Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#1909
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostEugen3, on 27th January 2012, 15:28, said:

Se vorbește, dar nu despre o obligație a cuiva de a-l respecta ....

În Geneza se vorbește despre creație și despre faptul că "Dumnezeu s-a odihnit" de lucrarea sa, adică a încheiat lucrările referitoare la pământ ....

Numai după exod respectarea sabatului a devenit o obligație, după ce a fost dată legea .....
Cum se face ca ai "uitat" sa spui ca a si sfiintit-o. Aceleasi cuvinte sunt si in Decalog, la porunca a patra, lucru care deminstreaza universalitatea sfiintirii Sabatului.

#1910
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postktulu22, on 27th January 2012, 15:51, said:

Cum se face ca ai "uitat" sa spui ca a si sfiintit-o. Aceleasi cuvinte sunt si in Decalog, la porunca a patra, lucru care deminstreaza universalitatea sfiintirii Sabatului.

A sfințit-o, dar nu le-a cerut primilor oameni să o respecte.  Așa cum spuneam anterior, numai după exod Dumnezeu le-a poruncit evreilor să țină ziua de sabat ....

#1911
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostEugen3, on 27th January 2012, 17:25, said:

A sfințit-o, dar nu le-a cerut primilor oameni să o respecte.  Așa cum spuneam anterior, numai după exod Dumnezeu le-a poruncit evreilor să țină ziua de sabat ....
Gresit.... Daca Dumnezeu s-a odihnit, El nu s-a odihnit ca obosise, ci pentru ca Adam si Eva sa aibe un model... Dumnezeu are o zi speciala in care se intanleste cu omul, si anume Sabatul care este ziua a saptea.... Daca tu vrei sa vi mai tarziu, e problema ta... Vezi ca daca intarzii prea mult nu mai gasesti pe nimeni....

#1912
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postktulu22, on 27th January 2012, 16:32, said:

Gresit.... Daca Dumnezeu s-a odihnit, El nu s-a odihnit ca obosise, ci pentru ca Adam si Eva sa aibe un model... Dumnezeu are o zi speciala in care se intanleste cu omul, si anume Sabatul care este ziua a saptea.... Daca tu vrei sa vi mai tarziu, e problema ta... Vezi ca daca intarzii prea mult nu mai gasesti pe nimeni....

Este greșit doar din punctul tău de vedere, dar nu și din punct de vedere Scriptural.  În legătură cu odihna lui Dumnezeu am explicat aici ce însemna: http://forum.softped...t...&p=11021994

Arată unde apare pentru prima oară în Scriptură porunca de a respecta sabatul.

(ROMANI 5:13) . . .Căci până la Lege păcatul era în lume, dar păcatul nu i se pune la socoteală nimănui cât timp nu este o lege. . .

Iată ce spune apostolul Pavel sub inspirație divină: „Nimeni deci să nu vă judece cu privire la mâncare și la băutură sau cu privire la vreo sărbătoare, la ținerea lunii noi sau a unui sabat, fiindcă acestea sunt o umbră a lucrurilor viitoare, dar realitatea este a lui Cristos“ (Coloseni 2:16, 17).

Aceste cuvinte inspirate arată că Dumnezeu a stabilit alte cerințe pentru slujitorii săi. De ce a fost necesară această schimbare? Deoarece creștinii sunt sub o nouă lege, „legea lui Cristos“ (Galateni 6:2).
Legământul Legii, pe care Dumnezeu îl încheiase cu poporul Israel prin Moise, s-a sfârșit odată cu moartea lui Isus.
Prin moartea lui Isus, acest legământ a fost împlinit (Romani 10:4; Efeseni 2:15).

Deci porunca referitoare la sabat nu mai este în vigoare.  După ce a spus că „am fost eliberați de sub Lege“, apostolul Pavel a dat ca exemplu una dintre Cele zece porunci (Romani 7:6, 7).

Așadar, Cele zece porunci, inclusiv legea sabatului, fac parte din Legea care nu mai este în vigoare.
De aceea, slujitorii lui Dumnezeu nu mai trebuie să respecte sabatul săptămânal.

#1913
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postktulu22, on 27th January 2012, 16:32, said:

Dumnezeu are o zi speciala in care se intanleste cu omul, si anume Sabatul care este ziua a saptea.... Daca tu vrei sa vi mai tarziu, e problema ta... Vezi ca daca intarzii prea mult nu mai gasesti pe nimeni....
Vezi tu, eu nu te condamn pentru ca vrei sa tii Sabatul. Dar cand vii cu afirmatii ca asta din citat, scoatem "sabia" .

Sambata nu este ziua in care ai "programare" la Dumnezeu si daca lipsesti, ai pierdut momentul sa te intalnesti cu El...ce inveti tu aici ?  "Domnul Isus ne-a promis : Iata Eu sunt cu voi in toate zilele " , deci nu mai invata tu ca El are ziua de Sabat ca zi speciala de intalnire cu omul.

In plus, in NT nu spune nicaieri ca apostolii au tinut Sabatul... ba chiar se spune de cateva ori ca se strangeau laolalta in ziua intai a saptamanii...mai tarziu facand asta si pentru frangerea painii.


Ap. Pavel spune ca nu trebuie sa judecam pe cineva pentru Sabat, asta e valabil si pentru tine si pentru mine. Repet: nu te judec pentru ca tii Sabatul, dar nu inventa invataturi din afara Scripturii

#1914
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Creștinii nu mai au obligația să țină un sabat săptămânal

Ex. 31:16, 17: „Fiii lui Israel să țină sabatul, sărbătorindu-l în toate generațiile lor. Este un legământ pe timp indefinit [legământ perpetuu, SS 1874]. Este un semn între mine și fiii lui Israel pe timp indefinit“.

Observați că respectarea sabatului era un semn între Iehova și israeliți; lucrurile nu ar mai fi stat așa dacă toți ceilalți oameni ar fi fost obligați să-l țină.
Cuvântul ebraic tradus în SS 1874 prin „perpetuu“ [necurmat, BC] este ohlám. El se referă în special la o perioadă de timp care, în momentul când începe, este indefinită sau necunoscută, dar de lungă durată. El poate să însemne și „pentru totdeauna“, dar nu neapărat.
În Numerele 25:13, același cuvânt ebraic este aplicat la preoție, care mai târziu a luat sfârșit, după cum reiese din Evrei 7:12.

Rom. 10:4: „Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea“.

Ținerea sabatului făcea parte din această Lege. Dumnezeu a abolit această Lege prin Cristos. Dreptatea noastră înaintea lui Dumnezeu depinde de credința în Cristos, nu de faptul de a ține un sabat săptămânal. (Vedeți și Galateni 4:9–11; Efeseni 2:13–16.)

#1915
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 27th January 2012, 16:52, said:

Creștinii nu mai au obligația să țină un sabat săptămânal

Ținerea sabatului făcea parte din această Lege.
Esti ipocrit ... ca duci mai departe invataturi omenesti si esti partinitor, atunci cand tratezi subiectele. Cand iti convine, o bagi pe aia cu "metafore", cu "intelesuri" ... pai cine e poporul lui Dumnezeu, in vremurile noastre? Atunci era Israel, dar acum credinciosii sunt poporul Lui .

Tot poporului Israel i-a zis Dumnezeu sa nu ucida ... tu de ce respecti porunca asta ? Daca ar fi sa te iei dupa rationamentul pe care il aplici la Sabat, ar trebui sa ai voi sa ucizi. Ori esti sincer in discutie, ori esti robot ...

#1916
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postkruger, on 27th January 2012, 17:46, said:

Vezi tu, eu nu te condamn pentru ca vrei sa tii Sabatul. Dar cand vii cu afirmatii ca asta din citat, scoatem "sabia" .
Unde te-am condamnat ca nu tii Sabatul? Esti liber sa faci ce vrei, sa crezi ce vrei, pe mine nu ma intereseaza, dar nici sa vad ce aberatii si ce minciuni se posteaza, parca nu imi vine sa le trec cu vederea....
De unde am dat eu citat fara a pune ghilimele?

"Sabia" ta e cam tocita, nu a ramas decat un cm din maner.... tais nu are.... :mellow:

#1917
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postktulu22, on 27th January 2012, 18:55, said:

Unde te-am condamnat ca nu tii Sabatul? Esti liber sa faci ce vrei, sa crezi ce vrei, pe mine nu ma intereseaza, dar nici sa vad ce aberatii si ce minciuni se posteaza, parca nu imi vine sa le trec cu vederea....
Eu te-am citat pe tine ... mai exact, expresiile:

Quote

Dumnezeu are o zi speciala in care se intanleste cu omul, si anume Sabatul care este ziua a saptea.... Daca tu vrei sa vi mai tarziu, e problema ta... Vezi ca daca intarzii prea mult nu mai gasesti pe nimeni...

Asa ceva nu exista in Scriptura, sunt dogme inventate de oamenii din cultul tau, de care tu asculti mai mult decat de Scriptura ...in sensul ca iti pui increderea in ei, ca sa iti interpreteze Cuvantul lui Dumnezeu. Ti-am dat exemplu pe apostoli, care se intalneau si frangeau painea in ziua intai a saptamanii, deci nu in Sabat.

Edited by kruger, 27 January 2012 - 19:35.


#1918
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postkruger, on 27th January 2012, 20:34, said:

Eu te-am citat pe tine ... mai exact, expresiile:

Asa ceva nu exista in Scriptura, sunt dogme inventate de oamenii din cultul tau, de care tu asculti mai mult decat de Scriptura ...in sensul ca iti pui increderea in ei, ca sa iti interpreteze Cuvantul lui Dumnezeu. Ti-am dat exemplu pe apostoli, care se intalneau si frangeau painea in ziua intai a saptamanii, deci nu in Sabat.
Tu cand te inchini mananci.... Bravo... Ia arata unde scrie ca se inchinau in prima zi a saptamannii....

#1919
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostEugen3, on 27th January 2012, 16:44, said:

Așadar, Cele zece porunci, inclusiv legea sabatului, fac parte din Legea care nu mai este în vigoare.
De aceea, slujitorii lui Dumnezeu nu mai trebuie să respecte sabatul săptămânal.
Ai visat urat rau de tot!!! Am avut si eu cosmare din astea...
Cele zece porunci sunt scrise de Insusi Dumnezeu. Duhul Sfant nu este impotriva legii morale (10), ci PACATUL. Faptul ca nu putem tine legea nu ne indreptateste sa o abrogam noi ca asa
ne convine noua. Avem bogatii de HAR pentru neputintele noastre in fata Legii, de la Omul care a putut respecta Legea.

Și Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis și s-a văzut chivotul legământului Său în Templul Său. Și au fost fulgere, glasuri, tunete, un cutremur de pământ și o grindină mare (Apocalipsa 11:19)

Pentru ce i s-a mai aratat in viziune lui Ioan, chivotul legamantului?
Viziune care apropo, este chiar in contextul judecatii, unde isi fac aparitia in scena exact tunetele si fulgerele de la darea legii pe muntele Sinai.

Tinerea poruncii a patra tine foarte mult de constiinta fiecaruia, tocmai de aceea suntem indemnati sa nu judecam superficial pe cei care o respecta sau nu . Porunca ramane valabila
majortatea teologilor afirma lucrul asta, nu doar cei adventisti. Iar cel onest, dar care nu observa si nu simte nevoia de a tine sabatul (sambata sau duminica), niciodata nu va invata pe altii
sa nu respecte porunca a patra.

Daca stau bine si ma gandesc, roadele abrogarii celor 10 porunci de catre o biserica se vad de la mare departare cat de bune sunt. In lucrul acesta sunteti consecventi...

Edited by leowatcher, 27 January 2012 - 21:40.


#1920
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postktulu22, on 27th January 2012, 16:32, said:

Dumnezeu are o zi speciala in care se intanleste cu omul, si anume Sabatul care este ziua a saptea.... Daca tu vrei sa vi mai tarziu, e problema ta... Vezi ca daca intarzii prea mult nu mai gasesti pe nimeni....
Ceea ce zici tu aici e foarte, da' foarte superficial, inspre neadevarat. Si eu sunt de acord cu valabilitatea poruncii, dar pun pariu cu oricine ca nu este respecta de nimeni ca la carte, pt ca
tine mai mult de cugetul fiecaruia, si nu trebuie sa se transforme in legalism. Daca un om priveste pazirea sabatului ca pe o povara, pai acel om va deveni un legalist fariseic daca se apuca
sa respecte la litera de lege sabatul. Sabatul ar trebui  tinut doar daca se simte bucurie sincera, nu din frica habotnica de genul "aoleo, azi e sabatul si nu mi-am semnat condica la intalnirea cu Dumnezeu"

Harul poate fi prezent (si chiar este) atat celor care vin la "intalnire" Sambata (sau Duminica), cat si celorlalti in EGALA masura. Insa unde se respecta ceva din egoism, acolo Harul nu exista, rezultand LEGALISM, si chiar fanatism.

#1921
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ce tampenii va invata coana mare!!! Cica "cele 10 porunci sun scrise chiar de Dumnezeu", deci sunt mai importante decat restul!!! :lol:
Imbecila nu a citit Scriptura:

Iacob 2

10Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într'o singură poruncă, se face vinovat de toate.

#1922
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 28th January 2012, 00:39, said:

Cica "cele 10 porunci sun scrise chiar de Dumnezeu", deci sunt mai importante decat restul!!! :lol:
Imbecila nu a citit Scriptura:

Iacob 2

10Căci, cine păzește toată Legea, și greșește într'o singură poruncă, se face vinovat de toate.
Eu nu invat de la imbecili!!!

Și unul din ei, un învățător al Legii, ca să-L ispitească, I-a pus întrebarea următoare:
Învățătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?”
Isus i-a răspuns: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.”
Aceasta este cea dintâi și cea mai mare poruncă.
Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.” (Mat. 22:35-39)

sau

Isus i-a zis: „Ce este scris în Lege? Cum citești în ea?”
El a răspuns: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta și cu tot cugetul tău; și pe aproapele tău ca pe tine însuți.”
„Bine ai răspuns”, i-a zis Isus, „fă așa, și vei avea viața veșnică.” (Luc 10:26-28)

Esti prost cu craci bai zexelica, faci imbecil pe Hristos.

#1923
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postleowatcher, on 27th January 2012, 21:29, said:

Ai visat urat rau de tot!!! Am avut si eu cosmare din astea...
Cele zece porunci sunt scrise de Insusi Dumnezeu. Duhul Sfant nu este impotriva legii morale (10), ci PACATUL. Faptul ca nu putem tine legea nu ne indreptateste sa o abrogam noi ca asa
ne convine noua. Avem bogatii de HAR pentru neputintele noastre in fata Legii, de la Omul care a putut respecta Legea.

leo, nu o abrogăm noi, ci Dumnezeu.  Legea dată evreilor a avut un scop bine definit.  

Pe de o parte, aceasta îi conștientiza pe evrei de faptul că sunt imperfecți.
(GALATENI 3:19) . . .Atunci de ce este Legea? Ea a fost adăugată ca să scoată în evidență fărădelegile, până când avea să vină sămânța căreia i se făcuse promisiunea. . .

Pe de altă parte, Legea a avut rolul de a-i îndruma pe cei care i se închinau adevăratului Dumnezeu spre sămânța promisă, Isus Cristos.
(GALATENI 3:23–25) . . .Totuși, înainte de a veni credința, eram închiși sub paza legii, așteptând credința care trebuia să fie dezvăluită. 24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declarați drepți datorită credinței. 25 Dar acum, după ce a venit credința, nu mai suntem sub tutore.

În plus, Isus nu a lăsat niciodată să se înțeleagă faptul că Legea era formată din două părți distincte!
Mat. 5:17, 21, 23, 27, 31, 38: „Să nu credeți că am venit să desființez Legea sau Profeții. N-am venit să desființez, ci să împlinesc“.

Observă acum la ce porunci a făcut Isus referire în continuare:
„Ați auzit că li s-a zis celor din vechime: «Să nu ucizi [Ex. 20:13; porunca a șasea]» ...
Dacă îți aduci darul la altar [Deut. 16:16, 17; nu făcea parte din cele Zece Porunci] ...
Ați auzit că s-a zis: «Să nu comiți adulter [Ex. 20:14; porunca a șaptea]» ...
De asemenea, s-a zis: «Cine divorțează de soția lui să-i dea un certificat de divorț [Deut. 24:1; nu făcea parte din cele Zece Porunci]».
Ați auzit că s-a zis: «Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte [Ex. 21:23–25; nu făcea parte din cele Zece Porunci]»“.

Așadar, Isus n-a făcut nicio diferență între cele Zece Porunci și celelalte cerințe ale Legii. Ar trebui oare ca noi să procedăm altfel?
Când Isus a fost întrebat: „Învățătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?“, a separat el cele Zece Porunci de restul Legii? Nu, ci a spus: „«Să-l iubești pe Iehova, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu toată mintea ta». Aceasta este cea mai mare și cea dintâi poruncă. A doua, asemenea ei, este: «Să-l iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți». De aceste două porunci depind toată Legea și Profeții“ (Mat. 22:35–40).

Dacă unii rămân atașați de cele Zece Porunci (Deut. 5:6–21), afirmând că acestea sunt obligatorii pentru creștini, iar celelalte nu, oare nu resping ei ceea ce a zis Isus (citând din Deut. 6:5; Lev. 19:18) despre cele mai mari porunci?

Când Biblia vorbește despre abolirea Legii mozaice, ea include și cele Zece Porunci
Rom. 7:6, 7: „Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați ... Ce vom spune deci? Este Legea păcat? Nicidecum! De fapt, n-aș fi cunoscut păcatul dacă n-ar fi fost Legea. De exemplu, n-aș fi cunoscut pofta dacă Legea n-ar fi zis: «Să nu poftești»“.
Imediat după ce a scris că evreii deveniți creștini erau „eliberați de sub Lege“, ce exemplu din Lege a citat Pavel? Porunca a zecea. Astfel, el a arătat că aceasta făcea parte din Legea de sub care fuseseră eliberați.

2 Cor. 3:7–11: „Dacă acel cod care aduce moartea, gravat cu litere pe pietre, a fost plin de glorie, astfel că fiii lui Israel nu puteau să-și ațintească privirile asupra feței lui Moise din cauza gloriei feței lui, o glorie care trebuia să fie desființată, cum nu ar fi plin de o glorie cu mult mai mare spiritul acordat creștinilor? ... Căci, dacă ceea ce trebuia să fie desființat a fost plin de glorie când a fost introdus, cu atât mai mult avea să fie plin de glorie ceea ce rămâne“.

Aici se vorbește despre un cod „gravat cu litere pe pietre“ și se spune că „fiii lui Israel nu puteau să-și ațintească privirile asupra feței lui Moise“ când li s-a dat acest cod. La ce se face referire? În Exodul 34:1, 28–30 se arată că este vorba despre cele Zece Porunci; acestea erau poruncile gravate pe piatră. Evident, ele fac parte din ceea ce „trebuia să fie desființat“, așa cum reiese din acest pasaj scriptural.

Abolirea Legii mozaice, inclusiv a celor Zece Porunci, nu înseamnă însă înlăturarea oricărei restricții morale!
Multe dintre normele morale cuprinse în cele Zece Porunci au fost repetate în cărțile inspirate ale Scripturilor grecești creștine. (Însă Legea referitoare la sabat n-a fost repetată.)
Dar, indiferent cât de bună ar fi o lege, atâta timp cât dorințele omului sunt dominate de înclinații păcătoase, va exista nelegiuire.
Însă iată ce se spune în Evrei 8:10 despre noul legământ, care a înlocuit legământul Legii: „Căci iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Iehova: Voi pune legile mele în mintea lor și le voi scrie în inima lor. Eu voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul meu“.
Aceste legi sunt mult mai eficiente decât cele gravate pe table de piatră!

Edited by Eugen3, 28 January 2012 - 16:47.


#1924
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
Primul legamant este facut intre om si Dumnezeu, si se bazeaza pe fagaduinte omenesti:

Moise a venit și a spus poporului toate cuvintele Domnului și toate legile.
Tot poporul a răspuns într-un glas: „Vom face tot ce a zis Domnul.
(Exod 24:3)

Fagaduinta omului s-a demonstrat in mod clar la foarte scurt timp ca nu are putere. (temporar este legamantul nu legea)
In Primul legamant, legea morala a fost scris pe piatra. Legamantul este conditia, modul prin care se poate ajunge la un anumit scop.
Aici conditia este: paziti tot ce V-am zis daca vreti sa traiti; iar fagaduinta este: „Vom face tot ce a zis Domnul.
Dumnezeu a demonstrat omului ca nu se poate mantui singur, nu poate pazi Legea, fara El nu se poate face nimic bun, de aceea este nevoie de Dumnezeu ca sa ierte, indrume, si mantui.

Noul legamant se bazeaza pe asigurare DIVINA:
Dar iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor și le voi scrie în inimile lor;
Eu voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu
. (Evrei 8:10)

In cazul de fata conditia omului este anihilata, pt ca nu se bazeaza pe faptele omului ci pe Harul Mantuitorului, se bazeaza pe ceea ce Dumnezeu FACE, nu omul.
Aici legea este scrisa in inima, asa ca nu-ti impietri inima!

Si vezi ca sunt numite Legile Mele - cele scrise de El pe piatra, esenta lor fiind scrisa de El in inimile oamenilor. De asemenea vezi versetul din NT, pe care l-am postat mai sus, ca degeaba nu a fost scris in Apocalipsa lui Ioan, ultima carte biblica. Tu cand auzi de chivotul legamantului, trebuie vrei nu vrei,  ori sa recunosti ca se refera in mod EVIDENT la cele 10 porunci , ori sa o iei la fuga pt ca nu ai pe unde scoate camasa.

Nu stii ce spui, daca zici ca cele 10 porunci sunt abrogate !!! Sunt sigur de asta, pt ca daca ai fi constient de ce inseamna asta, nu as mai vorbi cu tine.
Este foarte clar pentru orice om normal la cap,  ca legile care aratau spre Hristos sunt legile cu privire la jertfe, deoarece El s-a jerfit. Aceste legi sunt temporare, si-au atins scopul real in Hristos.

Dumnezeu nu are doua clase de credinciosi salvati. Unii legali si altii ilegali, unii legalisti si altii haruiti. Mantuirea a fost este si va fi prin Har, numai Dumnezeu poate mantui. Cu alte cuvinte, adevaratii credinciosi (alesi) nu sunt diferiti in ceea ce priveste cugetul credintei lor. Credinciosii dinainte de Hristos nu sunt niste salvati legalisti, iar astia din noul legamant niste neprihaniti. Sunt chiar pusi ca niste exemple pentru noi, exemple de care se folosesc apostolii si chia Domnul Iisus Hristos.
In cer se vor intalni toti cei salvati (alesi) de la Adam, Abel, si pana la a doua venire a lui Hristos, avand acelasi cuget, acelasi Mantuitor, acelasi Dumnezeu, aceeasi credinta. Toti acestia au considerat mantuirea adevarata, ca fiind un dar de  la Dumnezeu, erau constienti ca numai Dumnezeu poate mantui pe om.

Insusi Domnul nostru ne spune ca atata timp cat cerul sau pamantul nu vor trece, nici aceasta lege nu va trece. Tot ce este moral este de la Dumnezeu.
Eugene, sa dea Domnul sa fii printre cei salvati. O sa-ti dea bobarnace tataie Moise pe vesnicie  :lol:

Vezi ca daca nu o sa-ti mai raspund asta inseamna ca am lehamite de interactiuni cu cei care nu sunt corecti intr-o discutie.

#1925
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010
Eugen ori aboliti cele 10 porunci ori nu.Nu fi si rece si caldicel.
Daca le aboliti complet atunci ma fac si eu ccrestin.
Dar sa zis cu legile morale.canu mai baza la ele.

#1926
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postleowatcher, on 28th January 2012, 20:39, said:

Primul legamant este facut intre om si Dumnezeu, si se bazeaza pe fagaduinte omenesti:

Dacă Isus n-a făcut nicio diferență între cele Zece Porunci și celelalte cerințe ale Legii, ar trebui oare ca noi să procedăm altfel?

Dacă unii rămân atașați de cele Zece Porunci (Deut. 5:6–21), afirmând că acestea sunt obligatorii pentru creștini, iar celelalte nu, oare nu resping ei ceea ce a zis Isus (citând din Deut. 6:5; Lev. 19:18) despre cele mai mari porunci?

Mai citește odată mesajul 1923 și analizează dovezile biblice fără prejudecăți și fără a te lăsa influențat de doctrine umane, și poate vei înțelege adevărul ....

Cu respect,

Edited by Eugen3, 29 January 2012 - 08:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate