Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

FUCK THE POLICE!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#73
acker

acker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2003
Sunt curios cum se soluționează toată povestea și dacă până la urmă ai voie să faci poze polițistului sau mașinii sale. Trebuie să mergi să-i întrebi dacă sunt în misiune ca să le faci poze? Dacă îi întrebi și ei sunt în misiune ai încălcat și aici ceva, nu?

Dacă polițiștii, primăria, parchează pe interzis, pe unde le este lor mai bine, normal că nu vor căuta să facă locuri de parcare, că doar ei au unde parca. În Timișoara văd că "unii" parchează drept în fața catedralei, parcarea lor «privată» (primăria în misiune).

Oricum, ar trebui să fie cu cagule toți funcționarii publici.

azi unu, miine doi si peste o luna, o mie de blogari labari care pozeaza politisti pe strada, "pentru ca e democratie, ba"
No, și? Să dea lege că nu mai ai voie să faci poze/filmezi deloc în public și gata. Măcar se termină cu știrile TV. Oare are dosar penal cine i-o pozat pe ăștia? http://tl.politiarom.....te pliant.jpg

#74
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View Postcipix, on Feb 17 2009, 18:23, said:

este vorba de recentul 272 indice 1 si se refera la sfidarea organelor judiciare. oricum, nu are legatura cu ce a facut el. Mai mult, seful politiei a declarat ca se fac cercetari pentru ultraj. deci, una este sfidarea, alta ultrajul. ceea ce dovedeste ca aducerea la sectie a fost un abuz.


    Sfidarea organelor judiciare

   Art. 272^1. - Întrebuințarea de cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau amenințătoare la adresa integrității fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, de către o persoană care participă sau asistă la o procedură care se desfășoară în fața instanței sau a organului de urmărire penală, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă. Cu aceeași pedeapsă se sancționează întrebuințarea de cuvinte insultătoare ori gesturi obscene sau amenințătoare în mod nemijlocit la adresa integrității fizice a unui judecător, a unui procuror sau a unui organ de cercetare penală, polițist sau jandarm, pentru fapte îndeplinite în exercițiul funcției.

    Ultrajul

   Art. 239. - Amenințarea săvârșită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcționar public care îndeplinește o funcție ce implică exercițiul autorității de stat, aflat în exercițiul funcțiunii ori pentru fapte îndeplinite în exercițiul funcțiunii, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
Da, dar exista si masura administrativa a conducerii la sediul politiei, masura prevazuta in legea lor de organzare si care se scade in caz de retinere.
Aici nu are nici o treaba retinerea, si masura conducerii la sediul politiei e cam nejustificata, dar nu cred sa fie vreun procuror care sa considere asta un abuz.
Pacat ca nu se foloseste masura conducerii la sediul politiei in cazul nesimtitilor are spun ca nu vor sase legitimeze si pleaca cu masina.
Ei l-au dus pe baiatul asta, care le-a aratat buletinul, din cate spunea in masina...

#75
neagoegab

neagoegab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.02.2008
offtopic dar se potriveste:

Doi politisti stateau de "6" la un filaj iar unul dintre ei isi sugea
degetul. Colegul il intreaba:
- Ce dracu, ba, tu esti copil, iti sugi degetul?!
- Ba frate, am ceva negru sub unghie si vreau sa stiu daca e cacat sau pamant.
- Ia da-mi ba si mie sa incerc, cu nasul si gura mea de politist, si-ti
spun eu, in mod clar, despre ce este vorba!
Dupa ce ii suge si el degetul, spune:
- Bai colegu, sa stii ca asta e cacat!.
- De-asta ma miram si eu! De unde dracu sa am pamant in cur?!

#76
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005

View PostMosotti, on Feb 16 2009, 12:27, said:

azi unu, miine doi si peste o luna, o mie de blogari labari care pozeaza politisti pe strada, "pentru ca e democratie, ba"

Auzi da daca imi facea poze prietena ta langa masina de politie si o lua pe ea la sectie. Ce ziceai atunci?

#77
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
uitati o asa zisa misiune a politiei :D :D  
http://www.220.ro/RH...t-Politist.html

politist roman in actiune :D
http://www.220.ro/jd...itist-Baut.html

#78
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostMosotti, on Feb 16 2009, 12:27, said:

azi unu, miine doi si peste o luna, o mie de blogari labari care pozeaza politisti pe strada, "pentru ca e democratie, ba"
Cand politia o sa fie platita doar din banii tai atunci sa pui restrictii.    :lol:  Cat vreme este inca platita din banii ''blogarilor'', iar politistii  in uniforma se afla  pe domeniul public, atunci   '' blogarii'' au dreptul si la  1.000.000 de fotografii...  Greu de inteles  democratia asta.  B)

#79
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View Postortega, on Feb 18 2009, 07:15, said:

Da, dar exista si masura administrativa a conducerii la sediul politiei, masura prevazuta in legea lor de organzare si care se scade in caz de retinere.
Aici nu are nici o treaba retinerea, si masura conducerii la sediul politiei e cam nejustificata, dar nu cred sa fie vreun procuror care sa considere asta un abuz.
Pacat ca nu se foloseste masura conducerii la sediul politiei in cazul nesimtitilor are spun ca nu vor sase legitimeze si pleaca cu masina.
Ei l-au dus pe baiatul asta, care le-a aratat buletinul, din cate spunea in masina...

este un abuz pentru ca s-a legitimat. masura se aplica daca nu se legitimeaza. asta unu la mana. si doi, nu poti sa zici ca il conduci pentru 272 si dupaia plusezi la cacialma ca sa scapi basma curata si sa il cercetezi pentru ultraj.

cam asta e treaba.

ca sa nu mai spun ca... poti sa faci poze pana te plictisesti la toata militia nu e nicio lege care sa interzica asa ceva. deci este un abuz CLAR.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate