Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Probleme cu parcarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
ovello

ovello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.01.2005
Punctul de lucru unde lucrez este situat intr-un apartament, asa ca parchez masina la parterul blocului. Azi e a eN-a oara cand masina imi este blocata de cineva. Daca pana acum nu am zis nimic, azi l-am rugat pe soferul respectiv sa nu ma mai blocheze ca nu avem nici unul nimic de castigat. Respectivul a spus ca nu-l intereseaza. I-am explicat ca este ilegal sa ma blocheze, dar a spus ca nu e treaba mea, ca el ma va bloca in continuare ca el a amenajat respectivul loc de parcare. I-am spus atunci ca data viitoare voi chema Politia. A spus ca nu-l intereseaza, pot sa chem pe cine vreau. Am sunat la Politie, le-am explicat situatia si mi s-a spus ca singurele rezolvari sunt: fie sa-l dau in judecata, fie sa vina un echipaj de Politie sa constate faptele. In judecata in Romania nu e bine sa te duci (din ce am auzit), asa ca a ramas in discutie doar varianta 2. Problema este ca pana acum am fost blocat de zeci de ori (in zona unde locuiesc sau la servici), dar raspunsul Politiei a fost mereu acelasi "nu ne deranjam pentru astfel de probleme". Asadar, singura rezolvare este sa chem Politia, dar ei nu vor veni niciodata. Asadar, ce e de facut?


Multumesc anticipat,
Ovidiu

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Poliția nu intervine în astfel de cazuri!
Dacă, în urma unui conflict între două persoane care nu se înțeleg pentru un loc de parcare, se ajunge la agresiune directă, atunci intervine Poliția....
Ciudat, dar asta este legea...
Sfatul meu este altul pe care aș vrea să ți-l dau persoanal, din motive evidente!


#3
randunel

randunel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.09.2005
Nu inteleg de ce la tine au refuzat sa vina, cand i-am sunat pt vehicul blocat au trimis echipaj si in aprox 5 minute au ajuns. Asta s-a intamplat in decembrie 2008.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
E diferență între un autovehicul care blochează o cale de acces, sau staționat aiurea și altul care ți-a ocupat locul de parcare!

#5
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postovello, on Mar 5 2009, 19:40, said:

Punctul de lucru unde lucrez este situat intr-un apartament, asa ca parchez masina la parterul blocului. Azi e a eN-a oara cand masina imi este blocata de cineva. Daca pana acum nu am zis nimic, azi l-am rugat pe soferul respectiv sa nu ma mai blocheze ca nu avem nici unul nimic de castigat. Respectivul a spus ca nu-l intereseaza. I-am explicat ca este ilegal sa ma blocheze, dar a spus ca nu e treaba mea, ca el ma va bloca in continuare ca el a amenajat respectivul loc de parcare. I-am spus atunci ca data viitoare voi chema Politia. A spus ca nu-l intereseaza, pot sa chem pe cine vreau. Am sunat la Politie, le-am explicat situatia si mi s-a spus ca singurele rezolvari sunt: fie sa-l dau in judecata, fie sa vina un echipaj de Politie sa constate faptele. In judecata in Romania nu e bine sa te duci (din ce am auzit), asa ca a ramas in discutie doar varianta 2. Problema este ca pana acum am fost blocat de zeci de ori (in zona unde locuiesc sau la servici), dar raspunsul Politiei a fost mereu acelasi "nu ne deranjam pentru astfel de probleme". Asadar, singura rezolvare este sa chem Politia, dar ei nu vor veni niciodata. Asadar, ce e de facut?


Multumesc anticipat,
Ovidiu
Incearca la politia comunitara.

#6
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Nu te supara dar ti se pare normal sa parchezi in locul unui locatar? Patronul tau cand a a deschis "punctul de lucru" nu s-a gandit unde o sa parcheze angajatii sau clientii masinile? Sau l-a "durut la bascheti". Pune-te in locul locatarului, vi de la munca si in loc sa-ti lasi masina in fata blocului trebuie s-o lasi prin vecini, sa te certi cu ei ("Du-te nene la tine la bloc si lasa-ti masina!!!") pentru ca in locul tau a parcat altul care nici macar nu este din bloc.
Nu e baiat destept Piedone pentru ca a dat lege ca la fiecare apartament de la el din sector ii corespunde un singur loc de parcare la bloc? De abia astept sa se generalizeze la nivelul capitalei.

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postalex7905, on Mar 18 2009, 09:54, said:

Nu te supara dar ti se pare normal sa parchezi in locul unui locatar? Patronul tau cand a a deschis "punctul de lucru" nu s-a gandit unde o sa parcheze angajatii sau clientii masinile? Sau l-a "durut la bascheti". Pune-te in locul locatarului, vi de la munca si in loc sa-ti lasi masina in fata blocului trebuie s-o lasi prin vecini, sa te certi cu ei ("Du-te nene la tine la bloc si lasa-ti masina!!!") pentru ca in locul tau a parcat altul care nici macar nu este din bloc.
Nu e baiat destept Piedone pentru ca a dat lege ca la fiecare apartament de la el din sector ii corespunde un singur loc de parcare la bloc? De abia astept sa se generalizeze la nivelul capitalei.




Nu cred că se va generaliza!
Sunt interese prea mari ca să se adopte așa ceva...


#8
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postalex7905, on Mar 18 2009, 09:54, said:

Nu te supara dar ti se pare normal sa parchezi in locul unui locatar? [...]
Nu e baiat destept Piedone pentru ca a dat lege ca la fiecare apartament de la el din sector ii corespunde un singur loc de parcare la bloc?
Stimate domn scandalizat, care este diferența între o firmă cu, să spunem, 5 angajați, și o familie cu 3-4 mașini? Nu deține legal acea firmă un spațiu (apartament) în acel imobil?
La mine în bloc sunt cel puțin două familii care dețin 3 autoturisme, având în vedere că mai sunt și unele abandonate s-ar putea să aibă chiar 4 mașini.

Cine vrea loc de parcare să-și cumpere de la primărie!

#9
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Acum o saptamana un domn a parcat masina astfel incat pietonii nu mai aveau loc pe trotuar. Sunat la politia rutiera, in 15 minute au ajuns si l-au pozat, filmat si i-au intocmit proces verbal.
Simplu. Spor!

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este diferență între a parca pe trotuar și a ocupa un loc de parcare în locul altuia...

#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Trecand peste faptul ca mi se pare de prost gust atat sa ocupi in mod repetat locul preferat al omului, cat si sa fii blocat din cauza asta, politia este obligata sa vina sa constate blocajul in momentul cand faci o reclamatie sunand la 112. Constatarea lor se inregistreaza la politie, si in baza ei ii poti intenta un proces celui care te-a blocat.

In continuare, desi nu-s convins de acest ultim aspect, am impresia ca politia ar trebui sa dispuna de urgenta deblocarea masinii tale in momentul cand il poti localiza pe respectivul individ, fara sa mai fie nevoie de un proces. Mi se pare ilegal sa privezi pe cineva de libertatea de miscare, fie si doar pentru faptul ca i-ai blocat masina.


View Postcopjob2000, on Mar 18 2009, 15:40, said:

Este diferență între a parca pe trotuar și a ocupa un loc de parcare în locul altuia...

De fapt situatiile erau blocarea circulatiei pietonilor si blocarea circulatiei unei masini. Mi se par destul de apropiate.

Edited by kr0k0dilu, 18 March 2009 - 15:48.


#12
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu m-am certat zilele trecute cu o cucoană care are un magazin la parterul blocului unde locuiesc, pentru că parcasem în fața magazinului și ea avea de lăsat marfă. Asta în condițiile în care nimeni nu plătește parcare (ni s-a spus de la ADP că nu se poate amenaja parcare în fața blocului) și fiecare parchează pe unde apucă, după modelul "primul venit, primul servit". Ea a început să claxoneze și să urle ca o apucată să mă dau eu la o parte, ceea ce nu am făcut, ulterior amenințându-mă că n-o să mai parchez în veci acolo. Așa că, dacă-mi găsesc mașina zgâriată, Doamne-ferește, știu unde să trimit Poliția.

#13
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Patroana cu veleitati de "matroana".
Trimite-i o felicitare. :D

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex7905, on Mar 18 2009, 09:54, said:

Nu te supara dar ti se pare normal sa parchezi in locul unui locatar? Patronul tau cand a a deschis "punctul de lucru" nu s-a gandit unde o sa parcheze angajatii sau clientii masinile? Sau l-a "durut la bascheti". Pune-te in locul locatarului, vi de la munca si in loc sa-ti lasi masina in fata blocului trebuie s-o lasi prin vecini, sa te certi cu ei ("Du-te nene la tine la bloc si lasa-ti masina!!!") pentru ca in locul tau a parcat altul care nici macar nu este din bloc.
Nu e baiat destept Piedone pentru ca a dat lege ca la fiecare apartament de la el din sector ii corespunde un singur loc de parcare la bloc? De abia astept sa se generalizeze la nivelul capitalei.
Tare-s curios ce inseamna locul unui locatar. Mai ales cand acest locul este pe proprietatea publica a statului si NU exista un contract cu ADP.
Eu nu stiu sa existe un drept LEGAL in aceasta privinta (eu personal nu recunosc dreptul "parchez aici de 15 ani!" - cu atat mai mult, e vremea sa lasi si pe altul).

#15
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postvax, on Mar 18 2009, 15:59, said:

Tare-s curios ce inseamna locul unui locatar. Mai ales cand acest locul este pe proprietatea publica a statului si NU exista un contract cu ADP.
Eu nu stiu sa existe un drept LEGAL in aceasta privinta (eu personal nu recunosc dreptul "parchez aici de 15 ani!" - cu atat mai mult, e vremea sa lasi si pe altul).

Intr-adevar, bunul simt, respectul si spiritul legislativ se intersecteaza atat de rar.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkr0k0dilu, on Mar 18 2009, 16:02, said:

Intr-adevar, bunul simt, respectul si spiritul legislativ se intersecteaza atat de rar.
Bunul simt?
Faptul ca nu poti parca langa bloc chiar daca gasesti loc, desi esti proprietar de ani de zile, pentru ca ti-e teama de un idiot care sa iti dea un autograf pe portiere (intamplare frecventa, nu fabula ca a lui Creanga cu drobul de sare) pe motiv ca are un drept de el stiut, are legatura respectul sau cu bunul simt? Faptul ca posesorii de astfel de "drepturi" se cearta ca la usa cortului pe motiv ca isi ocupa locul unul altuia - adica nu masini nou aparute, are legatura respectul sau cu bunul simt? Faptul ca isi "impart" si spatiile verzi din fata blocului, umpland de noroi trotuarul, are legatura cu respectul sau cu bunul simt? Faptul ca plaseaza pe trotuar bariere de-alea de marcare, legate cu lanturi, ca sa se asigure ca nu le ocupa cineva locul pana se intorc, are legatura cu respectul sau bunul simt?
Cam care ar fi dreptul suplimentar pe care-l are un proprietar fata de altul? Sau fata de un chirias? Dreptul "primul venit, primul servit"? Presupunand, prin absurd, ca acesta ar exista, de ce s-ar aplica pe criterii "istorice" si nu, asa cum ii spune si numele, primul venit care gaseste locul liber il ocupa? Chiriasii n-ar trebui sa poata parca masina, pentru ca ei sunt noi in bloc si evident altii sunt de mai multa vreme in zona? Nu au toate apartamentele aceeasi vechime, in care caz drepturile transmise prin vanzare/inchiriere sa fie aceleasi?
Intrebari mai mult retorice. Si de bun simt.

#17
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Sincer, eu unul n-as parca pe locul statornicit al altcuiva, mai ales cand acest lucru este evident.
Faptul ca-i ocupi locul e clar ca va genera frustrari, iar asta este contra bunei intelegeri intre oameni in primul rand, si apoi intre vecini. Si ca sa te scutesc de un eventual efort, nu incerca sa ma convingi ca tu n-ai fi frustrat intr-un asemenea scenariu, fiindca n-ai sa reusesti.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkr0k0dilu, on Mar 18 2009, 16:44, said:

Sincer, eu unul n-as parca pe locul statornicit al altcuiva, mai ales cand acest lucru este evident.
Faptul ca-i ocupi locul e clar ca va genera frustrari, iar asta este contra bunei intelegeri intre oameni in primul rand, si apoi intre vecini. Si ca sa te scutesc de un eventual efort, nu incerca sa ma convingi ca tu n-ai fi frustrat intr-un asemenea scenariu, fiindca n-ai sa reusesti.
Si faptul ca nu ti se "permite", fara o justificare credibila, sa parchezi langa blocul in care domiciliezi, nu e frustrant?
De ce chiriasul nu ar avea dreptul sa-i sugereze "vecinului" sa nu mai parcheze acolo in fiecare zi, deoarece e cam un loc la doua apartamente, dar vecinul poate sa-i "sugereze" chiriasului sa isi mute masina de acolo, ca e locul lui? Ca sa te parafrazez: nu ti se pare ca si asta este cotra bunei intelegeri intre oameni in primul rand, si apoi intre vecini?
Era o zicala porcoasa, care se aplica foarte bine situatiei locurilor de parcare si ideii de buna vecinatate: hmmm... oralul, sa zicem, este bun... depinde doar de care parte a organului te gasesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate