Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

(petre69) Mini bloc - P+2, cadre beton

- - - - -
  • Please log in to reply
3938 replies to this topic

#73
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
se pare ca tre sa fac si o ridicare topografica
asa ca ma apuc de cautat un topograf ca sa maresc maldarul de hartii
daca stiti pe cineva va rog un PM daca se poate

#74
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
azi s-au apucat negustorii de sapat,nivelat etc si cam intr-o luna cred ca e gata asfaltata strada
ce sa mai ---mare boier---

#75
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
citind pe forum am aflat ca se poate cumpara si fier mai lung de 12m
meserie --tinand cont ca eu am cladire de 12x38 -

hai ca deja vorbesc singur dar ce sa fac asta e nu e zi sa nu ma gandesc la proiectul asta

#76
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Man barele sunt la colaci, deci cat are un colac atata se poate face fierl de lung, problema e cu ce-l transporti? D-aia se taie la 12 m.

#77
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Astrul, on Apr 25 2009, 00:06, said:

Man barele sunt la colaci, deci cat are un colac atata se poate face fierl de lung, problema e cu ce-l transporti? D-aia se taie la 12 m.
vad eu ,ma voi descurca si cu transportul ,il iau cu scuterul si tot il iau ,si ma gandesc ca mie mi-ar trebuie max 13m pt latime de 12m la cladire

#78
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Petre hai sa te salvez de un drum la Romexpo si sa te iluminez, se numesc Blocuri Cheramzitic si sint de fapt argila expandata. Cel mai ieftin le gasesti in Moldova si Rusia ori daca te tine buzunarul si vrei top quality poti sa le aduci din Germania sau Austria unde le gasesti sub numele de Liapor. Anul trecut am vizitat fabricile din Germania si Austria plus santiere unde se construiau case pasive cu Liapor. Bate la fund sistemul Amvic ori orice caramida+10cm plistiren. Conductivitatea termica la LiaporSl 36cm este de 0,09 (W/mk) iar Austrieci au una de 50cm cu o conductivitate de 0,07 (W/mk). Sint biologice, respira (mucegaiul, igrasia nu traieste in iele), absoarbe zgomotul, rezistente la foc, umplute cu roca vulcanica, etc... si te poti incadra construind cu iele in clasa de case pasive. Singura casa pasiva de care stiu ca ezista in Romania este a lui Crutescu sefu de la Amvic care o incalzeste cu 200 Eur pe an.

#79
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 mxw2, on Apr 28 2009, 11:24, said:

Petre hai sa te salvez de un drum la Romexpo si sa te iluminez, se numesc Blocuri Cheramzitic si sint de fapt argila expandata. Cel mai ieftin le gasesti in Moldova si Rusia ori daca te tine buzunarul si vrei top quality poti sa le aduci din Germania sau Austria unde le gasesti sub numele de Liapor. Anul trecut am vizitat fabricile din Germania si Austria plus santiere unde se construiau case pasive cu Liapor. Bate la fund sistemul Amvic ori orice caramida+10cm plistiren. Conductivitatea termica la LiaporSl 36cm este de 0,09 (W/mk) iar Austrieci au una de 50cm cu o conductivitate de 0,07 (W/mk). Sint biologice, respira (mucegaiul, igrasia nu traieste in iele), absoarbe zgomotul, rezistente la foc, umplute cu roca vulcanica, etc... si te poti incadra construind cu iele in clasa de case pasive. Singura casa pasiva de care stiu ca ezista in Romania este a lui Crutescu sefu de la Amvic care o incalzeste cu 200 Eur pe an.
salutare
multumesc pt raspuns
ai idee cum se prepara adica chermazit +ce altceva
in betoniera?
ai vazut vreodata turnat si uscat?
unde as putea gasi o monstra ? o mica bucata gata preparata

azi am dat drumul si la proiect

#80
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
scuze am scris ca sint biologice in loc de ecologice
cam asa arata Liaporu

Attached File  L_01.jpg   299.66K   299 downloads Attached File  L_02.jpg   583.91K   292 downloads

am adus citeva caramizi in tara ca sa le arat la arhitect si ti-as fii dat eu o monstra dar din pacate locuiesc peste ocean
o sa-ti trimit prin PM restul de informatii

#81
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 mxw2, on Apr 28 2009, 16:57, said:

scuze am scris ca sint biologice in loc de ecologice
cam asa arata Liaporu

L_01.jpg L_02.jpg

am adus citeva caramizi in tara ca sa le arat la arhitect si ti-as fii dat eu o monstra dar din pacate locuiesc peste ocean
o sa-ti trimit prin PM restul de informatii
astept,
mersi

tu unde ai de gand sa folosesti asa ceva ---aici sau acolo?

#82
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008

 petre69, on Apr 28 2009, 16:11, said:

astept,
mersi

tu unde ai de gand sa folosesti asa ceva ---aici sau acolo?

in tara, am cumparat o parcela de 3000 m2 in Jidvei cu o vedere de Toscana, linga Cetatea de Balta cu vedere la podgoriile Jidvei la o ora de Sibiu, Alba Iulia si Sighisoara. Avea o casa pe ia dar cu 2porci si un pachet de tigari pe zii am demolato acuma 4 ani. Dupa multe lupte cu nevasta am reusit dupa 1 an de zile sa cadem de acord la un plan de casa. Am facut sute de proiecte de casa incepind bineinteles de la cele mai mari P +1 +2 si am ajuns la concluzia ca avem nevoie numai de un sigur nivel. Imbatrinim si nu vrem sa ne rupem picioarele urcind la etaj. Caramida o so aduc din Germania si ma usuca la transport dar vine cu mortar special Liapor care este inclus in pret.

Attached File  Panorama2.jpg   698.11K   188 downloads

#83
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
mxw2    Peste care ocean? :)

   Petre,scuze de off-topic.

#84
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 mxw2, on Apr 28 2009, 20:01, said:

in tara, am cumparat o parcela de 3000 m2 in Jidvei cu o vedere de Toscana, linga Cetatea de Balta cu vedere la podgoriile Jidvei la o ora de Sibiu, Alba Iulia si Sighisoara. Avea o casa pe ia dar cu 2porci si un pachet de tigari pe zii am demolato acuma 4 ani. Dupa multe lupte cu nevasta am reusit dupa 1 an de zile sa cadem de acord la un plan de casa. Am facut sute de proiecte de casa incepind bineinteles de la cele mai mari P +1 +2 si am ajuns la concluzia ca avem nevoie numai de un sigur nivel. Imbatrinim si nu vrem sa ne rupem picioarele urcind la etaj. Caramida o so aduc din Germania si ma usuca la transport dar vine cu mortar special Liapor care este inclus in pret.

Panorama2.jpg
sper ca-ti vei deschide un topic cand te apuci si ma anunti si pe mine

#85
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
locuiesc in Canada. Planul este deja la arhitect de 3 luni. Topicul il deschid in curind. Momentan ne educam de cum se construieste o casa; ne-am cumparat carti de specialitate si urmarim toate discutile pe toate paginile de forum in acest domeniu.

#86
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Daca locuiesti in Canada de ce iti faci casa in Romania? Tara e pe duca... :(

Edited by vimp, 29 April 2009 - 18:10.


#87
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008

 vimp, on Apr 29 2009, 19:09, said:

Daca locuiesti in Canada de ce iti faci casa in Romania? Tara e pe duca... :(
Vimp si North America e pe duca. Unde ne construim casa este liniste si pace, aer curat cu o priveliste de miliaone.
Attached File  Jed_003.jpg   1.97MB   156 downloads
P.S. plus mie si sotiei ne place sa hoinarim prin Europa cu camerele de photografiat pe spate

Edited by mxw2, 30 April 2009 - 14:36.


#88
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Eu nu ma refeream la criza ci la alte aspecte : lipsa educatie, bun simt, civilizatie, drumuri, in schimb mizerie, curve ridicate in slavi, un stat ilegal......etc, satul roman uitat in lumea a treia.

#89
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008

 vimp, on Apr 30 2009, 22:43, said:

Eu nu ma refeream la criza ci la alte aspecte : lipsa educatie, bun simt, civilizatie, drumuri, in schimb mizerie, curve ridicate in slavi, un stat ilegal......etc, satul roman uitat in lumea a treia.
sa moara Gigi Marga daca stiu, cei la voi e si la noi dar mai bine spoite. O sa ne taxese astia si pentru aerul pe care il respiram, Taxa de propietate la o casa ca pe care o construiesti tu acuma este de vreo $10 000 pe an.  Cind iesi din casa vecinul din stinga e din Pakistan, ala din dreapta din Somalia, ala din fata din Kabul si asa mai departe ca astia sint singuri care le da voie sa emigreze aicea. Cred ca e mai bine cu indieni de la noi din tara. Macar au aceaiasi cultura si religie. Sa schimbat totul in ultimi 10 ani si cini cu covrigi in coada nu am mai vazut de mult. Si sa nu inceapa nevastamea sa -ti spuna cum e mincarea, ca nu are nici un gust si mai si costa de te rupe. Astazi sa plins ca a platit pentru o capatina de usturoi aproape $1.
Petre scuzane ca ne-a mincat limba pe parcela ta. :peacefingers:

#90
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 mxw2, on May 1 2009, 05:00, said:

sa moara Gigi Marga daca stiu, cei la voi e si la noi dar mai bine spoite. O sa ne taxese astia si pentru aerul pe care il respiram, Taxa de propietate la o casa ca pe care o construiesti tu acuma este de vreo $10 000 pe an.  Cind iesi din casa vecinul din stinga e din Pakistan, ala din dreapta din Somalia, ala din fata din Kabul si asa mai departe ca astia sint singuri care le da voie sa emigreze aicea. Cred ca e mai bine cu indieni de la noi din tara. Macar au aceaiasi cultura si religie. Sa schimbat totul in ultimi 10 ani si cini cu covrigi in coada nu am mai vazut de mult. Si sa nu inceapa nevastamea sa -ti spuna cum e mincarea, ca nu are nici un gust si mai si costa de te rupe. Astazi sa plins ca a platit pentru o capatina de usturoi aproape $1.
Petre scuzane ca ne-a mincat limba pe parcela ta. :peacefingers:
stai linistit sa nu ma apuc eu sa vorbesc de nord america (sa spun adevaruri ,ci nu minciuni zise de toti americanizatii care vin in vizita cu 2 dolari in buzunar) ca nu mai pleaca aproape nimeni in acea directie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate