Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Sonda urinara

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dorianpopescu

dorianpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2009
In urma unei operatii mi-a fost introdusa o sonda urinara. Sonda a fost introdusa fiind anesteziat, si a ramas acolo doua zile. Scoaterea ei s-a facut insa pe viu, si a trebuit sa suport o durere atroce, care mi-a dat senzatia de lesin. Problema este ca de doua zile de cand sunt externat durerea se repeta de cate ori urinez, si este atat de puternica incat mi-e greu sa raman in picioare. Penisul este dureros cand il ating. Ce pot face?

#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 dorianpopescu, on Feb 14 2009, 14:41, said:


S-ar putea sa fi facut o infectie urinara si sa ai nevoie de o urocultura si un consult medical.

In situatia unei posibile infectii urinare te-ar ajuta un antibiotic asociat cu un antiinflamator.

Mergi la medic.

#3
dorianpopescu

dorianpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2009

 dorianpopescu, on Feb 14 2009, 14:41, said:

S-ar putea sa fi facut o infectie urinara si sa ai nevoie de o urocultura si un consult medical.

In situatia unei posibile infectii urinare te-ar ajuta un antibiotic asociat cu un antiinflamator.

Mergi la medic.

Medicul care mi-a scos sonda mi-a spus ca datorita faptului ca in uretra a fost un corp strain aceasta a capatat un fel de... aderenta. Tot ce am de facut este sa beau in continuare lichide si sa urinez cat mai mult. Insa durerile sunt atat de mari incat reflexul de a urina dispare dupa primul jet. Ca sa urinez complet sunt nevoit sa tip sau sa tin ceva in gura. Din pacate nu ma pot duce decat la acelasi medic.

Doream sa stiu daca in cazuri normale, in care nu exista nici o infectie urinara, exista o asemenea problema. Sunt singurul care suporta asa ceva?

#4
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 dorianpopescu, on Feb 14 2009, 15:28, said:

Medicul care mi-a scos sonda mi-a spus ca datorita faptului ca in uretra a fost un corp strain aceasta a capatat un fel de... aderenta. Tot ce am de facut este sa beau in continuare lichide si sa urinez cat mai mult. Insa durerile sunt atat de mari incat reflexul de a urina dispare dupa primul jet. Ca sa urinez complet sunt nevoit sa tip sau sa tin ceva in gura. Din pacate nu ma pot duce decat la acelasi medic.

Doream sa stiu daca in cazuri normale, in care nu exista nici o infectie urinara, exista o asemenea problema. Sunt singurul care suporta asa ceva?

Ce ti-a spus medicul este corect, insa ar fi fost bine sa prescrie si un antibiotic pentru a preveni o infectie urinara.

E oarecum normal sa ai astfel de dureri dupa ce 2 zile ai avut sonda urinara, insa nu stiu daca e normal sa fie atat de intense. Incearca sa iei si un antiinflamator cateva zile (de exemplu Flamexin)  ca sa-ti amelioreze durerile si continua sa bei multe lichide, insa raman la parerea mea ca e necesara o urocultura.

#5
Nostradam

Nostradam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.01.2009
deci si eu cand am fost odata in spital tot asa mi-a fost introdusa o sonda si credca 1 saptamana daca nu m'ai mult ma durea de cate ori urinam sau o atingeam macar, din cauza ca acolo s'a facut o iritatie cand s-a introdus sonda si cand a fost scoasa.

vei vedea ca dupa vreo 2 saptamani maxim se va reface la loc (eu totusi aveam 14 ani, depinde si de varsta din cate am inteles pentru ca un organism sa se vindece din anumite boli/rani/etc) si da trebuie foarte multe lichide

Edited by Nostradam, 14 February 2009 - 16:06.


#6
dorianpopescu

dorianpopescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2009

 Nostradam, on Feb 14 2009, 16:06, said:

deci si eu cand am fost odata in spital tot asa mi-a fost introdusa o sonda si credca 1 saptamana daca nu m'ai mult ma durea de cate ori urinam sau o atingeam macar, din cauza ca acolo s'a facut o iritatie cand s-a introdus sonda si cand a fost scoasa.

vei vedea ca dupa vreo 2 saptamani maxim se va reface la loc (eu totusi aveam 14 ani, depinde si de varsta din cate am inteles pentru ca un organism sa se vindece din anumite boli/rani/etc) si da trebuie foarte multe lichide


Si eu cred ca n-ar fi vorba de o infectie, mai ales ca nu exista si alte lichide dubioase in afara de urina. Insa la baza pielea e tumefiata, ceva in genul unui inel rosu, de unde am banuit o iritatie severa. Cineva mi-a recomandat Ketonal. Sau voi incerca Flamexin. Din cate inteleg, ideea ar fi ca pe o anumita perioada - o saptamana sau doua - sa fac un tratament cu un antiinflamator.

Edited by dorianpopescu, 14 February 2009 - 17:42.


#7
Nostradam

Nostradam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.01.2009
acuma depinde si cum a introdus-o si cum a scos-o

de exemplu la mine am fost si cand a introdus-o si cand a scos-o sub anestezie si atuncea toate acestea le-a facut mult mai tare/repede si de aia m-a durea asa de tare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate