Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Ubuntu 9.10 a.k.a. Karmic Koala

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

#37
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Mda cum ziceam driverele open-source cu specificatii de la producator nu au probleme.
In linux nu am nevoie de firewall, antivirus si nu trebuie sa ma feresc de nimic.
Nu trebuie sa scanez, sa fac defragment sau sa curat registrii.

Toate astea mananca resurse si timp. Nu am timp pt cele postate mai sus.
Nu ne plateste nimeni sa fim contra MS, dar nici sa fi pro nu castigi bani.

Oricum fiecare ar voie sa isi spuna parerea. Nu sunt conta sau pro, dar nu ma multumeste Windows.

#38
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006

View PostFratello_2007, on May 25 2009, 22:52, said:

Nu trebuie sa scanez, sa fac defragment sau sa curat registrii.
extX chiar poate suferi de fragmentare si nu exista unelte pentru defragmentare (doar mutarea manuala a fisierelor).
xfs sta mai bine din punctul asta de vedere.

#39
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
ext3 din cate stiu eu isi face automat defragmentare.
Eu folosesc XFS. Nu prea se fragmenteaza el, dar si acesta are utilitar pt. defragmentare.

Edited by Fratello_2007, 26 May 2009 - 22:04.


#40
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
May 14th, 2009 - Alpha 1 release
June 11th, 2009 - Alpha 2 release
July 23rd, 2009 - Alpha 3 release
August 13th, 2009 - Alpha 4 release
September 3rd, 2009 - Alpha 5 release
September 17th, 2009 - Alpha 6 release
October 1st, 2009 - Beta release
October 22nd, 2009 - Release Candidate
October 29th, 2009 - Final release of Ubuntu 9.10

#41
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Alpha 2 http://news.softpedi...ed-113881.shtml

#42
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006

View Post3oaie, on 23rd March 2009, 16:38, said:

Scoate cablul de la net si fa o instalare de Windows. Vei vedea ca Linuxul recunoaste mult mai multe piese.
Norocul Windowsului este ca producatorii de hardware ofera ei un CD cu drivere (si cu o gramada de prostii ce-ti incarca sistemul)

Cum poti protesta? Simplu: nu mai cumpara hardware de la producatori ce nu pun la dispozitie drivere pt Linux sau documentatie pt realizarea lor.
Eu asa voi face cand imi voi lua alt calculator (deocamdata, sistemul meu, mediocru din 2005, merge foarte bine cu Ubuntu)

Eu asa am facut cand am luat laptopul, am ales nvidia pentru ca are suportul mult mai bun pentru linux, si altele.

Ce are nevoie Ubuntu ,si toata comunitatea Linux in general.

- Compiz/beryl , ca sa atraga interesul celor care folosesc windows sa foloseasca Ubuntu.

- Compatibilitate cat mai crescuta (nu poti sa fi anti direct, avem nevoie totusi de lume care foloseste si anumite programe din windows, din proprie experianta peste 60 % din persoane care ar vrea sa treaca la Ubuntu se opresc la partea cu : "Yahoo messenger merge ? ". Office este diferit fata de Open Office dar asta nu e asa de greu de convins.

O problema pe care am intalnit-o eu cu cei de la gazduire. Am un VPS cu CentOS pe el, toate cele bune, numai ca cand pica ca sa ii dau restart trebuie sa intru prin Wmware, si aplicatia merge prin browser decat, si ghici ce, merge numai prin Internet Explorer. I-am sunat sa imi restarteze si ei VPS-ul, si i-am intrebat de ce nu il fac si pentru mozzila. Si au zis ca nu au de ce, ca sunt decat al doilea care le spune decat pe luna asta. Asa e si Ubuntu, este o comunitate mica de oameni, de aia avem nevoie de cat mai multi oameni, doar sa fie, sa invete sa foloseasca pidjin si open office, si sa navigheze in Firefox din linux.

Statistica pe unul dintre siteurile mele pe ultimii doi ani de zile

1.
Internet Explorer / Windows
290,947 55.20%
2.
Firefox / Windows
181,875 34.50%
3.
Opera / Windows
46,815 8.88%
4.
Firefox / Linux
1,616 0.31%
5.
Safari / Macintosh
1,100 0.21%
6.
Mozilla / Windows
1,061 0.20%
7.
Chrome / Windows
892 0.17%
8.
Firefox / Macintosh
792 0.15



Alte lucruri pentru a face ubuntu mai usor de folosit :

Sunt multe programe care nu se instaleaza in Start menu, dai si cautale dupa. Ar trebui un fel de : Add to start menu option ?

Multi ar face trecerea de la Windows la Linux din ura fata de WIndows, sau in alte cazuri (Firmele) pentru a trece in legalitate ( Multe nu au windows legat, stiu primarii sau institutii de stat care nu aveau windowsul cumparat legal:).

#43
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Sa speram ca repara problemele din 9.04

#44
pseudoxiah

pseudoxiah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 28.08.2007

View PostTheMatrix, on 21st February 2009, 12:23, said:

- Un nou look (no more brown  :rolleyes: )
- Un nou boot splash
- Un nou login screen
- Mai rapid ca oricand!
Asa ziceau si acu un an de zile. I luv brown.

#45
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Degeaba il coloreaza daca o sa fie plin de bug-uri si de setari lipsa....dar asteptam si o sa vedem cum e.

#46
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostFlorin2003, on 16th June 2009, 17:46, said:

Multi ar face trecerea de la Windows la Linux din ura fata de WIndows
Ăsta-i cel mai trist și penibil motiv invocat pe aici, dar așa este: o ură tâmpită a unui utilizator care, de ele mai multe ori, a folosit copii pirat.

#47
anonimu5

anonimu5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2009

View Posttzotzolyno, on 21st June 2009, 10:53, said:

Ăsta-i cel mai trist și penibil motiv invocat pe aici, dar așa este: o ură tâmpită a unui utilizator care, de ele mai multe ori, a folosit copii pirat.
Daca utilizatorii urasc Windows-ul gratis, pe bani l-ar fi urat cu atat mai mult.
Eu am cautat alt OS fiindca eram satul de problemele Windows-ului.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exemplu de schimbare majora: suport-ul pentru kernel PAE.
https://wiki.ubuntu....cKernelFlavours

#49
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005
Acum sa vin si eu cu cateva experiente personale de incepator cu Ubuntu 8.04 continuat cu 9.04.
Pe Dell 1501, fara net nu aveam nici wireless, nici driver de la Ati care sa suporte rezolutii mai mari decat 800 * 600.
Insa plusuri importante:
1. Modemul de la Zapp (Z020, si mai apoi modemul din Z910i) sunt vazute din start fara niciun fel de problema, lucrul pe care in Windows nu o sa-l vezi pana nu instalezi nu stiu cate drivere (parca vreo 4-5).
2.Linuxul vine default cu Mozilla, vine si cu Office in pachet (ce-i drept cu Open Office), insa pe Windows daca nu ai un disc cu Office suplimentar no way sa poti deschide un .doc, sau un .xls.
3. Vine cu program pt inscriptionarea discurilor, iar cu ce vine windows-ul se vrea mai mult a fii o jucarie, practic imi aduc aminte ca pana nu am instalat nero burning nu am putut face o copie la CD.
4. Bun si acum partea grea la Linux, instalatul programelor care nu sunt sub forma de .deb package, si trebuiesc compilate in consola, da corect este putin mai greu, insa recunoaste-ti ca si pe windows la inceputurile lui, cand erau la moda Windows 95 sau Windows 98 (dupa majoritatea au prins smecheria cu Windows-ul si tot ce si cum se face prin el) am intampinat diferite probleme, asa si cu linuxul, pana invata-ti sunt suficiente tutoriale.
In plus daca chiar este nevoie de ceva programe care nu au inlocuitor pe linux se poate folosi Wine si unele probleme sunt rezolvate.
Linuxul din cate am observat are ceva probleme cu Flash Playerul si cate putin pe ici pe colo cu Pidgin-ul (care se rezolva cu cateva setari).
Linuxul se updateaza aproape zilnic, pe Windows apare un update undeva pe la 1-2 saptamani (exagerez ??).
Cam atat pana acum am observat din experienta mea scurta cu Ubuntu de pana acum (si din experienta Ubuntu + Dell)

PS. AM facut si testul propus de un coleg forumist, luat 2 discuri, unul cu XP si unul cu Ubuntu, si in afara de cele 2 drivere de Wireless si Ati (cu ultimul se poate merge si fara, daca nu te supara rezolutia), nu am avut nevoie de nimic, in timp ce pe Windows, cauta driver pt Lan, pt Wireless, pt Modem, pt Ati, pt Sunet, pt modemul Zapp, cauta disc cu Office.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Subscriu la partea cu modemul Z910i (supriza foarte placuta de altfel).
Pe de alta parte, nu sunt de acord cu criteriile de comparatie. Si cred ca in general astfel de comparatii fac un deserviciu linuxului in general.

In special comparatia cu XP-ul. XP-ul are 8 ani. Evident ca nu suporta configuratiile curente "out of the box". Ia incearca insa o comparatie cu o distributie Linux din 2001, sa vezi cum se comporta fiecare.
Vista de exemplu detecteaza cam tot ce am prin laptop. Windows 7 detecteaza tot (identic cu ultimele versiuni de Ubuntu). Deci la o comparatie "actualizata", eu zic ca se comporta la fel de bine.

#51
anonimu5

anonimu5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2009

View Postmihai20005, on 22nd July 2009, 18:12, said:

4. Bun si acum partea grea la Linux, instalatul programelor care nu sunt sub forma de .deb package, si trebuiesc compilate in consola, da corect este putin mai greu, insa recunoaste-ti ca si pe windows la inceputurile lui, cand erau la moda Windows 95 sau Windows 98 (dupa majoritatea au prins smecheria cu Windows-ul si tot ce si cum se face prin el) am intampinat diferite probleme, asa si cu linuxul, pana invata-ti sunt suficiente tutoriale.
recunoasteti
invatati

Nu e arie de gramatica dar poate te ajuta.
:thumbsup"

vax said:

Vista de exemplu detecteaza cam tot ce am prin laptop. Windows 7 detecteaza tot (identic cu ultimele versiuni de Ubuntu). Deci la o comparatie "actualizata", eu zic ca se comporta la fel de bine.
Eu cand am testat Windows 7 am avut de instalat placa de sunet si placa video.
Pe Ubuntu totul merge fara probleme.

Nu spun ca orice hardware se impaca cu Ubuntu.

#52
mihai20005

mihai20005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 18.12.2005

View Postanonimu5, on 22nd July 2009, 19:34, said:

recunoasteti
invatati

Nu e arie de gramatica dar poate te ajuta.
:thumbsup"

Eu cand am testat Windows 7 am avut de instalat placa de sunet si placa video.
Pe Ubuntu totul merge fara probleme.

Nu spun ca orice hardware se impaca cu Ubuntu.

Ok, mea culpa in legatura cu gramatica, m-am grabit se mai intampla.
AM facut comparatia cu Xp-ul pentru ca am vazut ca tot s-a vorbit de acest OS pe aici, in plus el fiind foarte utilizat inca de posesorii de PC-uri, chiar daca au mai aparut inca 2 versiuni pana acum (ma rog una se pregateste sa apara in mod oficial), insa daca e sa comparam Vista cu Ubuntu, la rapiditate nu se compara, plus ca ramane problema cu pachetul Office. (atat pot spune despre aceasta comparatie pt ca nu am testat inca Vista si nici Windows 7, despre care am citit ca este o versiune destul de reusita si cu un uptime destul de ridicat), dar Ubuntu, cat l-am folosit nu a dat semne de oboseala, in timp ce Windows Xp mai necesita cate o reinstalare o data la 1 an poate 1 an jumate, sau daca nu o instalare macar o defragmentare, o curatare cu 5-10 programe antivirus, sau anti-spyware, lucruri care mananca resurse si timp.
La partea cu modemurile Zapp, nu stiu cat de bine se impaca vista cu z910i sau cu z020, din moment ce pe site-ul zapp sunt drivere pt ele, so...., acum nu neg ca mi-ar fi facut placere sa pot juca si anumite jocuri care ruleaza sub windows, dar pana mai iese o noua versiune de wine care sa suporte din ce in ce mai multe aplicatii imi satisfac aceasta pofta cu ce se poate.  :lol: :rolleyes:

#53
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Ai de unde sa alegi:

-World of Warcraft
-Steam (toate jocurile care le am pe cont)
-Richard Burns Rally
-GTA: San Andreas
-Crystal Path
-Warcraft 3
-Football Manager 2008
-Utorrent (e aplicatie)

Toate astea au fost incercate de mine pe un sistem antic:
-512 MB ram
-fx5200 128 mb
-Amd sempron 2800+

#54
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Alpha 3 - http://news.softpedi...31-117368.shtml

May 14th, 2009 - Alpha 1 release
June 11th, 2009 - Alpha 2 release
July 23rd, 2009 - Alpha 3 release
August 13th, 2009 - Alpha 4 release
September 3rd, 2009 - Alpha 5 release
September 17th, 2009 - Alpha 6 release
October 1st, 2009 - Beta release
October 22nd, 2009 - Release Candidate
October 29th, 2009 - Final release of Ubuntu 9.10

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate