Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CEC Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Ma gandesc serios sa-mi transfer depozitele atat de la firma cat si personale la CEC, bineinteles in paralel sa am si conturile curente tot la ei.
Motivul: pare cea mai sigura banca in momentul de fata.
Astept pareri avizate, in special a celora care lucreaza cu CEC-ul, cat si pareri privind soliditatea CEC-ulul vs banci straine.

#2
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Si pe ce te bazezi cand spui ca pare cea mai sigura banca? Cumva pe faptul ca e statul actionar? :D

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 radumiki, on Feb 18 2009, 14:00, said:

bineinteles in paralel sa am si conturile curente tot la ei.
La asta m-as mai gandi.  :D

Chiar vrei sa ai de-a face zi de zi cu ei?

#4
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 silver_fern, on Feb 18 2009, 14:16, said:

Si pe ce te bazezi cand spui ca pare cea mai sigura banca? Cumva pe faptul ca e statul actionar? :D

sigur ca da.
daca statul va interveni la un moment dat ptr. salvarea bancilor, in mod normal primele banci ajutate (recapitalizate) vor fi CEC si EximBank.


 don_dannielo, on Feb 18 2009, 14:21, said:

La asta m-as mai gandi.  :D

Chiar vrei sa ai de-a face zi de zi cu ei?

nici cu Volksbank (banca actuala) nu am treaba zi de zi.
platile le fac de la birou, ma duc doar cand am de depus mijloace de plata (BO sau CEC-uri) si ptr. ridicarea extraselor de cont in primele zile ale lunii urmatoare.
ca sa nu mai zic ca  CEC-ul in TM este aproape de mine (langa Mall) pe cand Volksbank e chiar in buricul targului unde gasesc greu de tot un loc de parcare.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 radumiki, on Feb 18 2009, 14:27, said:

daca statul va interveni la un moment dat ptr. salvarea bancilor, in mod normal primele banci ajutate (recapitalizate) vor fi CEC si EximBank.
Depozitele merita sa ti le faci unde este mai avantajos (dobanzi) sau mai sigur, daca n-ai incredere in garantii.
Pentru operatiile curent eu zic sa te duci acolo unde este cel mai comod. Ai putea sa-ti faci un pachet de servicii cont/card/internet banking la CEC (sau la orice alta banca te mai ispiteste) si sa incerci sa-l folosesti vreme de o luna-doua. Fara a schimba nimic in datele oficiale (cont pentru salariu/contul comunicat partenerilor/etc.). Oricum, pentru operatiile curente nu prea ai nevoie de garantii (nu cred ca ai rulaje atat de mari incat blocarea sumelor din conturi, in cazul ipotetic de faliment, sa te afecteze).

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
Tu gandesti bine, dar daca vrei sa vezi incompetenta la ea acasa te duci la CEC.
Gandeste-te ca aici lumea se angajeaza exclusiv pe pile si interventii... e greu sa gasesti oameni cu care sa te intelegi.

#7
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Eu am facut deja pasul asta, adica mi-am mutat toate economiile (lei si valuta) de la banci la CEC. Am ales contul lor de economii Privilegiu, pentru mobilitate. Nu are chiar cele mai bune dobanzi din piata dar am preferat varianta asta pentru sentimentul de siguranta. In privinta serviciilor ce pot sa-ti spun: iti trebuie foaaaaaaarte multa rabdare, atat in privinta angajatilor cat si a...  clientilor, multi dintre ei pensionari, care de multe ori se descurca cu dificultate (si o spun cu toata deferenta pentru cei de varsta a treia dar uneori astfel de situatii te pot aduce la disperare). In plus filiala cu care lucrez este intr-un sediu vechi - parca faci o calatorie inapoi in timp cu zeci de ani. Am vazut pe Stefan cel Mare ca au deschis si vreo doua sedii noi, care arata a banci.
Am avut parte chiar si de o intamplare foarte neplacuta dar cu un final fericit: a trebuit sa scot o suma mai mare si din neatentie mi s-au dat mai putini bani (o diferenta consistenta), iar eu n-am observat decat foarte tarziu. Spre meritul lor cei de la agentie m-au sunat a doua zi inca de la 7 dimineata recunoscandu-si eroarea si invitandu-ma sa recuperez banii.

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
Eu am card de debit la ei pe care imi intra salariul si am si internet banking. Am vrut sa imi fac si card de credit, dar dupa vreo 2 saptamani de frecusuri, renunt. Chiar m-au scos din pepeni cu birocratia lor. Daca au atat de multi clienti pana in 30 de ani, cu salariu peste medie, sa si-i pastreze. :death:

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 asul, on Feb 19 2009, 09:41, said:

Eu am card de debit la ei pe care imi intra salariul si am si internet banking. Am vrut sa imi fac si card de credit, dar dupa vreo 2 saptamani de frecusuri, renunt. Chiar m-au scos din pepeni cu birocratia lor. Daca au atat de multi clienti pana in 30 de ani, cu salariu peste medie, sa si-i pastreze. :death:
La mine a durat (alta banca, tot card de credit) trei luni. Banca dinamica, dar birocratia tot pe culmi neimaginabile.
Exista si experiente FARA cateva saptamani de "frecusuri"?

#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
card nu ma intereseaza.
am card de firma si nu l-am folosit niciodata.
sunt destui patiti cu cardurile (inclusiv de firma... ;)) , unele povesti le puteti citi si pe aici... ;)

#11
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005

 radumiki, on Feb 19 2009, 12:13, said:

card nu ma intereseaza.
am card de firma si nu l-am folosit niciodata.
sunt destui patiti cu cardurile (inclusiv de firma... ;)) , unele povesti le puteti citi si pe aici... ;)

Exista si hoti de buzunare pe lume Radule, asta nu inseamna ca nu se mai fac haine cu buzunare. ;)

#12
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 floraur, on Feb 19 2009, 15:39, said:

Exista si hoti de buzunare pe lume Radule, asta nu inseamna ca nu se mai fac haine cu buzunare. ;)

asa o fi, doar ca in buzunar am de obicei cateva sute de lei, in contul firmei de ceteva sute de ori mai mult...  ;)

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 radumiki, on Feb 19 2009, 12:13, said:

sunt destui patiti cu cardurile (inclusiv de firma... ;)) , unele povesti le puteti citi si pe aici... ;)
Problemele sunt pentru cei... hai sa le zicem ignoranti. Daca ai idee ce probleme pot aparea de la folosirea cardurilor, solutia nu este sa renunti la carduri, ci sa elimini problemele (carduri cu chip, dezactivarea tranzactiilor pe internet pentru carduri de credit, folosirea unor carduri special pentru tranzactiile pe internet, alimentate doar inainte de tranzactie, sisteme de notificare prin SMS oricand este folosit cardul, folosirea cardurilor unor banci care detecteaza "sabloane" de utilizare automat si in cazul unei tranzactii "extra" suna imediat clientul). Cred ca lista ar putea continua.

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 vax, on Feb 19 2009, 16:15, said:

Problemele sunt pentru cei... hai sa le zicem ignoranti. Daca ai idee ce probleme pot aparea de la folosirea cardurilor, solutia nu este sa renunti la carduri, ci sa elimini problemele (carduri cu chip, dezactivarea tranzactiilor pe internet pentru carduri de credit, folosirea unor carduri special pentru tranzactiile pe internet, alimentate doar inainte de tranzactie, sisteme de notificare prin SMS oricand este folosit cardul, folosirea cardurilor unor banci care detecteaza "sabloane" de utilizare automat si in cazul unei tranzactii "extra" suna imediat clientul). Cred ca lista ar putea continua.

stiu.
eu insa sunt un om extrem de grabit, tot timpul sub presiunea timpului, asa ca nu risc.
nu caut riscuri noi gratuite.
in plus,  am (in general) suficienti bani cash ptr. orice moft minor.

oricum, o dam pe off-topic.
eu vreu sa stiu parerea voastra: merita sa ne mutam la CEC, ca e mai sigur?

chestia cu banii garantati de stat e  valabila, ma ingrozesc insa cozile, listele&shit.
nu am timp de asa ceva...
cat despre depozitele firmei (fac si...productie si export) care sunt mai putin garantate, e musai sa fim protejati! :worthy:

#15
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 20.08.2004

 floraur, on Feb 18 2009, 16:44, said:

Tu gandesti bine, dar daca vrei sa vezi incompetenta la ea acasa te duci la CEC.
Gandeste-te ca aici lumea se angajeaza exclusiv pe pile si interventii... e greu sa gasesti oameni cu care sa te intelegi.
confirm! am cateva cunostinte/prieteni care lucreaza la CEC ™. acolo nu se angajeaza nimeni fara pile. si macar de-ar fi doar atat, dar greu gasesti un om competent (ma refer la cei cu care intri in contact la ghiseu).

 radumiki, on Feb 19 2009, 18:26, said:

...
eu vreu sa stiu parerea voastra: merita sa ne mutam la CEC, ca e mai sigur?
eu ma indoiesc puternic ca CEC e mai sigur decat alte banci mari. nici o banca cat de cat mare/serioasa nu e lasata de stat sa falimenteze, fiindca falimentul unei astfel de banci e mult mai costisitor decat ajutarea bancii (chiar si prin nationalizare) sa depaseasca o eventuala criza. exemple de astfel de cazuri au fost destule, unele chiar de curand. asa ca, din punctul asta de vedere, nu mi-as face mari griji.
pe de alta parte, daca te lovesti constant de incompetenta/birocratie in relatia cu banca ta, cred ca e cel putin neplacut.

#16
filiew

filiew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 14.03.2008
buna ziua. cine ma ajuta si pe mine.am urmatoarea situatie:
Am depus 25 lei la bet365. am castigat 53 lei la bet365. am dat retragere fonduri pe acelasi card mi a zis
operatiune cu succes. asta se intampla pe 26.01.2009
cand am primit extrasul de cont pe 08.02.2009 nici vorba de bani
cei de la pariuri mi au trimis o copie dupa tranzactie....cu un anumit cod ARN nu stiu
ce inseamna.  
am cardul la CEC bank si e inscris in 3d secure. am putut efectua depunerea ...chiar si la alte agentii de pariuri
insa cand am dat extragere am patit ce am patit
cineva spunea ca poate nu au ajuns banii in cont pana fac ocolul europei sau de unde i platesc.
chestia ca nici in contul de la bet 365 nu mai am cei 53 lei
va multumesc.

#17
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Reiau ceea ce-am postat pe un alt topic, referitor la CEC Bank.



"Cu siguranta ca CEC e cea mai sigura banca din sistem. In curand va fi si mai capitalizata, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji decat in urmatoarele conditii:

1. Colaps general al intregului sistem financiar din Romania. Aici... ii ia dracu pe toti care au bani lichizi, in special lei.
2. Daca ai banii in lei, riscul unei devalorizari si mai accentuate in cazul lipsei totale a finantarii externe a deficitului Romaniei. Remember: "4,2 lei (pentru 1 euro) vi se pare mult?"
3. Colaps financiar mondial, New World Order, Conspiracy Theory etc. Aici, teoretic, sunt feriti de eventualul tsunami cu carlionti, cei care au investiti banii in cam ceea ce gaseai prin valizele si pantofii celor cu nasul coroiat din Lista lui Schindler. Aici e mai mult de discutat, Flaviand stie mai bine cum stau lucrurile, desi eu nu sunt convins ca vom asista la un asemenea scenariu. In primul rand pentru ca nu cred tot ceea ce spun cei care spun astfel de lucruri, zilnic, pe diverse canale media. Nu prea cred in altruismul celor cu bani. In general, ei nu prea au interesul ca ca si ceilalti sa-si salveze economiile (in caz de colaps). Mai degraba cred in interesele celor care prevad "ceea ce va urma".

Revenind la CEC, sa presupunem ca nu se intampla nimic...
Da, e cea mai sigura banca, dar cu siguranta e cea mai proasta afacere pentru oamenii care si-au tinut banii, de-a lungul timpului, aici. Ma rog de maica-mea de peste 15 ani sa ma lase pe mine sa-i administrez economiile de-o viata (garantandu-i chiar... :D si o rata cu 20-50% mai mare a valorii reale a economiilor). Ti-ai gasit? Prefera sa piarda an de an, prin devalorizare, dar sa stea ea impacata sufleteste... :) Asta e, o inteleg, pe de o parte. Nu-i inteleg insa pe tineri..."

Edited by Rocknroll, 01 March 2009 - 10:19.


#18
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
ce dobanzi au la credite?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate