Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Cum fotografiaza ochelaristii?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
cris_soft

cris_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.04.2008
Buna ziua,
   Am o intrebare care poate parea stupida, dar care ma framanta de cateva zile. Eu port ochelari, ca si multi alti colegi de forum (cred ca sunt destui purtatori de ochelari aici). Pana acum am fotografiat fara ochelari, folosindu-ma de reglajul dioptric al aparatului. Numai ca acest reglaj este insuficient, ceea ce ma obliga la cumpararea accesoriilor suplimentare, plus ca miscarile astea de a da jos ochelarii cand fotografiez, iar dupa ce termin fotografiatul repunerea ochelarilor pe nas, mi se par incomode, mai ales ca eu n-am snur la ochelari, sa-i tin atarnati la gat. In ultimul timp am fotografiat fara sa dau jos ochelarii, dar si asa e cam nefiresc sa lipesc lentila (ochelarilor) de viewfinder.
   Deci, sa formulez intrebarea. Posesori de ochelari si DSLR, voi cum fotografiati? Cu ochelari sau fara?

PS. Sper ca am postat unde trebuie, si sa nu ajungem la aria FUN. Intrebarea e foarte serioasa.

#2
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,984
  • Înscris: 08.03.2007
Fara, oricum am ochelari destul de slabi, si corectia de dioptrii imi acopera necesarul. Insa in cazul in care nu ti-e suficient, cam nasol. Presupun ca lipitul lentilei de guma aparatului se lasa cu urme suparatoare. Mai ales daca e vara si intervine si putina transpiratie.
Incearca sa cauti ceva accesorii pentru marit plaja de reglaj a vizorului, s-ar putea sa existe asa ceva. Poate ceva similar cu asta: http://cgi.ebay.com/...a...93:1|294:50

#3
aspixel

aspixel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2008
eu mi-am pus lentile de contact :) bine acuma glumesc nu mi-am pus numai pentru foto... oricum recomand pt toata lumea e mult mai comod si te obisnuiesti repede cu ele...

Edited by aspixel, 05 March 2009 - 22:22.


#4
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Si, ca sa intregesc gama de raspunsuri, eu fotografiez cu ochelarii la ochi. :)

#5
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Nu, @aspixel! Eu nu recomand asta. S-a constatat ca in timp, lentilele de contact afecteaza ireversibil corneea. O stiu de la oftalmologul meu, prof universitar.
Si eu folosesc tot ochelari.

Edited by qudatheo, 05 March 2009 - 23:36.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,132
  • Înscris: 29.06.2005
daca scoti eye-cup-ul, partea aia de cauciuc din jurul vizorului, poti fotografia fara probleme cu ochelari, zona de contact dintre ochelari si aparat va fi foarte mica si nu va lasa urme pe acestia.
Da, port ochelari si pozez cu ei la ochi..

#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 pisoiu2, on Mar 5 2009, 22:18, said:

Presupun ca lipitul lentilei de guma aparatului se lasa cu urme suparatoare.
Eu fotografiez cu ochelari si dau guma aia jos cand ma deranjeaza.

#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu port ochelari dar am dioptrii mici (-0.5 la stangul, 0 la dreptul) deci fotografiez fara probleme fara ochelari cu corectia dioptrica. Desi sunt dreptaci, ochesc cu stangul... :|

#9
okti

okti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2007
si eu am ochelari si fotografiez tot cu ochelari.
ma gandesc eu logic, daca ai ochelari inseamna ca prin ei vezi ca un om "normal" si daca vezi ca un om "normal" de ce mai ai nevoie de reglaj?

#10
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 okti, on Mar 7 2009, 07:46, said:

si eu am ochelari si fotografiez tot cu ochelari.
ma gandesc eu logic, daca ai ochelari inseamna ca prin ei vezi ca un om "normal" si daca vezi ca un om "normal" de ce mai ai nevoie de reglaj?
daca ai dioptrii mari, s-ar putea sa nu-ti ajunga reglajul.

#11
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
cu ochelarii la ochi si eu..

#12
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009
Cu ochelarii la ochi,si desi pana acum nu am dat jos guma,o sa incerc si asa,poate e mai comod!

#13
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008
pana cum  am  pozat  cu  ochelarii  ( vizorul  lui  40D e  generos  de-a dreptul )  
insa  idea cu  inlaturatul "gumei"   trebuie  musai testata   ;)

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,132
  • Înscris: 12.06.2004
Generos? :lol: Se pare ca n-ai vazut un vizor adevarat :naughty:
(si nu, nu la vizoare de DSLR-uri APS-C ma refer... nici macar de fefeuri)

Cu ochelari; corectia de dioptrii nu compenseaza pentru astigmatism.

#15
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
fara ochelari, prin viewfinder, cu corectia de rigoare

#16
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
In ce ma priveste la SLR am ales doua variante, mi-am confectionat un vizor la care am atasat o lentila de corectie corespunzatoare si atunci pot privi prin vizor fara probleme, insa este incomod pentru ca trebuie sa-mi dau de fiecare data ochelarii jos, iar a doua varianta este sa dau "guma" jos si sa privesc cu ochelarii la ochi prin vizor, insa ma enerveaza pentru ca de fiecare data ating inevitabil si ochelarii, lucru care imi creeaza un disconfort.

La dSLR de asemea am doua variante una prin vizor cu reglajul dioptriilor corespunzator, insa trebuie sa-mi dau ochelarii jos si iar ma repet ca este incomod ca la fiecare poza sa fac lucrul acesta, iar a doua varianta este sa folosesc LV-ul din dotare, in peste 90% din cazuri, varianta cea mai convenabila si comoda pentru mine, folosind vizorul optic doar atunci cand este absolut necesar. Cu siguranta daca nu ar fi aparut si aceasta alternativa pentru vizare la dSLR-uri, nu as fi trecut niciodata la dSLR. Pentru mine ca ochelarist a fost de mare ajutor.

#17
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Am si eu o intrebare:ce-i asa mare problema sa faci poze daca ai ochelari?
scuze,eu nu vad problema( oare am si eu nevoie de ochelari?)...

#18
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 grecul68, on Mar 9 2009, 10:48, said:

Am si eu o intrebare:ce-i asa mare problema sa faci poze daca ai ochelari?
scuze,eu nu vad problema( oare am si eu nevoie de ochelari?)...
Daca nu esti ochelarist probabil ca nu-ti dai seama(insa poti incerca experienta aceasta).
Problema cea mai suparatoare este ca ochelarii te tin mai departe de vizorul optic decat in cazul in care nu ai purta ochelari. Privind mai departe decat normal prin vizorul optic nu mai poti face o incadrare la fel de usor, incearca sa privesti de la 1,5~2cm de vizorul optic si ai sa intelegi despre ce este vorba.
De aceea multi ochelaristi prefera sa dea "guma" jos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate