Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina
 Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare
 Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

OLANDA

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

xpress

xpress

Junior Member

• Grup: Members
Compania nu se supune legilor de taxare din NL fiind o agentie europeana. E o situatie putin diferita dar nu pot deduce dobanzile.

Dev

Dev

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ah, deci nu platesti taxe dupa sistemul olandez. Atunci da, nu poti beneficia. Totusi poate nu e rau, platesti taxe mai mici. Eu m-am saturat sa vad cum ~50% pleaca in fiecare luna catre stat. Si daca mai adaug si asigurarea de sanatate... :sadwalk:

:D

N62B44

N62B44

Senior Member

View PostDev, on 17th November 2010, 16:31, said:

Ah, deci nu platesti taxe dupa sistemul olandez. Atunci da, nu poti beneficia. Totusi poate nu e rau, platesti taxe mai mici. Eu m-am saturat sa vad cum ~50% pleaca in fiecare luna catre stat. Si daca mai adaug si asigurarea de sanatate... :sadwalk:

:D

+1

52% sau 54 %  + alte multe.
Ca sa sintetizez  :D  . In Olanda e bine sa emigrezi doar daca esti prost sau idiot si vrei sa stai pe ajutor de somaj ( vreo 1000 euro cu toate facilitatile daca ai acte)  sau daca esti traficant de droguri ( 2-3 ani cu suspendare pentru 20 kile de heroina  :w00t: )

P.S.
Era mai multa libertate pe timpul lui Ceausescu in Romania decat e acum in Olanda. :death:

Edited by N62B44, 29 December 2010 - 20:28.

Dev

Dev

Senior Member

Ei, nu-i chiar asa de rau. :P Pana la urma nu te (un tu general) tine nimeni legat.

Per total eu nu m-as plange: 2 luni concediu, al treispelea salariu, procent din profitul firmei, fara ore suplimentare, reduceri (:angel:), (cativa) oameni de treaba, infrastructura relativ ok. Ca sunt o groaza de chestii care nu-mi plac e adevarat, dar per total iese pe plus ca tara. Ca altfel eram de mult plecata -_-.

kmeleonu3

kmeleonu3

Member

Salut,
O sa prind un job la o companie multinationala destul de mare  iar sediul la care voi lucra este in Amsterdam. La 50000 euro anual care sunt taxele si cat as mai lua net pe luna?

Dev

Dev

Senior Member

Vezi aici si alte info.
Eventual si aici.

ronin0ro

ronin0ro

Member

Dev in ce domeniu lucrezi?
Cum ti se pare sistemul de invatamant olandez.Eu ma gandesc sa plec la facultate in Olanda(Tourism Management sau Hotel Management,inca nu m-am decis). Am ales Olanda pentru posibilitatea de imprumut la guvern,(ca altfel nu am bani suficienti pentru a ma intretine) si am inteles ca HBO-urile sunt ceva specfic olandezilor.
P.S.: Tu ce facultate ai facut?

Edited by ronin0ro, 16 June 2011 - 22:09.

Dev

Dev

Senior Member

Software Design Engineer scrie pe contractul de munca :D.

HBO e intradevar ceva specific olandez, la ei se poarta si sunt anumite specializari la care Bachelorurile sunt mai rare, gasesti mai degraba HBO. In majoritatea cazurilor, dupa un HBO de 4 ani poti face si un Master.

Nu mai stiu care's regulile acum, dar cand am terminat eu nu puteai sa iei imprumut de la stat (si nici nu beneficiai de cardul de transport, :death: there go 3500 euro!) decat daca lucrai cel putin x ore pe saptamana (nu mai tin minte, 20?!) sau daca aveai parinte/partener angajat in NL.

fabian23

fabian23

Active Member

View Postkmeleonu3, on 15th June 2011, 21:58, said:

Salut,
O sa prind un job la o companie multinationala destul de mare  iar sediul la care voi lucra este in Amsterdam. La 50000 euro anual care sunt taxele si cat as mai lua net pe luna?

Aproxim. 2500EUR net/luna.

ronin0ro

ronin0ro

Member

View PostDev, on 17th June 2011, 00:41, said:

Software Design Engineer scrie pe contractul de munca :D.

HBO e intradevar ceva specific olandez, la ei se poarta si sunt anumite specializari la care Bachelorurile sunt mai rare, gasesti mai degraba HBO. In majoritatea cazurilor, dupa un HBO de 4 ani poti face si un Master.

Nu mai stiu care's regulile acum, dar cand am terminat eu nu puteai sa iei imprumut de la stat (si nici nu beneficiai de cardul de transport, :death: there go 3500 euro!) decat daca lucrai cel putin x ore pe saptamana (nu mai tin minte, 20?!) sau daca aveai parinte/partener angajat in NL.

Dar as putea sa muncesc si in alta tara daca fac HBO,nu? chiar daca e specific lor.De exemplu mie mi-ar placea in Germania.Din ce am vorbit cu cineva,ia 400E pe luna pt taxa de scolarizare si alte cheltuieli,deci probabil s-a schimbat.

Ce facultate ai facut?

Edited by ronin0ro, 17 June 2011 - 09:20.

Dev

Dev

Senior Member

M-ai facut sa caut. Nu s-au schimbat regulile deci daca nu lucrezi nu primesti bursa de la stat.

Poti sa faci si tu wizzardul aici, ib-groep sunt cei care se ocupa de studiefinanciering:
http://www.ib-groep....ema.asp?taal=en

You are not entitled to a grant for tuition fees or a study grant on account of the number of hours you work.

Exception: when one of your parents or your partner is a Dutch national ánd for The Netherlands equated with a community subject ánd working in The Netherlands, please contact one of DUO's service offices.

Tu insa vorbeai de imprumut si eu m-am gandit automat la bursa :D.

Poti sa iei imprumut de minim 45.41 euro pe luna, nu stiu exact cat e maximul dar e multisor. Dobanda a fost 2.49% anul trecut si 1.5% anul asta. Banii se pot returna in 15 ani de la terminarea studiilor.

Da, poti lucra si in alte tari, e un fel de colegiu tehnic HBO-ul asta.

Eu, la una din cele 3TU :)

ronin0ro

ronin0ro

Member

View PostDev, on 17th June 2011, 12:05, said:

Da, poti lucra si in alte tari, e un fel de colegiu tehnic HBO-ul asta.

Eu, la una din cele 3TU :)
Cum e privita o facultate HBO in afara, e mai greu sa gasesti loc de munca daca faci HBO si nu o facultate normala?

kmeleonu3

kmeleonu3

Member

Cum ar fi viata la casa versus cea la apartament? Eu as prefera sa inchiriez o casa acolo, renteaza?
O sa imi aduc si masina acolo pentru plimbari prin Europa in timpul liber....se pot face asigurari acolo daca ea ramane inmatriculata in RO?

Dev

Dev

Senior Member

Eu te sfatuiesc sa nu-ti aduci masina. Ca rezident nu ai voie sa ai masina din exterior si se fac controale. Daca te prinde politia te costa amenda cat nu face o masina la mana a doua luata aici. ;)

E fain la casa, poti sa stai la soare in curte. Diferentele la chirie nu sunt usturator mai mari la suprafata locuibila similara. Da' tre sa ai grija de casa.

Vroiam sa zic grija de gradina :). De fapt, depinde de contract si de ce hotarasti cu ownerul.

kmeleonu3

kmeleonu3

Member

Eu o sa vin ca highly skilled knowledge migrant. Din cate stiu nu prea se aplica aici chestia cu masina.
Dar ma mai sperie o chestie...dupa 185 de zile trebuie sa dai un test de abilitate in trafic. :((

Dev

Dev

Senior Member

N-are treaba highly skilled-ul cu taxele si importul masinilor. Vezi ce ti-am raspuns pe privat.
Nu trebuie sa dai nici un test in trafic.

Si ca highly skilled iti poti schimba direct permisul in permis olandez daca vrei (noi n-am facut-o inca, asteptam sa expire alea de Romania si le schimbam atunci, abia nu mai trebuie sa ma plimb pe la ghisee in Romania).

View Postronin0ro, on 17th June 2011, 13:04, said:

Cum e privita o facultate HBO in afara, e mai greu sa gasesti loc de munca daca faci HBO si nu o facultate normala?

Sincer, habar n-am cum e privita in afara. Dar avand in vedere ca dintre colegii mei in Olanda sunt foarte multi care au HBO presupun ca nu rau. Oricum, cand mergi cu diploma intr-o alta tara si sistemul de invatamant e diferit, angajatorul cere informatii (sau cauta singur) despre ce inseamna si care ar fi diferentele/asemanarile cu ce au ei. In plus, in afara de prima angajare pe restul nu o sa ii intereseze prea tare ce scoala ai facut ci ce stii sa faci si ce ai avut de facut la ultima slujba.

ronin0ro

ronin0ro

Member

View PostDev, on 19th June 2011, 11:59, said:

N-are treaba highly skilled-ul cu taxele si importul masinilor. Vezi ce ti-am raspuns pe privat.
Nu trebuie sa dai nici un test in trafic.

Si ca highly skilled iti poti schimba direct permisul in permis olandez daca vrei (noi n-am facut-o inca, asteptam sa expire alea de Romania si le schimbam atunci, abia nu mai trebuie sa ma plimb pe la ghisee in Romania).

Sincer, habar n-am cum e privita in afara. Dar avand in vedere ca dintre colegii mei in Olanda sunt foarte multi care au HBO presupun ca nu rau. Oricum, cand mergi cu diploma intr-o alta tara si sistemul de invatamant e diferit, angajatorul cere informatii (sau cauta singur) despre ce inseamna si care ar fi diferentele/asemanarile cu ce au ei. In plus, in afara de prima angajare pe restul nu o sa ii intereseze prea tare ce scoala ai facut ci ce stii sa faci si ce ai avut de facut la ultima slujba.

Multumesc.

kmeleonu3

kmeleonu3

Member

Niste siteuri de inchiriat apartamente stie cineva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate