Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 

Acces pe nivele in retea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Fișier atașat  Graphic1.jpg   11,36K   131 download-uriDatele problemei:
-se da reteaua din atasament.
-eu sunt tipul care am drepturi de administrare a retelei dar nu o stiu face.
-numarul de calculatoare este simbolic.
-clasa de IP-uri este ceva de genu: server 192.168.12.1, calc 192.168.12.2-30
-NU CUNOSC Linux
INTREBARE: Cum se poate da acces intre anumite ore la Nivelul 2de unul din Clientii serverului de Linix de pe un Calc din Nivelul 1 fara ca eu sa cunosc Linix (si fara sa scot cablul spre Nivelul 2 :D )?

P.S. Puteti veni si cu idei de reconfigurare a retelei, cu toate ce prefer sa o las asa.

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
fii un pic mai citet, te rog ...

la CE FEL de acces te referi? Daca e ce cred eu, raspunsul e destul de simplu: switch cu management ...

PS: lasa faza cu testul, ca nu suntem la scoala! ok? ;)

#3
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.869
  • Înscris: 24.11.2004

valymotei, on Mar 11 2005, 20:58, said:

Attachment attachmentDatele problemei:
-se da reteaua din atasament.
-eu sunt tipul care am drepturi de administrare a retelei dar nu o stiu face.
-numarul de calculatoare este simbolic.
-clasa de IP-uri este ceva de genu: server 192.168.12.1, calc 192.168.12.2-30
-NU CUNOSC Linux
INTREBARE: Cum se poate da acces intre anumite ore la Nivelul 2de unul din Clientii serverului de Linix de pe un Calc din Nivelul 1 fara ca eu sa cunosc Linix (si fara sa scot cablul spre Nivelul 2 :D )?

P.S. Puteti veni si cu idei de reconfigurare a retelei, cu toate ce prefer sa o las asa.

<{POST_SNAPBACK}>


1) reteaua desenata este o tampenie sinistra
2) daca nu stii s-o administrezi, lasa-l pe altul mai capabil
3) poti automatiza chestia, la cel mai banal mod, cu cron (iptables -A la ora X, iptables -D la ora y, cu sau fara -t nat, in functie de ce ip-uri folosesti)
4) poti face o chestie prin care orice moron sa faca asta, via o interfata web facuta-n php. click-click, selectat un numar de ipuri, click pe un buton gen "da acces web".
5) se da vreun premiu pentru "Testul" asta pentru "avansati"? daca da, care? daca nu, ia-ti testul si...shove it.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Manowar, easy man ... lasa omu' sa explice, ca io am inteles altceva decat matale din "testul" respectiv! :D

#5
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 626
  • Înscris: 12.06.2004

Quote

1) reteaua desenata este o tampenie sinistra
de ce e sinistra , ca si eu is curios fiindca fizica seamana  cu una  care va exista si la mine (partial este si e funcationabila).....

Quote

2) daca nu stii s-o administrezi, lasa-l pe altul mai capabil
Nu are omu voie sa invete din mers  , doar pt asta a intrebat. Daca in retea nu este nimeni care sa stie nici macar atat ....?

Eu cred ca cine stie sa dea un raspuns , s-o faca  intrun mod mai elegant si in masura sa priceapa oricine.

Rog ca orice afirmatie sa fie insotita si de explicatii , fiindca exista foarte multi care citesc si is interesati. Retele au inceput sa rasara mai in toate localitatile , si nu toti sunt experti sa le administreze

Editat de Sir_Vaska, 12 martie 2005 - 12:34.


#6
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.869
  • Înscris: 24.11.2004

Sir_Vaska, on Mar 12 2005, 13:29, said:

de ce e sinistra , ca si eu is curios fiindca fizica seamana  cu una  care va exista si la mine (partial este si e funcationabila).....

Nu are omu voie sa invete din mers  , doar pt asta a intrebat. Daca in retea nu este nimeni care sa stie nici macar atat ....?

Eu cred ca cine stie sa dea un raspuns , s-o faca  intrun mod mai elegant si in masura sa priceapa oricine.

Rog ca orice afirmatie sa fie insotita si de explicatii , fiindca exista foarte multi care citesc si is interesati. Retele au inceput sa rasara mai in toate localitatile , si nu toti sunt experti sa le administreze

<{POST_SNAPBACK}>


pentru mine, unde exista 2 huburi legate, cu clienti in spate, e o tampenie sinistra. nu am de gand sa justific afirmatia, e parerea mea, la care am dreptul.

mea culpa, ma calca pe nervu' optic aia care nu stiu nimic, da' fac desene. defect profesional.

cred ca n-ai observat 3 si 4. mie mi s-au parut cat se poate de obiect sugestiile pe care i le-am dat.

Editat de Manowar, 12 martie 2005 - 23:16.


#7
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 626
  • Înscris: 12.06.2004

Quote

pentru mine, unde exista 2 huburi legate, cu clienti in spate, e o tampenie sinistra. nu am de gand sa justific afirmatia, e parerea mea, la care am dreptul.
Nu-s sigur daca ghicesc motivu .... De ex daca primu sau poate amandoua erau switch-uri nu mai era atat de "sinistru" ?

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.150
  • Înscris: 05.12.2002
cam asa ceva. si pot pune pariu ca nu sunt hub-uri, doar ca nu a stiut sa se exprime.

#9
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 734
  • Înscris: 13.02.2003
cel mai simplu (asta folosesc eu, care daca trec de comanda ls in linux, trebuie sa am exemlu in fata. adica-s pe alaturi)

instalezi ca server smoothwall (www.smoothwall.org). pui cateva moduri apoi si anume:
- smoothwall-advproxy - pentru control acces useri, ore de acces, limitare marime download, etc.
-QOS - asta chiar e musai, se simte imediat imbunatatirea vitezei de acces
- bandview - pentru rapoarte

serverul il vei controla prin broser http://ip_server:81
uploadul de fisiere pe server il faci prin winSCP
pentu a te loga la server folosesti iarasi browserul (mie mi-a mers numai IE) activand ssh pe server, sau folosesty Putty.
asta e tot.
serverul meu merge practic in continuu de aproximativ 5 luni, singurele "probleme" pe care le-am avut au fost cele cauzate de penele de curent.

profit de ocazie pentu a-i multumi din nou lui Tyby.

#10
valymotei

valymotei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 06.10.2003
Multumesc celor care mi-au luat apararea si fac si o corectura; HUB-urile sunt de fapt switch-uri.
Vreau sa imi cer scuze ca am ranit orgoliul celor initiat prin faptul ca am intitulat problema mea  un "TEST".
Cred ca am mentionat ca nu ma prea pricep la retele (de fapt nu ma pricep deloc) doar ca trebuie sa ma ocul de aceasta retea, pe care unii o considera prost conceputa (dar nu vin nici cu idei mai bune).
Adaug ca am facut un desen nu ca voi sa vedeti ce bine desenez ci ca sa ma fac mai explicit.

#11
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
În mod evident dacă vrei să administrezi un server trebuie să înveți să lucrezi cu el, indiferent dacă este vorba de Linix :), Windows sau un router hardware. După ce te hotărăști cum o să fie, vii și întrebi, presupunând că nu ești complet pe dinafara problemei, caz în care ar fi prea complicat pt unii de explicat și prea greu pt tine de înțeles.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate