Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#1927
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Fiind foarte apropiat de un membru al unui cult neoprotestant ce are ca zi de odihna sambata, au existat destule discutii in contradictoriu despre de ce 99% toata lumea crestina considera duminica ca zi de odihna si 1% sambata. Mereu mi s-a spus: Iisus a fost Domn al sambetei, citeste in Biblie si o sa vezi.

Zis si facut, deschis Biblia si gasit cele 3 referiri la culegerea spicelor de catre apostoli si vindecarile facute sambata, respectiv: Matei 12,8; Marcu 2,28 si Luca 6,5 si ce am gasit: Fiul Omului este SI domn al sambetei.
Acest SI schimba total sensul, versetul nefiind unul care proclama ziua de odihna sambata ci unul prin care Iisus este Dumnezeu in fiecare zi.

Edited by marcone, 29 January 2012 - 10:28.


#1928
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
@Eugen

Fii atent ce spune Pavel in contextul respectiv:

Asa ca Legea, negresit, este sfânta, si porunca este sfânta, dreapta si buna.
Atunci, un lucru bun mi-a dat moartea? Nicidecum. Dar pacatul, tocmai ca sa iasa la iveala ca pacat,
mi-a dat moartea printr-un lucru bun, pentru ca pacatul sa se arate afara din cale de pacatos,
prin faptul ca se slujea de aceeasi porunca
. (Rom 7:12,13)

Legea duhovniceasca este legea morala (cele 10).
Fara aceasta lege (sfanta, dreapta si buna) nu se cunoaste pacatul, dupa cum spune si titlul contextului din Romani "Legea da cunostinta pacatului".

Intreaba orice evreu onest, si ai sa vezi ca si el spune ca cele 10 porunci sunt sfinte, punctul minim al moralitatii.
Eugen, pacatul este acelasi. Carevasazica ce era pacat i.Hr., acum e fapta buna???

Legea nu salveaza, ci da cunostinta pacatului, salvarea venind prin Har. Nasterea din nou este pocainta, iar cel pocait are porunca de
la Domnul nostru: Sa nu mai pacatuiesti!

Iti spune clar chiar in versetul 6 :spune ca daca Legea nu ar fi spus "sa nu poftesti", nu am fi cunoscut pofta, adica nu am fi cunoscut PACATUL, pt ca fara Lege pacatul este mort.

Iti spune si mai departe in vers. 14-16:
Stim, în adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamântesc, vândut rob pacatului.
Legea e duhovniceasca, omul nu.

Caci nu stiu ce fac: nu fac ce vreau, ci fac ce urasc.
Desi nu vreu, fac ce urasc - calc Legea. Nu poti incalca un lucru desfiintat...

Acum, daca fac ce nu vreau, marturisesc prin aceasta ca Legea este buna.
Adica nu o abrog, nu pot desfiinta ceva ce este bun, ci am credinta si curaj in bogatiile de Har ale Mantuitorului.

Daca ceea ce ne arata a fi pacat, se putea schimba, atunci Hristos inseamna ca a murit degeaba.
El a implinit tot, iar prin aceasta legile privitoare la jertfe s-au implinit in El - Jertfa suprema, si-au atins scopul. Nu au fost desfiintate ci au fost implinite.
Cele 10 porunci fac cunoscut ce este rau, deci nu pot avea finalitate, acestea au fost respectate de Hristos, nu au fost implinite, ci respectate 100%.
Legea morala nu face referire la venirea unui Mantuitor.
Sa nu ucizi, sa nu poftesti, etc, nu anunta si nu prevesteste nicio jertfa, nu au un scop final sau o implinire finala, ci scopul Legii este minimul de a cunoaste ce este rau.
Daca se anuleaza ceea ce iti arata ca este pacat, atunci inseamna ca pacatul nu mai exista, suntem toti niste neprihaniti... Daca e asa, nu stiu pt ce mai suntem iertati.

Pt a treia si ultima oara intreb: Ce facem cu chivotul legamantului care este aratat in apocalipsa, chiar in contextul judecatii finale?
Dumnezeu ne arata valabilitatea celor 10 porunci in ultima carte biblica nou testamentara, iar noi zicem ca cica El le-a desfiintat. Foarte tare...

#1929
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmarcone, on 29th January 2012, 10:24, said:

Fiind foarte apropiat de un membru al unui cult neoprotestant ce are ca zi de odihna sambata, au existat destule discutii in contradictoriu despre de ce 99% toata lumea crestina considera duminica ca zi de odihna si 1% sambata. Mereu mi s-a spus: Iisus a fost Domn al sambetei, citeste in Biblie si o sa vezi.

Zis si facut, deschis Biblia si gasit cele 3 referiri la culegerea spicelor de catre apostoli si vindecarile facute sambata, respectiv: Matei 12,8; Marcu 2,28 si Luca 6,5 si ce am gasit: Fiul Omului este SI domn al sambetei.
Acest SI schimba total sensul, versetul nefiind unul care proclama ziua de odihna sambata ci unul prin care Iisus este Dumnezeu in fiecare zi.
Da, la ei problema este ca desi scrie ca frangerea painii in adunare se face duminica, ca sambata e o umbra, ca sabatele s-au sfarsit, ca s-a lasat o alta zi, etc., ei au ca autoritate finala visele nebunei uait, guru lor. Poti tu sa le arati orice vers, degeaba. Nebuna a visat, iar astia o cred.
La fel cum fac ortodocsii cu icoanele, martorii cu iadul, pocaitii cu vorbitul in limbi, sau branhamistii cu sarpele si Eva.......

#1930
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 29th January 2012, 23:43, said:

Da, la ei problema este ca desi scrie ca frangerea painii in adunare se face duminica, ca sambata e o umbra, ca sabatele s-au sfarsit, ca s-a lasat o alta zi, etc., ei au ca autoritate finala visele nebunei uait, guru lor. Poti tu sa le arati orice vers, degeaba. Nebuna a visat, iar astia o cred.
La fel cum fac ortodocsii cu icoanele, martorii cu iadul, pocaitii cu vorbitul in limbi, sau branhamistii cu sarpele si Eva.......
Zexe, esti total pe langa. Ti s-a mai spus, intelegerea Bibliei nu se face literal, ci spiritual... Tu nu ai reusit nici una. Inca astpt cu interes scuzele pentru minciunile pe care le postezi. :deadtongue:

#1931
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postleowatcher, on 28th January 2012, 20:39, said:

Primul legamant este facut intre om si Dumnezeu, si se bazeaza pe fagaduinte omenesti:

Moise a venit și a spus poporului toate cuvintele Domnului și toate legile.
Tot poporul a răspuns într-un glas: „Vom face tot ce a zis Domnul.
(Exod 24:3)

Fagaduinta omului s-a demonstrat in mod clar la foarte scurt timp ca nu are putere. (temporar este legamantul nu legea)
In Primul legamant, legea morala a fost scris pe piatra. Legamantul este conditia, modul prin care se poate ajunge la un anumit scop.
Aici conditia este: paziti tot ce V-am zis daca vreti sa traiti; iar fagaduinta este: „Vom face tot ce a zis Domnul.
Dumnezeu a demonstrat omului ca nu se poate mantui singur, nu poate pazi Legea, fara El nu se poate face nimic bun, de aceea este nevoie de Dumnezeu ca sa ierte, indrume, si mantui.

Noul legamant se bazeaza pe asigurare DIVINA:
Dar iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor și le voi scrie în inimile lor;
Eu voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu
. (Evrei 8:10)

In cazul de fata conditia omului este anihilata, pt ca nu se bazeaza pe faptele omului ci pe Harul Mantuitorului, se bazeaza pe ceea ce Dumnezeu FACE, nu omul.
Aici legea este scrisa in inima, asa ca nu-ti impietri inima!

Si vezi ca sunt numite Legile Mele - cele scrise de El pe piatra, esenta lor fiind scrisa de El in inimile oamenilor. De asemenea vezi versetul din NT, pe care l-am postat mai sus, ca degeaba nu a fost scris in Apocalipsa lui Ioan, ultima carte biblica. Tu cand auzi de chivotul legamantului, trebuie vrei nu vrei,  ori sa recunosti ca se refera in mod EVIDENT la cele 10 porunci , ori sa o iei la fuga pt ca nu ai pe unde scoate camasa.

Nu stii ce spui, daca zici ca cele 10 porunci sunt abrogate !!! Sunt sigur de asta, pt ca daca ai fi constient de ce inseamna asta, nu as mai vorbi cu tine.
Este foarte clar pentru orice om normal la cap,  ca legile care aratau spre Hristos sunt legile cu privire la jertfe, deoarece El s-a jerfit. Aceste legi sunt temporare, si-au atins scopul real in Hristos.

Dumnezeu nu are doua clase de credinciosi salvati. Unii legali si altii ilegali, unii legalisti si altii haruiti. Mantuirea a fost este si va fi prin Har, numai Dumnezeu poate mantui. Cu alte cuvinte, adevaratii credinciosi (alesi) nu sunt diferiti in ceea ce priveste cugetul credintei lor. Credinciosii dinainte de Hristos nu sunt niste salvati legalisti, iar astia din noul legamant niste neprihaniti. Sunt chiar pusi ca niste exemple pentru noi, exemple de care se folosesc apostolii si chia Domnul Iisus Hristos.
In cer se vor intalni toti cei salvati (alesi) de la Adam, Abel, si pana la a doua venire a lui Hristos, avand acelasi cuget, acelasi Mantuitor, acelasi Dumnezeu, aceeasi credinta. Toti acestia au considerat mantuirea adevarata, ca fiind un dar de  la Dumnezeu, erau constienti ca numai Dumnezeu poate mantui pe om.

Insusi Domnul nostru ne spune ca atata timp cat cerul sau pamantul nu vor trece, nici aceasta lege nu va trece. Tot ce este moral este de la Dumnezeu.
Eugene, sa dea Domnul sa fii printre cei salvati. O sa-ti dea bobarnace tataie Moise pe vesnicie  :lol:

Vezi ca daca nu o sa-ti mai raspund asta inseamna ca am lehamite de interactiuni cu cei care nu sunt corecti intr-o discutie.

Foarte de acord cu ce ai zis aici ... bravo.


View Postktulu22, on 30th January 2012, 08:25, said:

Zexe, esti total pe langa. Ti s-a mai spus, intelegerea Bibliei nu se face literal, ci spiritual...
Cum aplici tu "intelegerea spirituala a Bibliei", tinand Sabatul  ???

Man, tu iti bati joc ? Hai sa fim sinceri ...

#1932
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postleowatcher, on 29th January 2012, 12:48, said:

@Eugen

Fii atent ce spune Pavel in contextul respectiv:

Dumnezeu ne arata valabilitatea celor 10 porunci in ultima carte biblica nou testamentara, iar noi zicem ca cica El le-a desfiintat. Foarte tare...

leo, te rog să fii clar și la obiect, și să spui care era Legea despre care Pavel spunea că a luat sfârșit?


(ROMANI 10:4) . . .Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.

(ROMANI 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.

(EFESENI 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,

(COLOSENI 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.

#1933
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostEugen3, on 30th January 2012, 11:58, said:

leo, te rog să fii clar și la obiect, și să spui care era Legea despre care Pavel spunea că a luat sfârșit?


(ROMANI 10:4) . . .Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.

(ROMANI 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.

(EFESENI 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,

(COLOSENI 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.
Nu mai scoate texte din context si nu le mai da intelesuri care nu au nimic in comun cu adevarul... Tu cum vezi daca esti dupa voia lui Dumnezeu?

Ia spune cum intelgi versetul din Apcalipsa, care spune: "Aici este rabdarea sfintilor care pazesc Legea si Marturia lui Isus Hristos"?

Ia vezi, ca Isus a pazit Legea, nu a desfiintat-o. Daca El a venit si a trait dupa Lege, sunt eu mai cu mot sa fac altfel, dar sa afirm ca Il urmez?

#1934
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postktulu22, on 30th January 2012, 13:59, said:

Nu mai scoate texte din context si nu le mai da intelesuri care nu au nimic in comun cu adevarul... Tu cum vezi daca esti dupa voia lui Dumnezeu?

Ia spune cum intelgi versetul din Apcalipsa, care spune: "Aici este rabdarea sfintilor care pazesc Legea si Marturia lui Isus Hristos"?

Ia vezi, ca Isus a pazit Legea, nu a desfiintat-o. Daca El a venit si a trait dupa Lege, sunt eu mai cu mot sa fac altfel, dar sa afirm ca Il urmez?

Nu evita răspunsul la întrebarea anterioară ....  Nu am scos din context.  Nu pot citi Biblia și să sar peste acele versete pur și simplu ....
Explică te rog care este înțelesul lor.  Care Lege a fost desființată?

Isus nu numai că a păzit Legea, el născându-se evreu, ci a și împlinit-o.  Odată cu moartea sa, a înlăturat Legea, și le-a trasat continuatorilor săi directivele pe care Dumnezeu cerea să fie respectate de atunci înainte.

(EFESENI 2:15, 16) . . .Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace, 16 și ca să împace pe deplin cu Dumnezeu amândouă popoarele într-un singur corp, prin stâlpul de tortură, fiindcă a nimicit dușmănia prin el însuși.

#1935
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Vezi ca versetul face referire la sistemul de jertfe iudaic.. incurci borcanele... Ca de obicei... :rolleyes:

#1936
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postktulu22, on 31st January 2012, 20:55, said:

Vezi ca versetul face referire la sistemul de jertfe iudaic.. incurci borcanele... Ca de obicei... :rolleyes:


Ia mai citește odată versetele postate anterior, dar fără prejudecăți și fără să gândești prin prisma doctrinei care ți-a fost inculcată ....

Observă expresiile "porunci" și "decrete" ....

2 Cor. 3:7–11: „Dacă acel cod care aduce moartea, gravat cu litere pe pietre, a fost plin de glorie, astfel că fiii lui Israel nu puteau să-și ațintească privirile asupra feței lui Moise din cauza gloriei feței lui, o glorie care trebuia să fie desființată, cum nu ar fi plin de o glorie cu mult mai mare spiritul acordat creștinilor? ... Căci, dacă ceea ce trebuia să fie desființat a fost plin de glorie când a fost introdus, cu atât mai mult avea să fie plin de glorie ceea ce rămâne“.

Aici se vorbește despre un cod „gravat cu litere pe pietre“ și se spune că „fiii lui Israel nu puteau să-și ațintească privirile asupra feței lui Moise“ când li s-a dat acest cod. La ce se face referire? În Exodul 34:1, 28–30 se arată că este vorba despre cele Zece Porunci; acestea erau poruncile gravate pe piatră. Evident, ele fac parte din ceea ce „trebuia să fie desființat“, așa cum reiese din acest pasaj scriptural.

Edited by Eugen3, 01 February 2012 - 18:02.


#1937
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
Eugen,
chiar ai impresia ca glumesc sau filozofez cand spun ca nu esti corect in dicutile ce ne privesc pe noi doi?
De prea multe ori am explicat cum am putut eu ma bine (bine, rau, nu conteaza...) versete postate de tine sau de altii, insa cand vin si eu cu un singur verset si cer un puct de vedere
care sa contrazica ceea ce sustin eu, stii ce primesc: URECHI SURDE, ESCHIVARI, ca pe urma tot tu sau altii sa cereti explicatii la noile si ulterioarele versete postate ca si contre la ceea ce nu ati raspuns...
Postez unele postari mai vechi ce-mi apartin, iar mai mult nu voi mai spune, desi acum pot afirma fara sa mint, si fara sa ma laud, ca stiu mult mai multe decat
in vremea cand am postat aceste mesaje. Nu ma deranjeaza contrazicerile, ci ma deranjeaza urechile surde si eschivari intentionate!!!

View Postleowatcher, on 1st October 2011, 11:50, said:


Legea exista pt a condamna pacatul (raul), harul pt a arata puterea divina si nu pe cea umana. Bun, pana aci toate bune si frumoase, de aici incolo incep intrebarile incomode:
1. De ce Dumnezeu a scris cu manuta Lui cele 10 porunci (Legea)?
2. De ce a sfintit Dumnezeu ziua a saptea la facerea lumii si nu cand a dat legea prin Moise?
3. De ce Domnul Iisus a spus ca nu a venit sa abroge nici o porunca, ba mai mult cica a venit sa implineasca si ca nu se va
desfiinta nici o slova din lege cat va dura cerul si pamantul?
4. De ce Dumnezeu i-a aratat "nebunului" Ioan in carrtea apocalipsei, Chivotul Legamantului chiar in ultima carte a Bibliei?
_________________

1. Dumnezeu ne da har pentru ca numai harul se supune Legii cu sinceritate, dragoste si fara sfortare, Legea e duhovniceasca iar omul nu este duhovnicesc
prin natura lui cazuta. Pavel spune ca dupa omul din-launtru Legea e placuta, insa vede in el o lege care nu se poate supune Legii Duhovnicesti, si raul pe care
nu-l vrea totusi il face, de ce... pt ca lupta fara har este pierduta din start, si binele pe care vrea sa-l faca nu-l face ci tocmai raul.
Exemplul Mantuitorului arata ca omul impreuna cu divinul(Har) iubeste Legea si culmea o si respecta fara sa se forteze, niciu om nu poate tine Legea,
nici macar omul Iisus si se vede asta si din comportarea Domnului cand era pe pamant, El cauta sa faca voia Tatalui NU voia Lui personala, pentru ca vedea
ca in El nu e nimic puternic, ci se baza pe puterea Tatalui.
Pt ce se ruga Iisus la Dumnezeu, oare pt a juca teatru sau pt ca chiar avea nevoie de ajutor Divin, se ruga doar de ochii nostri sau in realitate chiar simtea
neputinta care era in El cerand cu disperare ajutorul Tatalui... Iisus spune ca cine a scris "sa nu furi!" a scris si sa nu minti, sa nu ucizi, sa nu ai alti dumnezei, etc.
NICIODATA nu a spus NIMENI atat in VT cat si in NT ca sabatul (porunca a 4-a) nu mai este valabil.
Pavel le vorbeste Galatenilor, spunandu-le de ce se intorc iar la invataturile incepatoare pe care le aveau precum pazirea zilelor sau nu stiu ce alimente,
dar de ce nu se tine cont ca Galatenii inainte de a deveni crestini erau pagani, ei nu erau ca Evreii ci aveau sarbatori pagane pt alti zei la care unii dintre ei
normal ca aveau tendinte de a se reantoarce la vechile traditii in care se nascusera.


Sa vedem cum suna versetul spus de Pavel catre Evrei4:4(care cunosteau cele 10 porunci) in limba greaca (original) si traducerea lui, cuvant cu cuvant:

"Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]."

Traduceri romanesti vechi :
"Iata dara au rãmas sarbarea sâmbetei narodului lui Dumnezau." - Biblia de la Bucuresti, 1688.
"Deci dar ramane inca repaus de sambeta pentru poporul lui Dumnezeu." - Biblia Nitzulescu,1905

Ceea ce este nou in NT este ca religia nu trebuie sa oblige pe nimeni sa respecte poruncile ci sa fie primit oricine crede in Hristos pt ca normal ar fi ca rodul
credintei sa se vada prin acceptarea de bunavoie si nesilit de nimeni a celor 10 porunci.Mai spune ca cei slabi in credinta sa fie primiti pt Pavel stia ca adevarul creste din ce in ce mai mult, iar daca unuia nu-i este clara pazirea sabatului nu pactuieste, insa daca cel caruia nu-i este clara pazirea sabatului ii invata pe restul ca porunca a patra nu mai e valabila atunci spune prostii. Taptul ca el nu vede
valabilitatea acestei porunci nu-l indreptateste sa invete pe altii un lucru care pt el este neclar. Ar trebuie sa fie onest si sa spuna ca nu stie, e inca in ceata, mai cauta... Cu ce drept invata el asa ceva pe altii? I-a vb Dumnezeu in vis spunandu-i ca porunca a patra e cam naspa si ca ii pare rau ca i-a invatat pe oameni sa o pazeasca???!!!
Cei care spun ca daca nu pazesti sabatul nu esti crestin nu pot sa spun altceva decat ca se ratacesc la fel ca cel ce spune ca sabatul e o erezie. Sabatul dupa parerea mea ar mai putea fi privit ca un simbol, reprezita odihna omului dupa nastere "din nou", nu se mai chinuie sa pazeasca poruncile ci o face
din cauza harului, sau reprezinta eliberarea omului din viata chinuita pamanteasca spre viata vesnica primita la a doua venire a Domnului oferind odihna promisa in ceruri... dar asta nu inseamna ca porunca a patra nu mai este valabila!!! Libertatea crestineasca din pacate se cam face ascunsa in momentul de fata (dupa parerea mea), insa Dumnezeu e cu noi...

2. Dumnezeu nu sfiteste nimic fara rost, doar asa ca are El chef, iar ce sfinteste El numindu-l proprietatea lui (nu a omului) pai sfant ramane.

3. Aici raspunsurile din ambele tabere au devenit niste clisee si le-am impartit in doua puncte, chiar eu personal m-am folosit de ambele in unele confruntari,

tocmai ca sa vad ce se spune din ambele tabere:
a.) Iisus a implinit si noi nu mai trebuie sa implinim nimic ca cica suntem sub har... Aici se spune ca omul chiar daca s-a convertit din inima la crestinism,Dumnezeu niciodata nu-l poate converti in om roditor ci crestin doar cu numele, neprihanit doar cu numele, omul va fi salvat indiferent de purtarea lui, cica doar trebuie sa creada. Spune ca Dumnezeu nu are putere ca sa-l transforme pe cel pocait in neprihanit in viata aceasta, ci doar dupa glorificare. Totusi Iisus a aratatlimpede pt toata lumea ca neprihanirea este posibila prin Harul Lui, El a fost om "nascut din nou" din nastere, adica a fost nascut sub aceeasi natura ca anoastra, aratand ca noi in natura asta daca suntem "nascuti din nou" ar trebui sa se vada roadele in mod real nu teoretic..
De asemenea dupa teoria asta nu-si mai au rostul indemnarile spuse de El catre noi si anume sa ne pocaim si sa nu mai pacatuim. Ar vorbi
eventual la pereti.Totusi varianta asta imi place si mie mai mult ca deh, sunt salvat orice-as face, daca sunt sub Har... Dupa varianta asta, chiar daca accept varianta urmatoare (b.) si e gresita tot nu fac niciun rau ca Harul ma salveaza chiar daca eu cred ca Legea e buna.

b.) Iisus a implinit, iar noi vom implini la fel ca El dupa ce am primit Duhul Sfant care lucreaza asemenea Lui aducand puterea lui Hristos asupra noastra si bineinteles
inlocuind defectele pe care nu le-am vazut cu Harul Lui, socotind omul pacatos ca si neprihanit. Insa nu oricarui pacatos i se atribuie neprihanirea ci doar celor "alesi",
adica celor sinceri credinciosi, nu fatarnicilor care stiu sa faca bine si nu il fac, nu oamenilor cu doua fete ci celor sinceri credinciosi dar care totusi nu si-au dat seama ca inca mai traiesc in pacat...Eu inclin (dar nu trag linie finala) balanta spre variata "b", pt ca varianta "a" e lipsita de substanta si nu poate duce decat la libertate pacatului nu la libertate crestineaca.

4. "Și Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis și s-a văzut chivotul legământului Său în Templul Său.
Și au fost fulgere, glasuri, tunete, un cutremur de pământ și o grindină mare
." (Aocalipsa 11:19)
De ce i-a aratat Dumnezeu in viziune lui Ioan chiar in contextul judecatii finale chivotul legamantului, unde bine stim ca in chivot erau tablele celor 10 porunciscrise de mana lui Dumnezeu nu de mana unui om, mai ales ca tunetele si fulgerele pe care le-a vazut Ioan sunt aceleasi care au fost si la darea Legii pe muntele Sinai
Sa recapitulam, in prima carte a Bibliei Dumnezeu a sfintit ziua a saptea, in ultima carte a Biblie se face referinta de Dumnezeu la Chivotul Legamantului in care sunt
cele 10 porunci. Sunt sute de citate in Biblie atat VT cat si NT unde ni se spune ca Legea e dreapta, buna si sfanta, se repeta de nu stiu cate ori ca poporul lui Dumnezeu este acela care pazeste poruncile lui Dumnezeu si pastreaza marturia lui Iisus, se spune ca fara Lege nu s-ar cunoaste pacatul, iar ca fara Har legea ne este potrivnica.
__________
Concluzie: .............. :o


Sau:

View Postleowatcher, on 3rd October 2011, 02:00, said:

am mai pus eu de la mine inca un verset COLOSAL pe langa cel cu mancare si bauturi, si cu privire la unele dileme din NT.
Le-am impartit in doua puncte fiecare cu concluzia lui.

1. A sters zapisul cu poruncile lui, care statea impotriva noastra si ne era potrivnic, si l-a nimicit, pironindu-l pe cruce. (Col.2:14)

Legi care erau împotriva noastra si care erau lânga chivot, cu referinta la legile jertfelor si levitice:

(Deuteronom 31:26) - Luati cartea aceasta a legii , si puneti-o lânga chivotul legamântului Domnului, Dumnezeului vostru,
ca sa fie acolo ca martora împotriva ta
.
(zapisul era pus langa chivot, deci asta era impotriva noastra, o spune chiar versetul, iar in chivot erau cele 10 porunci
si nu zapisul)
Deci textul din Coloseni nu cred ca este cu referinta la cele Zece Porunci ci se refera la legile sistemului iudaic de rezolvare a problemei pacatului (miel, sânge, preot...) care s-au împlinit în Iisus la cruce.

Apostolul Pavel atunci când a scris: "a sters zapisul cu poruncile", foloseste termenul: "dogmata", „decrete”, „ordonante”.
Cred ca este vorba de diferite legi si decrete ale sistemului iudaic, carora li s-au pus capat la cruce, acestea erau puse lânga chivot.

Aici putem sa dezoltam pt intelegerea noastra, "zapisul" ala care facea referire la jertfa Mantuitorului si-a indeplinit sensul REAL al simbolului, acum nu mai stau impotriva noastra umbrele, ci chiar mai mult acum ne sta impotriva sensul lor = Mielul, daca nu-l acceptam... Iar zapisul ne era potrivnic tocmai prin faptul ca nu puteam fi mantuiti prin jertfele simbolice, prin care oamenii credeau ca cica pacatele le erau iertate, da' pe urma continuau in aceeasi atitudine proasta,
nu avea loc nici o schimbare reala pt cei mai multi la fel ca si in prezent. De ce? R: Pt ca nu credeau in sensul lor simbolic ci le luau literal, asemanator practicii actuale a BOR si BC, unde oamenii se duc la preot sa se spovedeasca cica, dar de fapt nu are loc nicio schimbare ci doar o iertare de fatada a pacatelor, se duc acasa linistiti ca popa i-a iertat, cand colo dupa ce au iesit din biserica atitudinea pacatoasa se repeta...

Totusi nici aceste lucruri nu trebuiesc judecate aspru pt ca probabil sunt si oameni care intradevar cred in iertarea pacatelor prin harul Domnului care aduce biruinta asupra pacatului, facand aceste practici (spovedanii) doar simbolic intelegand sensul real al simbolului si anume ca Dumnezeu este Cel care ne face sa ne pocaim si in acelasi timp aduce biruinta asupra pacatului, nu spovedania la preot... Iar tocmai faptul ca spovedania la preot trebuia fi repetata este inca un argument ca aceste practici nu folosesc la altceva decat la a arata ca omul fara acceptarea Darului ceresc nu poate fi mantuit chiar daca sa spovedeste zilnic la preot.

Mai spun Scripturile ca daca nu au fost crutati cei care au respins umbrele (evreii, de fapt unii evrei ) cu atat mai mult vor fi pierduti cei care resping sensul lor real adica Jertfa lui Hristos care duce la pocainta si ofera schimbarea omului dupa chipul si asemanarea purtarii Lui.

Biblia nu se contrazice NICIODATA, pt ca Dumnezeu e acelasi mereu, nu e om ca sa poata spune peste ceva timp ca de fapt constitutia Divina trebuie schimbata. Nu,
El n-are nevoie sa probeze legi sa vada daca sunt bune. Nu degeaba se spune in Apocalipsa, ca Mielul a fost injunghiat de la Facerea omului. (cand trebuia sa moara Adam pt neascultare, Hristos si-a asumat salvarea omului oferindu-i salvarea...)

Mai cred de asemenea ca Dumnezeu nu sta acolo sus sa vada pe care prinde. Sa ne uitam la David, pai oare nu stia el ce e bine si ce e rau, nu a trait el ca un curvarnenorocit si culmea parca ii facea in ciuda lui Dumnezeu, a trimis pe sotul (Urie) unei fete de vreo 20 de ani direct in prima linie de bataie cu gandul de a muri in razboi ca pe urma el sa poata sa i-o traga fetei de 20 de ani. Nu ar trebui sa strige Urie din mormant--- Doamne ori e lege ori nu mai e???

Ce e asta Doamne, sa fie oare crima cu premeditare si curvie josnica demna de un las, da asta e, si trebuia omorat pe loc prea iubitul tau David pe care il tot lauzi, dar Tu nu l-ai omorat pt ca stiai ca David al nostru merita oferita inca o sansa de pocainta, nu ca si omul care "saracu'" pt ca a strins lemne in ziua a saptea (sabat) l-ai si omorat pe loc fara drept de apel. Pai de ce, sa fie nedreptate in tine Doamne... NU, in niciun caz, prin asta trebuie sa intelegem ca prestiinta Ta a vazut mai dinainte ca omul cu lemnele de fapt nu o sa se pocaiasca niciodata si l-ai folosit ca o pilda pt noi si anume sa nu judecam niciodata pe aproapele nostru, nici macar in aparenta, ba mai mult pilda asta ne spune ca putem fi iertati pt orice dar in acelasi timp nu trebuie sa uitam ca la fel de frumos putem fi pierduti chiar pe vecie daca nu suntem schimbati dupa voia Ta.
____________

2. Nimeni, dar, sa nu va judece cu privire la mancare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua sau cu privire la o zi de Sabat,
care sunt umbra lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos.
(Col.2:16-17)


Aici cred ca e vorba de libertate de constiinta (crestineasca), prost inteleasa bineinteles. Dupa o citire superficiala in care se scoate din context o propozitie
in loc sa se tina cont de intreg contextul, se poate trage o concluzie eronata dar care sa fie de acord cu intentia noastra placuta de a face ce ne taie capu', ca daca asa ne convine noua sa scrie in Biblie...
Hai sa fim onesti, a vrut Pavel sa spuna ca s-a dat cale libera la alcool sau la imbuibari (cica nimeni sa nu va judece ce mancati sau ce beti?)? Categoric NU.

Dupa ce enumera Pavel toate cele (bautura, zi de sarbatoare, luna noua, zi de sabat) el le numeste umbre. Pai ca sa poata fi numite umbre inseamna ca ele simbolizau ceva, sa fie oare vorba despre lucrarea lui Hristos?.
Mai mult ca sigur jertfele de mâncare si bautura apartineau elementelor care aratau spre jertfa lui Hristos, dar porunca cu privire la alimentele necurate nu facea acest lucru. Consumul de alimente curate nu are nicio treaba cu vestirea Mantuitorului ci cred ca Dumnezeu a invatat pe om ce e bine si sanatos pt el ca sa consume.

Ceea ce spune Pavel este ca cei ce doresc sa fie crestini nu mai sunt obligati sa împlineasca cererile legii levitice (preotesti), pt ca Preotul Adevarat si-a ideplinit slujba.

Aceste jertfe de mâncare si de bautura si-au gasit împlinirea în Hristos . In niciun caz mesajul nu poate fi de genul mancati si beti orice si oricat, pt ca asta ar insemna sa bem spirt de ne iese pe ochi sau sa mancam chiar si cainele de companie pe care l-am crescut cu drag.

De fapt daca intelegem ca putem manca/bea orice si oricat hai sa ne ducem logica pana la capat nu doar cat ne place noua (daca suntem onesti),daca s-a dat cale libera de ce spunem ca putem manca/bea orice, si mai incolo spunem ca de fapt nu e chiar asa ci ne cam trimitem mintea la culcare si spunem ca putem manca orice dar numai "in Domnu'". Pai de ce, versetul asta nu spune sa mancam/bea doar in Domnul, ci spune altceva, cica se referea la UMBRE. Care umbre? Pai alea din VT care simbolizau jertfa lui Iisus.
___________
Dar ce zice Pavel acolo de sarbatori, luni noi si sabat?
Pai parca "sabat" nu se refera neaparat/numai la ziua a saptea sau la porunca a patra. In unele sabatori nu era permis sa se muncesca la fel ca in ziua a zaptea, iar acelea erau numite sabate.
Insa toate acele sarbatori (sabate) erau omenesti (temporare, umbre, simboluri), iar cand se vorbeste de ziua a saptea ca sabat , acest sabat nu e temporar
pt ca e numit Sabatul Domnului nu sabatul omului, adica e proprietatea Domnului nu a omului.

Leviticul 23:3: ”Sase zile sa lucrati; dar ziua a saptea este Sabatul, ziua de odihna, cu o adunare Sfânta. Sa nu faceti nici o lucrare în timpul ei:
este Sabatul Domnului, în toate locuintele voastre
.”
(Sabatul zilei a saptea – sâmbata. Apare cu titlu de proprietate divina – Sabatul Domnului)

Leviticul 23:32: ”Aceasta sa fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihna, si sa va smeriti sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua pâna în
seara urmatoare, sa praznuiti Sabatul vostru
.” (Ziua ispasirii – apare cu titlu de proprietate umana)

Pastele de exemplu era declarat Sabat,Sarbatoarea Azimilor (Lev. 23.5-8 - o saptamâna fara drojdie – azima care începea cu o sarbatoare-Sabat si
se încheiat în a saptea zi tot cu sarbatoare – Sabat):

"Iată sărbătorile Domnului, cu adunări sfinte, pe care le veți vesti la vremurile lor hotărâte.
În luna întâi, în a paisprezecea zi a lunii, între cele două seri, va fi Paștile Domnului. Și în a cincisprezecea zi a lunii acesteia, va fi sărbătoarea Azimelor în cinstea Domnului; șapte zile să mâncați azime. În ziua întâi, să aveți o adunare sfântă: atunci să nu faceți nicio lucrare de slugă. (adica sabat in prima zi sarbatorii)Șapte zile să aduceți Domnului jertfe mistuite de foc. În ziua a șaptea să fie o adunare sfântă: atunci să nu faceți nicio lucrare de slugă.” (sabat in ultima zi a sarbatorii)

Ziua Ispasirii (Lev. 23:26-32, ziua a zecea a luni a saptea, declarata Sabat):
Domnul a vorbit lui Moise și a zis:
„În ziua a zecea a acestei a șaptea luni, va fi ziua Ispășirii: atunci să aveți o adunare sfântă, să vă smeriți sufletele și să aduceți Domnului jertfe mistuite de foc. Să nu faceți nicio lucrare în ziua aceea, căci este ziua Ispășirii, când trebuie făcută ispășire pentru voi înaintea Domnului Dumnezeului vostru.Oricine nu se va smeri în ziua aceea va fi nimicit din poporul lui. Pe oricine va face în ziua aceea vreo lucrare oarecare îl voi nimici din mijlocul poporului lui. Să nu faceți nicio lucrare atunci. Aceasta este o lege veșnică pentru urmașii voștri, în toate locurile în care veți locui.Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, și să vă smeriți sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua până în seara următoare, să prăznuiți Sabatul vostru
.”
____________________

Concluzie (bineinteles discutabila):

1. Legi cu valabilitate temporara erau scrise pe pergament perisabil (material trecator) si erau puse alaturi de chivot, nu pe piatra si nu in chivot ca Legile moral-spirituale. Chivotul era simbolul inimii, in care Duhul Sfant scrie poruncile.


2. Dacă cineva dorește să facă din acele zile umbră, zile speciale pentru sine sau să aducă lui Dumnezeu daruri chiar și din mâncare sau băutură, nu poate să ne judece nimeni dacă mâncarea respectă legile care arată curat/necurat. De aceea spunea Apostolul Pavel, nimeni să nu vă judece

______________

Poate ca nici eu nu sunt multumit 100% insa stiu ca trebuie sa fim consecventi in interpretare, nu putem sa spunem ca Legea (10 porunci) e buna, dreapta si sfanta atat in VT cat si in NT, ca pe urma sa spunem ca una dintre porunci nu-si mai are rostul. Asa nu mai are nicio logica in interpretarea tabloului in ansamblu al Bibliei, iar daca Biblia se contrazice atunci inseamna ca nu e inspirata de Duhul Sfant, si prin urmare Dumnezeu din Biblie nu exista.

Daca acceptam ca Biblia ii invata pe unii ca sunt salvati intr-un fel iar pe altii in alt fel, atunci indirect spunem ca Dumnezeu se schimba in functie de om si nu ca omul este schimbat de Dumnezeu, drept urmare nu-mi trebuie un astfel de dumnezeu schimbator. E ca si cum am spune ca Dumnezeul vechiului testament era nedrept dar pe urma s-a pocait si el de raul pe care l-a facut, schimbandu-si atitudinea aspra. Asa ceva nu poate fi sustinut biblic pt ca Scripturile spun ca El nu se schimba, Dumnezeu nu depinde de timp ca noi ca sa se poata schimba, El a facut si timpul, Lui nu-i vin idei ci El le are din vesnicii El le-a facut pe toate din vesnicii, EL ESTE atotstiutor... Stiu ca e imposibil sa intelegem asa ceva totusi trebuie sa stim ca asa este, Dumnezeu nu se schimba.

Iar daca El nu se schimba asta inseamna ca nici sistemul lui perfect nu se schimba, altfel ar putea trai si Satan impreuna cu El. Dar tocmai prin faptul ca El este neschimbator este si logic ca Satan (care se slujea de aceeasi lege spune Pavel) sa fie aruncat de la El. In Dumnezeu nu exista compromisul politic pamantesc unde legile se schimba de la o zi la alta...

Mai pun odata versetul din ULTIMA carte a Bibliei, e foarte incomod pt multi:
<<"Și Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis și s-a văzut chivotul legământului Său în Templul Său.
Și au fost fulgere, glasuri, tunete, un cutremur de pământ și o grindină mare
."
(Aocalipsa 11:19)
De ce i-a aratat Dumnezeu in viziune lui Ioan chiar in contextul judecatii finale chivotul legamantului, unde bine stim ca in chivot erau tablele celor 10 porunci scrise de mana lui Dumnezeu nu de mana unui om, mai ales ca tunetele si fulgerele pe care le-a vazut Ioan sunt aceleasi care au fost si la darea Legii pe muntele Sinai
Sa recapitulam, in prima carte a Bibliei Dumnezeu a sfintit ziua a saptea, in ultima carte a Biblie se face referinta de Dumnezeu la Chivotul Legamantului in care sunt
cele 10 porunci. Sunt sute de citate in Biblie atat VT cat si NT unde ni se spune ca Legea e dreapta, buna si sfanta, se repeta de nu stiu cate ori ca poporul lui Dumnezeu este acela care pazeste poruncile lui Dumnezeu si pastreaza marturia lui Iisus, se spune ca fara Lege nu s-ar cunoaste pacatul, iar ca fara Har legea ne este potrivnica>>............... :o Asta spune Biblia, si nu ma intereseaza ca noua nu ne convine.

Cuvantul LEGE are foarte multe sensuri in Biblie, sensuri care atunci cand au fost spuse au fost pricepute de catre cei prezenti, in primul rand pt faptul ca erau ajutati de Duhul Sfant, si in al doile rand ei vorbeau aceeasi limba. Nu se poate spune "noi nu desfiintam legea, ci noi o intarim (Pavel)", si " zapisul cu decrete al legii s-a sters (tot Pavel)" si sa spunem ca este vorba de aceeasi lege in ambele exprimari. Doar daca refuzam sa gandim putem face asta.

Pavel nu se contrazice niciodata, la fel ca si intreaga Biblie. Sunt unele lucruri foarte greu de inteles, ca sa nu mai spun ca prejudecatile noastre isi au un rol

enorm atunci cand descoperim ceva nou. Ce este nou dar adevarat si nu prea coincide cu traditia/anturajul, in care am trait/traim, este extrem de dificil de acceptat, pt unii chiar imposibil. Nu ma refer aici la traditii de sute sau mii de ani, ci ma refer la traditia proprie, personala si individuala a fiecarui om care o are de cand a inceput el sa-si dea seama ca Dumnezeu exista si ca este cel biblic... (cum eu nu vorbesc acum de traditia ortodoxa sau catolica, ci vorbesc ce cea actuala si singulara a unui crestin, tot asa si in Biblie multe cuvinte nu spun mereu chiar ceea ce vrem noi sa credem ca spun, mai ales ca acele cuvinte nu trebuie sa se

contrazica)

Refuz sa mai prezint argumente pt ca stiu din experienta ca le prezint la pereti la fel ca si la subiectul despre Dumnezeul biblic = intreit in persoane dar unic in fiinta.



#1938
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
leo, mă voi referi deocamdată doar la două dintre întrebările pe care le-ai pus.

2. De ce a sfintit Dumnezeu ziua a saptea la facerea lumii si nu cand a dat legea prin Moise?

3. De ce Domnul Iisus a spus ca nu a venit sa abroge nici o porunca, ba mai mult cica a venit sa implineasca si ca nu se va
desfiinta nici o slova din lege cat va dura cerul si pamantul?

...................................

2.  Îți spune contextul.  Și-a terminat lucrarea referitoare la pământ.  Ziua a șaptea încă nu s-a încheiat! Se va încheia atunci când scopul Său se va realiza în totalitate, când pământul va fi un paradis populat de oameni care să manifeste calități asemănătoare cu ale lui Dumnezeu.

(GENEZA 2:1–3) . . .Astfel au fost terminate cerurile și pământul și toată armata lor. 2 Până în ziua a șaptea Dumnezeu a terminat lucrarea pe care a făcut-o și în ziua a șaptea a început să se odihnească de toată lucrarea pe care a făcut-o. 3 Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ea se odihnește de toată lucrarea sa. Dumnezeu a creat toate lucrurile pe care și-a propus să le facă.

3.  Legea a fost doar un îndrumător spre Cristos.  A avut rolul de a-i ajuta pe oameni să-l identifice pe Cristos și să-l urmeze.  Odată cu moartea sa, scopul Legii a fost atins.

(GALATENI 3:23–25) . . .Totuși, înainte de a veni credința, eram închiși sub paza legii, așteptând credința care trebuia să fie dezvăluită. 24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declarați drepți datorită credinței. 25 Dar acum, după ce a venit credința, nu mai suntem sub tutore.

Legea a fost doar o umbră a lucrurilor viitoare ...

(EVREI 10:1) De fapt, deoarece Legea este doar o umbră a lucrurilor bune viitoare, dar nu realitatea acestor lucruri, oamenii nu pot niciodată cu aceleași jertfe pe care le oferă neîncetat, an de an, să-i facă perfecți pe cei care se apropie de Dumnezeu.

Edited by Eugen3, 01 February 2012 - 18:29.


#1939
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 1st February 2012, 18:28, said:

leo, mă voi referi deocamdată doar la două dintre întrebările pe care le-ai pus.

2. De ce a sfintit Dumnezeu ziua a saptea la facerea lumii si nu cand a dat legea prin Moise?

3. De ce Domnul Iisus a spus ca nu a venit sa abroge nici o porunca, ba mai mult cica a venit sa implineasca si ca nu se va
desfiinta nici o slova din lege cat va dura cerul si pamantul?

...................................

2.  Îți spune contextul.  Și-a terminat lucrarea referitoare la pământ.  Ziua a șaptea încă nu s-a încheiat! Se va încheia atunci când scopul Său se va realiza în totalitate, când pământul va fi un paradis populat de oameni care să manifeste calități asemănătoare cu ale lui Dumnezeu.

(GENEZA 2:1–3) . . .Astfel au fost terminate cerurile și pământul și toată armata lor. 2 Până în ziua a șaptea Dumnezeu a terminat lucrarea pe care a făcut-o și în ziua a șaptea a început să se odihnească de toată lucrarea pe care a făcut-o. 3 Dumnezeu a binecuvântat ziua a șaptea și a sfințit-o, pentru că în ea se odihnește de toată lucrarea sa. Dumnezeu a creat toate lucrurile pe care și-a propus să le facă.

3.  Legea a fost doar un îndrumător spre Cristos.  A avut rolul de a-i ajuta pe oameni să-l identifice pe Cristos și să-l urmeze.  Odată cu moartea sa, scopul Legii a fost atins.

(GALATENI 3:23–25) . . .Totuși, înainte de a veni credința, eram închiși sub paza legii, așteptând credința care trebuia să fie dezvăluită. 24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declarați drepți datorită credinței. 25 Dar acum, după ce a venit credința, nu mai suntem sub tutore.

Legea a fost doar o umbră a lucrurilor viitoare ...

(EVREI 10:1) De fapt, deoarece Legea este doar o umbră a lucrurilor bune viitoare, dar nu realitatea acestor lucruri, oamenii nu pot niciodată cu aceleași jertfe pe care le oferă neîncetat, an de an, să-i facă perfecți pe cei care se apropie de Dumnezeu.
Da mai jenule tu nu citesti corect ca nici nu vrei.La Moise Dumnezeu zice;Adu-ti aminte de ziua sabatului ca s o sfintesti.
De ce sa si aduca aminte/
Pentru ca a fost uitata.
Dar ce bine stii tu sa sucesti adevarul in follosul tau.
Tu c rezi ca si Dumnezeu va suci Biblia cum zici tu,dar nu e asa.
Tu fugi de adevar ca sa nu fii prins cumva la colt.
Tu spui si tu calci.
Daca o iota sau o frintura de slova nu se va desfiinta ct va dura cerul etc . etc etc.
A disparut cerul cumva de a ti desfiintat nu o slova ci toata legea?
Asa ai fugit si de textul de la Daniel,si ti am atras atentia ca sa nu fugi,ci sa l dezbatem cuvint cu cuvit si sa vedem unde este dreptatea.
Te temi ca ar trebui sa cedezi ceva /
Dar daca adevarul e altul de ce te temi de adevar/
Parca voi spuneti ca ;Veti cunoaste adevarul, si veti fi liberi.
Tu vrei neaparat sa fii robul unei doctrine,o cunosc eu mai bine ca tine,sa stii.
Nu stii tu cu cine vorbesti.
l

#1940
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postanticristul, on 1st February 2012, 22:25, said:

Da mai jenule tu nu citesti corect ca nici nu vrei.La Moise Dumnezeu zice;Adu-ti aminte de ziua sabatului ca s o sfintesti.
De ce sa si aduca aminte/
Pentru ca a fost uitata.

cristule, legea a fost dată evreilor.  Ei au fost poporul pe care Dumnezeu și l-a ales.  Dumnezeu n-a lucrat așa cu celelalte națiuni.  

(EXODUL 31:16, 17) . . .Fiii lui Israel să țină sabatul, sărbătorindu-l în toate generațiile lor. Este un legământ pe timp indefinit. 17 Este un semn între mine și fiii lui Israel pe timp indefinit, fiindcă în șase zile a făcut Iehova cerurile și pământul, iar în a șaptea zi s-a odihnit și s-a înviorat»“.

(PSALMUL 147:19, 20) . . .Îi spune cuvântul său lui Iacob, dispozițiile și hotărârile sale judecătorești, lui Israel. 20 El n-a făcut așa cu nicio altă națiune, ele n-au cunoscut hotărârile sale judecătorești. Lăudați-l pe Iah!

#1941
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View PostEugen3, on 7th February 2012, 13:12, said:

cristule, legea a fost dată evreilor.  Ei au fost poporul pe care Dumnezeu și l-a ales.  Dumnezeu n-a lucrat așa cu celelalte națiuni.  

(EXODUL 31:16, 17) . . .Fiii lui Israel să țină sabatul, sărbătorindu-l în toate generațiile lor. Este un legământ pe timp indefinit. 17 Este un semn între mine și fiii lui Israel pe timp indefinit, fiindcă în șase zile a făcut Iehova cerurile și pământul, iar în a șaptea zi s-a odihnit și s-a înviorat»“.

(PSALMUL 147:19, 20) . . .Îi spune cuvântul său lui Iacob, dispozițiile și hotărârile sale judecătorești, lui Israel. 20 El n-a făcut așa cu nicio altă națiune, ele n-au cunoscut hotărârile sale judecătorești. Lăudați-l pe Iah!
La fel cum Dumnezeu a avut un popor in Vechiul Testament, la fel si acum are un popor care trebuie sa respecte Legea in intregime, si nu fraturi.

Oare degeaba a scris Ioan: "Cine calca o porunca din Lege, se face vinovat de toate"? Ia zi... Suceste si reinterpreteaza cum vrei, adevarul e ca Legea si inclusiv Sabatul trebuiesc respectate.

#1942
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View PostEugen3, on 1st February 2012, 17:59, said:

2 Cor. 3:7–11: „Dacă acel cod care aduce moartea, gravat cu litere pe pietre, a fost plin de glorie, astfel că fiii lui Israel nu puteau să-și ațintească privirile asupra feței lui Moise din cauza gloriei feței lui, o glorie care trebuia să fie desființată, cum nu ar fi plin de o glorie cu mult mai mare spiritul acordat creștinilor? ... Căci, dacă ceea ce trebuia să fie desființat a fost plin de glorie când a fost introdus, cu atât mai mult avea să fie plin de glorie ceea ce rămâne“.

Ce sai faci daca ai traducere proasta? 2 Corinteni 3:7 "Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă și săpată în pietre, era cu atâta slavă, încât fiii lui Israel nu puteau să-și pironească ochii asupra feței lui Moise, din pricina strălucirii feței lui, măcar că strălucirea aceasta era trecătoare,"

Dupa cum vezi e slujba nu cod. Slujba inseamna jertfe, sarbatori etc

#1943
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011

View PostEugen3, on 1st February 2012, 18:28, said:

leo, mă voi referi deocamdată doar la două dintre întrebările pe care le-ai pus.



(GALATENI 3:23?25) . . .Totuși, înainte de a veni credința, eram închiși sub paza legii, așteptând credința care trebuia să fie dezvăluită. 24 Astfel, Legea a devenit tutorele nostru care ne conduce la Cristos, ca să fim declarați drepți datorită credinței. 25 Dar acum, după ce a venit credința, nu mai suntem sub tutore.

Legea a fost doar o umbră a lucrurilor viitoare ...

(EVREI 10:1) De fapt, deoarece Legea este doar o umbră a lucrurilor bune viitoare, dar nu realitatea acestor lucruri, oamenii nu pot niciodată cu aceleași jertfe pe care le oferă neîncetat, an de an, să-i facă perfecți pe cei care se apropie de Dumnezeu.


Matei 5:17 - Să nu credeți că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.
Romani 3:31 - Deci prin credință desființăm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivă, noi întărim Legea.
Galateni 3:28-29 - 28 Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toți sunteți una în Hristos Isus.
Și, dacă sunteți ai lui Hristos, sunteți ?sămânța? lui Avraam, moștenitori prin făgăduință.

Deci, ceea ce a fost dat evreilor, adica semintei lui Avraam, adica legea, va este data si voua neamurilor pt ca, dupa venirea lui Y'shua care intareste legea, sunteti si voi fiii lui Avraam.
Dar oare voi in bisericile crestine de oricare ar fi ele, nu aveti, tineti si respectati cele 10 porunci? Ce zice porunca a 4-a? Adu-ti aminte de ziua a saptea, sau de ziua de odihna si sa o sfintesti. 6 zile sa lucrezi si a 7-a sa te odihnesti.

Edited by derbedea, 08 February 2012 - 12:19.


#1944
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Aaaa......Deci esti adeptul ordinarei, da?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate