Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Ce e mai bine: sa inveti bine la scoala sau sa ai scoala vietii ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#19
cata_csm

cata_csm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 07.09.2007
eu is de parare ca tre' sa termini o facultate(in ziua de azi facultatea e ca liceu, aproape oricine o face), iar de acolo inainte numa scoala vietii te mai poate ajuta in ziua de azi. cum ii vorba: prost sa fi, noroc sa ai..., si scoala vietii.

#20
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006

 cata_csm, on Feb 19 2009, 20:00, said:

eu is de parare ca tre' sa termini o facultate(in ziua de azi facultatea e ca liceu, aproape oricine o face), iar de acolo inainte numa scoala vietii te mai poate ajuta in ziua de azi. cum ii vorba: prost sa fi, noroc sa ai..., si scoala vietii.
tocmai de asta facultatea (in special facultatea din romania) nu valoreaza nici cat un rahat de pe strada :yes:
te duci la facultate daca chiar vrei sa inveti, iar daca nu, pierzi 3-4 ani din viata pt o diploma despre care o sa afli ca iti este inutila...de ce? pentru ca tu nu esti la nivelul descris pe diploma de absolvire.

Edited by RussianRocker, 19 February 2009 - 20:19.


#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,900
  • Înscris: 06.10.2003
Am mai auzit povesti dinastea  :death:
Scoala vietii nu-ti asigura nici o limba straina(daca nu emigrezi) si nici un salar mare. Doar daca ai in sange smechereala si invartelile a la Becali, ceea ce ma indoiesc ca o au toti dintre voi (aia care zic ca scoala vietii e mai tare si numa' aia tre' facuta).

#22
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Daca prin scoala vietii intelegi multimea finita de injuraturi invatate intre blocuri sau intervalul de tupeu, atunci este clar ca poti doar sa te speli pe cap cu ea. Oricine, cred, este constient la ora asta din mileniu de lucrurile astea. Astia cu scoala vietii sunt in general educati de televizor. Uneori saracii copii vorbesc ca in reclame, de raman socati parintii.
Mergeti la scoala putorilor!!! Faceti o facultate de doamne ajuta care sa nu va scoata someri pe banda rulanta. Ca n-o sa se faca juma' de tara fotbalisti, cantereti, bancheri si jurnalisti. Auzi, e diploma inutila. Daca mergeti ca turma la facultati din domenii extra-arhi-pline.
Pentru nenea ala care nu da un rahat pe facultate: esti vanzatorul ala frustrat din mega image caruia i se pare ca nu are ce cauta acolo? Bineinteles ca la facultate te duci daca chiar vrei sa inveti, ca de-asta e facultate.





Mod edit: ai dreptate in ce zici, nu zic ba, dar foloseste alte cuvinte, mai blande. Eu sunt mai bland, dar colegu' Aiptek taie si spanzura mai ceva ca Baiazid :D.

Edited by Lucian_M, 19 February 2009 - 23:30.


#23
cata_csm

cata_csm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 07.09.2007

 nicu13, on Feb 19 2009, 21:15, said:

Bineinteles ca la facultate te duci daca chiar vrei sa inveti, ca de-asta e facultate.
in ce tara traiesti??? :huh:

Edited by cata_csm, 19 February 2009 - 21:55.


#24
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 cata_csm, on Feb 19 2009, 20:54, said:

in ce tara traiesti??? :huh:
In ungaria, in romania... Ai scris o propozitie fara argument. Ce ar trebui eu sa inteleg?

Edited by nicu13, 19 February 2009 - 22:16.


#25
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006

 nicu13, on Feb 19 2009, 21:15, said:

Mergeti la scoala putorilor!!! Faceti o facultate de doamne ajuta care sa nu va scoata someri pe banda rulanta. Ca n-o sa se faca juma' de tara fotbalisti, cantereti, bancheri si jurnalisti. Auzi, e diploma inutila. Daca mergeti ca turma la facultati din domenii extra-arhi-pline.
Pentru nenea ala care nu da un rahat pe facultate: esti vanzatorul ala frustrat din mega image caruia i se pare ca nu are ce cauta acolo? Bineinteles ca la facultate te duci daca chiar vrei sa inveti, ca de-asta e facultate.
Interpretezi gresit, eu nu dau nici un rahat pe facultatea din romania... pt o facultate din uk (sau orice alta tara civilizata) jos palaria, acolo te duci daca chiar vrei sa faci carte.
de ce se merge ca turma la facultati din domenii extra-arhi-pline?
pentru ca multi fac facultatea ca sa aiba o diploma, nu ca sa munceasca in acel domeniu, las` ca am mai vazut eu absolventi de ASE care lucrau la supermarket.

#26
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

 RussianRocker, on Feb 20 2009, 10:26, said:

Interpretezi gresit, eu nu dau nici un rahat pe facultatea din romania... pt o facultate din uk (sau orice alta tara civilizata) jos palaria, acolo te duci daca chiar
Lasa lasa, ca metroul s-a facut in regie proprie, ca strainii au zis ca ei nu isi asuma responsabilitatea, numai cu absolventi romani. Si saracul Costin Georgian s-a ales cu cea mai mica statie dintre toate. Si mai sunt destule exemple de absolventi minunati ai unor facultati de rahat din romania.
Ce parere proasta au liceenii despre facultatile din ro. Dar ce-i drept sunt si fara taxa. Ca prin afara invatamantul de stat nu prea mai include si studii superiore gratuite. Ba la noi se mai da si bursa aia de studii. Amarata asa cum e, dar este un gest. 300 lei pe luna sau cat mai este.

Edited by nicu13, 20 February 2009 - 11:55.


#27
kdia504

kdia504

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.01.2009

 Lucian_M, on Feb 19 2009, 19:58, said:

Ca sa iei permisul, trebuie sa ai diploma de 8 clase. Asta le spun si elevilor la clasa unde sunt diriginte, o clasa de a VIII-a, unii sunt niste pramatii care vor sa se faca soferi. Le-am spus ca daca nu termina a VIII-a, nu vor putea obtine permis de conducere. Sa-i fi vazut ce fete au facut. Unul se trezeste si spune ca-l ia cu bani. I-am spsu sa pun televiziunea pe el cand da examenul. Ce ochi a facut...
bine i-ai facut  :coolspeak:

cele doua nu se exclud din cate m-a invatat pe mine scoala vietii, si chiar si scoala-scoala. iar cand ajung sa se separe e JALE, dupa mine.  in plus, a merge la o facultate este o alegere proprie si personala, dar invatarea din scoala vietii e o necesitate. ca altfel, daca nu inveti tu din ea, te invata ea pe tine, cu forta!!  :naughty:
revenind la educatia formala, e drept ca pare de o calitate din ce in ce mai slaba invatamantul in romania. cu toate astea, daca tot il criticam si copii aud ca "e nasol frate sa te duci la scoala"," profesorii e prosti!!" si dintr-astea nu ajungem la prea bine!

sfatul meu e sa inveti in orice fel, din orice scoala!  B)

#28
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
- Buna ziua, vreau sa ma angajez pe jobul asta de programator unde salariul este de 1500 de euro+bonusuri.
- Da. Ce studii aveti?
- Care manca-ti-as? Eu am scoala vietii nene! Cum? Nu ajunge?

Altfel, cu "scoala vietii" o iei in dinti de la BGS sau poate vreo oala de apa fiarta in cap de la vreo pensionara de la etajul 7 al blocului unde esti tu "student" la scoala vietii...

Edited by ciureanuc, 24 February 2009 - 19:57.


#29
Claudiu09

Claudiu09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2007
"Unde dai si unde crapa."
Pentru cei care zic ca nu am nici 9 clase vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca sunt la cel mai bun liceu din oras unde am intrat pe merit chiar daca multi nu vor crede. Mai exact e IX A unde sunt numai(majoritatea) olimpici nationali (mate, fizica, mate-fizica).
Sa revenim...am pus acel proverb la inceput pentru faptul ca eu ma refeream la teoria bruta din scoala care fie ca recunoasteti fie ca nu se uita in procent de 90% iar in scoala vieti ma refeream ca se invata lucruri practice (Lucruri cere le inveti cel mai bine trecand prin ele). Inca ceva dupa cum se vede ce am scris cand am deschis topicul e pus in GHILIMELE ceea ce sugereaza ca fragmentul nu imi apartine, mai exact este luat de pe un site in care era un topic cu acelesi nume.
Nu inteleg de ce ma comparati cu Becali si ceilalti ai lui...whatever...

In fine multumesc pentru trimiterile si intr-un fel jignirile-mi adresate.

Fie totul asa cum ziceti voi !

Any fool can criticize, condemn, and complain - and most fools do. - Dale Carnegie
Do what you feel in your heart to be right - for you’ll be criticized anyway. You’ll be damned if you do, and damned if you don’t. - Eleanor Roosevelt

#30
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007

 Claudiu09, on Feb 25 2009, 21:50, said:

...... vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca sunt la cel mai bun liceu din oras unde am intrat pe merit chiar daca multi nu vor crede. Mai exact e IX A unde sunt numai(majoritatea) olimpici nationali (mate, fizica, mate-fizica).
.......iar in scoala vieti ma refeream ca se invata lucruri practice (Lucruri cere le inveti cel mai bine trecand prin ele).
Nu inteleg de ce ma comparati cu Becali si ceilalti ai lui...whatever...

In fine multumesc pentru trimiterile si intr-un fel jignirile-mi adresate.

Fie totul asa cum ziceti voi !

Any fool can criticize, condemn, and complain - and most fools do. - Dale Carnegie
Do what you feel in your heart to be right - for you?ll be criticized anyway. You?ll be damned if you do, and damned if you don?t. - Eleanor Roosevelt

Tinerete, vise indraznete !
Ai devenit patetic. Se intampla numai faptul ca ai obtinut exact ceea ce ai cautat. Atat !
Cand deschizi un astfel de topic iti asumi consecintele. E intr-un fel ca si cum te-ai intreba "E bine sa fim cinstiti, curati, iubitori?"
Asa ca injuriile din prima parte a semnaturii vor trebui puse numai pe seama varstei....
Esti un copil bun, cred, nu lasa viata sa te strice.
Si repet, se zice "scoala vietii", nu "scoala vieti"

Edited by crocko.dilul, 27 February 2009 - 19:54.


#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am zis eu ca topicul asta nu duce nicaieri. Asa ca se inchide. Daca se re-initiaza, starter-ul va primi un cadou surpriza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate