Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Filmul "Ion: Blestemul pamīntului, blestemul iubirii"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lxndr007

lxndr007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2008
buna, am nevoie urgenta de filmul "Ion" , nu-l aveti cumva careva dintre voi ca eu nu reusesc sa dau de el si nu am timp sa citesc cartea.....

#2
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Pai ti-l povestesc eu. A fost o data doua fete: fata mosului si fata babei. Aici, contrar basmului obisnuit, Ana, fata mosului, era cea urata si fata babei, Florica, era cea frumoasa. Dar fat-frumosu nostru, Ion, desi o iubea pe fata babei, a tinut mosrtis s-o ia de nevasta pe fata mosului, Cum fata cu pricina nu numai ca era urata, dar mai era si proasta ca-l iubea, s-a lasat amagita de vorbele mestesugite ale fat-frumosului, care, cum a atins-o cu nuielusa fermecata, cum a lasat-o grea. Si iac-asa, cu toata impotrivirea mosului, flacaul cel sarac, dar istet, a reusit sa puna mana pe averea  acestuia. Cum eroul nostru n-avea numai istetime multa, dar si lacomie, a incalcat una din cele zece porunci, adica a ravnit la femeia altuia. Pentru ca, intre timp, fata babei, Florica, nu era sa se lase mai prejos si s-a maritat si ea dupa unul bogat dar urat de la ei din sat. Si cum dracu si-a bagat coada, fata mosului a bagat de seama (ca era ea proasta, dar instinctul femeisec nu-i lipsea) si si-a pus capat zilelor cu o funie agatata de grinda din grajdul vitelor. Si cum celui care sare prea multe garduri lesne ii intra unul in fund, Ion si-a dat obstescul sfarsit in sapa lui George, barbatul Floricai, care-l prinsese noaptea la fomeia lui. Toate acestea se petrec intr-un satuc din Ardeal aflat sub ocupatie habsuburgica, unde popa Belciug ba se certa, ba se impaca cu familia invatatorului Herdelea, care avea frumosul obicei sa cante romante pe prispa casei.

The end.


Imi pare rau ca nu ti-l povestii tehnicolor, ca era mai palipitant.

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
frumos povestit Laberta :)
Il aveam eu intr-un timp, dar banuiesc ca-ti dai seama ca nu-l poti gasi la calitate DVD nu?:)
daca iti trebuie pentru scoala, mai bine il citesti. merge repede

#4
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

View Postlxndr007, on Feb 16 2009, 20:58, said:

buna, am nevoie urgenta de filmul "Ion" , nu-l aveti cumva careva dintre voi ca eu nu reusesc sa dau de el si nu am timp sa citesc cartea.....
Normal ca n-ai timp, are o gramada de pagini si toate sunt scrise.


View PostLaberta, on Feb 16 2009, 21:16, said:

Pai ti-l povestesc eu. (...)
The end.
Cum s-ar zice, ai carte, ai parte... :thumbup:


View Post[ady], on Feb 16 2009, 21:59, said:

frumos povestit Laberta :)
Il aveam eu intr-un timp, dar banuiesc ca-ti dai seama ca nu-l poti gasi la calitate DVD nu? :)
daca iti trebuie pentru scoala, mai bine il citesti. merge repede
Curat sadism!

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Citit ?? OMG.... :surprise: the horrorrrr :dribbledrool: .....the horrrrorrrrr  :dribbledrool:

#6
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

View PostLaberta, on Feb 16 2009, 20:16, said:

Pai ti-l povestesc eu. A fost o data doua fete: fata mosului si fata babei. Aici, contrar basmului obisnuit, Ana, fata mosului, era cea urata si fata babei, Florica, era cea frumoasa. Dar fat-frumosu nostru, Ion, desi o iubea pe fata babei, a tinut mosrtis s-o ia de nevasta pe fata mosului, Cum fata cu pricina nu numai ca era urata, dar mai era si proasta ca-l iubea, s-a lasat amagita de vorbele mestesugite ale fat-frumosului, care, cum a atins-o cu nuielusa fermecata, cum a lasat-o grea. Si iac-asa, cu toata impotrivirea mosului, flacaul cel sarac, dar istet, a reusit sa puna mana pe averea  acestuia. Cum eroul nostru n-avea numai istetime multa, dar si lacomie, a incalcat una din cele zece porunci, adica a ravnit la femeia altuia. Pentru ca, intre timp, fata babei, Florica, nu era sa se lase mai prejos si s-a maritat si ea dupa unul bogat dar urat de la ei din sat. Si cum dracu si-a bagat coada, fata mosului a bagat de seama (ca era ea proasta, dar instinctul femeisec nu-i lipsea) si si-a pus capat zilelor cu o funie agatata de grinda din grajdul vitelor. Si cum celui care sare prea multe garduri lesne ii intra unul in fund, Ion si-a dat obstescul sfarsit in sapa lui George, barbatul Floricai, care-l prinsese noaptea la fomeia lui. Toate acestea se petrec intr-un satuc din Ardeal aflat sub ocupatie habsuburgica, unde popa Belciug ba se certa, ba se impaca cu familia invatatorului Herdelea, care avea frumosul obicei sa cante romante pe prispa casei.

The end.


Imi pare rau ca nu ti-l povestii tehnicolor, ca era mai palipitant.

  ^_^ .Frumos povestit !

A....mi se pare mie sau de obicei filmele facute dupa carti:"Mara","Baltagul" "Ion",  nu coincid propriu-zis .Eu ce-am vazut mai de mult in sfert de ora din Baltagul si nu mi-a placut deloc.Mai buna e cartea.

#7
lxndr007

lxndr007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2008

View PostLaberta, on Feb 16 2009, 20:16, said:

Pai ti-l povestesc eu. A fost o data doua fete: fata mosului si fata babei. Aici, contrar basmului obisnuit, Ana, fata mosului, era cea urata si fata babei, Florica, era cea frumoasa. Dar fat-frumosu nostru, Ion, desi o iubea pe fata babei, a tinut mosrtis s-o ia de nevasta pe fata mosului, Cum fata cu pricina nu numai ca era urata, dar mai era si proasta ca-l iubea, s-a lasat amagita de vorbele mestesugite ale fat-frumosului, care, cum a atins-o cu nuielusa fermecata, cum a lasat-o grea. Si iac-asa, cu toata impotrivirea mosului, flacaul cel sarac, dar istet, a reusit sa puna mana pe averea  acestuia. Cum eroul nostru n-avea numai istetime multa, dar si lacomie, a incalcat una din cele zece porunci, adica a ravnit la femeia altuia. Pentru ca, intre timp, fata babei, Florica, nu era sa se lase mai prejos si s-a maritat si ea dupa unul bogat dar urat de la ei din sat. Si cum dracu si-a bagat coada, fata mosului a bagat de seama (ca era ea proasta, dar instinctul femeisec nu-i lipsea) si si-a pus capat zilelor cu o funie agatata de grinda din grajdul vitelor. Si cum celui care sare prea multe garduri lesne ii intra unul in fund, Ion si-a dat obstescul sfarsit in sapa lui George, barbatul Floricai, care-l prinsese noaptea la fomeia lui. Toate acestea se petrec intr-un satuc din Ardeal aflat sub ocupatie habsuburgica, unde popa Belciug ba se certa, ba se impaca cu familia invatatorului Herdelea, care avea frumosul obicei sa cante romante pe prispa casei.

The end.


Imi pare rau ca nu ti-l povestii tehnicolor, ca era mai palipitant.
ms mult pt povestire....intre timp am vazut si filmul....as fi vrut sa citesc cartea dar am fost mult prea ocupata cu alte proiecte si eu trebuie sa stiu continutul pe maine :confuzzled:
oricum, in caz ca vreunul dintre voi vrea sa revada filmul am citit in programul tv ca se va difuza sambata  pe B1 TV ....( prea tarziu pt mine insa.... )

Edited by lxndr007, 16 February 2009 - 23:57.


#8
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Asaaa, acum cu ce ne mai pregatim, cu Padurea spanzuratilor, Ultima noapte de dragoste...?

#9
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Enigma otiliei...
pregatesti un rezumat Laberta?
(glumesc, desigur)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate