Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum vad un film HD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
N-are PC ca a legat direct filmul la plasma ... la asa exprimare asa raspunsuri.

#20
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
topicul asta are potential
unu leaga filmul direct la plasma, altu behaie de logica dar nu e in stare sa-si citeasca manualele de utilizare...oare ce o mai apare?

#21
``Y``

``Y``

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 08.06.2007

 cerreal, on 3rd August 2009, 23:28, said:

topicul asta are potential
unu leaga filmul direct la plasma, altu behaie de logica dar nu e in stare sa-si citeasca manualele de utilizare...oare ce o mai apare?
:lol:  :lol:

#22
setlers

setlers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.05.2005
Panasonic TH-37PV8 = 1024 x 768 deci daca nu are cel mai prost monitor posibil, o sa se vada mai rau la plasma indiferent citi bani ar da pe cabluri. Dar macar o sa fie suprafata mai mare.

"topicul asta are potential
unu leaga filmul direct la plasma, altu behaie de logica dar nu e in stare sa-si citeasca manualele de utilizare...oare ce o mai apare?"

Asta cred ca este cel putin exagerata, ca sa nu spun altfel. Am scris pentru cineva pe hirtie cum ii spune la mufa care trebuia sa o cumpere, si cu toate astea a venit cu altceva, pentru ca vinzatorul era un atotstiutor care s-a nascut invatat.

Am vazut manuale de utilizare care de abia reusesc sa prezinte butoanele ca si denumire, fara sa sufle nimic despre ce fac (hirtia scumpa, tot romanu ar trebui sa stie cel putin patru limbi straine) Ce sa zic foarte mare incredere in hirtiuta cu numele pompos manual de utilizare.

Aici pe forum am citit o data despre situatia ciudata ca oamenii foarte nemultumiti ca sint in situatia sa dea sfaturi, nu mai contenesc cu interventiile lor acre de deranjul la care au fost provocati.

#23
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008

 cerreal, on 3rd August 2009, 23:28, said:

topicul asta are potential
unu leaga filmul direct la plasma, altu behaie de logica dar nu e in stare sa-si citeasca manualele de utilizare...oare ce o mai apare?

Chiar asa fac eu  <_<  :angry: Ma rog ...
Vreau sa va intreb ceva :
Ce diferenta exacta e intre Blu-Ray Disc si DVD Disc ? ( presupun capacitatea )

Blu-Ray-ul ce ofera in plus fata de DVD player , doar ca Blu-Ray-ul merge cu Blu-Ray Disc si DVD player-ul cu DVD-uri ? adica (nu stiu daca ma exprim bine) de exemplu daca trag pe un DVD si-l redau pe un DVD player un .mkv se vede cum sar vedea pe un Blu-Ray Disc redat pe un Blu-Ray ? Sau Blu-Ray-ul este special pentru redat filme hd ?

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Fara a intra in detalii inspaimantatoare pentru un pamanten diferenta intre BR si DVD este exact ideea pentru a aparut acest format BR si anume inalta rezolutie.
Filmele in format HD au rezolutia 1920/1080 spre deosebire de rezolutia standard rezolution a DVD-ului 852/480.
Cu alte cuvinte un film BR are nivelul de pixeli si detaliile de 5 ori mai mari ca un DVD iar daca mai pui la asta sistemul video folosit VC1, H264 mult superior fata de cel MPEG2 folosit la DVD, vei observa ca diferentele sunt dramatice.
Unde conteaza asta?
Daca ai vreun televizor de peste 1m diagonala full-hd poti aprecia superioritatea inaltei rezolutii dar daca te uiti pe vreun monitor de PC de 17" sau un TV CRT atunci e fix nimic.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

rezolutia standard rezolution a DVD-ului 852/480.
Vrei sa zici 720x576.

P.S. Vedeti ca sunt 2 persoane diferite care au postat aici :D Unul are intrare VGA celalalt nu - de-aici si confuziile.

#26
valentine1

valentine1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 09.09.2008
ca sa nu ametim oamenii, cam astia sunt pasii pentru a vedea un film full HD pe o plasma/TV lcd:
- Daca laptopul are iesire HDMI, se ia frumos cablul HDMI si se leaga intre TV si laptop si Play!
- daca nu, se ia una bucata Media Player full HD, se conecteaza media playerul la TV prin HDMI si un HDD la media player (prin USB/sata, sau chiar retea) si ...Play.


cam asta e. Nu e complicat, si efortul (fizic mai putin, financiar mai mult) MERITA!

#27
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008

 FC72, on 6th August 2009, 16:45, said:

Fara a intra in detalii inspaimantatoare pentru un pamanten diferenta intre BR si DVD este exact ideea pentru a aparut acest format BR si anume inalta rezolutie.
Filmele in format HD au rezolutia 1920/1080 spre deosebire de rezolutia standard rezolution a DVD-ului 852/480.
Cu alte cuvinte un film BR are nivelul de pixeli si detaliile de 5 ori mai mari ca un DVD iar daca mai pui la asta sistemul video folosit VC1, H264 mult superior fata de cel MPEG2 folosit la DVD, vei observa ca diferentele sunt dramatice.
Unde conteaza asta?
Daca ai vreun televizor de peste 1m diagonala full-hd poti aprecia superioritatea inaltei rezolutii dar daca te uiti pe vreun monitor de PC de 17" sau un TV CRT atunci e fix nimic.

Am o plasma Panasonic 94 cm , HD ready deci s-ar vedea diferentele ..
Ma intereseaza deoarece am vazut in DOMO ca erau conectate 4 plasme dintre care si a mea la un BR se vedea superb .
Ps : monitoru este un Samsung SyncMaster 943NW 19" 8000:1 contrast si plasma este un Panasonic TH-37PV80 94 cm 1.000.000:1 contrast rezolutie 1024X728 .

O da am precizat ca acum eu folosesc un cablu s-video din PC in plasma dar nu se vede cine stie ce :| .
Si daca ar fi sa-mi iau un BR vreau sa stiu 2 lucruri : imi trebuie ceva in unitate un BR writer sau ceva de genul ? si ce forumate sunt acceptate pe un BR disc .mkv ?

Nu ma pricep foarte bine la BR sau HD .

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

O da am precizat ca acum eu folosesc un cablu s-video din PC in plasma dar nu se vede cine stie ce :|
.
Cablul respectiv este problema, s-a ma ispus in vre-o 5 posturi mai sus. E semnal analogic de rezolutie scazuta.

Daca iti iei Blu-Ray la calculator si vei folosi tot cablul e mai sus tot la fel se va vedea.
Pe Blu-Ray poti pune ce vrei in format DATA. Daca scrii un Blu-Ray Movie atunci se foloseste un format tipic ( similar cu DVDul care are in foldere fisiere vob ).

#29
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008

 eiffel, on 7th August 2009, 11:44, said:

.
Cablul respectiv este problema, s-a ma ispus in vre-o 5 posturi mai sus. E semnal analogic de rezolutie scazuta.

Daca iti iei Blu-Ray la calculator si vei folosi tot cablul e mai sus tot la fel se va vedea.
Pe Blu-Ray poti pune ce vrei in format DATA. Daca scrii un Blu-Ray Movie atunci se foloseste un format tipic ( similar cu DVDul care are in foldere fisiere vob ).

Despre ce BR la calculator vorbesti u , stiam ca BR-ul este pt Plasma si oricum il voi conecta prin HDMI .
Eu am intrebat daca imi trebuie ceva in unitate pt. a trage BR-uri .
Si daca .mkv se pot viziona pe un BR.

Multumesc si sper sa raspundeti la ce intreb :)  ^_^

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Despre ce BR la calculator vorbesti u , stiam ca BR-ul este pt Plasma si oricum il voi conecta prin HDMI .
Asa cum exista unitati de DVD ptr calculator exista si de BluRay.
Din moment ce ai zis de BluRay Writer am crezut ca la asa ceva te referi.

#31
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008

 eiffel, on 7th August 2009, 12:38, said:

Asa cum exista unitati de DVD ptr calculator exista si de BluRay.
Din moment ce ai zis de BluRay Writer am crezut ca la asa ceva te referi.

Ok, ms de raspuns da tot nu mai lamurit :|
Deci cu ce program trag BR disc si cu ce unitate ? BR writer ?
Si ce format reda un BR, pentru a sti ce forumat trag pe BR si daca merg .mkv ? a

MS :)

#32
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

 andreybadboy96, on 7th August 2009, 15:57, said:

Ok, ms de raspuns da tot nu mai lamurit :|
Deci cu ce program trag BR disc si cu ce unitate ? BR writer ?
Si ce format reda un BR, pentru a sti ce forumat trag pe BR si daca merg .mkv ? a

MS :)
Cred ca tu de fapt nu stii ce e ala un DVD sau BluRay original al unui film. Uite o intrebare de inteligenta: asa cum un MP3 e pentru un CD audio (sper ca stii ce e ala), si asa cum un AVI e pentru un film pe DVD, atunci asa este un MKV pentru:

a) DVD, pt. ca incape pe un DVD :D
b) BluRay, fiindca e HD la 720p/1080p :D
c) AVI (filmul e film, frate!)
d) Plasma, ca sa se vada hashdeul klumea

Intrebarea 2 (si ultima): Stiind ca un CD-player reda cd-uri audio (nu mp3), un DVD-player reda filme pe DVD (nu avi), atunci un BluRay player:

a) reda de toate: AVI, MKV, VOB, ISO, pana si rar-uri arhivate, ca de aia e scump, nu?
b) reda doar filme de pe discuri BluRay originale (scrise in formatul lor standardizat)
c) reda MKV-uri reencodate 720p (fisiere de marimea unui DVD), ca de-aia scrie BluRay in filename
d) nu stiu ce e ala BluRay player, e un program cu care scriu pe BR mkv-uri si vad filmu' pe plasma?


******
Nu m-am putut abtine...  :huh:

Edited by NumeDeCod, 08 August 2009 - 22:42.


#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Playerele de casa BR redau discuri originale in format standard BR si la fel DVD, unele modele pot reda chiar si divx sau avi dar astea sunt mai rare si nici nu se pot compara cu player DVD la aceste facilitati, atat ca functionalitate, formate recunoscute cat si la calitatea imagini, pe aceste formate fiind slabe.
Nu stiu cum iti imaginezi sa faci un disc compatibil BR, redat de un player standalone, cu o unitate de PC BR-RW deoarece eu inca nu am vazut pe cineva sa reuseasca sa utilizeze cumva vreun soft de autoring sa obtina un disc BR ca cel original.
Eu nu am cunostinta de existenta vreunei copii 1:1 a discului original pe suport inscriptibil care sa fie redata de playere BR de casa.
Probabil referinta ta in materie de BR se reduce la ripurile dupa discurile originale sub forma MKV, AVI in format 1080p sau 720p, care sunt fara numar pe net si care se redau cel mai bine cu mediacentere sau chiar PC-u, uita de playere BR, astea nu pot face asta.
E o prostie sa cumperi un player BR daca nu ai degand sa iti cumperi discurile originale din magazin, discuri ce costa peste 100 ron bucata, functionalitatea acestui player in alte scopuri este nula.

#34
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008
Multumesc mult de ironie :| cred ca voi vati nascut invatati ? nu ?
Eu stiu ca BR reda o calitate a imagini mult mai mare ....
In fine multumesc pentru ....

#35
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

 andreybadboy96, on 9th August 2009, 17:53, said:

Multumesc mult de ironie :| cred ca voi vati nascut invatati ? nu ?
Eu stiu ca BR reda o calitate a imagini mult mai mare ....
In fine multumesc pentru ....
nu s-au nascut invatati....pur si simplu cand au aflat un cuvant ciudat exemplu (dvd/br/avi/etc ) si-au batut capul sa afle ce e, ce face el si cu ce se ocupa..si au mai tinut si minte asta

#36
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006
@andreybadboy96
-Discurile DVD si Blu-ray sunt una, iar formatele DVD si Blu-ray(sa zicem) sunt alta.
-Daca ai un film mkv de 4.37 Gb, poti sa-l inscriptionezi pe un disc DVD, dar nu vei vedea filmul respectiv la DVD player (ma refer la cutia pe care o tii langa televizor, nu la vreun software) ci numai rulat pe computer sau la un player mkv (o cutie care se tine langa televizor si care stie sa decodeze si formatul mkv).
-Daca ai la calculator o unitate blu-ray writer (700-800 lei) poti sa rulezi (tot pe calculator) si filme in format blu-ray dar si (sa zicem!) 5 filme mkv a 4.37 Gb fiecare (in cazul unui disc de 25 Gb) caz in care folosesti discul strict ca spatiu de stocare.

Concluzie: daca nu ai un blu-ray/mkv player standalone, nu are sens sa arzi discuri cu filmele mkv, le vezi pur si simplu de pe hard-disk.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate