Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

CEC Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
s3bi

s3bi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.12.2004
Ma chinui de 3-4 luni sa obtin un credit pentru nevoi personale de la cec, in tot acest timp in fiecare saptamana imi cereau cate ceva nou, acum mi-au zis ca trebuie un girant care sa faca exact ce-am facut si eu. M-am lasat. Le urez "numai bine"

#56
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Presedintele Consiliului Concurentei: Privatizarea partiala a CEC, o solutie pentru ca Bruxelles-ul sa accepte capitalizarea bancii
Sursa: HotNews, Sâmbătă, 5 septembrie 2009



Nu s-a facut niciun progres in discutiile legate de capitalizarea CEC, a declarat sambata, Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei, in cadrul unui seminar desfasurat la Sinaia. Romania nu a reusit inca sa convinga Comisia Europeana ca statul roman se  comporta "ca un investitor privat" in problema capitalizarii CEC si ca masura nu este ajutor de stat. In schimb, daca 30% din majorarea de capital ar veni de la investitori privati, Bruxelles-ul ar accepta infuzia de capital a statului roman.

Problema capitalizarii CEC cu aproximativ  900 milioane lei (circa 200 milioane de euro) se afla de aproape 9 luni in analiza Comisiei Europene. Argumentele Romaniei potrivit carora masura nu este ajutor de stat au fost considerate de expertii Comisiei insuficiente, altfel spus, neconvingatoare.

In luna iunie, Comisia a solicitat clarificari Consiliului Concurentei “iar noi am transmis adrese oficiale Ministerului de Finante si Primului Ministru”, a declarat Bogdan Chiritoiu.
In prezent, exista doua solutii pentru a convinge Comisia Europeana ca statul se comporta ca un investitor privat.

Potrivit lui Chiritoiu, prima solutie consta in efectuarea unui studiu in acest sens, de catre o firma specializata, care costa circa 100.000 de euro iar Ministerul Finantelor Publice nu este dispus sa cheltuiasca aceasta suma.

A doua solutie, a mai spus Chiritoiu, ar fi ca 30% din majorarea de capital sa fie contributia unor investitori privati. “Daca investitorii privati ar contribui cu aproximativ 60 de milioane de euro, Comisia Europeana ar fi de acord ca statul roman sa capitalizeze diferenta de circa 120 de milioane de euro”.

In cazul in care statul roman nu reuseste sa convinga Comisia Europeana ca se comporta “ca un investitor privat”, capitalizarea CEC va fi considerata ajutor de stat si suma aferenta ar fi luata in calcul la deficitul bugetar. Evident, Guvernul nu doreste aceasta varianta.

Problema va fi rediscutata in octombrie, cand, potrivit propriilor declaratii, presedintele Consiliului Concurentei se va intalni la Bruxelles cu expertii responsabili din cadrul Directoratului general pentru Concurenta.

#57
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009
hai sa va povestesc si eu experientele cu cec-ul. am fost la ei sa lichidez un depozit. ei: "contractul il aveti?". eu: "pai .... nu il am la mine, chiar trebuie?". ei: "da, nu va putem inchide daca nu aduceti contractul. va putem ajuta cu altceva?". eu: "nu se poate, e o prostie asta, nu am mai auzit banca sa ceara contractul la lichidarea unui depozit. sau cel mult, mi l-au retiparit ei pe loc, nu m-au pus sa ma duc acasa sa il iau". ei: "bine, atunci scoateti maximul cat se poate si lasati minimul necsar (500 RON) si apoi veniti cu contractul"

jalnic, dar sa vedeti faza apoi. merg la casa sa scot banii (cec e singura care tre sa treci pe la un administrator de cont inainte de a trece la casa, nu poti merge direct la casa. merg la casa, dau buletinul la tanti. ea: "nu mie trebuie sa mi-l dati, hehe, eu sunt in vizita pe-aici". si imi arata la vecina de birou. intr-adevar in casa, unde la alte banci e securizata cu geam anti-glont, usile sunt securizate etc, la cec, la casiera, o tanti era in vizita si stateau la taclale. am mai asteptat o jumatate de ora ca sa primesc aprobarea sefului de sucursala (la cec, peste 5000 ron nu poti scoate fara semnatura "sefului") care avea alte treburi in timp ce eu stam ca prostul sa imi scot banii. de dobanzi si comisioane nu mai vorbesc, dobanzi minime, comisioane maxime.

cec e banca de pensionari, pentru prostii care nu stiu ca mai exista si alte banci, dar deh, din pacate si eu sunt unul din ei, nu am avut de lucru sa imi deschid cont la ei. acum insa o sa merg cu contracul sa ii dau in cap tantii aleia care i-a fost lene sa dea un print sau sa caute in arhiva. numai babe scarboase si lenese am dat pe la cec. ah, si un grasan care nu stia cum sa faca un transfer intre conturi, a trebuit sa sune la sucursala sa intrebe. am ramas masca ....

Edited by ionutpopescu2009, 07 September 2009 - 23:03.


#58
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La alte banci (raiff, ing) poti constitui si lichida depozite prin internet banking, iar cec-ul te pune sa-ti aduci contractul ca sa lichidezi?  :lol:
Calculatoare au in sucursale?

#59
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 don_dannielo, on 8th September 2009, 09:13, said:

La alte banci (raiff, ing) poti constitui si lichida depozite prin internet banking, iar cec-ul te pune sa-ti aduci contractul ca sa lichidezi?  :lol:
Calculatoare au in sucursale?

Au dar pentru Tetris, dosarele le tin in hartie...

#60
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
Am vazut ca toate lumea se plange de incompetenta celor de la CEC, dar totusi nu a gasit nimeni nici o persoana competenta angajata CEC in Bucuresti....as avea si eu nevoie de o recomandare....Merci

#61
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Buna ziua. Am si eu o intrebare...la ce am citit pe aici ma sperii...: cat dureaza obtinerea unui credit ipotecar (nu Prima Casa...ca a "murit") de la cei de la CEC ? Pe site-ul dansilor apare informatia: "Perioada de tragere:
- maximum 30 de zile calendaristice, in cazul creditelor pentru cumpararea de locuinte si in cazul creditelor pentru cumpararea de terenuri daca se acorda numai pentru cumpararea terenului"...o fi adevarat ? am inteles ca sunt anumite sucursale CEC in Bucuresti OK...cum ar fi cea de la Brezoianu...stie cineva cat de ok este agentia CEC 13 Septembrie (cea de vis-a-vis de Marriott) ? Multumesc !

#62
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Salut; imi explica si mie cineva de ce la CEC ca sa ai un Depozit la Termen in lei trebuie sa ai si un Cont Curent in lei pentru care platesti 3 lei pe luna?!  Am un depozit la un an(prostie omeneasca la ce dobanzi are CEC) si separat am avut intr-un cont curent o alta suma de bani  pe care am mutat-o in depozit cand acesta a ajuns la termen. Am cerut închiderea contului curent si mi-au zis ca nu pot decat daca lichidez tot ce am la CEC!?  Multumesc

#63
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Poate din acelas motiv pentru care daca ai card si vrei internet banking trebuie sa deschizi si acel cont curent ce costa 3 lei pe luna, pentru ca CEC.

#64
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 omg99, on 25 aprilie 2018 - 17:53, said:

Poate din acelas motiv pentru care daca ai card si vrei internet banking trebuie sa deschizi si acel cont curent ce costa 3 lei pe luna, pentru ca CEC.
E un depozit constituit acum doi ani si ceva fara card fara nimic de taicamiu si eu sunt imputernicit doar. Problema contului curent a aparut(constientizarea) dupa depunerea unei alte sume inainte de scadenta de un an cand alea de la CEC(off topic - multe, si toate babaciuni!) i-au zis lui taicamiu ca nu poate depune decat in contul curent si ca la scadenta bani pot fi mutati.... Asta a facut eu azi cand a venit scadenta depozitului din 2016; am facut contract pe inca un an si am mutat banii din contul curent in depozit alaturi de cei depusi in 2016. "Contul curent" apare pomenit doar pe chitante... Iar pe ultima chitanta "depozite la termen cu cont curent atasat" !?  Prin hartii daca ma uit este un singur IBAN, acelasi, din 2016. Dupa cum va ziceam i-am zis sa-mi inchida Contul Curent si mi-a zis ca nu se poate decat daca lichidez tot. Pur si simplu incerc sa inteleg pt ca in contractul initial si nici in ala de azi nu vad sa scrie de "depozit ....cu cont curent atasat". Nu inteleg stiu ca exista mai multe produse ; cont curent, cont de economii, chiar si depozit cu cont curent atasat. Eu nu m-am lamurit de ce bip! am nevoie de acest cont curent! Daca pe hartii ibanul este al contului curent al depozitului care este?! "Depozitul" nu este tot un cont?!

Edited by Fuserisk, 25 April 2018 - 19:51.


#65
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
http://www.ziare.com...aign=Interpromo

#66
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 noname44, on 27 iunie 2018 - 11:54, said:

Asa...si?????

Foarte bine le a facut...CEC baga sute de mii de euro in curu la panarama aia de firma, iar cand au avut nevoie de ei...surpriza...nu era nimeni pe acolo, in schimb facturile au curs catre CEC, dar CEC a ramas pe dinafara cu serviciile lor....asta inseamna, legal, nerespectare de contract.

Orice societate comerciala ar fi facut la fel cu un contracttant, ce are a face asta ca CEC are statul actionar majoritar?

#67
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005
Ia ghici...

Apropo - cind zici ca firma aia nu si-a facut treaba presupun ca ai si dovezi concrete. Nu doar vorbe, da?
Ni le arati, te rog?


#68
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Slugarnicia politica a unor institutii bancare / nebancare   etc  ... este ceva normal pentru '' unii '' ...

#69
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 radunic, on 03 iulie 2018 - 21:41, said:

Ia ghici...

Apropo - cind zici ca firma aia nu si-a facut treaba presupun ca ai si dovezi concrete. Nu doar vorbe, da?
Ni le arati, te rog?

e doar psd-ist cunoscut in Poiana...

Edited by Lex404, 03 July 2018 - 22:17.


#70
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Îmi poate spune cineva care este diferența între Internet Banking cu digipass și token cu aspect de card bancar? Este nevoie de amândouă pentru Internet banking la CEC? Și-a activat o rudă Internet banking la CEC și mi-a zis că a plătit 200 de lei. Mi se pare suspect de mult. În lista de comisioane zice 62 de lei pentru digipass și 100 de lei pentru token.

#71
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
La CEC pentru acel digipass se plateste o garantie de 50 lei parca nu stiu pentru ce ar fi putut plati 200 lei.

#72
cinile

cinile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.09.2013
Plătești doar dacă renunți mai repede de un an la banking sau deteriorezi
tokenul.  Mă rog, așa scrie in contractul semnat de mine.

Nu am platit nimic anticipat.

Edited by cinile, 07 August 2018 - 12:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate