Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 

Sistem boxe 5.1 de la Genius...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Salutare tuturor !

De cateva zile bune "sap" puternic pe net in cautarea unui sistem 5.1 de calitate, in gana de pret 200-300 RON.

Am baleiat ofertele de la Creative, Logitech, Altec Lansing, MicroLab, Philips, Sony si Genius...

Am considerat importante urmatoarele atuuri: raspuns de frecventa cat mai bun (ideal consider a fi 20Hz - 20KHz), conectica/reglaje si constructie incinte (design-ul a avut un rol secundar).

In urma acestei "vanatori", am renuntat pe rand la marcile consacrate in dauna lui GENIUS, care mi-a atras atentia cu 3 modele f. asemanatoare dpdv al pretului de achizitie dar si al caracteristicilor tehnice.

Acestea sunt HT-502D: http://www.forit.ro/...us-ht-502d.html
                   SW 5.1 3000 80W: http://www.pcgarage....ius/sw-51-3000/
                   SW-HF 5.1 3000 80W: http://www.bynar.ro/...lecomanda_P1037

Personal nu am gasit alt sistem de boxe care sa se lupte de la egal cu acestea 3, in conditiile enumerate mai sus (pret si caract. tehnice cautate). De asemenea, am descoperit pe cateva site-uri oaresce confuzie intre ultimele doua, cu toate ca design-ul difera mult, pe langa denumire si puterea finala a sistemului...intr-adevar sunt doua modele apropiate si deci usor de confundat?

Inclin spre achizitionarea sist HT-502D din cele 3, dar pt ca nu sunt inca hotarat, va cer sprijinul si parerea si sper sa ma decid mai usor la recomandarile voastre. Mentionez ca placa de sunet folosita este un Creative Audigy ZS in versiune full, cu Firewire si Digital Out.

Multumesc anticipat pt ajutor !

P.S. Cel mai tarziu la mijlocul saptamanii viitoare as vrea sa folosesc deja un sistem audio, asadar apreciez raspunsurile voastre argumentate si prompte !

#2
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Tot ce ai ales tu..... Cum sa alegi alegi alea in loc de logitech,creative,altec lansing?  <_< :huh:  

Asta: http://www.pcgarage....logitech/x-530/   Daca tu te iei dupa specificatiile de pe site-uri.....In categoria asta de pret sunt cele mai bune,iti recomand sa lasi genius-urile deoparte daca nu vrei probleme si plimbari in garantie.
X-530 e mai bun si decat geniusul ala 5.1 cu 150w. :P


Vezi ca este un review cu acest model,citeste-l sa vezi ce parere au oamenii. ;)

#3
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Multumesc pt interventie...am citit si m-am lamurit, X-530 sunt peste HT-502D pe care le aveam eu in vedere...dar minusurile lor ma deranjeaza personal (fara RC, cabluri scurte, paraieli in boxe > chiar nu vreau sa platesc 263 RON si apoi alti 4-50 RON pe prelungitoare, filtre si alt transformator).

Am mai zabovit putin si am ajuns la concluzia ca eu nefiind un gamer, ci doar un fan al muzicii de calitate si al filmelor pe DVD, probabil si un sistem 2.1 de HQ imi va fi de ajuns... m-am oprit la Altec Lansing VS4121: http://www.itperfect...38/rf-products/

Daca veti mai avea rabdarea necesara de a-mi oferi cateva pareri legate de viitorul meu nou sistem de boxe, atunci multumiri !

P.S. Evident ca de aceasta data astept pareri in leg cu cea mai buna optiune in aceeasi gama de pret (2-300 RON), insa pot fi si 2.1 nu numai 5.1 - calitatea sunetului primeaza !

#4
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
In legatura cu x-530....paraielile alea sunt de la instalatia electrica din casa,am auzit si eu cum fac la unele persoane,dar la altele nu sunt probleme iar in ceea ce priveste cablurile,nu sunt asa mari dar pentru o camera media sunt destul de lungi.

In principiu sistemele 5.1 sunt recomandate pentru filme si jocuri,pentru muzica mai putin.Daca asculti muzica multa si restul mai putin si crezi ca te-ai putea lipsi mergi pe 2.1(si eu am 2.1 si imi este deajuns si la jocuri si la filme).

In categoria asta ar intra si:  http://www.pcgarage....microlab/m-800/

#5
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Da, sunt comparabile, insa Altec Lansing ofera SPL si castiga dpdv al calitatii, ma gandesc (9W putere mai putin nu e ceva la care sa nu renunt).

Daca voi considerati ca vreun sistem de boxe 2.1 este superior VS 4121 in gama lui de pret, va rog sa-mi spuneti si mie.

#6
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 MENTOR_SQUAD, on Feb 22 2009, 01:16, said:

Daca voi considerati ca vreun sistem de boxe 2.1 este superior VS 4121 in gama lui de pret, va rog sa-mi spuneti si mie.

Mergi linistit pe Altec Vs 4121. Vezi de unde il comanzi difera mult preturile  :)

#7
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Da, am observat, multumesc !  ;)

P.S. Singura dilema este daca sa fac pasul la VS 4221, desi nu-l gasesc pe stoc nicaieri...vreun hint ?

#8
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Am decis sa merg pe VS 4221, dupa ce-am fost sa ating si sa admir modelul VS4121 in Auchan.
Ceea ce m-a decis a fost faptul ca o telecomanda iti da mai multa libertate de miscare si atunci cand asculti muzica sau vizionezi un film conteaza mult comoditatea...revin cu impresii dupa ce voi intra saptamana viitoare sper in posesia noului sistem si il voi proba cateva zile.

#9
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007
Astept impresile tale despre sistem  :P. E foarte buna telecomanda, am avut inainte sistem cu telecomanda si e buna, nici cea cu fir care am acum nu e de lepadat are tot pe ea volum, bass si on/off. Poate ai cu ce face un mic filmulet sa il postezi pe Youtube sa auzim si noi cum merge sistemul :D

#10
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
Am sa revin cu siguranta cu impresii, iar tie iti aduc multumiri sincere, pt ca alegerea mea ti se datoareaza in proportie de 50 % !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate