Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Pareri Aparat auditiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Bogdanxbm

Bogdanxbm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2023
Buna seara! Tin sa va felicit pentru acest topic din forum si mai ales pe cei care imparatsesc experientele si cunostintele lor cu ceilalti. Va rog sa ma credeti ca am aflat mai multe informatii de aici decat de la "profesionistii" de la  firmele de specialitate care comercializeaza aparate. Am ramas cu un gust amar din experintele recente pe care le-am avut cu acestea. Pur si simplu am fost tratati ca niste tinte cu ajutorul carora sa- si vanda produsul, nicidecum ca niste persoane cu nevoi speciale. Nu vreau sa generalizez, nu la toate s-a intamplat asta, dar au fost cazuri foarte neplacute, din 4 experiente abia pot spune ca 2 au fost rezonabile dar doar din prisma abordarii si amabilitatii, pe partea de explicatii tehnice...zero barat. Povestea ar fi lunga dar nu-si face rostul in acest topic insa daca cineva e interesat de experientele noastre legate de aceste firme, le vom impartasi cu drag. Am fi foarte recunoscatori daca am primi ceva recomandari legate de achizitionarea unui aparat auditiv de la cineva cu experienta si cu ceva mai multe cunostinte ca noi. Aparatul este pentru sotia mea care are hipoacuzie bilaterala severa, problema este din nastere, poarta aparat de cand era micuta. Aparatul pe care il are acum este un Resound cumparat in 2018, este de tip RIC, dar care in ultimii 2 ani se strica regulat si deja a devenit frustrant si din punct de vedere al costurilor dar si din pricina faptului ca in timpul in care sta la reparat, trebuie sa poarte un aparat care e destul de vechi si cu care se descurca foarte greu, mai ales ca serviciul ei presupune in mare parte programari si discutii telefonice. De acest Resound a fost foarte multumita dar acum vrem sa luam unul nou si sa l tinem pe acesta de rezerva. La momentul respectiv, din spusele sotiei, a cerut cel mai bun aparat si a costat undeva la 7000 lei. In momentul de fata am fost la "magazine" si preturile se invart intre 11000 si 14000 pe bucata, vorbesc aici de variantele de top de la tipurile de aparate care ni s-au prezentat. De obicei primeam 3 variante de performanta,de exemplu 5,7,9, unde 9 era varianta de top, intrebarea mea ar fi daca chiar sunt diferente reale in aceste performante sau este doar o strategie de marketing, am cerut specificatiile tehnice ca sa pot sa le compar si evident ca nu am primit si nici nu au stiut sa mi explice de cel cu 9 e mai bun decat cel cu 7 sau 5. Alta confuzie a aparaut atunci cand un magazin a recomandat RIC si altul a recomandat aparat cu oliva  ca fiind cel mai potrivit. Care este diferenta intre ele? Care ar fi mai potrivit? Am citit ceva de REM, se face undeva acest procedeu?
Ca si brand, care ar fi cel mai bun la ora actuala? Ni s au prezentat pana acum Signia si Phonak Naida p90. Ce alte optiuni mai avem? Multumim frumos!


#20
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
In ce zona sunteți? Ce orașe mai mari aveți în jur ? Opțiunile sunt date în funcție de locație.

In principiu sunt câteva branduri mai mari care ar fii cele mai bune: Phonak, Signia, Resound, Oticon, Widex, Starky etc.

Diferențele dintre nivelurile de echipare sunt ceva mai dificil de găsit, dar ele exista sub forma unui tabel specific pe marca și model.

Pentru pierderea de auz severă pe vremuri nu erau decât aparate cu oliva. Probabil sa va fii recomandat ceva foarte puternic (astea super power) au rămas încă cu oliva. Ca idee RIC este ok la pierderi de până la aprox 100db.  Soția depășește acest prag ?

Edited by elbjorn, 13 July 2023 - 00:21.


#21
Bogdanxbm

Bogdanxbm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2023
Buna ziua si multumesc mult pentru promptitudine, suntem din Slatina dar am fost si la Craiova si la Bucuresti si aici in Slatina, nu ar fi o problema de locatie, ne putem deplasa pentru a cumpara ceva bun. V as atasa aici audiogramele dar nu pot, probabil nu am drepturi intrucat abia ieri am facut contul aici. V-as fi foarte recunoscator daca ati putea sa mi oferiti cateva detalii in privat si cu ocazia asta sa va arat si audiograma si sa va explic mai pe larg situatia. Am incecat sa va las mesaj in privat dar cred ca nu am drepturi. ... va rog mult sa mi scrieti aici.
Va multumesc frumos!

Edited by argonaut, 14 July 2023 - 10:35.


#22
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 Bogdanxbm, on 13 iulie 2023 - 15:39, said:

... am fost si la Craiova si la Bucuresti si aici in Slatina, nu ar fi o problema de locatie, ... . V as atasa aici audiogramele dar nu pot

Ați avut experiențe neplăcute și în capitală ?
Ar fi indicat sa scoate adresa de email, este un topic public ușor de găsit de pe Google.

Înainte de toate sper că luați în considerare doua aparate pentru o pierdere bilaterală!

In legătură cu audiograma este destul de simplu. Aveți puncte pe ea sub 100db ? Colana din stanga este volumul in decibeli iar jos sunt frecventele in hertzi.  
Pierderea de auz severă este în 71 și 90db. Absolut nici o problema pentru RIC.
https://www.asha.org...f-hearing-loss/

Edited by elbjorn, 13 July 2023 - 22:49.


#23
Bogdanxbm

Bogdanxbm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2023

 elbjorn, on 13 iulie 2023 - 22:44, said:



Ați avut experiențe neplăcute și în capitală ?
Ar fi indicat sa scoate adresa de email, este un topic public ușor de găsit de pe Google.

Înainte de toate sper că luați în considerare doua aparate pentru o pierdere bilaterală!

In legătură cu audiograma este destul de simplu. Aveți puncte pe ea sub 100db ? Colana din stanga este volumul in decibeli iar jos sunt frecventele in hertzi.  
Pierderea de auz severă este în 71 și 90db. Absolut nici o problema pentru RIC.
https://www.asha.org...f-hearing-loss/


#24
Bogdanxbm

Bogdanxbm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2023

 elbjorn, on 13 iulie 2023 - 22:44, said:



Ați avut experiențe neplăcute și în capitală ?
Ar fi indicat sa scoate adresa de email, este un topic public ușor de găsit de pe Google.

Înainte de toate sper că luați în considerare doua aparate pentru o pierdere bilaterală!

In legătură cu audiograma este destul de simplu. Aveți puncte pe ea sub 100db ? Colana din stanga este volumul in decibeli iar jos sunt frecventele in hertzi.  
Pierderea de auz severă este în 71 și 90db. Absolut nici o problema pentru RIC.
https://www.asha.org...f-hearing-loss/

La Bucuresti am avut cu firma de la care am cumparat prezentul aparat care tot se strica si am hotarat sa ne indreptam catre alta companie.

Audiograma arata in felul urmator:
1. Dreapta: 75-125, 90-250, 85-500, 85-1000, 85-2000, 80-4000, 80-8000
2. Stanga: 80-125, 90-250, 95-500, 95-1000, 100-2000, 100-4000, 95-8000.

Nu am luat in considerea 2 aparate pentru cu spune ca i-ar pricinui dureri de cap si mai mari. Si cu un singur  aparat spune ca are dureri de cap mai tot timpul.
Cu o astefel de audiograma, ce aparat ati alege din cele mentionate de dumneavoastra mai sus? Ce model si mai ales ce tip(ric sau bte) ? Multumim!



#25
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostBogdanxbm, on 15 iulie 2023 - 10:25, said:

Audiograma arata in felul urmator:
1. Dreapta: 75-125, 90-250, 85-500, 85-1000, 85-2000, 80-4000, 80-8000
2. Stanga: 80-125, 90-250, 95-500, 95-1000, 100-2000, 100-4000, 95-8000.

Nu am luat in considerea 2 aparate pentru cu spune ca i-ar pricinui dureri de cap si mai mari. Si cu un singur  aparat spune ca are dureri de cap mai tot timpul.
Stânga este pierdere profundă. Intuiesc că ati întrebat doar pt dreapta. Acolo într-adevăr este RIC. Pentru stânga este la limita.

Și eu am folosit multi ani doar un aparat și într-adevăr îmi dădea dureri de cap. Însă avantajul a doua aparate este imens, iar reglate corespunzător nu trebuie să dea dureri de cap după adaptarea la doua aparate.

Părere mea personala este sa încercați doua aparate de buget mai mediu.

Sunt 6 producători mari, iar daca vă interesează ceva anume mai mult puteți întrebă aici deapre modele. După cum ați văzut prețurile variază foarte mult, iar două aparate cred că pot fii o surpriză financiara.

Aici aveți un ghid de referinta in engleza: https://www.hearingt...om/hearing-aids

Ați putea întreba de Resound Key pentru o pereche. Avantajul de a avea doua aparate este mult mai important decât diferențele tehnologice.

De menționat că marea majoritate a aparatelor se conectează direct la telefon (toate iPhone de 5 in sus, și o mana de telefoane android).
Singura excepție este Phonak care funcționează ca un headset, cu costul baterie telefonului și al aparatului.
De menționat că la Phonak sunt cele mai bune microfoane exterioare care ajuta foarte mult. Phonak Roger se numesc și pot costa mai mult decât aparatele auditive.

#26
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostBogdanxbm, on 15 iulie 2023 - 10:25, said:

La Bucuresti am avut cu firma de la care am cumparat prezentul aparat care tot se strica si am hotarat sa ne indreptam catre alta companie.
Toate aparatele auditive ajung sa aibe probleme mai mari sau mici dupa doi ani, cand ies din garantie. Indiferent de companie.

#27
Bogdanxbm

Bogdanxbm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2023
Multumim inca o data pentru amabilitate. Am probat pana acum signia ric, varianta medie si phonak naida, bte, varianta de top. Ambele au fost sub Resound ul pe care il avem din 2018. Acum nu stiu daca a fost vorba de reglaj sau altceva. Acum avem in proba un Unitron bte care pana acum, spune sotia, este similar Resound ului si in plus are si conexiune la telefon android iar pretul este mai mult decat decent, chiar si la 2 aparate cumparate iesim mult mai ieftin decat variantele de mai sus. Din ce am citit este fabricat de aceeasi companie care detine si Phonak, fapt ce ne a bucurat.Legat de recomandarea dumneavoastra de a purta 2 aparate, sotia la urechea stanga, aude doar zgomot si voci, cuvintele nu le intelege aproape deloc. Credeti ca mai are rost sa poarte 2 aparate?

#28
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostBogdanxbm, on 26 iulie 2023 - 19:07, said:

sotia la urechea stanga, aude doar zgomot si voci, cuvintele nu le intelege aproape deloc. Credeti ca mai are rost sa poarte 2 aparate?
Răspunsul scurt, da. Ajuta la identificarea sunetului mai bine.

Doar ca exemplu, exista aparate cross pentru cei care nu aud deloc cu o ureche, tocmai pentru motivele acestea.

Rugămintea est cea va referiri la aparate cu marca, model și tip.
Signia, Unitron mai exact ce modele?

Edited by elbjorn, 26 July 2023 - 21:42.


#29
Bogdanxbm

Bogdanxbm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2023
-Unitron stride b9-up flex trial pewter(probabil este aparat strict de test).
-Signia pure c&g demo este echivalentul  lui 312 5ax.
La unitron nu stiu care ar fi echivalentul pentru ca sotia s a dus singura la magazin si nu a intrat in amanunte.
Cele cross sunt fabricate doar de anumiti producatori sau de toti? Ar fi interesant de incercat. Multumesc!


#30
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Aici aveți o descriere in engleza a Unitronului. Lansat în 2021, folosește platforma prisma de la Phonak. O alegere f interesanta. 9 este echiparea de vârf, iar Trial este soluția Unitron pentru a încerca diferite echipări. Poate fii orice echipare. De la 9 la 3.

De asemenea B-Up este varianta cea mai puternica (BTE), care nu ar trebui să aibă nici o problema la urechea stângă.
https://www.hearingt...nitron-moxi-blu

Signia Pure c&g sunt pe generații diferite AX și NX.  NX am avut acum multi ani și am fost mulțumit de ele. Au fost foarte bine programate.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate