Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ubuntu 9.10 a.k.a. Karmic Koala

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

#1
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Mark Shuttleworth a anuntat: Ubuntu 9.10 a.k.a. Karmic Koala

Dupa lansarea Ubuntu 9.04 din Aprile, incepe lucru' la Ubuntu 9.10... care va fi gata in Octombrie.

La ce sa ne asteptam?

- Un nou look (no more brown  :rolleyes: )
- Un nou boot splash
- Un nou login screen
- Mai rapid ca oricand!

Stirea Softpedia: http://news.softpedi...la-105084.shtml

#2
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
"- Un nou look
- Un nou boot splash
- Un nou login screen "

Exact de ce avem nevoie ;)

#3
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
http://news.softpedi...le-105924.shtml

May 14th, 2009 - Alpha 1 release
June 11th, 2009 - Alpha 2 release
July 23th, 2009 - Alpha 3 release
August 13th, 2009 - Alpha 4 release
September 3rd, 2009 - Alpha 5 release
September 17th, 2009 - Alpha 6 release
October 1st, 2009 - Beta release
October 22nd, 2009 - Release Candidate
October 29th, 2009 - Final release of Ubuntu 9.10

Edited by TheMatrix, 03 March 2009 - 23:23.


#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Sorry ca ma bag ca musca... dar care e rostul sa stiu cand va aparea ultima versiune de Ubuntu?
Bagati mana in foc ca se va respecta "programul"?
Sa nu uitam ce dezastru a fost 8.04 ca s-au grabit sa-l scoata (si oricum a venit cu intarziere) desi se presupune a fi LTS.
Nu noi hotaram ce va avea... brown, orange, yellow, red, sunt culorile distributiei. Vreti sa treaca la verde? Ai sute de optiuni sa-ti faci desktop-ul sa arate cum doresti tu. Iar de miscat mai repede... sa fim seriosi.

#5
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003

View PostHuza, on Mar 4 2009, 08:27, said:

Sorry ca ma bag ca musca... dar care e rostul sa stiu cand va aparea ultima versiune de Ubuntu?
Bagati mana in foc ca se va respecta "programul"?
Sa nu uitam ce dezastru a fost 8.04 ca s-au grabit sa-l scoata (si oricum a venit cu intarziere) desi se presupune a fi LTS.
Nu noi hotaram ce va avea... brown, orange, yellow, red, sunt culorile distributiei. Vreti sa treaca la verde? Ai sute de optiuni sa-ti faci desktop-ul sa arate cum doresti tu. Iar de miscat mai repede... sa fim seriosi.

Bag eu mana in foc   :lol:

Canonical au respectat intotdeauna data de lansare pentru versiunea finala, iar pentru versiunile Alpha au mai intarziat cu 1 maxim 2 zile... Din cate imi aduc aminte, s-a intamplat odata, la 7.10 sau poate chiar 8.04 (nu mai stiu cu exactitate) sa sara peste Release Candidate... dar au respectat data de lansare pe care au promis-o de la bun inceput!

Aici nu vorbim de Fedora, care orice linuxist stie ca au obiceiul sa amane lansarile cu saptamanile, chiar si cu o luna  :rolleyes:

Edited by TheMatrix, 04 March 2009 - 12:54.


#6
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postnighthawk, on Feb 21 2009, 22:46, said:

"- Un nou look
- Un nou boot splash
- Un nou login screen "

Exact de ce avem nevoie ;)
Da...o copertă nouă. Nu contează ce-i înăuntru... <_<

#7
manuel11g

manuel11g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.08.2007

View Posttzotzolyno, on Mar 4 2009, 12:25, said:

Da...o copertă nouă. Nu contează ce-i înăuntru... <_<

Haide ma, nu poti sa spui ca Ubuntu este o distributie proasta. In ultima perioada, a fost singura distributie care a reusit sa aduca in lumea linux persoane care nu erau sau care nu vroiau sa devina profesionisti in IT.

Iar daca ai un calculator mediu la ora actuala cu cel putin 1 giga de ram, se misca fara probleme.

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmanuel11g, on Mar 4 2009, 12:51, said:

Haide ma, nu poti sa spui ca Ubuntu este o distributie proasta. In ultima perioada, a fost singura distributie care a reusit sa aduca in lumea linux persoane care nu erau sau care nu vroiau sa devina profesionisti in IT.

Iar daca ai un calculator mediu la ora actuala cu cel putin 1 giga de ram, se misca fara probleme.
N-am zis că e o distribuție proastă. E apreciată. Dar mă refeream la faptul că mă aștept ca versiunile noi să fie mai compliante cu hard-ware-ul (de ex 8.10 e mai varză la cap. ăsta decât 8.04). Știm cu toții că există incompatibilități destule.

#9
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Vorbesti serios? Mi se rupe daca se respecta data de lansare daca imi scot un jeg de distributie. 8.04 cred ca a fost cea mai proasta distributie de pana acum! Singura care a avut nevoie de un "SP" (vezi 8.04.1). Si se mai numea si Long Term Support?
Si nu Ubuntu a adus utilizatorii ci Compiz/Beryl.

#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Ce mai contează. Vin vremuri grele pt Linux dacă nu primesc suport de undeva pt compatibilitățile hardware, mai ales pe laptopuri (e și ceva articol pe Softpedia văd).
Afacerea Ubuntu-Dell nu știu cât de bine merge, apoi mai apare și Windows 7 care e un fel de „Făt Frumos” din toate recenziile efectuate până acum despre el (funcționează cică și pe EE.

În ritmul ăsta (să aștepți 3-4 ani pt un driver de placă video sau de sunet...cât de cât funcțional) n-o să mai fie nevoie de linux decât pt servere, guru și sado-masochiști (curioși).

#11
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View PostHuza, on Mar 4 2009, 13:00, said:

Singura care a avut nevoie de un "SP" (vezi 8.04.1). Si se mai numea si Long Term Support?
8.04.1 e doar un nou release ce contine actualizarile de pana atunci. (ca tu sa nu instalezi 8.04 si apoi sa downloadezi actualizarile; daca ai fi facut update continuu nici n-ai fi observat "trecerea" de la 8.04 la 8.04.1).


Ubuntu 6.06 LTS a fost lansat in iunie 2006.
6.06.1 in august 2006 (doua luni mai tarziu)
6.06.2 in ianuarie 2008

Ubuntu 8.04 LTS a fost lansat in aprilie 2008
8.04.1 in iunie 2008 (doua luni mai tarziu)
8.04.2 in ianuarie 2009

Acestea sunt singurele versiuni de Ubuntu LTS lansate. Urmatoarea va fi 10.04.

Edited by 3oaie, 05 March 2009 - 09:01.


#12
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
De-abea astept!
Cred ca o sa fie super!
(ma refer la 9.10)

Edited by andreigherghe, 14 March 2009 - 12:50.


#13
unda25

unda25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.10.2006
mare dreptate cu suportul de drivere....innebunesc ... cu niste instalari ... chiar ca sado...

#14
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Să fim serioși, ce e drept, 8.04 o fi fost eșec, dar 8.10 e ok. Ubuntu e în general cel mai complet Linux, și normal că mai apar Bug-uri. Cât despre drivere.. Cumpărați și voi produse serioase, nu tot felul de înfundături de genul vestitelor winmodemuri. Și nu-i mai dați cu windows, Vista îmi cerea drivere pentru un nenorocit de memory stick, am rămas mască :w00t:
Ubuntu e muuult peste!
PS: Aduceți și alte știri, că nu prea mă interesează culorile, care se pot schimba oricum.

Edited by v_condratovici, 23 March 2009 - 00:39.


#15
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View Postunda25, on Mar 21 2009, 21:37, said:

mare dreptate cu suportul de drivere....innebunesc ... cu niste instalari ... chiar ca sado...
Scoate cablul de la net si fa o instalare de Windows. Vei vedea ca Linuxul recunoaste mult mai multe piese.
Norocul Windowsului este ca producatorii de hardware ofera ei un CD cu drivere (si cu o gramada de prostii ce-ti incarca sistemul)

Cum poti protesta? Simplu: nu mai cumpara hardware de la producatori ce nu pun la dispozitie drivere pt Linux sau documentatie pt realizarea lor.
Eu asa voi face cand imi voi lua alt calculator (deocamdata, sistemul meu, mediocru din 2005, merge foarte bine cu Ubuntu)

#16
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Chiar astept primul alpha. Am probleme cu 9.04

#17
za_kyd

za_kyd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 27.08.2007

View Postcrysty2k5, on May 2 2009, 00:12, said:

Chiar astept primul alpha. Am probleme cu 9.04


Sunt ceva probleme pe 9.04 mai ales la compiz si altele ce tin de placile video Intel GMA. Dar pana la urma pot duce lipsa de astea, daca sistemul este stabil.
Am vazut o gramada de comentarii de oameni......scuzati expresia RETARDATI. Fac pariu ca mare parte din ei sunt FANI Windows inraiti. Ramenti frate la Windows, la crack hack si mac mac....si la toate bug-urile. Veniti si urlati aici ca versiunea xx nu are aia, ca aia e varza ca ala e praf...si mai e si LTS si tot asa. Da Windows care l-ati folosit CRACK (sa nu-mi spuneti ca toti aveti licente ca nu inghit galusca) si toate programale crack, si TOATE bug-urile (daca nu ma insel peste 250) cu care a fost lansat XP, cum ramane fratilor?
Nici nu poti compara Windows cu Ubuntu.

A nu se uita promisiunea UBUNTU, care sincer o cred 100% si daca nu stiti care este aia, cautati cu google. Ubuntu este MUUUULT peste Win si nu se poate compara cu multe versiuni de Linux. Imi place si Mandriva de ex., dar KDE 4 este inca destul de instabil + se misca mai greoi pe un sistem mai slabut (spre deosebire de GNOME) si este un pic neprietenos cu fosti fani Win.

8.10 de la Ubuntu, pe care am folosit-o vreo cateva luni m-a facut sa renunt definitiv la Win. A fost absolut impecabila (cu mici retusuri, dar deh...padure fara uscaturi nu exista), cat despre recunoasterea hardware si drivere...n-are rost sa vb. Daca instalezi Win simplu nu ai nimic recunoscut....ai nevoie de alte si alte CD-uri cu drivere....ca sa nu mai zic la noile componente de alte si alte KB-uri ptr ca XP nu este in stare sa vada niste componente, desi ele exista  (aici vb de noile placi video integrate Intel, fapt patit de mine pe un Lenovo N500, driverul Audio care cerea un fisier HDMI din driverul video.....+ un KB instalat...o porcarie ....complicatii tipice Win).
Hai ca m-am saturat sa bat apa in piua ptr niste.........mai bine tac

#18
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Primul Alpha -> http://news.softpedi...ur-111623.shtml

May 14th, 2009 - Alpha 1 release
June 11th, 2009 - Alpha 2 release
July 23rd, 2009 - Alpha 3 release
August 13th, 2009 - Alpha 4 release
September 3rd, 2009 - Alpha 5 release
September 17th, 2009 - Alpha 6 release
October 1st, 2009 - Beta release
October 22nd, 2009 - Release Candidate
October 29th, 2009 - Final release of Ubuntu 9.10

Sa inceapa distractia! :)

Edited by TheMatrix, 14 May 2009 - 15:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate