Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

CEC Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

 overseas, on May 4 2009, 12:10, said:

Da.
Okay, am admis asta tacit prin modul in care am construit fraza respectiva, incluzand la final intrebarea cu pricina...

Totusi, raspunsul primit e cam sec, indulgent vorbind... se poate argumenta? In caz contrar, parerea mea, nu stiu daca ar putea cineva sa considere util acest raspuns, chiar daca e bazat pe adevar... pentru ca lipseste exact "baza". Hai ca o dam in logica...

Edited by lightpawn, 04 May 2009 - 20:20.


#38
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 20.08.2004
nu cred ca CEC are vreun avantaj ca are statul ca actionar majoritar. fiindca piata asta financiara functioneaza dupa niste reguli valabile pentru toate bancile. eu, ca sa fiu sincer, vad mai multe dezavantaje la CEC: statul este actionar (deci este ca pe vremuri: este bunul poporului, fiecare guvern isi poate pune oamenii lui), angajarile pe pile sunt ceva curent (stiu ce spun), managementul este in functie de cum bate politica, personalul are o varsta inaintata (in general), iar birocratia este la ea acasa.
singurul avantaj este cel psihologic.

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Capacitatea unui actionar de a sustine financiar o banca este un criteriu important in evaluarea ratingului unei banci. Teoretic, un actionar cu resurse nelimitate cum e statul e cazul ideal. In practica e mai greu.
Daca CEC ajunge in faliment, cauza sunt pierderile din credite. Asta inseamna ca niste baieti au luat credit si nu l-au mai dat inapoi. Din cauza alora, depozitele voastre nu mai pot fi returnate. In acest context, ce inseamna sprijinul statului ? Inseamna sa ia bani de la buget sa-ti dea tie depozitul inapoi, din cauza ca anumiti baieti nu si-au rambursat creditele. Banii luati de la buget vor fi deturnati de la sanatate, cultura, educati etc. Deci intai va urla presa si o parte din politicieni ca nu se face asa ceva....
In al doilea rand, sprijinul statului nu trebuie sa incalce principiile liberei concurente. Aici e mai complicat.

#40
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Inteleg si in principiu sunt de acord.

As sustine totusi ca statul nu va permite ca CEC sa ajunga in faliment - cu tot managementul lor politic, batran, defectuos etc - ar fi o bila neagra mult prea greu de digerat si/sau de explicat catre UE. In plus, nu cred ca CEC e atat de expusa pe motiv de neperformanta credite acordate - n-au alergat pentru market share ca unele banci comerciale straine sau autohtone...

Un alt argument pro: sa zicem ca sunt 3-4 banci romanesti in apropiere de faliment, printre care si CEC. Oare statul ar salva vreo banca inainte de a sustine CEC-ul?

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU este optiunea guvernului daca piata baga CEC in faliment sau nu. Optiunea este daca baga bani in CEC.
Statul nostru nu va salva nici o banca. MAsurile vor fi decise de BNR care va jongla cu rezerva RMO, in principal.

#42
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006
CEC-ul asta nu e institutia respectabila, aflata in proprietatea statului, care semnase contractul de fidejusiune cu FNI? Dormiti linistiti... Daca atunci au mintit, de ce nu ar mai minti o data?

Lucrez cu multe banci, la diferite asociatii de proprietari de care ma ocup, dar servicii mai imbecile decat CEC-ul mai rar am vazut. Poate doar BCR-ul sa se apropie un pic de ei.

Cat priveste siguranta banilor, de ce nu va impartiti economiile in sume la nivelul plafonului de garantare?

#43
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Pe-asta chiar nu o stiam. Fidejusiune nu inseamna ca trebuiau sa garanteze pentru FNI? Chiar nu stiu, in vremea respectiva aveam alte preocupari... mai putin financiare.

@overseas Chiar crezi sincer ca statul/BNR whatever ar lasa CEC-ul sa pice? Ma gandesc la impactul social, ar fi mult mai masiv decat in cazul caderii oricarei alte banci. Poate sunt eu prea optimist, sau prea-putin realist, dar nu cred si pace. Ma rog, o sa vedem...

#44
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 20.08.2004

 lightpawn, on May 8 2009, 01:08, said:

... impactul social, ar fi mult mai masiv decat in cazul caderii oricarei alte banci...
CEC  are o mica parte din cota de piata, credite, etc. deci nu vad ce impact "mult mai masiv" ar avea decat BCR, BRD sau alte banci mari.

#45
dp70

dp70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 18.07.2008
Ar fi mai degraba vorba de un impact psihologic... Chestie care de fapt este valabila pentru oricare banca mare sau mica. In conditiile de acum caderea unei banci cred ca ar putea echivala cu o avalansa care ar rade tot sistemul

#46
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.07.2005
se pare ca va intra BERD la CEC...

#47
unuoro

unuoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.06.2009
CEC BANK ma dezamagit
Am facut la ei acum  vreo 2 luni un card de debit  Visa  Electron si cu cont curent in lei.Am retras acum vreo luna de la Paypal 8 USD  direct pe card Visa,si am asteptat vreo 20 zile i-am sunat pe aia de la carduri si mi-au au zis ca tre sa astept vreo 30 - 45 de zile pana imi dau astea bani,tre sa intre pe 8-10 august banii de la Paypal pe card.
Am facut o retragere de la gamebookers.com cu 2 zile dupa ce-am facut retragerea de la Paypal ,de vreo 118 lei direct pe cardul Visa si mi-au zis la fel ,tre sa astepti vreo 30-45 zile pana iti dau banii.Cica e o regula noua de la Visa...
Bun!!!Am  mai facut o retragere de 26 de euro de la gamebookers prin transfer bancar si le-am dat IBAN-ul cu care depun eu banii pe card.Am stat aproape 12 zile,vedeam ca nu intra banii si m-am dus la ei azi sa vad de ce nu intra nici banii astea si nu pot sa retrag.Am fost la filiala unde mi-am facut cardu din orasu meu si am intrebat-o pe casiera de ce nu imi intra banii pe card.....Baba mi-a zis ca ai 26 de euro in cont dar contu e blocat si nu pot sa retrag banii pana nu semnez actele.Am ramas masca:) O intreb care acte?Ea mi-a zis  actele pentru deschidere cont?Eu i-am zis ca am semnat actele cand am deschis contu acu vreo 2 luni tot cu ea .Imi zice sa ma duc la alta filiala din oras sa semnez acolo actele ca sa retrag baniiii.Ajung la filiala a-2 a, alte c..c...a.uri birocratice ,si imi zice ca tre sa semnez actele de deschidere cont in euro ca sa pot sa retrag banii:),le-am semnat apoi mi-a facut aia ordinul de retragere si am scos 20 euro din cei 26 euro care i-am retras prin transfer bancar de la gamebookers,restu 6 euro sau dus prin comisioane.Acum astept partea a 2-a a telenovelei cand tre sa ii retrag si banii de la paypal si gamebookers prin Visa.
Dupa ce scot si banii aia inchid conturile............la ei prea multa birocratie.
Stiti daca iau comision la inchidere conturi in lei si valuta  + card in lei astea de la CEC?
Recomandati-mi si mie o banca la care sa imi deschid si eu cont cu suport tehnic bun,care iti face conversia la valuta cand primesti sau trimiti bani si cu comisioane mici la retragere administrare ,etc...?"fara BRD si au comisioane mari:("

#48
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu cand a fost vorba de retras bani pe card mereu am recomandat ING fiidnca folosesc personal exclusiv pentru asta si sunt foarte multumit. Banii ajung pe card in 2.5 - 3 zile depinde de ora la care i-ai retras (in afara weekend-urilor). Cand retragi pe card iti face conversia la valuta automat. Cand retragi intr-un cont bancar (cu IBAN etc) trebuie sa ai cont deschis in valuta respectiva.

Banci de care trebuie sa te feresti daca ai nevoie sa extragi pe card includ CEC, BRD, Banca Romaneasca si probabil altele. Toate acestea iti vor tine banii blocati 30 de zile pentru motivele lor idioate, nicidecum pentru reguli Visa.

#49
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009
CEC-ul e cea mai birocratica banca din cate exista in Romania. Ca sa inchid un depozit la ei, mi-au cerut contractul initial. Ca sa nu mai zic de cozi si semnaturi cate a trebuit sa trag. Nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Sunt intr-adevar o banca comunista, au ramas mult in urma.

#50
alex2006best

alex2006best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 21.02.2007
Astazi am fost la CEC pentru a ma informa despre un card de credit. Pare a fi cel mai rentabil.
La cate am citit despre ei am intrat ezitant.
Totusi 'tipa'  :naughty:  de acolo a fost foarte amabila si mi-a dat toata documentatia necesara (lista costuri, cerere, conditii etc.).


Limita destul de mare: 9 salarii.
Se iau in calcul si bonuri de masa. ^_^
Dobanda mica: 18.55%
Rata minim 2.5%
Singurul cost e 2.50 Ron/luna.
Internet banking 0 lei, dar 50 RON garantie pentru digipass.
Emitere in 2 saptamani.


Pana aici imi place... :)
Acum mai ramane sa vad cat va trece pana voi intra in posesia cardului.

Edited by alex2006best, 06 August 2009 - 17:31.


#51
unuoro

unuoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.06.2009
Nu sfatuiesc pe nimeni sa aiba de-a face cu cei de la CEC BANK ,sunt patit:).
1.Cand intri la ei te intampina babele(casiere) alea care cred ca erau si pe timpu lu bunicu.
2.Daca e sa greseasca nici nu sunt in stare sa isi ceara scuze.
3.Birocratie mareee.
4. Lipsa de comunicare si incompetenta.[Am intrebat-o odata pe o casiera care e codu SWIF al bancii,si ia mea raspuns ca il ai pe ordinul de depunere.
Si iam zis sa mi-l arate.Proasta imi arata IBAN-ul:))) ,incercati si voi experimentu cu ei o sa vedeti ]
5.Nu sunt in stare sa iti faca nici conversia valutara daca e sa retragi banii de undeva din strainatate.
Dormi linistit, CEC BANK are grija de banii tai

#52
killer

killer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.08.2002

 ionutpopescu2009, on 4th August 2009, 21:32, said:

CEC-ul e cea mai birocratica banca din cate exista in Romania. Ca sa inchid un depozit la ei, mi-au cerut contractul initial. Ca sa nu mai zic de cozi si semnaturi cate a trebuit sa trag. Nu am mai vazut asa ceva in viata mea. Sunt intr-adevar o banca comunista, au ramas mult in urma.

Chiar azi am lichidat un depozit la CEC Bank prin Internet Banking. Simplu, rapid, fara contract initial si alte chestii birocratice. Eu sunt de parere ca se exagereaza destul de mult cu "banca comunista" si alte etichete gratuite. Sunt totusi de acord cu faptul ca majoritatea functionarilor de la CEC nu prea au ce cauta intr-o banca. Lucreaza greoi, inteleg greu, trebuie sa-i iei incet sa nu-i ametesti, etc. De aceea e bun un IB sa nu trebuiasca sa ai de a face cu astfel de functionari.

#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
topicul despre CEC pro si contra, de mai jos nu l-ai vazut ?
nu era suficient de mare !?

#54
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005

 alex2006best, on 6th August 2009, 18:31, said:

Astazi am fost la CEC pentru a ma informa despre un card de credit. Pare a fi cel mai rentabil.
La cate am citit despre ei am intrat ezitant.
........
Acum mai ramane sa vad cat va trece pana voi intra in posesia cardului.

Cardul vine destul de repede, mai repede decat zic ei. Si intr-adevar, dupa ce am fost pe la mai multe banci, a fost optiunea cea mai buna pentru mine. Doar ca am avut ceva dificultati pe partea de hartoage pana ce l-am obtinut.
Succes!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate