 tari) este mai bine decat in Romania. ORIUNDE intr-o tara civilizata se intalnesc la tot pasul reguli si drepturi la care noi acasa nici nu putem visa. Si din punctul asta de vedere, iertat sa-mi fie, da' majoritatea romanilor (inclusiv cei scoliti) sunt niste trogloditi (drept, prin forta faptelor) care habar n-au de cum se poate trai de fapt civilizat.

Tineti minte treburile astea cand relatati impresii de pe afara. Da, ok, am vazut de prin UK chestii de-ti ridicau parul maciuca, fie ca despre firme de intermediere, fie despre conditii de munca mizerabile. Am auzit si din alte tari de-astea, parca si din Olanda, tot ceva la o ferma. E util sa fie oamenii preveniti, da' sunt alte proportii in cazurile respective.

Da' cand noi in tara ne consideram norocosi la un salariu de 5-600 EUR cu care abia te descurci singur (nu pun cazul ca intretii pe cineva bolnav sau batran), este fix pixu' ca vai danezii/olandezii/nemtii/whatever sunt reci. Mare rahat, de parca romanii topaie de bucurie cand vad negri, chinezi sau arabi.

:)

#41
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Imi pare rau dar nu pot sa compar situatia din Romania cu cea de aici. in primul rand pentru ca am plecat din tara la 1luna dupa BAC si nu m-am confruntat cu facultatea si munca in Romania (dar pot accepta ca in Romania e mai rau pentru ca am experientele celor care ma inconjoara). in al doilea rand, in general asa de la o tara care are pretentia de a fi de cel mai inalt rang si asteptarile sunt mai mari deci comparatiile nu le voi face folosind aceeasi referinta.

in conditiille in care in germania am mers la primarie si am luat lohnsteuerkarte-ul in 10 minute si aici le-a luat 8luni sa-mi reinnoiasca un document pt care nu trebuia nimic verificat, doar apasat butonul print - document care avea valabilitate un an deci nu l-am folosit decat ceva mai putin de 4luni inainte sa aplic pt reinnoire... apai da, pot sa zic ca birocratia e ineficienta aici. Si e doar un exemplu...

Totusi cu chestiile astea nu te intalnesti in fiecare si nici n-ar trebui sa impiedice pe nimeni sa traiasca si sa fie fericit intr-o tara frumoasa de altfel.

Te astept sa ne impartasesti doar experiente pozitive din tara in care vei merge. Si sper ca nu vei avea nimic de care sa te plangi. Ai deja ceva in minte? Europa? US?

Pff, mi-a facut telefonul cut la prima parte din mesaj. Ziceam la inceput ca sunt aproape sigura ca am zis si lucruri de bine pe aici despre NL ca daca nu erau nu stateam aici, nu ma tine nimic anume si de lucru-mi pot gasi oriunde. De asemeni ziceam ca toate-s roz pana ai nevoie de ceva, un document de la autoritati,  anularea unui abonament, o trimitere la doctor. Si... nu mai stiu ce ziceam. :angel:

#42
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

 Dev, on 7th September 2010, 19:48, said:

Te astept sa ne impartasesti doar experiente pozitive din tara in care vei merge. Si sper ca nu vei avea nimic de care sa te plangi. Ai deja ceva in minte? Europa? US?

Europa. Germania. Inca ma zbat sa gasesc de lucru de acasa, ca acolo n-a mers, mai complicat putin in meseria mea. Da, sure, nemtii se scarpina prea mult in fund (ad literam) si intalnesti tot felul de tunsi cu tramvaiul ingrijorati de invazia esticilor da' numele lor de familie se termina in "alski", "kov", "escu" etc.

Da' na, prea mi-a stat in gat curatenia si respectul ca sa ma uit la d'asta :)

#43
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
O lista cu site-uri cu si despre joburi. Daca ajuta pe cineva, iaca-le:

Monsterboard.nl
Nationalevacaturebank.nl
Jobtrack.nl
Intermediar.nl
Volkskrantbanen.nl
Stepstone.nl
Jobbingmall.nl
Totaljobs.nl
Brabantvac.nl
Executivesonly.nl
Jobpool.nl
Eenbaan.nl
Vacant.nl
Werk.nl
Megajobs.nl
Jobstoday.nl
Jobnet.nl
Vacaturebank.nl
Vacant.nl
Jobnews.nl

#44
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005

 Dev, on 21st October 2010, 22:23, said:

O lista cu site-uri cu si despre joburi. Daca ajuta pe cineva, iaca-le:

Monsterboard.nl
......
Salut Dev!
Ai cumva si o lista/recomandari cu site-uri pentru inchirieri de locuinte?
Multumesc :kisstogether:

#45
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Hmm, pentru ce oras te intereseaza mai exact? Sau macar zona (zuid holland, brabant, groningen).

Agentii sunt multe: Vesteda, Rotsvast, Directwonen etc.  Daca ai fi mai precis cu locatia poate ti-as putea da mai multe informatii. Tre sa ai insa grija ce semnezi :). De obicei la agentie iti ia comision o suma (rata pe o luna sau ceva mai putin).

Mai gasesti si pe Marktplaats.nl direct de la cel care inchiriaza, fara intermediari, dar trebuie sa ai grija ca la unele apartamente nu te poti
inregistra la primarie ca locuind acolo deci nu iti poti face acte (adica ai grija sa nu iei teapa). Sau pe funda.nl desi asta e mai mult de vanzari.

(aproape) Intotdeauna la inchiriere trebuie sa platesti garantie o suma (1 luna, 2 de chirie) care ti se inapoiaza la final daca n-ai stricat nimic.

Altele site-uri independente (mai mult sau mai putin :D):
huurwoningen.nl
kamernet.nl

#46
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc de link-uri Dev!
Caut chirii in zona Nijmegen sau Arnhem, chiar si orase gen Duisburg din De aproape de granita cu Olanda.

#47
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
Buna tuturor
Si eu ma mut in curand in Nijmegen asa ca as dorii sa tin legatura cu romani care locuiesc in aceasta zona
Seth ,ai gasit chirie in Nijmegen si cam unde se invart preturile
Multumesc

#48
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Uite aici sa-ti faci o idee. http://www.huurwonin...nl/in/nijmegen/

Cele mai ieftine sunt doar cate o camera de inchiriat intr-un apartament shared. Daca vrei separat, cresc preturile.

#49
xpress

xpress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.11.2004
Viitorul job ma va duce in sudul Olandei, in Maastricht.
E mai convenabil sa stau in Belgia sau Olanda, stie cineva? (ma refer la taxe auto, impozite pe proprietati, costuri la utilitati, etc)

#50
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Pe termen scurt sau lung? :D

Dintre cele 2 e mai convenabil sa stai in... Germania.

Pe termen lung e cred mai convenabil sa stai in Olanda. Sunt niste facilitati fiscale interesante cand vrei sa-ti cumperi casa.  Pe termen scurt s-ar putea sa iesi un pic mai jos cu preturile in Belgia. Da' daca pui si pretul benzinei...

Totusi in Limburg viata e mai ieftina. Deci daca nu tii neaparat sa stai in centrul Maastrichtului ci mergi mai spre un satuc invecinat vei iesi mult mai bine cu banii.

#51
xpress

xpress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.11.2004
Multumesc de raspuns.
E vorba de minim 5, 8 ani. Daca imi place, probabil pe termen nelimitat.
Ce facilitati fiscale sunt?

Edited by xpress, 15 November 2010 - 17:57.


#52
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Taxele initiale de cumparare si dobanzile lunare sunt deductibile. La sfarsitul anului primesti o parte din suma inapoi de la stat.

#53
xpress

xpress

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.11.2004
M'am interesat, nu o sa pot face asta :(

#54
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Daca esti angajat cu carte de munca in Olanda si platesti taxe ca toti ceilalti de ce nu? E mai greu daca nu ai contract permanent dar nu imposibil. Stiu oameni carora le-a fost refuzata ipoteca pe motivul asta dar au fost si unii carora le-a fost aprobata, depinde de conditiile particulare. E adevarat, dupa faza cu criza s-au mai inasprit un pic conditiile din cate am auzit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate