Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

CEC Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

View Postdp70, on Feb 18 2009, 22:12, said:

Eu am facut deja pasul asta, adica mi-am mutat toate economiile (lei si valuta) de la banci la CEC. Am ales contul lor de economii Privilegiu, pentru mobilitate. Nu are chiar cele mai bune dobanzi din piata dar am preferat varianta asta pentru sentimentul de siguranta.
Good move!
Exact asta vreau sa fac si eu peste 3-4 saptamani cand ajung la scadenta la niste depozite la termen ce le am pe la bcr, piraeus, mkb. Am ceva si la bt, dar cred ca pe alea le las acolo in continuare.
Contul Privilegiu mi se pare o optiune buna, dobanzile sunt sub cele oferite de banci cu staif, dar in aceste vremuri tulburi, siguranta conteaza.

#20
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Cardul de credit oferit de CEC este unul din cele mai avantajoase de pe piata, este unul din produsele bune pe care le ofera CEC.

Ma surprinde insa ingrijorarea voastra vis-a-vis de siguranta celorlalte banci.
La TV nu vad decat reportaje prin care bancile mama asigura clientii ca isi vor sustine filialele din Romania in caz de nevoie...

Dau si eu un exemplu la intamplare: Cu ce este mai sigur CEC-ul decat RIB-ul? Si RIB-ul contribuie la fondul de garantare al depozitelor, chiar daca nu este o banca foarte mare este totusi prezenta in majoritatea oraselor mari si medii, are o oferta de produse destul de larga, dobanzile oferite la depozite sunt unele din cele mai mari din piata...

Edited by Koal, 07 March 2009 - 13:51.


#21
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Nu stiu cu ce sau daca este mai sigur CEC-ul decat RIB-ul pe care l-ai dat exemplu. Probabil s-ar putea veni cu argumente gen CEC-ul e al statului etc. etc., argumente la care s-ar gasi contraargumente si s-ar ajunge mai degraba la o discutie oarecum sterila. Eu am optat - in perioada asta tulbure - pentru CEC fiindca pur si simplu asta m-a facut sa ma simt confortabil din punctul de vedere al sigurantei economiilor mele. Chestie de feeling...

#22
moshulica

moshulica

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.09.2007
Si eu am trecut (partial - in sensul ca mai pastrez si la alte banci cate ceva) pe CEC. Nu m-a impulsionat atat de tare ca e de stat, cat faptul ca am aflat ca mai multe afaceri mari din tara - nu dau nume - si-au anuntat intentia de a trece la CEC Bank inca de anul trecut, prin noiembrie, imediat dupa ce a capitalizat Tariceanu CEC-ul cu 900 de milioane de lei....cel putin doua dintre afacerile amintite, din cate am aflat, isi deruleaza la ora asta afacerile prin CEC....or sti oamenii aia ceva de au trecut la banca asta de stat.... :D

Edited by moshulica, 07 March 2009 - 20:50.


#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

View Postvax, on Feb 19 2009, 10:42, said:

La mine a durat (alta banca, tot card de credit) trei luni. Banca dinamica, dar birocratia tot pe culmi neimaginabile.
Exista si experiente FARA cateva saptamani de "frecusuri"?

La mine a durat mai putin de o saptamana eliberarea cardului de credit, initial la depunerea actelor imi spusesera sa vin peste exact 7 zile, insa mi l-au dat in vreo 5 zile.
Asta era insa acum vreo 2 ani si ceva... Criza asta si-o spune cuvantul si in ce priveste eliberarea cardurilor de credit? Sau conteaza numai pe cine nimeresti? (Unii angajati vor sa isi faca foarte bine treaba iar altii sunt ceva mai comozi sau si-au inteles gresit rolul).

#24
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005

View PostKoal, on Mar 7 2009, 13:49, said:

Cardul de credit oferit de CEC este unul din cele mai avantajoase de pe piata, este unul din produsele bune pe care le ofera CEC.
In principiu ai dreptate. Eu am incercat sa imi fac card la ei. Dar au o bicrocratie unicat, din toate bancile la care am fost. Si cu toate astea, am incercat. Dupa ce am creat dosarul (care mie unul mi s-a parut ff stufos):
- copie B.I
- factura utilitati
- fisa fiscala
- copie carte de munca
- adeverinta tip
- scadentarul pentru creditul pe care il am in desfasurare
- adresa de la banca la care am avut alt card de credit, conform careia mi-am lichidat toate datoriile
- inca o adeverinta in afara celei tip care sa mentioneze salariul in ultimele nu mai stiu cate luni (asta in conditiile in care duci si cartea de munca :death: )


a trebuit sa refac adeverinta suplimentara, moment in care mi s-a luat si am mers in alta parte unde obtin si mai multi bani.

Pacat ca produsul e ok:

- limita de credit destul de mare
- posibilitatea de a retrage integral limita de credit (pe care multe banci nu o au si care pe mine ma interesa)
- dobanda destul de mica
- perioada de gratie care se aplica si la retragerea de numerar.

#25
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Are cineva cont pe firma la CEC? Sunt curios de relatia cu ei.

#26
secretarul

secretarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2006

View Postasul, on Feb 19 2009, 09:41, said:

Eu am card de debit la ei pe care imi intra salariul si am si internet banking. Am vrut sa imi fac si card de credit, dar dupa vreo 2 saptamani de frecusuri, renunt. Chiar m-au scos din pepeni cu birocratia lor. Daca au atat de multi clienti pana in 30 de ani, cu salariu peste medie, sa si-i pastreze. :death:

Salut si eu am card de debit la CEC petnru salariu !
De aceea imi poti spune daca esti amabil, daca se pot face prin internet banking, transferuri intre contul de card al CEC (de salariu) si un alt cont curent al altei banci ???

Pentru ca vad din cate vad pe site:
"Pe contul de card pot fi efectuate operatiuni prin serviciul Internet Banking al CEC Bank (vizualizare cont de card, extras de cont pe ultima luna, transfer de sume din cont de card catre alt cont de card din CEC sau catre un cont curent din CEC Bank)"
Multumesc !

Edited by secretarul, 16 March 2009 - 15:55.


#27
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View PostMore, on Mar 15 2009, 09:21, said:

Are cineva cont pe firma la CEC? Sunt curios de relatia cu ei.
Eu am cont la ei, pe firma, iar relatia se desfasoara la modul urmator: Primesc bani in cont de pe urma facturilor emise de mine si platesc, prin Internet Banking, diversele facturile primite. Pana acum este super ok, mai ales serviciul lor de internet banking.
Ocazional ridic sau depun bani cash iar acolo, interactionand cu oamenii, au o MARE problema - totul se deruleaza greoi.

View Postsecretarul, on Mar 16 2009, 15:54, said:

Salut si eu am card de debit la CEC petnru salariu !
De aceea imi poti spune daca esti amabil, daca se pot face prin internet banking, transferuri intre contul de card al CEC (de salariu) si un alt cont curent al altei banci ???

Bineinteles ca se pot face plati!

Edited by dcr, 16 March 2009 - 22:21.


#28
secretarul

secretarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdcr, on Mar 16 2009, 22:16, said:

Eu am cont la ei, pe firma, iar relatia se desfasoara la modul urmator: Primesc bani in cont de pe urma facturilor emise de mine si platesc, prin Internet Banking, diversele facturile primite. Pana acum este super ok, mai ales serviciul lor de internet banking.
Ocazional ridic sau depun bani cash iar acolo, interactionand cu oamenii, au o MARE problema - totul se deruleaza greoi.



Bineinteles ca se pot face plati!

Cred ca te referi la cazul in care ai cont curent la CEC ! Iar in acest caz sigur ca se pot face transferuri prin IB intre diverite conturi, fie ele si la alte banci !

In ceea ce priveste contul de card, prin Internet Banking nu se pt face transferuri catre un alt cont al altei banci !

Cel putin asa mi s-a confirmat cu cateva ore in urma de un reprez al bancii ! Si asa scrie si pe site ....
Oricum am semnat contractul pentru IB si cand am sa primesc dispozitivul am sa incerc sa vedem ce stie !
Am internet banking si la alta banca si chiar as putea face o comparatie !

#29
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Aberatie marca CEC (sic!) Bank: ma duc sa depun niste bani intr-un cont. Ajung in jur de ora 18, se inchidea la 18.30. Tanti de acolo imi spune ca alta data sa vin pana in ora 17.30 ca cica dupa ora aia se inchide casieria!!!!!  Ma intreb daca o astfel de operatiune banala ca depunerea de bani, nu se poate face decat cu o ora inainte de incheierea programului, atunci de ce naiba mai tin deschis ora aia in plus? Desi stiu foarte bine cat de primitiv lucreaza, uite ca inca mai au resurse sa ma uimeasca!

#30
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Si eu mi-as muta banii la CEC pentru siguranta, ma refer la depozite.

Pentru tranzactii nu m-as duce catre ei, sunt utilizator Home'Bank de la ING si VB Direct de la Volksbank si imi acopar bine nevoile cu aceste doua servicii. O fi prejudecata, dar din informatiile pe care le am la CEC sistemul si serviciile sunt pe stilul functionarilor publici sictiriti, angajati pe pile. Poate acum, dupa rebranding, sa urmeze si o campanie de epurare printre angajati, mai ales ca e probabil sa devina disponibili oameni de pe la alte banci...

#31
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Nu e prejudecata... Si o spun dintr-o experienta destul de indelungata cu ei. Sa speram la mai bine.

#32
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Singura bancă comercială importantă rămasă în posesia statului român, CEC, este în pericol de a nu mai putea da credite pentru că acționarul majoritar, statul, nu îi dă bani.

sursa

de unde bani?  :w00t:

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postlightpawn, on Mar 21 2009, 00:56, said:

Si eu mi-as muta banii la CEC pentru siguranta, ma refer la depozite.

Pentru tranzactii nu m-as duce catre ei, sunt utilizator Home'Bank de la ING si VB Direct de la Volksbank si imi acopar bine nevoile cu aceste doua servicii. O fi prejudecata, dar din informatiile pe care le am la CEC sistemul si serviciile sunt pe stilul functionarilor publici sictiriti, angajati pe pile. Poate acum, dupa rebranding, sa urmeze si o campanie de epurare printre angajati, mai ales ca e probabil sa devina disponibili oameni de pe la alte banci...

De ce ? Spune statul undeva ca garanteaza depozitele CEC 100% !?

#34
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postlightpawn, on Mar 21 2009, 00:56, said:

Si eu mi-as muta banii la CEC pentru siguranta, ma refer la depozite.

View Postoverseas, on Apr 30 2009, 17:23, said:

De ce ? Spune statul undeva ca garanteaza depozitele CEC 100% !?

Habar-n-am, sincer. Probabil ca nu spune, nu...?
Ma gandesc totusi ca statul nu ar permite ca CEC-ul sa ajunga in situatie de faliment/incapacitate de plata... ar fi un fel de faliment al statului... bat campii?

#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@madmax80, pastreaza-ti www-urile din semnatura cu radu duda pentru aria politica, adica pentru Poiana.
daca-ti da voie mosotti cu ele, bine, daca nu, felicitari.

aici nu ai ce cauta cu ele.

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postlightpawn, on May 4 2009, 09:33, said:

Habar-n-am, sincer. Probabil ca nu spune, nu...?
Ma gandesc totusi ca statul nu ar permite ca CEC-ul sa ajunga in situatie de faliment/incapacitate de plata... ar fi un fel de faliment al statului... bat campii?

Da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate