Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cum vad un film HD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Am luat un film hd 720 si l-am legat de o plasma hd cu un cablu s-video - s-video. Se vedea exact ca pe monitor si nu cu culorile alea vii care le vezi pe televizoarele din mall. Unde am gresit ?

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Banuiesc ca filmele HD din magazine sunt prelucrate in acest sens.

#3
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Mai mult ca sigur

#4
shpeedy

shpeedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 04.10.2007
Pe ce rulezi respectivul film HD ? Daca de pe PC, ce iesiri ai pe placa video in afara de S-Video ?
Din cate stiu eu, S-Video este semnal analogic. Pentru a vedea ceva de calitate ai nevoie de semnal digital (DVI/HDMI).

#5
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
mai are iesire hdmi si vga. Eram doar curios daca o sa se vada super bine. Nu cred ca are rost sa dau 1 mil pentru un cablu hdmi doar pentru o curiozitate. Pe iesirea vga o sa fie altfel ?

#6
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005

View PostWittmann2, on Feb 27 2009, 19:13, said:

Banuiesc ca filmele HD din magazine sunt prelucrate in acest sens.
Au studio de editare unde baietii-vanzatori prelucreaza filmele HD BluRay sa fie mai colorate.

#7
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Da, pe iesirea VGA o sa fie diferenta de calitate a imagini ca de la cer la pamant comparat cu S-Video :) .

Incearca cu incredere sa conectezi TV-ul la PC pe VGA si vei ramane surprins de diferenta.

Edited by Bobby_ro, 27 February 2009 - 20:41.


#8
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Glumesti nu? Ce asa mare diferenta este intre vga si s-video?? Daca omul a spus ca are hdmi - full digital - de ce nu scoate pe ala? Iti iei mercedes si bagi benzina de 95 cam asa esti tu acuma. da fuga la magazin si ia un cablu hdmi si o sa fi uimit.

#9
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View PostWittmann2, on Feb 27 2009, 19:13, said:

Banuiesc ca filmele HD din magazine sunt prelucrate in acest sens.
Taci mai ...

De vina e probabil S-video. Trebuie folosit DVI/HDMI ... umblat la luminozitati, functii ...

Edited by Stapanul_clonelelor, 27 February 2009 - 20:53.


#10
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postalexcs, on Feb 27 2009, 20:49, said:

Glumesti nu? Ce asa mare diferenta este intre vga si s-video?? Daca omul a spus ca are hdmi - full digital - de ce nu scoate pe ala?

View PostLup, on Feb 27 2009, 20:33, said:

mai are iesire hdmi si vga. Eram doar curios daca o sa se vada super bine. Nu cred ca are rost sa dau 1 mil pentru un cablu hdmi doar pentru o curiozitate. Pe iesirea vga o sa fie altfel ?

Pentru a-si satisface curiozitatea poate incerca sa ruleze acel material HD prin conexiune DSUB (VGA) iar calitatea imaginii obtinute prin aceasta interfata pentru un material 720p va fi aproximativ la fel cu calitatea obtinuta prin conexiune HDMI. Astfel isi poate forma o parere daca merita sa dea milionul ala sau cat e pe un cablu HDMI.

#11
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008

View PostBobby_ro, on 27th February 2009, 21:54, said:

Pentru a-si satisface curiozitatea poate incerca sa ruleze acel material HD prin conexiune DSUB (VGA) iar calitatea imaginii obtinute prin aceasta interfata pentru un material 720p va fi aproximativ la fel cu calitatea obtinuta prin conexiune HDMI. Astfel isi poate forma o parere daca merita sa dea milionul ala sau cat e pe un cablu HDMI.

Vreau sa va intreb ceva de ce este nevoie pentru a conecta prin iesirea vga/ care se vede mai frumos am in prezent un cablu s-video si filmele mkv se vad acceptabil . Deci de ce cablu este nevoie pentru a se vedea "excelent" si blue-ray-ul cu ce ajuta ( plasma este : Panasonic TH-37PV8 ) multumesc frumos.
PS: placa video a PC-ului este : GeForce 8600 GT.

Edited by andreybadboy96, 02 August 2009 - 13:52.


#12
stef81

stef81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.07.2008
daca VGA vrei, atunci un cablu VGA logic. conectezi plasma exact ca un monitor. setezi rezolutia nativa si gata. ai 2 monitoare.

#13
cristianedward1

cristianedward1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.05.2009

View Postalexcs, on 27th February 2009, 21:49, said:

Glumesti nu? Ce asa mare diferenta este intre vga si s-video?? Daca omul a spus ca are hdmi - full digital - de ce nu scoate pe ala? Iti iei mercedes si bagi benzina de 95 cam asa esti tu acuma. da fuga la magazin si ia un cablu hdmi si o sa fi uimit.


View Postrovid, on 2nd August 2009, 19:02, said:

As vrea si eu o parere ,cum e?mai ales fata de Sony?
Calitatea pe vga este asemanatoare cu cea de pe hdmi . oricum diferenta nu este foarte mare mai ales ca sa fie 'uimit'.

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002

View PostLup, on 27th February 2009, 20:05, said:

Am luat un film hd 720 si l-am legat de o plasma hd cu un cablu s-video - s-video. Se vedea exact ca pe monitor si nu cu culorile alea vii care le vezi pe televizoarele din mall. Unde am gresit ?

Asa deci ai legat un film de plasma, tare ... :P

1. TV din mall fullHD probabil la tine o plasma 1024x768 probabil.
2. La mall sursa sunt demo-uri Blu-Ray la tine e un rip amarat la 720p.
3. La mall si in general un LCD/plasma e legat pe HDMI la tine pe s-video. Sunt curios ce rezolutie ai putut seta pe s-video.
4. La mall folosesc playere blu-ray tu ai folosit un pc cu cine stie ce placa video & driveri naspa (pot apare si de aici pb.)

Edited by MD, 02 August 2009 - 18:40.


#15
andreybadboy96

andreybadboy96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 15.12.2008

View Poststef81, on 2nd August 2009, 15:01, said:

daca VGA vrei, atunci un cablu VGA logic. conectezi plasma exact ca un monitor. setezi rezolutia nativa si gata. ai 2 monitoare.

Intradevar foarte logic, dar prea multa logica strica sa sti ... :)
Daca era atat de simplu nu mai intrebam "logic", dar plasma mea nu are mufa vga, si astfel unde bag mufa (ma mir ca nu ai zis sa il bag direct in display =))) "logic".
Deci ma interesa ceva util "logic" :))

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Intrarea S-Video este o intrare analogica de nivel Standard Definition (probabil 480i linii la materialul tau pirat in format NTSC).
Intrarea VGA este o intrare analogica de nivel HD (720p sau 1080p).
Intrarile DVI, HDMI sunt intrari digitale de nivel HD (720p, 1080i, 1080p).

Normal ca S-Video se va vedea ca porcu comparativ cu oricare din cele HD.

Edited by SuperDuper, 02 August 2009 - 20:13.


#17
stef81

stef81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 03.07.2008

View Postandreybadboy96, on 2nd August 2009, 20:28, said:

Intradevar foarte logic, dar prea multa logica strica sa sti ... :)
Daca era atat de simplu nu mai intrebam "logic", dar plasma mea nu are mufa vga, si astfel unde bag mufa (ma mir ca nu ai zis sa il bag direct in display =))) "logic".
Deci ma interesa ceva util "logic" :))


daca nu are VGA, atunci poate are DVI. daca are DVI...conectezi cu un cablu DVI...logic :). daca nici DVI nu are, placuta ta video ar trebui sa vina cu un adaptor DVI-HDMI...oare ce cablu se recomanda in acest caz? HDMI...logic.  ;)

#18
bogdan19

bogdan19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 06.09.2006
Numai bine intrebati ce plasma si pc are?:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate